preloader

Gerçek Hikayeden Uyarlanan Filmler

01.12.2022
Gerçek Hikayeden Uyarlanan Filmler

Yazı Boyutu:

aaa

Yaşanmış gerçek öykülerden yola çıkılarak senaryolaştırılmış bu filmleri mutlaka izlemelisiniz. Yaşanmış öyküleri konu alan en iyi filmleri keşfedin.

Mükemmel senaryo, harika oyunculuk ve beğenilen yönetmenlik becerisi bir araya gelince yaşanmış hikâyeler kesinlikle izlemeye değer oluyor. 1940’lı yıllarda Varşova’da terk edilmiş sokaklarda yemek arayan Piyanist’ten amansız bir hastalıkla mücadele eden Stephen Hawking’e, tren garında uyuyakaldığı için ailesini bir daha bulamayan Saroo’dan usta bir dolandırıcı olan Frank’e gerçek hikâyelerin kurgulanmasıyla beyazperdeye gelen filmleri izlerken etkilenmemek imkansız.

Green Book, Yeşil Rehber (IMDb: 8,2)

Üç Oscar ödülü sahibi Green Book, 1960’lar Amerika’sında geçiyor. Film, o dönemde hâlâ üzerlerinde baskılar devam eden, birçok ırkçı muameleye maruz kalan siyahileri ve çok uluslu bir ülkede azınlık olmanın nasıl bir şey olduğunu konu alınıyor. Başarılı ve yetenekli piyanist Dr. Donald Shirley ülkenin güneyine iki aylık bir turneye çıkarken şoförlüğünü yapması için İtalyan kökenli Tony Lip’i işe alır. Başarısının ten renginin gölgesinde kalan piyaniste eşlik etmek hem Tony için hem de Donald için yeni bir dünya görüşünün kapılarını açacaktır. Green Book’u izledikten sonra aklınızda pek çok sahne ve replik kalacak. Ama etkileyici olan ‘dünya ilk adımı atmaya korkan yalnızlarla dolu’ olacak.

In the Heart of the Sea, Denizin Ortasında (IMDb: 6,9)

Film, dünya edebiyatının kült eserlerinden Moby Dick’in yazarı Herman Melville’in, ünlü hikâyeyi oluştururken gerçek hikâyeden aldığı ilhamdan yola çıkıyor. 1820 yılında yaşanan gerçek bir denizcilik trajedisinden uyarlanan film, usta denizcilerin kalabalık bir mürettebatla balina avlamak için okyanusa açılmasıyla başlıyor. Balina saldırısıyla gemi batınca okyanusun ortasında aç ve susuz kalan denizcilerin hayatta kalma mücadelesini anlatan In the Heart of the Sea’de Chris Hemsworth başrolde.

Victoria and Abdul (IMDb: 6,8)

Kraliçe Victoria’nın, yanında çalışan Hintli Abdul ile alışılagelmişin dışında yakın arkadaş olmasını konu alan film gerçek hikâyeden uyarlama ve kesinlikle İngiliz Kraliyet ailesiyle ilgili ilginç bir film. Şans eseri seçilerek İngiltere’ye getirilen Abdul, Kraliçe Victoria’nın dikkatini çeker ve ona eşlik etmeye, bir nevi mentorluk yapmaya başlar. Kraliçe; Abdul’e o kadar hayranlık duyar ki Urduca öğrenmeye bile çalışır. Yakın zamana kadar hiçbir şekilde bilinmeyen bu arkadaşlık hikâyesi; yazlık sarayda Abdul’un portrelerinin olması dikkat çekince araştırılmaya başlanmış ve böylece ortaya çıkmış.

{773364}

Lion (IMDb: 8,0)

Dev Patel ve Nicole Kidman’ın rol aldığı film, Hintli bir küçük bir çocuğun kaybolmasını, ailesini aramasını ve Avustralyalı bir aile tarafından evlat edinilmesini konu alıyor. Gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlama olan filmde duygular o kadar gerçekçi verilmiş ki, Saroo (Dev Patel) Hint mahallelerinde gezinirken ve yıllar sonra gerçek annesini ararken neler hissettiklerini anlayabileceksiniz.

Moneyball, Kazanma Sanatı (IMDb: 7,6)

Beyzbol oyunculuğunda istediği başarıyı yakalayamayan ve yöneticiliğe geçiş yapan Billy Beane’in hikâyesini anlatan Moneyball; çok etkileyici bir gerçek hikâyeden sinemaya uyarlanmış. Oakland A’nın yöneticiliğini alan Beane, en iyi oyuncuları olmadan ligde mücadele vermektedir. Takımını yeniden kurarken düşük bütçeyle rakipleriyle mücadele etmekse hiç kolay olmayacaktır. İşe beyzbol dışında bir açıdan bakarak ilerleyen Billy Beane, istatistik analizlerini işin içine katarak harika bir başarı yakalar.

The Theory of the Everything, Her Şeyin Teorisi (IMDb: 7,7)

Eddie Redmayne’in en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazandığı The Theory of Everything, iki farklı dalda da Golden Globe almasıyla çıtayı yükselten bir film. Tüm zamanların en iyi fizikçilerinden biri kabul edilen Stephen Hawking’in yaşamını konu alan yapım, bilim insanının üniversite yıllarından başlıyor. Eşiyle tanışmasını, arkadaşlarını ve parlak öğrencilik yılları dışında hayatını değiştiren hastalığının teşhisinin konmasının da yer aldığı senaryoda Stephen Hawking’in hayatını heyecanla izleyeceksiniz.

Miracles from Heaven, Cennetten Mucizeler (IMDb: 7,1)

Aileye, anneliğe ve mucizelere dair bir film izlemek isterseniz bu yapımı mutlaka görmelisiniz. Kızlarından birinin çok nadir ve tedavisi olmayan bir hastalığa yakalandığını öğrenen aile zorlayıcı bir sürece girer. Kızlarının hayatına devam edebilmesi için tüm düzenlerini değiştiren ailenin hayatını asıl değiştirense kızlarının yüksek bir ağaç kovuğundan içeri düşmesi olacaktır.

{773458}

The Social Network, Sosyal Ağ (IMDb: 7,7)

Hemen herkesin hayatında yer alan Facebook’un ortaya çıkışını ve Mark Zuckerberg’in bu süreçte neler yaşadığını anlatan film tam olarak bir başarı hikâyesi filmi. Kız arkadaşı tarafından terk edilen Mark, bir gece Harvard Üniversitesi’nin bilgilerine ulaşır ve tüm kızların karşılaştırılabileceği bir sistem kurar. İlk başta tepki görmesine neden olan bu sistemin alt yapısındaki başarı kısa sürede evrilir ve şimdi milyonların kullandığı bir sosyal ağ haline gelir.

Dunkirk (IMDb: 7,9)

İkinci Dünya Savaşı’nda Fransa’nın Dunkirk kasabasında askerlerin sıkışıp kalmasını konu alan film, gerçek hikâyeden uyarlama etkileyici bir savaş filmi. Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı Dunkirk, Almanlardan kaçan yüz binlerce İngiliz ve Fransız askerlerinin nasıl bir kasabada sıkışıp kaldığını ve imkansız görülmesine rağmen nasıl tahliye edildiğini konu alıyor.

Pad Man (IMDb: 7,9)

Dünyanın birçok coğrafyasında hâlâ tabu olan kadın konularının işlendiği bir film Pad Man. Regl günlerinde ev dışında yatan, çok pahalı olduğu için ped alamadığı için hijyenik olmayan yöntemlerle buna çare bulan kadınların olduğu bir Hint kasabasında yaşayan girişimci bir erkek; göreceği tüm tepkileri bilmesine rağmen kolları sıvar ve uygun fiyatlı pedler üretir.

Seven Years in Tibet, Tibet’te Yedi Yıl (IMDb: 7,1)

Brad Pitt’in başrolünde olduğu film Tibet’e ve o coğrafyanın hayat görüşüne dair etkileyici bir film. İkinci Dünya Savaşı öncesinde Himalayalar’a tırmanmak için yola çıkan Avusturyalı dağcı Heinrich, İngiliz askerleri tarafından esir alınır. Esaretten kurtulduktan sonra ise Tibet’teki bir kasabada yıllarca kalmak zorunda kalır. Bu sırada oranın öğretilerini gören, Dalai Lama ile tanışan Heinrich, bundan sonra eski hayatındakinden çok daha farklı olacaktır.

{773427}

Julie & Julia (IMDb: 7,0)

Meryl Streep ve Amy Adams’ın başrolünde olduğu film gerçek hikâyeden esinlenilmiş yemek temalı bir film. Günümüzde yaşayan Julie, iş hayatını bırakarak yıllar önce çıkan bir yemek kitabındaki tarfileri deneyerek kendine blog yapar. Julia Child’ın meşhur yemek kitabından esinlendiği tarifleri yapan Julie’yi hayatında başka sürprizler de beklemektedir.

Lawrence of Arabia, Arabistanlı Lawrence (IMDb: 8,3)

Birinci Dünya Savaşı’nda Arap Yarımadası’nın ayrılıp dağılmasını sağlaması için gönderilen İngiliz casus Lawrence’ın gerçek hikâyesini konu alan filmde tarihi akışı değiştiren birçok detay da görülüyor. Bölgede başlayan Arap İsyanı’nın daha da tetikleyen Lawrence, halkı Osmanlı’ya karşı kışkırtırken İngiltere’nin de bölgeye nasıl müdahil olduğunu anlatıyor.

The Imitation Game, Enigma (IMDb: 8,0)

Oscar ödüllü Enigma, Benedicth Cumberbatch ile Keira Knightley’i bir araya getiren ve soluksuz izlenen bir yapım. İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler’in kurduğu Enigma kodunu çözmeye çalışan ünlü matematikçinin süreçteki yolculuğunu anlatıyor.

Catch Me If You Can, Sıkıysa Yakala (IMDb: 8,1)

1960’lı yıllarda ailesiyle sorunlar yaşayan ve evi terk eden Frank, hayatta kalmak için dolandırıcılığa başlar. Bunun için kendini pilot, hakim ya da doktor olarak tanıtan, bankalara karşılıksız çekleri güzelce bozduran Frank’in peşine FBI’ın düşmesi uzun sürmez. Ama genç dolandırıcıyı yakalamak FBI için kolay olmayacaktır.

{773400}

Schindler’s List, Schindler’in Listesi (IMDb: 8,9)

Yedi dalda Oscar ödülü sahibi olan film İkinci Dünya Savaşı yıllarında binlerce Yahudi’nin hayatının kurtarılmasını konu alıyor. Çekoslavakya’da fabrika açan Schindler isimli bir Alman, elindeki Yahudi vatandaşların isimlerinin bulunduğu listedeki herkesi fabrikada çalışıyormuş gibi gösterir. Bu sayede çok kişiyi katliamdan korur. Steven Spielberg’ün yönetmenliğinde çekilen Schindler’s List’i izlerken duygulanmamaksa imkansız.

A Beautiful Mind, Akıl Oyunları (IMDb: 8,2)

Matematik dünyasındaki üstün zekâlardan biri olan John Nash’in başarılarını konu alan film, ilginç gelişmelerle ilerliyor. Zeki ama bir o kadar da asosyal olan başarılı matematikçi John, üzerinde çalıştığı bir teori sırasında psikiyatrik sorunlarla da boğuşmaya başlar. Neredeyse gerçek dünyadan kopan matematikçinin kariyer anlamında ise daha gidilecek çok yolu vardır.

The Pianist, Piyanist (IMDb: 8,5)

Roman Bolanski’nin yönettiği Adrien Brody’nin başrolünde olduğu üç Oscar ödüllü The Pianist için başyapıt diyebiliriz. Nazi işgali altındaki Varşova’da hayatta kalmaya çalışan Yahudi piyanist Wladyslaw, bir şekilde toplama kamplarına gitmekten kurtulur. Ama terk edilmiş ücra yerlerde yaşamak onun için hiç de kolay olmaz.

{773292}

The Pursuit of Happyness, Umudunu Kaybetme (IMDb: 8,0)

Will Smith’in en iyi filmlerinden biri olan The Pursuit of Happyness, gerçek bir hikâyeye dayanıyor. Hem karakter hem de eş olarak çok iyi biri olan Chris, yaşadığı maddi zorluklar nedeniyle zor günler geçirir. Zor hayat şartlarında eşi onu yalnız bırakır ve oğluyla baş başa kalırlar. Hayatın en zor anlarını oğluyla birlikte aşmaya çalışırken onu güzel bir gelecek de beklemektedir.

The Blind Side, Kör Nokta (IMDb: 7,6)

Oldukça iyi yaşam şartlarına sahip Leigh, iki çocuğuna da iyi bir anne olmaya çalışmaktadır. Günün birinde çocuklarının okulunda kimsesi olmayan, oldukça iri yapılı, Afro Amerikan bir çocuk karşısına çıkınca da hem onun hem de çocuğun hayatı değişir.

Kübra Haniç İnce

Kübra Haniç İnce