preloader

Evcil Dostlarınıza İsim Koyma Rehberi

07.07.2021
Evcil Dostlarınıza İsim Koyma Rehberi

Yazı Boyutu:

Ailenin yeni evcil üyesine isim koyarken zorlanıyor ya da emin olamıyor musunuz? İsim koyarken işinizi kolaylaştıracak ipuçlarını sizin için derledik.

Aileye yeni girmiş bir evcil hayvanla birlikte gelen ilk sorumluluk, yeni üyeye ne isim verileceğidir. Geçmişe kıyasla günümüzde isim koymak artık bir sanat haline büründü. Kimisi klasikleşmiş popüler isimlerden şaşmak istemezken kimisi de bu klasiklerden sıkılmış olup daha sıra dışı isimler arayışında olabiliyor. Hangi isim seçilirse seçilsin siz ve dostunuz bu isimle birlikte uzunca bir zaman geçireceksiniz. Yazımızda dostlarına isim koyma konusunda yardımcı olabilecek ipuçlarına yer verdik.

İstediğiniz İsim Türüne Karar Verin

Evcil Dostlarınıza İsim Koyma Rehberi

İsim türlerini en temel şekilde dört kısımda inceleyebiliriz: İnsan ismi gibi gelen isimler, karakter veya davranışlara dayalı isimler, görünüşe dayalı isimler ve bunlardan bağımsız sadece kulağınıza hoş geldiğini düşündüğünüz isimler.

  • Patili dostunuza tıpkı insana seslenir gibi seslenmek istiyorsanız Türkçe ya da yabancı tercih edebileceğiniz isimler: Ted, Pars, Mia, Romeo, Juliet, Asya, Nehir.
  • Karakter ve davranışlarını gözlemleyerek dostunuzla bütünleşecek bir isim arıyorsanız: Sherlock, Cadı, Patron, Mazlum, Geveze.
  • Görüntüsüyle bütün bir isim olsun diyorsanız: Latte, Tarçın, Bal, Kızıl, Sütlaç, Bitter, Buğday, Pumpkin, Peanut, Kırçıllı.
  • “Kulağa havalı gelsin istiyorum” diyorsanız: Sinyor, Simba, Alfie, Charles, Prens, Dük

Hem Dostunuzun Hem Sizin İşinizi Kolaylaştıracak Kısa İsimler Seçin

Evcil Dostlarınıza İsim Koyma Rehberi

Tek veya iki heceli isimler hem zahmetsiz hem de dostunuzun dikkatini çekeceğinden oldukça pratiktir. Parkta “Bay Yırtık Pantolon” diye seslenmek belki etrafınızdakileri tebessüm ettirebilir ancak her defasında seslenmesi çok pratik değildir. Karar vermiş olduğunuz ismin daha sonrasında zor gelip gelmeyeceğini ya da hoşunuza gidip gitmeyeceğini anlamak için birkaç kere sesli olarak tekrar edebilirsiniz. Eğer hala hoşunuza gidiyorsa aradığınız ismi buldunuz demektir.

Fonetiğin Önemini Es Geçmeyin

Evcil Dostlarınıza İsim Koyma Rehberi

İnsan kulağı işittiğinde rahatlıkla ayırt edilebilen sesler dostlarınız tarafından aynı kolaylıkla ayırt edilemeyebilir. Dostunuzun kendi ismini, duyduğu herhangi bir talimattan rahatlıkla ayırt edebiliyor olması önemlidir. Örneğin, “Git” ve “Kitty” kelimeleri fonetik olarak benzediğinden dostunuzun kafasını karıştırabilir.

İsme Karar Verirken Acele Etmeyin

Evcil Dostlarınıza İsim Koyma Rehberi

Bir isim koymakta karar kılmadan önce dostunuzu birkaç gün boyunca gözlemleyin. Genellikle bu süre zarfında gözünüze çarpan bir fiziksel unsuru ya da davranışı, kararsız kaldığınız isim seçenekleri arasındaki seçiminizi kolaylaştırır. Eğer gözünüze çarpan hiçbir davranışı yoksa kendi hayatınızdan ilham alın. Örneğin hız tutkunu veya Formula 1 takipçisiyseniz Lambo koyabilirsiniz.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları