preloader

Ay ve Uzay Hakkında İzlemeniz Gereken Filmler

Ay ve Uzay Hakkında İzlemeniz Gereken Filmler

Yazı Boyutu:

İlk olarak 20 Temmuz 1969 yılında Neil Armstrong ve Buzz Aldrin aya iniş yapmıştı. Sizi aya gitmiş gibi hissettirecek en iyi ay ve uzay hakkında yapılmış filmleri bir araya getirdik.

Çoğumuz için uzayla alakalı film izlediğimiz an, bir astronotun deneyimine en yakın olduğumuz andır. Belgesellerden drama temelli gerçek hayattan alıntılanmış uzay görevlerine ve bilim-kurgulara, sizin için arşivleri tarayarak oluşturduğumuz bu liste, en iyi görsel efektlerin insan deneyimini en derin ve gerçekçi şekliyle yansıtmak için kullanıldığı filmlerden oluşuyor (ve Star Wars içermiyor).

Amazon Prime Video’daki En İyi Ay ve Uzay Konulu Filmler

Moonraker (Ay Harekâtı), Amazon Prime Video – IMDb: 6.2

“Moonraker” filmi, James Bond’un bir uzay mekiğinin gizemli bir şekilde ortadan kaybolması üzerine bu olayı araştırmasını konu alıyor. Bond, kötü adam Hugo Drax’ın insan ırkını yok edip kendi süper ırkını yaratma planını ortaya çıkarır. Roger Moore’un James Bond olarak başrolde olduğu filmde, Lois Chiles, Michael Lonsdale ve Richard Kiel gibi oyuncular da yer alıyor.

A Million Miles Away (Bir Milyon Mil Uzakta), Amazon Prime – IMDb: 7.3

Gerçek hayattan esinlenen NASA uçuş mühendisi José Hernández’in hikayesinden yola çıkan A Million Miles Away, onu Meksika’nın Michoacan bölgesindeki kırsal bir köyden Dünya’nın 320 kilometre üstünde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’na kadar uzanan onlarca yıllık bir yolculuğu konu ediyor. Ailesinin desteğiyle José’nin kararlılığı ve azmi neredeyse imkansız hedefini gerçekleştirmek için bir fırsat yakalamasına yol açıyor. Film, insanın sınırlarını zorlayan bu olağanüstü yolculuğu ustalıkla aktarıyor.

Apple TV’deki En İyi Ay ve Uzay Konulu Filmler

Dune: Part One (Dune: Çöl Gezegeni), Apple TV – IMDb: 8.0

“Dune: Part One” filmi, kumlu gezegen Arrakis’in kontrolü için verilen mücadeleyi ve bu gezegenin nadir bir kaynak olan “baharat”ı üretmesini merkezine alıyor. Genç Paul Atreides, ailesiyle birlikte bu tehlikeli gezegene yerleşirken, siyasi entrikalar ve ihanetlerle dolu bir savaşın içine sürüklenir. Başrollerde Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson ve Oscar Isaac gibi yetenekli oyuncular yer almaktadır.

Event Horizon (Ufuk Faciası), Apple TV – IMDb: 6.6

“Event Horizon” filmi, kaybolmuş bir uzay gemisi olan Event Horizon’un sinyalini yıllar sonra yakalayan bir kurtarma ekibinin, gemiye gerçekleştirdiği tehlikeli ve korkunç keşif görevini konu alıyor. Ekibin lideri, geminin tasarımcısı olan Dr. Weir’dir ve ona bu görevde Laurence Fishburne, Sam Neill ve Joely Richardson gibi oyuncular eşlik eder. Gemi, bir kara deliğin ötesine geçtikten sonra geri döner ve kurtarma ekibi, gemide neler olduğunu anlamaya çalışırken korkunç gerçeklerle yüzleşir.

High Life, Apple TV – IMDb: 6.8

“High Life” filmi, kara deliklere yakın bir uzayda, insan deneyleri için kullanılan mahkûmların üzerinde gerçekleştirilen tehlikeli ve etik dışı deneyleri konu alıyor. Ana karakter Monte, kızı Willow ile birlikte gemide hayatta kalan son kişidir ve ikisi de bu zorlu yolculukta hayatta kalmaya çalışır. Filmin başrollerinde Robert Pattinson, Juliette Binoche ve André Benjamin gibi yetenekli oyuncular yer alıyor.

Apollo 13, Apple TV – IMDb: 7.7

Ron Howard imzalı bu ikonik film, gerçek Apollo 13 görevini aktarıyor izleyicisine. Aya inmek üzere görev alan ekibin oksijen tankının patlamasıyla yaşadıkları operasyonel zorlukları merkezine alan filmde, ekipten üç kişinin dünyaya geri dönme şansı sorgulanıyor. Eğer, “Houston, we have a problem (Houston, bir sorunumuz var)” alıntısına aşina değilseniz bu filmi bir an önce izleme listenize almanızı öneririz.

Sunshine (Gün Işığı), Apple TV – IMDb: 7.2

“Sunshine”, ölmakta olan Güneş’i canlandırmak için tehlikeli bir görevde olan bir grup astronotun hikayesini anlatıyor. Başrollerde Cillian Murphy, Chris Evans ve Rose Byrne gibi oyuncuları gördüğümüz filmde, ekip insanlık için bu son şansı değerlendirirken fiziksel ve psikolojik zorluklarla karşılaşır.

Gravity (Yer Çekimi), Apple TV – IMDb: 7.7

Alfonso Cuaron’un Akademi Ödülü kazananı filmi, size kendinizi derin uzayda Sandra Bullock ve George Clooney ile kapana kısılmış gibi hissettiriyor. Sinemada izleyenleri geçici mide bulantısı hissine de kaptıran film, daha küçük bir ekranda izlenmesi halinde daha iyi bir seyir zevki veriyor. Görsel açıdan bir ustalık eseri bu “Gravity”, tüm bu rahatsızlığa değecek kadar başarılı.

2001: Space Odyssey (2001: Uzay Yolu Macerası), Apple TV – IMDb: 8.3

Bilim-kurgu janrasında hatrı sayılır bir etkisi olan “2001: Space Odyssey” belki de bu listedeki en ilham verici film. Yönetmen koltuğunda Stanley Kubrick’in oturduğu 1968 tarihli bu uzay şiiri, insanlığın evriminde önemli bir rol oynayacağı düşünülen devasa bir kütleyi incelemek için Jupiter’e yapılan yolculuğu konu alıyor. Minimal diyalogları, etkileyici müzikleri, sarsıcı görsel efektleri ve tabii ki HAL formuna bürünmüş kötü karakteri ile film, film tarihi için bir köşe taşı niteliğinde.

Hidden Figures (Gizli Sayılar), Apple TV – IMDb: 7.8

Gerçek olaylardan ilhamla çekilmiş en iyi uzay filmlerden “Hidden Figures”, 1960’larda NASA’da çalışan üç siyahi kadın matematikçinin hikayesini konu alıyor. Astronot olmanın harikulade ve kahramansı olduğunu düşünürken bir de kendinizi bu koşullarda hayal etmeyi deneyin. Etkileneceğinizde eminiz.

Contact (Mesaj), Apple TV – IMDb: 7.5

Carl Sagan’ın 1985 tarihli aynı ismi taşıyan romanından beyaz perdeye aktarılan “Contact, Dr. Ellie Arroway’in uzak bir güneş sisteminde dünya dışı varlıkların olabileceği kanıtı ile çıktığı yolculuğu anlatıyor. Başrolünü Jodie Foster’ın oynadığı film, içinde George Clooney olmayan bir uzay filmi izlemek isteyenler için de ideal; zira Foster’a Matthew McConaughey eşlik ediyor.

The Martian (Marslı), Apple TV – IMDb: 8.0

En kötüsü ne biliyor musunuz? Ekip arkadaşlarınızın sizi Mars’ta ölüme terk etmesi. Şans o ki, Matt Damon’un canlandırdığı astronot Mark Watney karakteri, hala hayatta olduğunu çaresiz bir şekilde yer kontrole iletmeye çalışırken kendi besinini yetiştirerek kızıl gezegende hayatta kalmaya çalışıyor. Yönetmenliğini Ridley Scott’un üstlendiği filmde Jeff Daniels, Jessica Chastain ve Sean Bean de yer alıyor.

Passengers (Uzay Yolcuları), Apple TV – IMDb: 7.0

İlaç ile uyutulmuş bir uzay yolcusu belirlenen uyku süresinde 100 yıl erken uyanmıştır. Film, yalnız kalmamak için bir diğer yolcuyu bilerek kaldırmasını konu almaktadır. Kaza sonucu 100 yıl erken uyandırıldığını düşünen Aurora, Preston’ın kendisini bilerek uyandırdığını öğrenir. İkili arasında çıkan tartışmada gemide büyük bir teknik arıza meydana gelir ve gerilim yükselir.

Netflix’teki En İyi Ay ve Uzay Konulu Filmler

Interstellar (Yıldızlararası), Netflix – IMDb: 8.7

Christopher Nolan ve Jonathan Nolan’ın kaleme aldığı “Interstellar” filmi, bir grup astronotun bir solucan deliğinden geçerek insanların yaşayabileceği yeni bir yer arayışı sırasında yaşadıkları olayları ele alıyor.

Ad Astra (Yıldızlara Doğru), Netflix – IMDb: 6.5

“Ad Astra”, uzay mühendisi Roy McBride’ın dünyaya tehdit oluşturan gizemli enerji patlamalarının kaynağını bulmak ve kayıp astronot babasını aramak için güneş sistemine tehlikeli bir yolculuğa çıkmasını konu alıyor. Başrollerde Brad Pitt ve Tommy Lee Jones’un yer aldığı filmde, yolculuk sırasında Roy, babasının yıllar önce Neptün yörüngesinde kaybolduğu görevle ve kendisiyle ilgili bazı sırlarla yüzleşir.

The Midnight Sky (Gece Yarısı Gökyüzü), Netflix – IMDb: 5.7

“The Midnight Sky”, küresel bir felaketin ardından yalnız kalan bilim insanı Augustine’in uzayda bir göreve çıkan astronot ekibini dünyaya dönmeme konusunda uyararak onları tehlikeden koruma çabasını anlatıyor. Augustine, buzlu Arktik’teki uzak bir gözlem istasyonunda yaşamaktadır ve ekibi onların dünyaya dönüş yolculuğu sırasında yaşayacakları tehlikelerden haberdar etmek için bir iletişim aracı bulmaya çalışır. Filmde George Clooney, Felicity Jones ve David Oyelowo gibi oyuncular başrolleri paylaşıyor.

The Colony (Koloni), Netflix – IMDb: 5.4

Uzak bir gelecekte geçen film, uzun süre önce harap olan dünyada mahsur kalan kadın astronotun, çorak toprakların kalan sakinlerinin kaderine ne olacağına karar vermesini konu ediniyor. Başrollerde ise Nora Arnezeder, Iain Glen ve Sarah-Sofie Boussnina yer alıyor.

In the Shadow of the Moon (Ayın Gölgesinde), Netflix – IMDb: 6.2

1960’ların ve 1970’lerin “uzay yarışı” günlerine odaklanan bu harikulade belgesel, Birleşik Devletler’in sonunda aya adam(lar) indirme başarısını konu alıyor. NASA’nın Apollo görevinden daha önce hiç yayınlanmamış görüntülerin yanı sıra dönemden sağ kalan astronotlarla yapılan röportajlara da yer verilen belgesel, kendi konteksti içinde hakkını teslim ediyor.

Cargo, Netflix – IMDb: 6.1

“Cargo” filmi, ölümcül bir virüs salgını sonrası kızını güvende tutmaya çalışan bir baba olan Andy’nin hikayesini anlatmaktadır. Andy, enfekte olduktan sonra kızını koruyabilecek birini bulmak için zamana karşı yarışırken, Avustralya’nın yıkılmış doğasında tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Başrollerde Martin Freeman, Simone Landers ve Anthony Hayes gibi isimler yer almaktadır.

Stowaway (Kaçak Yolcu), Netflix – IMDb: 5.7

Uzayda yaşam her şey yolunda gittiğinde bile zorlayıcı olabilir. Ve 2021 yapımlı Stowaway filminde hiçbir şey doğru gitmiyor. Joe Penna’nın yönettiği Stowaway, Anna Kendrick, Daniel Dae Kim ve Toni Collette’in canlandırdığı astronotların Mars’a iki yıllık bir göreve başlamasını konu alıyor. Bir kaza sonucu gemiye binen fazladan bir yolcu, yolculukta dört kişi için tam yeterli olan oksijen ve malzeme planlarını bozar. Ortaya çıkan şey klasik bir ahlaki ikilemin uzayda yaşanan karmaşık bir yorumudur.

Space Sweepers (Uzay Süpürücüleri), Netflix – IMDb: 6.5

2092 yılında Dünya yaşanamaz hale geldiğinden dört uzay temizleyici, gemileri Victory ile uzayda enkaz toplamak için seyahat ediyor. Mürettebatın son bulgularından biri ise içinde yaşayan 7 yaşında bir kız olan bir uzay mekiği enkazı. Takım onu kurtardıktan sonra hikayesinin biraz daha farklı olduğunu fark ederler ve bir dizi sır açığa çıkmaya başladıkça tehlikeli bir durumun içine düşerler. Song Joong-ki, Kim Tae-ri, Jin Seon-kyu ve Yoo Hae-jin, Jo Sung-hee’nin yönettiği bu Kore bilim kurgu filminde başrolleri paylaşıyorlar.

Spaceman (Bir Astronotun Sonsuz Yolculuğu), Netflix – IMDb: 5.7

Adam Sandler bu yeni bilim kurgu dramasında yıldızlar arasına çıkıyor. Jaroslav Kalfař’ın 2017 yılında yayınlanan romanı Spaceman of Bohemia’dan uyarlanan filmde başrol tek kişilik bir araştırma görevinin altı ayını tamamlamış bir astronotu canlandırıyor. Dünya’dan ve eşinden uzakta olan Jakub, gemisinde gizemli bir varlık olan Hanus ile birlikte hem ilişki sorunlarına hem de evrenin sırlarına dair cevaplar aramaya başlıyor. Kunal Nayyar ve Isabella Rossellini de Johan Renck’in yönettiği filmde rol alıyorlar.

Return to Space (Uzaya Dönüş), Netflix – IMDb: 7.3

ABD’nin uzay mekiği programını Temmuz 2011’de emekli etmesinin ardından yerel girişimler onun yerine ortaya çıktı. Bu program askıya alındığında SpaceX ve kurucusu Elon Musk kendi mekiklerini Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermek için iki yıllık bir yolculuğa başladı. Return to Space, bu yolculuğu belgeleyen önemli bir belgesel türünde yapım. Uzay macerasındaki dönüm noktası başarılarına 2022 yapımlı bu film aracılığıyla tanık olunabilir.

Diğer Platformlardaki En İyi Ay ve Uzay Konulu Filmler

Moon (Ay), Diğer Platformlar – IMDb: 7.8

“Uzayda yalnız takılmak kötü bir fikir olabilir” fikrinin en iyi işlendiği filmlerden olan “Moon”, bizi Sam Bell’in hikayesine ortak ediyor. Ayda konuşlanan bir yakıt ikmal istasyonunda bir yapay zeka formu olan GERTY ile baş başa üç yıl geçiren Sam’in orada oluş halini ve eve dönüş ihtimalini sorguluyoruz.

Mission to Mars (Görev: Mars), Diğer Platformlar – IMDb: 5.7

“Mission to Mars” filmi, Mars’a yapılan bir görev sırasında kaybolan bir astronot ekibini bulmak için başka bir ekip tarafından başlatılan kurtarma görevini konu alıyor. Kurtarma ekibi, Mars yüzeyinde şaşırtıcı ve hayat değiştiren sırlarla karşılaşır. Filmin başrollerinde Gary Sinise, Tim Robbins ve Don Cheadle gibi tanınmış oyuncular bulunmaktadır.

Salyut-7, Diğer Platformlar – IMDb: 7.2

“Salyut-7”, 1985 yılında yörüngede kontrolden çıkan ve Dünya’ya düşme tehlikesi olan Sovyet uzay istasyonu Salyut 7’yi kurtarma görevini konu alıyor. Vladimir Vdovichenkov ve Pavel Derevyanko gibi oyuncuların başrollerini üstlendiği filmde, iki kozmonot bu ölümcül görevi gerçekleştirmek için zorlu koşullarda istasyona kenetlenir ve onu çalışır duruma getirir.

Europa Report (Jüpiter Macerası), Diğer Platformlar – IMDb: 6.4

“Europa Report” filmi, bir grup astronotun, yaşam belirtisi arayışı içerisinde Jüpiter’in uydusu Europa’ya tehlikeli bir görevde gönderilmesini konu alıyor. Ekip, yüzeyin altındaki okyanusta yaşamın kanıtlarını ararken beklenmedik ve korkutucu zorluklarla karşılaşır. Filmin oyuncu kadrosunda Sharlto Copley, Michael Nyqvist ve Karolina Wydra gibi isimler bulunmaktadır.

Solyaris (Solaris), Diğer PlatformlarIMDb: 8.0

Stephen Soderbergh’in Stanislaw Lem’in romanına istinaden çektiği 2002 draması “Solaris”, uzayı insan doğasının varoluşsal sorgulaması için bir zemin olarak kullanması açısından “Moon” ile benzerlik taşıyor. George Clooney’in canlandırdığı klinik psikoloğun, Solaris gezegenindeki uzay istasyonunda bulunan arkadaşından aldığı gizemli mesaj ile yaptığı solo yolculuk ve gezegende onu bekleyenler gergin bir güzellemeye dönüşmüş.

The Last Man On The Moon (Aydaki Son Adam), Diğer PlatformlarIMDb: 7.4

Uzayda yolculuk etmenin kolay olduğunu düşünüyorsanız bu belgeseli izlemenizi öneririz; zira “The Last Man On The Moon”, bir astronotun hayatının, zihinsel ve fiziksel olarak, ne denli ağır ve zor olduğunu arşiv görüntüleri ile, röportajlarla ve görsel efektlerle gözler önünde seriyor. 2014 yapımı belgesel, 1972’de Ay’a gerçekleştirdiği yolculuğunda astronot Eugene Cernan ile bağ kurmanızı sağlıyor.

First Man (Ay’da İlk İnsan), Diğer PlatformlarIMDb: 7.3

Astronot Neil Armstrong’un hayatını ve insanlığın aya ilk adımını attığı bu tarihi anı anlatan unutulmaz bir eserin yönetmen koltuğunda Damien Chazelle, başrolünde ise Ryan Gosling yer almaktadır. Film, Amerika’nın Sovyetler Birliği ile olan uzay yarışı sırasında Ay’a iniş misyonunu gerçekleştirmeye çalışan NASA astronotlarının zorlu yolculuğunu izler. Ryan Gosling, Neil Armstrong’u başarılı bir şekilde canlandırır ve onun iç dünyasını ve duygusal zorluklarını seyirciye aktarır. Filmin uzay mekiği sahneleri ve Ay’a iniş anları, seyirciyi adeta uzaya taşır.

{33244}

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları