Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Amazon Prime Dizileri

Maceradan komediye, bilim kurgudan gerilime mutlaka izlemeniz gereken en iyi Amazon Prime Original dizilerini sizin için listeledik. Amazon Prime Original dizi önerilerine göz atın ve fragmanlarını izleyin.

Bu asrı tanımlayan en önemli mihenk taşlarından olan yeni nesil yayın platformları arasından, eşsiz abonelik modeli ve iç yapımlarına sunduğu kapsamlı sözleşmeleri ile sıyrılan Amazon Prime, Türkiye’ye giriş yaptı. Farklı içerikler arayanlar için orijinal diziler sunan platformda, her zevke göre mükemmel seçenekler var. Alışılmadık estetik algısına sahip Amazon Prime Original dizilerini sizin için listeledik.

Upload (IMDb: 8,0)

Greg Daniels’ın Amazon Prime Video için özel olarak yarattığı Upload dizisi, bilgisayar programcısı olan Nathan’ın trafik kazası geçirdikten sonra vefat etmesiyle başlıyor. 2033 yılında geçen dizide insanlara öldükten sonra iki seçenek sunuluyor, biri ameliyat bir diğeri de yüklenme. Kız arkadaşının ısrarları sonucunda gerçek hayata veda eden Nathan, LakeView isimli sanal bir cennete aktarılıyor. İşte tam bu andan sonra dijital dünyanın eksilerini artılarını keşfetmeye başlıyor. Yavaş yavaş düşüncelere dalan Nathan öldürülmüş olabileceği fikrini düşünmeye de başlıyor. Gerçek bir teknoloji çağına tanıklık etmek ve bilimi sorgulamak isteyenler için ideal bir seçim olacaktır!

The Boys (IMDb: 8,7)

 

Süper güçleri olan insanların kendi markalarının, ürünlerinin olduğu ve her birinin birer yıldıza dönüştüğü dünyada, aynı süper insanların birer suçlu olduğu hikaye, yozlaşmaya dair çok incelikli bir hikaye. Hayatları bu süper insanlar tarafından birer kabusa dönen yedi kişilik ekibin gerçeği ortaya çıkarma uğruna düştüğü macera, Amazon Prime dizileri arasında en iyilerden.

Fleabag (IMDb: 8,7)

Yeni bir trajediden çıkmış Londralı bir kadının hayatla verdiği başa çıkma gelgitlerinin aktarıldığı aynı adlı oyundan uyarlanan dizi, uzun bir aradan sonra çekilen ve çok ses getiren 2. sezonu ile bir fenomene dönüştü ve 2019’un komedi dalındaki tüm ödülleri evine götürmeyi başardı. Phoebe Waller-Bridge’yi de olağanüstü bir yazar/oyuncu zekası olarak bizlerle tanıştıran dizi, izlediyseniz dahi tekrar tekrar izlemeniz gerekenlerden.

The Marvelous Mrs. Maisel (IMDb: 8,7)

1958 zaman merkezli komedi-drama dizisi, genç Yahudi Amerikan ev kadını Miriam ‘Midge’ Maisel ve onu sekreteri için terk eden satış temsilcisi ve aynı zamanda kötü bir komedyen kocası etrafında dönüyor. Amerikan komedisinin gelişimi hakkında tarihi ipuçları barındıran dizi aynı zamanda dönemin kadın-erkek eşitsizliği sancılarına da kinayeyle yaklaşıyor.

Bosch (IMDb: 8,4)

Polisiye yöntemleri irdelemeye dair bir suç dizisi olan Bosch, LAPD cinayet masası dedektifinin karakteri ile şekilleniyor. Sonuca ulaşmak için yaratıcı çözümler üreten ve burnunun dikine giden Harry Bosch’u merkezine alan yapım, janra getirdiği klasik yine de modern bakış açısı ile izlemeye değer. Her sezonunda tek bir davaya odaklanan dizi, karmaşık hikaye örgüsü ve boyutu ile Amazon’un en uzun soluklu yapımlarından biri. 

Undone (IMDb: 8,3)

Japonya dışında, izlemek isteyeceğiniz yetişkinler için animasyonlar oldukça sınırlı. O yüzden Undone çok yerinde ve başarılı bir yarım-saatlik animasyon serisi olarak listeye giriyor. 28 yaşındaki Alma’nın geçirdiği trafik kazasının ardından kazandığı zamanı ve geleceği keşfetme yeteneği ile babasının ölümünün izini sürmesini izliyoruz. 2D ve 3D animasyonu yağlıboya ve gerçek hareketlerin aktarımı tekniği ile buluşturan drama temelli animasyon, tekniği ile yeni bir eşik olarak kabul ediliyor. 

Sneaky Pete (IMDb: 8,2)

House ve Breaking Bad yaratıcılarının, aynı zamanda kötü karakterleri de canlandırdığı, elinden çıkma dizi, çatırdayan enerjisi, kıvrak zekası ve hızlı hikayesi ile dikkat çekici. Birkaç bölüm izlediğiniz an tamamını bitirme isteği uyandıran yapım, peşindeki gangsterlerden kaçmak için hapishanedeki hücre arkadaşının kimliğine bürünen bir dolandırıcının kaçış hikayesini anlatıyor.

Goliath (IMDb: 8,2)

Bir cinayet davasının ardından partneri tarafından yüz üstü bırakılan etkili bir avukatın, ortağı olduğu hukuk bürosundan ayrılarak alkolik olduğu ve kendi iç şeytanları ile hesaplaşırken beklenmedik şekilde geçmişi ile yüzleştiği drama, modern zamanların en iyileri arasında gösteriliyor.

Good Omens (IMDb: 8,1)

Fantastik edebiyatın önemli isimler Terry Pratchett ve Neil Gaiman ikilisi, Neil Gaiman’ın ünlü romanı American Gods’ı 6 bölümlük bir mini dizi olarak uyarladı. Good Omens isimli bu dizinin başrolünü, Michael Sheen ve David Tennant paylaşıyor. Dizi, dünyanın sonunun gelmesini istemeyen melek Aziraphale ile şeytan Crowley’i konu ediyor. 

Tom Clancy’s Jack Ryan (IMDb: 8,1)

Eğer aradığınız gergin aksiyon ve politik entrikalarsa Tom Clancy’nin uzun soluklu roman serisinden ilhamla ekrana uyarlanan dizisi tam size göre. Casusluk, ajana karşı ajan savaşları dozunuzu yeterince karşılayabileceğiniz seri, karakter gelişimi ve hikaye örgüsü açısından da popüler oluşunun hakkını ziyadesiyle veriyor.

Modern Love (IMDb: 8,0)

New York Times’ın aynı adlı köşesinde yayınlanan kişisel makalelerden hareketle kurgulanan romantik komedi, insan olmanın derinliklerine iniyor. Modern çağda sevmenin ve sevilmenin ne demek olduğunu, sevgililiğe dönüşen arkadaşlığı, başarıları ve başarısızlıkları ile evliliği, beklenmedik yeni aileleri… kısacası 21. yüzyıl koşullarında aşkı konu alıyor. 

The Man in the High Castle (IMDb: 8.0)

Philip K. Dick’in aynı adlı romanından uyarlanan dizi, alternatif tarihin ekran uyarlamaları için de bir eşik sayılıyor. II. Dünya Savaşı’nı mihver devletler kazansaydı nasıl olurdu sorusuna verilebilecek umutsuz cevabı işliyor. 1962’de geçen hikayede dünyaya Nazi Almanyası ve Japonya hükmediyor. Yaratılmış paralel evrenler ve paralel gerçekler arasında dört sezonluk huzursuz bir hikaye anlatan dizi, orijinal romanın hikaye anlatımının izinden ustalıkla gidiyor.

Carnival Row (IMDb: 7,9)

Viktoryen-esk bir dönemde geçen ve yeni kara-film estetiğinde çekilen dizi, yarı-dedektif ile perinin tehlikeli ilişkisini konu alıyor. Toplumsal analiz bakımından yoğun bir alt işleyişle kurgulanmış fantastik dizi, ekranlarda kolay kolay karşılaşmayacağınız türden bir yapım. 

Transparent (IMDb: 7,8)

Yayın platformuna En İyi Dizi dalında ilk Altın Küre Ödülü’nü kazandıran yapım, UCLA siyaset bilimi profesörü Morton’un cinsiyet değiştirerek Maura adını alması sürecindeki aile hikayesini anlatan gülünç ve inişli çıkışlı bir dizi. Yaratıcısı Jill Solloway’in kendi yaşam deneyimlerinden ilhamla ekrana taşınan dizi, vakit ayırmayı hak ediyor.

Hanna (IMDb: 7,5)

Joe Wright'ın 2011'de beyazperdeye aktardığı hikayeyi, Amazon Prime 209 yılında dizi olarak karşımıza çıkardı. Doğduğu günden itibaren her türlü hayatta kalma yöntemlerini öğrenmeye başlayan Hanna, geçmişte yaşanan bazı olaylar nedeniyle babası ile ormanda yaşamaktadır. Hanna, 15 yaşına bastığında bu ormanı terk etmeye karar verir. Onu keşif dolu bir yor beklemektedir… 

Homecoming (IMDb: 7,5)

Aynı isimli popüler podcast serisinden hareketle geliştirilen dizi, savaştan dönen askerlere sivil hayata katılmaları için destek veren Homecoming Transitional Support Center görevlisi Heidi Bergman’ın (Julia Roberts) sanrıları arasında kendi gerçekliğini arayan/bulmaya çalışan bir hikayeye dönüşüyor.

Electric Dreams (IMDb: 7,3)

Electric Dreams, bilim kurgu sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir dizi. Bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’in çalışmalarına dayana yapım, birbirinden bağımsız bölümlere sahip. Dolayısıyla her bölümde farklı oyuncular ile farklı konular işleniyor. Her biri birbirinden heyecanlı olan diziyi bir solukta izleyeceksiniz. 

One Mississippi (IMDb: 7,3)

Los Angeles'taki radyo porgramını, sağlığı kötüye giden annesi ve tüm ailesiyle yakınlaşabilmek için bırakıp memleketine dönen Tig'in hikayesi anlatılıyor. Tig Notaro'nun hem yapımcılığını yaptığı hem de başrolünü üstlendiği One Mississippi iki sezondan oluşuyor.

 

Hunters (IMDb: 7,2)

1977’nin New York’unda soykırımdan kurtulan bir grup Yahudinin 4. Reich’i hortlatmaya çalışan Naziler ile giriştiği cinayeti bol köşe kapmaca oyununu anlatan dizi, tarihin bilinmesi istenmeyen gerçeklerini renkli ve kimi zaman boğaz düğümleyen hikaye anlatımı içinde seyirciye aktarmayı da ihmal etmiyor.

Mozart in the Jungle (IMDb: 8,2)

Gelecek nesil New York Senfoni Orkestrası profesyonel müzisyenlerinin hayatlarına odaklanan dizi, dar görüşlü endüstrinin gelenekçiliği ile yaşanan kültürel mücadeleyi irdeliyor. Hikaye anlatımı ile ödüllük olan yapım, final yapmış olmasına rağmen mutlaka izlenmesi gerekenlerden.

Catastrophe (IMDb: 8,2)

Amerika’da yaşan bir iş insanı olan Rob, Londra’ ya gider ve Sharon’la tanışarak kısa süreli bir ilişki yaşarlar. İş seyahati bitince ilişkilerini de bitirip Amerika’ya dönen Rob, Sharon’ın hamile olduğunu öğrenince Londra’ya dönmek zorunda kalır. Dizi planlamadıkları bu hamilelik nedeniyle anne ve baba olmaya hazırlanan bu ikilinin hayatlarında ve ilişkilerinde yaşadıkları zorlukları eğlenceli bir şekilde anlatmaktadır.

The Tick (IMDb: 7,4)

Aynı isimli çizgi romanından uyarlanmış olan bu dizi bir süper kahraman parodisidir. Henüz küçük yaşlarında Terror isimli kötü bir insanla karşılaşıp bunu takıntı haline getirerek dünyayı kötülerden arındırmayı amaçlayan Arthur ile mavi bir kene görünümündeki Tick isimli süper kahramanın, güçlerine birleştirerek kötülere karşı açtıkları savaşı anlatıyor.

Informer (IMDb: 7,9)

İkinci kuşak genç bir İngiliz-Pakistanlı adam olan Raza, Gabe isimli terörle mücadele görevlisi tarafından muhbir olmaya zorlanır. Soruşturmanın ilerlemesiyle baş karakterimiz için yüksek kazançlar elde etme fırsatları ortaya çıkar.

Tales From The Loop (IMDb: 7,5)

Evrenin gizemlerini çözmek, keşfetmek ve gizli kalmış gerçekleri ortaya çıkarmak için geliştirilmiş bir makinenin üzerine kurulmuş olan kasabanın ve bu kasabada yaşayan insanların hikayesini konu ediniyor.

ZeroZeroZero (IMDb: 8,2)

Roberto Saviano’ nun aynı adlı çok satan kitabından uyarlanıyor. Dizi bir kokain sevkiyatının Meksika’dan Atlantik Okyanusu’na satın almaya kadar olan sorunlu yolculuğunu konu alıyor.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.