preloader

Ay ve Uzay Hakkında İzlemeniz Gereken Filmler

12.10.2022
Ay ve Uzay Hakkında İzlemeniz Gereken Filmler

Yazı Boyutu:

aaa

 İlk olarak 20 Temmuz 1969 yılında Neil Armstrong ve Buzz Aldrin aya iniş yapmıştı. Sizi aya gitmiş gibi hissettirecek en iyi ay ve uzay hakkında yapılmış filmleri bir araya getirdik.

Çoğumuz için uzayla alakalı film izlediğimiz an, bir astronotun deneyimine en yakın olduğumuz andır. Belgesellerden drama temelli gerçek hayattan alıntılanmış uzay görevlerine ve bilim-kurgulara, sizin için arşivleri tarayarak oluşturduğumuz bu liste, en iyi görsel efektlerin insan deneyimini en derin ve gerçekçi şekliyle yansıtmak için kullanıldığı filmlerden oluşuyor (ve Star Wars içermiyor).

Apollo 13

Ron Howard imzalı bu ikonik film, gerçek Apollo 13 görevini aktarıyor izleyicisine. Aya inmek üzere görev alan ekibin oksijen tankının patlamasıyla yaşadıkları operasyonel zorlukları merkezine alan filmde, ekipten üç kişinin dünyaya geri dönme şansı sorgulanıyor. Eğer, “Houston, we have a problem (Houston, bir sorunumuz var)” alıntısına aşina değilseniz bu filmi bir an önce izleme listenize almanızı öneririz.

Gravity

Alfonso Cuaron’un Akademi Ödülü kazananı filmi, size kendinizi derin uzayda Sandra Bullock ve George Clooney ile kapana kısılmış gibi hissettiriyor. Sinemada izleyenleri geçici mide bulantısı hissine de kaptıran film, daha küçük bir ekranda izlenmesi halinde daha iyi bir seyir zevki veriyor. Görsel açıdan bir ustalık eseri olan Gravity, tüm bu rahatsızlığa değecek kadar başarılı.

2001: Space Odyssey

Bilim-kurgu janrasında hatrı sayılır bir etkisi olan 2001: Space Odyssey, belki de bu listedeki en ilham verici film. Yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick’in oturduğu 1968 tarihli bu uzay şiiri, insanlığın evriminde önemli bir rol oynayacağı düşünülen devasa bir kütleyi incelemek için Jupiter’e yapılan yolculuğu konu alıyor. Minimal diyalogları, etkileyici müzikleri, sarsıcı görsel efektleri ve tabii ki HAL formuna bürünmüş kötü karakteri ile film, film tarihi için bir köşe taşı niteliğinde.

Moon

‘Uzayda yalnız takılmak kötü bir fikir olabilir’ fikrinin en iyi işlendiği filmlerden olan Moon, bizi Sam Bell’in hikayesine ortak ediyor. Ayda konuşlanan bir yakıt ikmal istasyonunda bir yapay zeka formu olan GERTY ile baş başa üç yıl geçiren Sam’in orada oluş halini ve eve dönüş ihtimalini sorguluyoruz.

Solaris

Stephen Soderbergh’in Stanislaw Lem’in romanına istinaden çektiği 2002 draması Solaris, uzayı insan doğasının varoluşsal sorgulaması için bir zemin olarak kullanması açısından Moon ile benzerlik taşıyor. George Clooney’in canlandırdığı klinik psikologun, Solaris gezegenindeki uzay istasyonunda bulunan arkadaşından aldığı gizemli mesaj ile yaptığı solo yolculuk ve gezegende onu bekleyenler gergin bir güzellemeye dönüşmüş.

Hidden Figures

Gerçek olaylardan ilhamla çekilmiş en iyi uzay filmlerinden Hidden Figures, 1960’larda NASA’da çalışan üç siyahi kadın matematikçinin hikayesini konu alıyor. Astronot olmanın harikulade ve kahramansı olduğunu düşünürken bir de kendinizi bu koşullarda hayal etmeyi deneyin. Etkileneceğinizde eminiz.

The Last Man on the Moon

Uzayda yolculuk etmenin kolay olduğunu düşünüyorsanız bu belgeseli izlemenizi öneririz; zira The Last Man on the Moon, bir astronotun hayatının, zihinsel ve fiziksel olarak, ne denli ağır ve zor olduğunu arşiv görüntüleri ile, röportajlarla ve görsel efektlerle gözler önünde seriyor. 2014 yapımı belgesel, 1972’de Ay’a gerçekleştirdiği yolculuğunda astronot Eugene Cernan ile bağ kurmanızı sağlıyor.

Contact

Carl Sagan’ın 1985 tarihli aynı ismi taşıyan romanından beyaz perdeye aktarılan Contact, Dr. Ellie Arroway’in uzak bir güneş sisteminde dünya dışı varlıkların olabileceği kanıtı ile çıktığı yolculuğu anlatıyor. Başrolünü Jodie Foster’ın oynadığı film, içinde George Clooney olmayan bir uzay filmi izlemek isteyenler için de ideal; zira Foster’a Matthew McConaughey eşlik ediyor.

In the Shadow of the Moon

1960’ların ve 1970’lerin ‘uzay yarışı’ günlerine odaklanan bu harikulade belgesel, Birleşik Devletler’in sonunda aya adam(lar) indirme başarısını konu alıyor. NASA’nın Apollo görevinden daha önce hiç yayınlanmamış görüntülerin yanı sıra dönemden sağ kalan astronotlarla yapılan röportajlara da yer verilen belgesel, kendi konteksti içinde hakkını teslim ediyor.

The Martian

En kötüsü ne biliyor musunuz? Ekip arkadaşlarınızın sizi Mars’ta ölüme terk etmesi. Şans o ki, Matt Damon’un canlandırdığı astronot Mark Watney karakteri, hala hayatta olduğunu çaresiz bir şekilde yer kontrole iletmeye çalışırken kendi besinini yetiştirerek kızıl gezegende hayatta kalmaya çalışıyor. Yönetmenliğini Ridley Scott’un üstlendiği filmde Jeff Daniels, Jessica Chastain ve Sean Bean de yer alıyor.

Uzay Yolcuları/ Passengers

İlaç ile uyutulmuş bir uzay yolcusu belirlenen uyku süresinde 100 yıl erken uyanmıştır. Film, yalnız kalmamak için bir diğer yolcuyu bilerek kaldırmasını konu almaktadır. Kaza sonucu 100 yıl erken uyandırıldığını düşünen Aurora, Preston’ın kendisini bilerek uyandırdığını öğrenir. İkili arasında çıkan tartışmada gemide büyük bir teknik arıza meydana gelir ve gerilim yükselir.