preloader

Paris’te Geçen En İyi Filmler

01.02.2023
Paris’te Geçen En İyi Filmler

Yazı Boyutu:

Romantik atmosferi ve tarihi dokusu ile herkesi kendine hayran bırakan Paris’te geçen en iyi ve mutlaka izlemeniz gereken filmleri keşfedin!

Hem aşıkların hem de yalnızların şehri olarak anılan Paris’e gitme isteği uyandıracak ve seyir zevkinizi arttıracak en güzel Paris filmlerini bir araya getirdik.

Regular Lovers, Diğer – IMDb: 6.8

“Regular Lovers”, Philippe Garrel tarafından yönetilen ve Louis Garrel ve Clotilde Hesme’nin başrol oynadığı 2005 Fransız romantik drama filmidir. 1968 yılında geçen film, genç bir çiftin hikayesini anlatıyor. Film, dünya prömiyerini 3 Eylül 2005’te 62. Venedik Uluslararası Film Festivali’nin Yarışma bölümünde yaptı.

Paris Je T’aime (Paris, Seni Seviyorum), Diğer – IMDb: 7.2

Barlarda, kafelerde, Eyfel Kulesi’nin altında, metroda kısaca aşk Paris’te her yerdedir. Bu film için çok sayıda uluslararası yönetmenden Paris’te geçen romantik bir hikâye anlatmaları istendi. Projeye katılan tüm yönetmenler, Paris’in zengin sinematografik tarihine rağmen, Paris’i günümüzdeki haliyle, beyaz perdeye hiç taşınmamış yönleriyle aktarmayı tercih ettiler. Bu nedenle film, farklı sosyal sınıfların, kuşakların ve kültürlerin karışımı niteliğindedir.

Hugo, Diğer – IMDb: 7.5

Hugo, 2011 yılı Birleşik Krallık-Amerika-Fransa yapımı 3 boyutlu tarihi macera türündeki Martin Scorsese filmidir. Brian Selznick’in grafik romanı “The Invention of Hugo Cabret”ten uyarlanan film 1930’lu yıllarda Paris’in Gare Montparnasse tren istasyonunda yaşayan yalnız bir çocuğu konu almaktadır.

{24689}

Before Sunset (Gün Batmadan), Diğer – IMDb: 8.1

Amerikalı bir yazar olan Jesse ile Celine’nin Budapeşte’den Viyana’ya giden trende yolları kesiştikten tam dokuz yıl sonra, Paris’e kitabının tanıtımı için gelen Jesse; tekrar Celine ile karşılaşır. Ancak uçağının kalkmasına kısa bir süre olduğu için sadece Paris sokaklarını gezerek zaman geçirebilirler.

Amélie, Apple TV – IMDb: 8.3

Filmin konusu, yaşama sevgi dolu gözlerle bakan ve muhteşem enerjisiyle çevresindeki insanları etkileyen Amelie’nin hikâyesidir. Amelie, Paris’te garsonluk yaparak yaşamını sürdürmektedir. Çocukluğunun onda bıraktığı izlerden dolayı başkalarının hayatlarını iyileştirmeye ve onları mutlu etmeye çabalar. Ancak bir gün yalnız olduğunun farkına varınca onun için bir değişim başlar.

2 Days In Paris (Paris’te 2 Gün), Diğer – IMDb: 6.7

Jack ve Marion isimli genç çift Avrupa tatili yapmaya karar verirler. Romantik Venedik tatillerinin ardından Marion’ın ailesinin yanına Paris’e gitmeye ve burada 2 gün geçirmeye karar verirler. Ancak işler pek bekledikleri gibi gitmez.

{51852}

Midnight in Paris (Paris’te Gece Yarısı), Blu TV – IMDb: 7.7

Evlenme kararı almış Gil ve Inez, Inez’ın babasının Paris’e yapacağı iş gezisini fırsata çevirmek ve ufak çaplı bir tatil için aşk şehrinin yolunu tutarlar. Bütün amaç Avrupa’nın gözdesi Paris şehrini gezmektir ama damat adayımız Gil’in gece yarısı yaşadığı gerçeküstü maceralar bütün ailenin hayatını değiştirecektir. “Midnight In Paris”, ünlü yönetmen Woody Allen’ın hikâyesi Paris’te geçen filmlerinden biridir.

Three Colours: Blue (3 Renk: Mavi), Diğer – IMDb: 7.9

Julie, kocasını ve kızını trafik kazasında kaybeder. Kazadan yaralı kurtulan genç kadın geçmişini unutmak ve yaşama devam etmek istemektedir. Julie için özgürlük, geçmişini ardında bırakması, sorumlulukları olmadan yeni bir yaşam şeklini benimsemesidir.

Ratatouille, Diğer – IMDb: 8.1

Ailesinin onun için istediklerine ve bir fare olduğu için yapması imkansız görünmesine rağmen Remy ünlü bir Fransız aşçı olma hayalleri kuruyor. Bu hayalleri sebebiyle Paris’in kanalizasyonlarında gezen Remy, kendini ünlü aşçı Auguste Gusteau sayesinde popülerleşmiş bir restoranda buluyor.

{33497}

Amour (Aşk), Apple TV – IMDb: 7.9

Emekli ve eğitimli müzik öğretmenleri Georges ve Anne, ilerlemiş yaşlarına aldırmadan geride kalan ömürlerini mutluluk ve huzur içerisinde geçirmektedirler. Başlarından geçen olaylar sebebiyle şimdi onca yıla yayılmış olan evlilikleri, bir kez daha bağlılık üzerine bir sınav verecektir.

Last Tango in Paris (Paris’te Son Tango), Diğer – IMDb: 6.9

Evlilik hazırlıkları içinde olan Jeanne, ev ararken bir gün çok ilginç ve garip bir adamla tanışır. Paul, kendinden yaşça büyük ve tanıdığı bütün erkeklerden farklı bir adamdır. Aralarındaki çekime karşı koyamayan Jeanne ve Paul birlikte olurlar. Uzun bir süre sadece birlikte olabilmek için bu evin çatısı altında buluşacak ama birbirlerinin dışarıdaki hayatlarına dair hiçbir soru sormayacak ve hiçbir şey bilmeyeceklerdir.

An American in Paris (Paris’te Bir Amerikalı), Apple TV – IMDb: 7.2

Üst sınıf zengin ve yaşlı bir kadın olan Milo’nun himayesine aldığı Jerry, Lise adında genç bir Fransız kadına aşık olur. Fakat ortada iki büyük problem vardır Milo da Jerry’ye hayrandır ve onu kimseyle paylaşmak istemez, dahası Lise, Jerry’nin yakın arkadaşı olan dansçı ve piyanist Adam ile evlenmek üzeredir!

{33507}

The Da Vinci Code (Da Vinci Şifresi), Apple TV – IMDb: 6.6

Film, Paris’e konferans vermek için gelen Profesör Robert Langdon’a Louvre Müzesi’nden gelen bir ölüm haberiyle başlıyor. Başlarda bu ölümle hiçbir bağının bulunmadığına inanan Langdon, işin içine girdikçe tüm dünyayı sarsacak bilgilere ulaşacaktır.

The Artist (Artist), Apple TV – IMDb: 7.9

Başrollerinde Jean Dujardin ve Bérénice Bejo rol aldığı, yönetmeninin ise Michel Hazanavicius olduğu 2011 yapımı Fransız filmidir. Hikâye 1927 ve 1932 yılları arasında Hollywood’da aktörlerin çöküşünü aktrislerin yükselişini konu almaktadır.

Inception (Başlangıç), Apple TV – IMDb: 8.8

Leonardo DiCaprio‘nun başrolünde yer aldığı filmde, Dom Cobb çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır.

The Intouchables (Can Dostum), Netflix – IMDb: 8.5

Başrollerini François Cluzet ve Omar Sy paylaşmaktadır. Yamaç paraşütü kazası sonrası boynundan aşağısı felç olan bir adam ile kendisine yardımcı olması adına işe aldığı yardımcısının hikâyesini konu almaktadır.

{24610}

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları