preloader

En İyi Leonardo DiCaprio Filmleri

27.07.2023
En İyi Leonardo DiCaprio Filmleri

Yazı Boyutu:

Hollywood’un en iyi yapımlarında rol alarak döneminin başarılı oyuncuları arasında yer alan Leonardo DiCaprio’nun en iyi filmlerini keşfedin.

Kariyeri boyunca kendini işine adayarak harikulade bir filmografi inşa etti. Henüz gençken dahi ne kadar nadide bir oyuncu olacağı belliydi: 1993 gibi erken bir tarihte “What’s Eating Gilberts Grape” filminde canlandırdığı zihinsel engelli genç karakteri ile Oscar’a aday gösterildi. 90’larda peşi sıra gelen romantik rollerin ardından yıldızını parlatan ve Hollywood’un göklerinden indirmeyen filmlerde rol aldı; Steven Spielberg, Quentin Tarantino, Ridley Scott ve Martin Scorsese gibi usta yönetmenlerle çalıştı. Geçmişten beri en iyi aktörler arasındayer alan Leonardo DiCaprio’nun en iyi filmlerini bir araya getirdik.

Don’t Look Up (Yukarı Bakma), Netflix – IMDb: 7.2

başrollerinde Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Cate Blanchett gibi isimlerin yer aldığı “Don’t Look Up”, bir gökbilimci ve astrofizikçinin Dünya’ya çarpmak üzere olan bir kuyruklu yıldız hakkındaki uyarılarını kimseye inandıramaması üzerine yaşananları anlatıyor. 2021 yapımı film, iklim değişikliği, eşitsizlik ve sosyal medya gibi günümüzün en önemli sorunlarına dikkat çekiyor.

What’s Eating Gilberts Grape (Gilbert Grape’i Ne Yiyor?), Diğer – IMDb: 7.7

Lasse Hallström tarafından yönetilen, başrollerinde ise Johnny Depp ve Leonardo DiCaprio’nun yer aldığı 1993 yapımı drama filmi “What’s Eating Gilbert Grape”, Gilbert Grape (Johnny Depp) adında genç bir adamın hayatını anlatıyor. Gilbert, kasabanın bakımını üstlendiği özel ihtiyaçları olan erkek kardeşi Arnie (Leonardo DiCaprio) ve ailesiyle birlikte sıradan bir Amerikan kasabasında yaşamaktadır. Ancak ailedeki sorumluluklar, beklenmedik şekilde gelişen romantik ilişkiler ve hayatın getirdiği zorluklar, Gilbert’ın kendi özgürlüğü ve mutluluğu arasında bir denge kurma çabasına yol açar.

Inception (Başlangıç), Apple TV – IMDb: 8.8

Christopher Nolan, Hollywood Yeni Akım efsanelerini çok iyi çalışarak yetişmiş ve bunu filmlerinde en rafine şekilde uyarlamış önemli bir yönetmen. “Inception” da onun cesur ve tamamen orijinal filmi. Hedefindeki kişinin bilinçaltına fikirler empoze eden bir hırsız hakkındaki bu bilim-kurgu filmi, tartışmasız Leonardo DiCaprio’nun en iyi performansına sahne oldu. Aksiyon dolu şimdiki zamanda geçmişinin baskısı altında kalan bir adamı canlandıran DiCaprio, Nolan’ın imzası niteliğindeki set tasarımı ve görsel efektler ile Hans Zimmer’in şairane besteleri arasında adeta ışıldıyor.

The Departed (Köstebek), Apple TV – IMDb: 8.5

İkilinin elinden çıkan en Scorsese-vari film olan “The Departed”, En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödülleri ile Oscar’dan ayrılırken geride sadece adaylıkla yetinen bir Leonardo DiCaprio bıraktı. İki köstebeğin sürükleyici hikâyesinin anlatıldığı film, şairane kedi-fare kovalamacası ile de akıllara kazındı. Filmde DiCaprio’ya Matt Damon ve Jack Nicholson eşlik ediyor.

Shutter Island (Zindan Adası), Apple TV – IMDb: 8.2

Leonardo DiCaprio’nun tehlikeli bir katilin ortadan kayboluşunu soruşturan bir polis şefini canlandırdığı Scorsese filmi olan “Shutter Island”, 40’ların kara filmlerine ve Alfred Hitchcock-vari korkuya selam duran bir film. Halüsinasyonlar ve cinayet sanrıları arasında gidip gelen, farklı türde bir hisse sahip filmin harikulade müziklerinde Mahler, Penderecki, Ligeti, Cage gibi bestecilerin imzası var.

The Revenant (Diriliş), Netflix – IMDb: 8.0

Alejandro González Iñárritu’nun Western başyapıtı “The Revenant”, Leonardo DiCaprio ve Oscar arasındaki rötarlı kavuşmayı da sona erdiren film oldu. Michael Punke’nin aynı adı taşıyan 2002 tarihli kitabından uyarlanan film, Hugh Glass karakterinin hayatta kalış mücadelesini anlatıyor. Yarı-biyografik destanda canlandırdığı karakter ile DiCaprio, Oscar’ın yanı sıra En İyi Oyuncu dalında BAFTA, Altın Küre, Screen Actors Guild ve Critics’ Choice heykellerini de evine götürdü.

The Wolf of Wall Street (Para Avcısı), Diğer – IMDb: 8.2

DiCaprio’nun Jordan Belfort isimli milyonere dönüşen Wall Street simsarını canlandırdığı “The Wolf of Wall Street”, oyuncunun en iyi performansları arasında ikinci sırada gösteriliyor. Martin Scorsese imzası taşıyan film, gerçek olaylardan esinlenerek beyazperdeye taşındı.

Blood Diamond (Kanlı Elmas), Apple TV – IMDb: 8.0

DiCaprio, sıkı bir senaryoya sahip gerilim filmlerinde anti-kahramanı oynamada adeta ustalaştı. “Blood Diamond” da bu filmlerden biri. Afrika kıtasındaki süregelen savaşları ve elmas gibi doğal kaynakların Batı ülkelerine nasıl servis edildiğini ortaya koymak açısından oldukça güçlü ve trajik bir hikâyeye sahip film, DiCaprio’nun da en iyi filmlerinden.

Titanic (Titanik), Diğer – IMDb: 7.8

Gösterime girdiği an Leonardo DiCaprio ismini popüler oyuncular listesine yazdıran, halen popüler kültürün gündeminde yer alan bir film “Titanic”. İsmini ve çatı fikrini aynı adı taşıyan seyahat gemisinin gerçek hikâyesinden alan filmde fakir bir sanatçı ile aristokrat kızının aşk hikâyesini izliyoruz. Zamanımızın en şairane aşk filmi de olan “Titanic”, DiCaprio ile Winslet’in yıldızlarının birlikte parladığı dikkate değer bir gişe rekortmeni.

Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala), Netflix – IMDb: 8.1

Steven Spielberg, 19 yaşına bastığı gibi büründüğü Pan American World Airlines pilotu, Georgialı bir doktor ve Louisiana savcısı kimlikleri ile milyonlarca dolarlık dolandırıcılığa imza atan Frank Abagnale’nin hayatını beyazperdeye taşıdığı filmi “Catch Me If You Can”de başrolü Leonardo DiCaprio’ya layık gördü. DiCaprio’nun Romeo+Juliet’in de ardından sıkıştığı ‘romantik yakışıklı’ kalıbından çıkmasına ön ayak olan bu film, üzerinden seneler geçse de defalarca izlenebilecek heyecan dozu yüksek bir hikaye.

The Aviator (Göklerin Hakimi), Amazon Prime Video – IMDb: 7.5

Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio’nun içindeki yetenekleri tek tek gün yüzüne çıkarmayı başaran usta bir yönetmen. “The Aviator” da bunun en iyi örneklerinden. Potansiyeline rağmen hak ettiği değeri göremese de DiCaprio’nun havacılıkta çığır açan Howard Hughes’e kazandırdığı karakter paha biçilemez.

Once Upon A Time in… Hollywood (Bir Zamanlar Hollywood’da), Apple TV – IMDb: 7.6

Quentin Tarantino’nun 1960’lar Los Angeles’ına bir aşk mektubu olan “Once Upon A Time in… Hollywood”, Cannes Film Festivali’ndeki ilk gösteriminin ardından aldığı 7 dakikalık alkış ile özel bir yere sahip. Olağanüstü derecede iyi çekilmiş sahnelere sahip film, 60’lar aurasını Rick Dalton (DiCaprio) ve dublörü Cliff Booth (Brad Pitt) aracılığı ile izleyicilerle buluşturdu. Filmde yer verilen Manson Cinayetleri ise Tarantino’nun paralel galaksisinde Roman Polanski’nin çocuğuna hamile olan Sharon Tate’in intikamını aldığı oldukça duygusal bir alt hikâye.

The Great Gatsby (Muhteşem Gatsby), Netflix – IMDb: 7.2

Başarılı bir yazar olma arzusuyla New York’a gelen Nick Carraway, kendi hayallerinin peşindeyken şans eseri 1920’lerin ışıltılı eğlence hayatının aranan ismi Jay Gatsby ile tanışır. Bu eğlenceli hayatın akışında kendini bulan Carraway’in gerçeklerle yüzleşmesi tabi ki kaçınılmazdır.

The Beach (Kumsal), Diğer – IMDb: 6.7

Macera arayışındaki bir genç, farklı arayışlar içinde olmasından ve bunlara bağlanma isteğinden dolayı Tayland’a gider. Burada kaldığı ucuz bir otelde Fransız bir çift ve Daffy isminde yaşlı bir gezgin ile tanışır. Daffy turistlerin bile bilmediği gizli göz alıcı bir yerden bahseder ve olaylar gelişir.

Romeo + Juliet, Apple TV – IMDb: 6.7

Herkesin bildiği William Shakespeare’in dramatik aşk öyküsü “Romeo ve Juliet”in çağdaş dünyada gerçekleşmesi varsayımında nasıl olabileceğini bizlere aktaran 1996 yapımı bir film.

Revolutionary Road (Hayallerin Peşinde), Apple TV – IMDb: 7.3

Richard Yates’e ait aynı isimli eserden uyarlanmış olan filmin konusu, 1950’li yıllarda savaş sonrası sakin bir yaşama sahip ama bu tekdüze, sakin yaşamı istemeyen Frank ve April isimli çiftin farklı olma çabalarını anlatmaktadır.

{771828}

J.Edgar, Apple TV – IMDb: 6.5

FBI’ ın gururu olan J.Edgar Hoover’ın gerçek hayat hikâyesini anlatan, yönetmen koltuğunda efsane isim Clint Eastwood’un oturduğu bir biyografi filmi.

Gangs Of New York (New York Çeteleri), Amazon Prime Video – IMDb: 7.5

Manhattan’nın kenar mahallelerinde iki çete arasında bir sürtüşme mevcuttur. Bir taraf Amerika’nın yerlilerinden diğer taraf ise bu bölgeye göç etmiş İrlandalı Katoliklerden oluşmaktadır. Bu çatışmalar sırasında İrlanda tarafının lideri oğlu Amsterdam’ın gözü önünde öldürülür. Bunun üzerine Amsterdam intikam almaya karar verir.

Sıkça sorulan sorular
Leonardo DiCaprio Kimdir?
Leonardo DiCaprio'nun Kariyeri Nasıl Başladı?
Leonardo DiCaprio Kaç Oscar Ödülü Aldı?
Leonardo DiCaprio Titanik Filminde Kaç Yaşındaydı?
OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları