preloader

En İyi Robert De Niro Filmleri

07.11.2023
En İyi Robert De Niro Filmleri

Yazı Boyutu:

Oyunculuğu 60 yılların sonunda başlayıp günümüze kadar gelen efsane isim Robert De Niro’nun en iyi filmlerini keşfedin!

Mimikleri içimize işlemiştir, görür görmez neşelendirir, seyri zor filmlerini bile “hatırı’” için izlettirir… İtalyanlar tarafından sık sık eleştirilir, “kamusal imajlarına zarar verdiği” bile söylenir. Fakat o imajla ağlatır, o imajla güldürür. Oyunculuğu 60’ların sonlarından başlar, bugünlere kadar gelir. Kim olduğunu biliyorsunuz; tabii ki Robert De Niro!

Robert De Niro, bugüne kadar tam 138 farklı adaylık aldı ve 67 ödülü evine götürdü. 8 kez Oscar tozunu yuttu, 2 tanesini kazandı. 1975 senesinde “The Godfather II” (Baba 2) ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, 1980 yılında “Raging Bull” (Kızgın Boğa) filmiyle En İyi Erkek Oyuncu oldu. Sinemanın bu yaşayan efsanesi için bir liste hazırladık. İşte en iyi Robert De Niro filmleri

Apple TV’de İzleyebileceğiniz En İyi Robert De Niro Filmleri

Raging Bull (Kızgın Boğa), Apple TV – IMDb: 8.2

“Kızgın Boğa” lakaplı bir boksör, ring hayatındaki başarısıyla aşk hayatındaki hayal kırıklarını karşılaştırırsa, bundan nasıl bir film çıkar? Ünlü boksör Jake LaMotta’yı canlandıran Robert De Niro, kariyerinin en iyi performanslarından birine ulaşırken Scorsese de sinema tarihinin en iyi filmlerinden birine imza atmıştı. Bol bol kaydırmalı çekimler, dondurulmuş görüntüler, ağırlaştırılmış yumruklar gördüğümüz “Raging Bull”, mutlaka izlenmesi gereken filmlerden.

Last Vegas, Apple TV- IMDb: 6.6

Başrollerinde Robert De Niro, Michael Douglas, Morgan Freeman ve Kevin Kline gibi ünlü oyuncuların yer aldığı film, dört çocukluk arkadaşı Billy, Paddy, Archie ve Sam’in Las Vegas’ta bir araya gelerek bekarlığa veda partisi düzenlemek için tekrar bir araya gelmelerini anlatıyor. Michael Douglas’ın canlandırdığı Billy, evlenmeye karar verir ve üç arkadaşı onun için Las Vegas’a gelir. Parti sırasında, eski dostlar arasında komik ve duygusal anlar yaşanırken, geçmişin hesaplaşmaları ve yeni maceralar da ortaya çıkar. “Last Vegas,” eğlenceli ve nostaljik bir hava içeren dostluk ve yaşamın güzellikleri üzerine keyifli bir film olarak biliniyor.

The Intern (Stajyer), Apple TV – IMDb: 7.1

Başrollerde Robert De Niro ve Anne Hathaway’in yer aldığı “The Intern,” 70 yaşındaki emekli bir iş adamı olan Ben Whittaker’ın hikayesini anlatıyor. Ben, emekliliğinde yaşadığı sıkıntıları aşmak için bir moda internet sitesi olan About the Fit’e stajyer olarak başvurur. Şirkette stajyer olarak çalışırken, genç ve başarılı CEO Jules Ostin ile arkadaşlık kurar. Ben, deneyimli ve bilge yaklaşımıyla şirketteki dinamikleri değiştirirken, Jules da hayatında denge ve anlayış arayışında ondan ilham alır. “The Intern,” nesiller arası ilişkilerin, arkadaşlığın ve yaşam deneyimlerinin değerini vurgulayan sıcak bir film olarak öne çıkıyor.

Goodfellas (Sıkı Dostlar), Apple TV – IMDb: 8.7

Mafya, birlik duygusu ve güç illüzyonu; Martin Scorsese, Joe Pesci, Ray Liotta ve Robert De Niro… En iyi Robert De Niro filmleri denildiğinde akla ilk gelen yapımlardan biridir “Goodfellas”. Dostları, eşi ve suç sendikaları arasında sıkışmış Henry Hill adındaki bir gangsterin öyküsünü izleriz bu filmde. Martin Scorsese öyle özgün bir anlatı kurmuştur ki kendisinden sonra gelen birçok suç filmi, Goodfellas’a öykünmüştür. Scorsese, kimi eleştirmenlerce, bu filmde söylediklerine karşı cevap olarak, Netflix yapımı The Irishman (İrlandalı) filmini çekmiş ve gangsterliğin acı gerçekliğini daha derinlemesine işlemiştir.

Disney Plus’ta İzleyebileceğiniz En İyi Robert De Niro Filmleri

The King of Comedy (Komedi Kralı), Disney Plus – IMDb: 7.8

Kimsenin ona gülmediği bir dünyada komedyen olmak isteyen Rupert Pupkin (De Niro), hayalindeki mesleği icra eden Jerry Lewis’in şovunda sahne almak için enteresan bir yönteme başvurur. Kahkaha başlı başına bir isyan aracı olarak kullanılabilir mi? Komedinin doğası nedir ve biz neye güleriz? Gülmenin işlevi nedir? Tek bir film tüm bu sorulara cevap vermişti. The King of Comedy, bugün komedi türünün başat eserlerinden biri.

Once Upon a Time in America (Bir Zamanlar Amerika), Disney Plus – IMDb: 8.4

Sergio Leone’nin sinemaya veda filmi olan “Once Upon a Time in America”, gangster filmlerinde çok ayrı bir yerde. 35 yılını sürgünde geçiren Noodles’ın izinde geçmişle gelecek arasında dönüşlü Brooklyn öyküsü izleriz bu filmde. 1920’ler, ABD’de dışlanan İtalyanlar, ölümler ve tüm bu karanlık suç dünyasının içindeki Noodles, öldüğünü sandığı arkadaşı Max’in (James Woods) eski bir konuyu aydınlatmak üzere hâlâ hayatta olduğunu öğrenir ve ikisi arasında karşılıklı bir yüzleşme süreci başlar. Film, Ennio Morricone’nin ikonik müziği ve benzersiz sinema diliyle unutulmazlar arasında.

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Robert De Niro Filmleri

Taxi Driver (Taksi Şoförü), Netflix – IMDb: 8.2

Robert De Niro, “Taxi Driver”da oynayacağı karakterin hangi hayvana benzediğini yönetmen Martin Scorsese’ye sormuş ve Scorsese ona ‘”Neden kaplan olmasın?”’ demiş. Robert De Niro da karşılık olarak “Hayır, daha çok bir kurt gibi, daima gözetleyen, fırsat kollayan biri” diye cevap vermiş. Bu cevabından sonra da kurtları izlemek için hayvanat bahçesine gitmiş.

Ve neticeyi hep beraber gördük: Travis Bickle. Robert De Niro’nun kariyerinin en iyi performanslarından birini gösterdiği “Taxi Driver”, New York’ta taksi şoförlüğü yapan Travis üzerinden Amerikan toplumunun karanlık yüzünü, şiddet ve yozlaşmış ahlak değerlerinden ötürü bireylerin hissettiği yabancılaşmayı anlatıyordu. Travis şoför koltuğunda New York şehrini gezerken, biz de en az onun kadar yabancı hissediyorduk kendimizi.

Godfather II (Baba II), Netflix – IMDb: 9.0

Sadece bir mafya filmi olmanın ötesinde, aile ve iktidar kavramlarını irdeleyen ve aslında din-siyaset ilişkisini temel alan benzersiz bir üçlemeydi “The Godfather”. “İlkinden daha iyi filmler” arasında adını sıkça duyduğumuz bu devam filmi, En İyi Film olmak üzere tam 6 Oscar kazanmıştı. “The Godfather II”, ilk filmdeki olayları devam ettirdiği gibi geçmişe de giderek Vito Corleone’nin ve ailesinin nasıl yükseldiğini de anlatıyordu. Bu karakterin gençlik yıllarını ise Robert De Niro canlandırmıştı.

The Irishman (İrlandalı), Netflix – IMDb: 7.8

Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci gibi ünlü oyuncuları bir araya getiren 2019 yapımı suç draması “The Irishman,” II. Dünya Savaşı gazisi ve kamyon şoförü Frank Sheeran’ın gerçek yaşam hikayesine dayanıyor. Film, zaman içinde geriye dönüşlerle Frank’in hayatını anlatırken, suç dünyasının iç işleyişine ve arkadaşlığın karmaşıklığına odaklanıyor. “The Irishman,” etkileyici oyunculuk, derin karakterler ve suç tarihine ışık tutan bir hikaye ile dikkat çekiyor.

Heat (Büyük Hesaplaşma), Netflix – IMDb: 8.2

Siyah mı beyaz mı galip gelir? Gece mi gündüz mü iyidir? Suç mu yasa mı? İki karakter üzerinden ikiliklerin öyküsünü izleriz “The Heat”te. Al Pacino ve Robert De Niro’nun birbirlerinden destek alan oyunculukları, tüm zamanların en iyi banka soygunu sahnesiyle birleşir ve “The Heat”i kült yapar.

Awakenings (Uyanışlar), Netflix – IMDb: 7.8

Beyin iltihabı geçiren bir hasta için tekrar motor becerilerini kazanmasını sağlayacak bir ilaç üretilir. İlacı keşfeden doktor, hayata yeniden dönebilen bu hastadan zamanla çok şey öğrenir. Robert De Niro ile Robin Williams’ın başrolü paylaştıkları “Awakenings”, sıradan yaşamın güzelliğine bakmaya çalışan bir öykü. Her bakımdan klişe bir hikâye yapısı olsa da iki usta oyuncunun performansıyla bu film, tam bir “feel good” eseri.

Diğer Platformlarda İzleyebileceğiniz Robert De Niro Filmleri

About My Father (Eyvah Babam), Diğer – IMDb: 5.7

Başrollerini Sebastian Maniscalco ve Robert De Niro’nun oynadığı aile komedisi “About My Father” filmi, evlenmek üzere olan Sebastian’ın İtalyan göçmeni babası Salvo’yu müstakbel kayınvalidesinin 4 Temmuz barbeküsüne davet etmek için zor bir karar vermesiyle başlayan bir hikayeyi ele alıyor.

Analyze This (Anlat Bakalım), Diğer – IMDb: 6.7

Film, Paul Vitti adında bir mafya babasını canlandıran Robert De Niro ve Ben Sobel adında bir psikiyatristi canlandıran Billy Crystal arasında geçen eğlenceli bir hikayeyi anlatıyor. Paul Vitti’nin aniden panik atakları geçirmeye başlaması üzerine, polislerin kendisini yakalamaya çalıştığı dönemde psikiyatrist Ben Sobel’ın yardımına başvurmasıyla hikaye başlar. Ben, mafya liderini tedavi etmeye çalışırken, Paul Vitti de doktora güvenmek zorunda kalır. Bu süreçte ikilinin yaşadığı komik olaylar ve gelişen arkadaşlıkları, filmin ana temasını oluşturur. “Analyze This,” mafya dünyasını mizahi bir dille ele alarak izleyenlere keyifli bir komedi sunuyor.

The Deer Hunter (Avcı), Diğer – IMDb: 8.1

Siyaset, dünya ve kaybolan dostluklar… Christopher Walken ve Robert De Niro, savaşın psikolojik etkilerinin iki farklı insanda gördüğümüz karakterlere can veriyor. 1979 yılında En İyi Film dahil olmak üzere 5 Oscar kazanan bu yapım, savaşın insan zihnindeki yansımasını anlatması bakımından benzerlerinden ayrılmıştı.

The Bronx Tale (Günaha Davet), Diğer – IMDb: 7.8

En iyi Robert De Niro filmleri listemizin son yapımının yönetmen koltuğunda De Niro var. Film sonunda bizi bu yazıyla uğurluyor kendisi: “Baba Robert De Niro’nun anısına…” “The Bronx Tale”, 60’lardan başlayarak 70’lerin sonuna kadar gelen, Bronx’ta bir İtalyan mahallesinde büyüyen Calogero adlı bir çocuğun öyküsünü anlatır. Film ‘’baba figürü’’ kavramına odaklanır ve büyüme çağındaki küçük Calogero için seçim yapması gereken iki yola işaret eder; kanunlara uygun dürüst bir yaşam süren babası (Robert De Niro) ile mahallenin en büyük mafya lideri Sonny arasında… Film bu üç karakter üzerinden liderliğin aslında ne demek olduğunu sorgular; korkulan mı, sevilen mi iyi lider olur?

{773875}

Sıkça sorulan sorular
Robert De Niro Kimdir?
Robert De Niro'nun Kariyeri Nasıl Başladı?
Robert De Niro Kaç Oscar Ödülü Aldı?
Al Pacino ve Robert De Niro Hangi Filmlerde Beraber Rol Almıştır?
Berra Özyalvaç
Berra Özyalvaç Tüm Yazıları