preloader

Mutlaka İzlemeniz Gereken Tarihi Filmler

26.10.2023
Mutlaka İzlemeniz Gereken Tarihi Filmler

Yazı Boyutu:

Tarihte iz bırakmış olaylar ve yaşamları izlemeyi seviyorsanız bu filmleri izlenecekler listenize ekleyin. En iyi tarihi filmleri şimdi keşfedin.

Tarih sayfalarını canlandıran ve unutulmaz anları beyaz perdeye taşıyan filmler, her zaman izleyiciyi büyülemiştir. Tutkulu aşklardan kahramanlık destanlarına, büyük savaşlardan saray entrikalarına kadar pek çok konuyu ele alan bu filmler, tarihe dair merakınızı derinleştirecek. En iyi tarihi filmleri keşfetmek için listenize göz atın ve tarihin sürükleyici dünyasına adım atın!

Amazon Prime Video’daki En İyi Tarihi Filmler

Gladiator (Gladyatör), Amazon Prime Video – IMDb: 8.5

Başrolünde Russell Crowe’un olduğu Ridley Scott’ın beş Oscar ödüllü efsanevi filmi Gladiator’de eski bir Romalı generalin zorba güçlere karşı mücadelesi konu alınıyor. General Maximus, onu köleliğe mahkum eden İmparator Commodous’tan intikam almak için geri dönüyor ve gladyatör arenasında işler kızışıyor. M.S. 2’nci yüzyılda, Roma İmparatorluğu’nda geçen film etkileyici sahneleriyle akıllarda kalan tarihi filmlerden.

Ayla, Amazon Prime Video – IMDb: 8.3

Savaş için Kore’ye giden astsubay Süleyman, yıkık şehirde yetim kalan küçük kızı himayesine alır. Adını Ayla koyduğu küçük kızı dönerken Türkiye’ye getirmek istese de Kore yetkililer buna izin vermez ve zor da olsa ayrılırlar. Gelecek yıllarda buluşma hayalleri kursalar da bu ihtimalin gerçekleşmesi çok zordur.

Atonement (Kefaret), Amazon Prime Video – IMDb: 7.8

Joe Wright’ın yönettiği ve Ian McEwan’ın aynı adlı romanından uyarlanan “Atonement,” 2007 yapımı bir dramadır. Film, İngiltere’de 1935 yılında Briony Tallis adlı genç bir kızın yanlış bir tanıklık sonucu iki sevgiliyi ayrı düşürmesiyle başlar. Film; Saoirse Ronan, Keira Knightley ve James McAvoy’un üstün oyunculukları ile insan ilişkilerinin karmaşıklığını ve pişmanlığın gücünü derinlemesine incelerken bu tarihsel dönemi detaylı bir şekilde görsel olarak işler ve seyirciyi o döneme götürür.

Apple TV’deki En İyi Tarihi Filmler

Ferrari, Apple TV – IMDb: 6.3

1957 yazında geçen filmde, Enzo Ferrari’nin otomobil imparatorluğu krizdedir. Eski yarışçı olan ve daha sonra girişimciye dönüşen Enzo Ferrari, kendisini ve sürücülerini sınırlarına kadar zorlar. Hepsi, İtalya boyunca tehlikeli bir 1.000 mil yarışı olan Mille Miglia’ya katılmak üzere hazırlanmaktadır.

Amsterdam, Apple TV – IMDb: 6.1

David O. Russell’ın yönetmenliğini yaptığı “Amsterdam” film, kendileri de şüpheli duruma düşen üç arkadaşın karmaşık bir suç olayının iç yüzüne sürüklenişini konu alıyor. Bu tehlikeli yolculuk, onları Amerikan tarihinin en karanlık ve korkunç sırlarından biriyle yüz yüze getirir. Bu üç arkadaşın hikayesi, hem dostluklarını hem de inançlarını sınamaya devam eder.

Braveheart (Cesur Yürek), Apple TV – IMDb: 8.3

Sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak gösterilen Braveheart, 13’üncü yüzyılda İskoçya’da verilen bağımsızlık mücadelesini konu alıyor. Ailesini İskoçya’nın bağımsızlığı uğruna kaybeden William Wallace, eşlerin evlendikten sonraki ilk geceyi İngiliz soylularıyla geçirmesine karşı gelerek isyanın adımlarını atar. Gerçek hikâyeden esinlenilen senaryoya Mel Gibson başta olmak üzere tüm oyuncuların başarısı da eklenince su gibi akan bir film ortaya çıkıyor.

Lincoln, Apple TV – IMDb: 7.3

Yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı tarihi filmin iki dalda Oscar ödülü var. Amerikan İç Savaşı yıllarında geçen film, Amerika’nın 16’ncı başkanı olan Abraham Lincoln’un ülkesi için nasıl çabaladığını konu alıyor. Bir yandan ülkenin içinde bulunduğu durumu düzeltmeye çalışan başkan bir yandan da kölelik sisteminin kalkması için elinden geleni yapacaktır.

Munich (Münih), Apple TV – IMDb: 7.5

1972 yılında Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenen Olimpiyatlarda yaşanan -Kara Eylül olarak da bilinen- katliamı konu alan film birçok etkileyici sahne içeriyor. Daniel Craig ve Eric Bana’nın başrolünde olduğu, Steven Spielberg’ün yönettiği film beş dalda Oscar’a aday olsa da heykelcik kazanamadı.

Pearl Harbor, Apple TV – IMDb: 6.2

Japon hava kuvvetlerinin Hawaii’deki Amerika üssüne yaptığı baskın ve böylece Amerika’nın İkinci Dünya Savaşı’na girmesi Pearl Harbor’da anlatılıyor. Tarihi filmin senaryosu ise savaştan önce de arkadaş olan iki askeri pilot ve onların aşk hayatları üzerinden şekillendirilmiş.

Troy (Truva), Apple TV – IMDb: 7.3

Tarihte antik çağlara gitmek istiyorsanız Truva filmini seçebilirsiniz. Brad Pitt’in Aşil, Diane Kruger’ın Truvalı Helen, Orlando Bloom’un Paris olarak rol aldığı film Homeros’ın İlyada eserinde geçen Truva Savaşı’nı konu alıyor. Truva ve Sparta arasında çıkan savaşta Truva şehrini ele geçirmek hiç de kolay olmayacaktır.

Suffragette (Diren!), Apple TV – IMDb: 6.9

Carey Mulligan, Helena Bonham Carter, Meryl Streep’i bir araya getiren film kadınların seçme hakkı için verilen gerçek tarihi mücadeleyi konu alıyor. Filmi izlerken sadece 1900’lerin başına gitmekle kalmıyorsunuz. Kadın hakları için verilecek daha çok mücadele olduğunu da filmle birlikte izliyorsunuz.

Apollo 13, Apple TV – IMDb: 7.7

Tarih daha çok başarıyla biten uzay yolculuklarını öne çıkarsa da her hikâye mutlu sonla bitmiyor. Tom Hanks’in başrolünde olduğu Apollo 13 de başarısız olan ama NASA tarihinde önemli iz bırakan uzay yolculuklarından birini konu alıyor. Fırlatmadan bir süre sonra oksijen tankları patlayan astronotlar hayatlarını kurtarmak için onlarca kritik karar vermek zorundadır.

Sully, Apple TV – IMDb: 7.4

Trajik sonla bitmesi neredeyse kesin olan bir hikâyeyi tersine çeviren başarılı pilot Sullenberger’in yazdığı tarih, Sully’nin konusunu oluşturuyor. İçerisinde 155 yolcu ile büyük bir arıza yapan uçağı Manhattan’daki Hudson Nehri’ne indirmeyi başaran pilot uçak kazaları tarihine de adını başarısıyla yazdırdı.

Selma (Özgürlük Yürüyüşü), Apple TV – IMDb: 7.5

Siyahilerin kendilerini Amerika halkına ve hükümetine kabul ettirme yıllarını konu alan tarihi filmlerden biri de Selma. 1965 yılında, Martin Luther King öncülüğünde düzenlenen yürüyüşler sayesinde seçme hakkı kazanan siyahilerin hikâyesinde çok sayıda tanıdık yüz rol alıyor.

The Last Samurai (Son Samuray), Apple TV – IMDb: 7.8

Samurayların gizemli yaşamına gitmek isterseniz bu filmi görmelisiniz. 19’uncu yüzyılın sonlarında Japon askerleri eğitmek için davet edilen Amerikalı yüzbaşı Samuraylar tarafından esir alınır. Samurayların öldürmediği yüzbaşı zamanla onların kültürünü, savaş sanatını öğrenir ve onlara hayranlık beslemeye başlar. Tarafını seçmekse bir hayli zor olacaktır.

My Week With Marilyn (Marilyn ile Bir Hafta), Apple TV – IMDb: 6.9

Michelle Williams’ın Marilyn Monroe rolünde olduğu film 1950’lerin en meşhur yüzü olan aktris hakkında belgesel tadında hazırlanmış bir yapım. Marilyn Monroe’nun Londra’da geçen haftasında ona eşlik eden film seti asistanının gözünden ikonik güzelin neler yaşadığını, nasıl biri olduğunu gösteriyor.

The Danish Girl (Danimarkalı Kız), Apple TVIMDb: 7.1

1920’li yıllarda Danimarka’da geçen film dokunaklı ve hassas sahneler içeriyor. Gerda ve Einar’ın evliliği Einar’ın kendini kadın gibi hissettiğini söylemesiyle bir anda değişir. The Danish Girl, Einar’ın operasyonla cinsiyet değiştirmesinde ve Lili olmasındaki geçirdiği her süreci Eddie Redmayne’ın mükemmel oyunculuğu ile anlatıyor.

Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak), Apple TV – IMDb: 8.6

Kazandığı beş Oscar ile başarısını kanıtlayan 1998 yapımı film hâlâ sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. İkinci Dünya Savaşı’nda üç oğlunu kaybeden ve bir oğlu da Normandiya’da cephede olan annenin isteği başkan tarafından kabul edilir ve oğlunun evine geri getirilmesi için emir verilir. Sekiz askerin görevlendirilerek tehlikeli topraklarda er Ryan’ı arama hikâyesi herkesin görmesi gereken bir yapım.

Anna Karanina, Apple TV – IMDb: 6.6

Keira Knightley’in başrolde olduğu filmde Anna Karenina, zenginlik ve statüsüne rağmen toplumun normlarına aykırı bir aşkın pençesine düşer. Tolstoy’un eseri, sadece bir kadının içsel çatışmasını değil, aynı zamanda toplumun onun üzerindeki baskısını da etkileyici bir şekilde yansıtır. Ancak “Anna Karenina” sadece bir aşk hikayesi değil, aynı zamanda döneminin tarihini ve toplumsal yapısını da büyüleyici bir şekilde yansıtan bir yapıttır. Joe Wright’ın yönetmenlik becerisi, filmi 19. yüzyıl Rusya’sının zenginlikleri ve sıkı toplumsal normları ile sarıp sarmalar.

The Favorite (Sarayın Gözdesi), Apple TV – IMDb: 7.5

XVIII. yüzyıl İngiltere’sinde geçen film, saray entrikaları etrafında döner. Ana tema, Kraliçe Anne’in çevresindeki iki kadın arasındaki rekabet ve güç mücadelesidir. Emma Stone, Rachel Weisz ve Olivia Colman’ın enfes oyunculukları, karakterlerin karmaşıklığını ve duygusal çatışmalarını mükemmel bir şekilde yansıtır. Görsel açıdan film lüks kostümleri, zarif setleri ve dikkat çekici kamera çalışmalarıyla büyüler. Lanthimos’un sinematografik yaklaşımı, seyirciyi XVIII. yüzyıl İngiltere’sinin atmosferine sokarken, aynı zamanda tuhaf bir gerilim ve esprili bir atmosfer yaratır.

Schindler’s List (Schindler’in Listesi), Apple TV – IMDb: 9.0

Steven Spielberg tarafından yönetilen ve 1993 yılında gösterime giren “Schindler’s List, Holokost’un dehşetini unutulmaz bir şekilde ekrana taşıyan bir başyapıttır. Film Gerhard Richter’in romanından uyarlanmıştır ve gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Oscar Schindler adlı Alman işadamının Polonya’daki Yahudi nüfusunu toplama kamplarından kurtarma çabalarını anlatırken, siyah-beyaz çekimi ve gerçekçi atmosferiyle izleyiciyi Nazi işgalinin karanlığına sokar ve seyirciyi Holokost’un korkunç gerçekleriyle yüzleştirir.

Sophie’s Choice (Sophie’nin Seçimi), Apple TV – IMDb: 7.5

1982 yapımı olan Alan J. Pakula’nın yönettiği film, William Styron’un aynı adlı romanından uyarlamadır. Film, Sophie’nin savaş sırasında aldığı korkunç bir kararın sonuçları ve bu kararın onun üzerindeki etkilerini ele alır. Meryl Streep, unutulmaz bir performans sergileyerek Sophie’nin çaresizlik ve pişmanlık dolu hikayesini canlandırır. Hikaye, 1947 yılında Brooklyn’de geçer. Sophie, Polonya’dan kaçarak Amerika’ya gelmiştir ve geçmişte yaşadığı travmatik olayları ardında bırakmaya çalışmaktadır. Ancak savaşın yarattığı acılar ve korkunç bir seçim, Sophie’nin hayatını derinden etkiler.

Netflix’teki En İyi Tarihi Filmler

Marie Antoinette, Netflix – IMDb: 6.5

Sofia Coppola’nın yazıp yönettiği Kirsten Dunst’ın başrolünde olduğu film efsane kraliçe Marie Antoinette’in hayatının öne çıkmayan yanlarına odaklanıyor. Kraliçenin nişanlanmasıyla başlayan filmin en güzel yanlarından biri hiç şüphesiz Oscar kazanmasını sağlayan dönem kostümleri. Marie Antoinette’i idama götüren lüks yaşamının yanı sıra onun bakışıyla hayatın nasıl olduğu farklı açılarla filmde ele alınıyor.

Silence (Sessizlik), Netflix – IMDb: 7.2

17. yüzyılda, iki Hristiyan misyoner rahip, Japonya’da kaybolan mentorlarını bulmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkarlar. Ancak bu süreçte inançları sınamaya tabi tutulurken, Japonya’da Hristiyanlığın zulüm gördüğü bir dönemde hayatta kalmaya çalışırlar. Başrollerde Andrew Garfield ve Adam Driver’ı gördüğümüz film, Martin Scorsese’nin yönetmenliğinde sinema perdesine taşınıyor.

The Trial of the Chicago 7 (Şikago Yedilisi’nin Yargılanması), Netflix – IMDb: 7.7

Netflix yapımı olan The Trial of the Chicago 7, Amerikalılar için hâlâ büyük bir tartışma konusu olan Vietnam Savaşı yıllarında geçiyor. Filmde 1968 yılında Chicago’da bir parkta şarkı söyleyerek savaş karşıtı gösteri yapmayı planlayan bir grup protestocunun başına gelenler anlatılıyor. Polisin müdahalesiyle basit bir gösterinin nasıl büyüdüğünü ve göz altına alınan kişilerin hukuk karşısında nasıl farklı gösterildiğini anlatan yakın tarih filmi kesinlikle izlenmeli.

The Impossible (Kıyamet Günü), Netflix – IMDb: 7.5

2004 yılında Hint Okyanusu’nda yaşanan tsunami o sırada orada bulunan herkese çok zor anlar yaşattı. Naomi Watts’ın başrolünde olduğu The Impossible filminde, tsunamiye Endonezya’da yakalanan ailenin sağ kalma çabaları gösteriliyor.

The Pianist (Piyanist), Netflix – IMDb: 8.5

Nazi’lerin işgali sırasında şans eseri toplama kampına alınmayan piyanist Wladyslaw Szpilman’ın hikâyesi, izleyen herkesi derinden etkileyen bir film. En iyi aktör, en iyi yönetmen ve en iyi senaryo dalında üç Oscar’a sahip filmde, piyanistin nasıl bir yaşam mücadelesi verdiğini ve o dramatik anları izlerken etkilenmemek imkansız.

All Quiet on the Western Front (Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok), Netflix – IMDb: 7.8

Savaşın insanlık üzerindeki yıkıcı etkilerini anlatan başyapıtlardan biri olarak kabul edilen “All Quiet on the Western Front,” Edward Berger tarafından yeniden çekilen 2022 versiyonuyla sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. Lewis Milestone’ın 1930 tarihli klasik versiyonunun ardından gelen bu modern yorum, Erich Maria Remarque’ın aynı adlı romanının güçlü temalarını günümüz seyircisine taşıyor. Film, savaşın dehşetine ve anlamsızlığına odaklanırken Felix Kammerer’in etkileyici performansıyla can bulan başkarakter sayesinde seyirciyi alman askerlerinin arasına dahil ediyor. Bu trajik deneyimi ise teknik açıdan üstün bir işçilik ile hazırlanmış görselleştirmeler ve ses tasarımıyla zenginleştiriyor.

Diğer Platformlardaki En İyi Tarihi Filmler

Napoleon, Diğer Platformlar – IMDb

2023 yapımı “Napoleon” filmi, Napoleon Bonaparte’ın hayat hikayesi ve gençlik yıllarından imparatorluğa hızla tırmanışına odaklanıyor. Film, Napoleon’un karısı ve gerçek aşkı Josephine ile derinlemesine, bağımlılık yapan ve sıkça dalgalı geçen ilişkisini merkezine alarak onun yaşamındaki bu önemli dinamiği aydınlatıyor.

Jeanne du Barry, Diğer Platformlar – IMDb: 6.8

XV. Louis karakterine usta oyuncu Johnny Depp’in hayat verdiği filmde, sosyal sıralamada yükselmeyi arzulayan Jeanne Vaubernier, olağanüstü cazibesini avantaja dönüştürerek zorlu yaşamından sıyrılmaya çalışır. Sevgilisi Count du Barry, Jeanne’nin bu çekiciliği sayesinde zengin olur ve onu Kral XV. Louis ile tanıştırmaya karar verir. Richelieu Dükü’nün yardımıyla düzenlenen bu özel toplantıda, Kral ve Jeanne birbirlerine ilk bakışta vurulur. Bu aşkla birlikte Kral, yaşamın tadını Jeanne sayesinde yeniden bulur.

Chlopi, Diğer Platformlar – IMDb: 8.2

“Chlopi”, genç köylü kadını Jagna’nın oğlu Antek’e duyduğu derin sevgiye karşın yaşça büyük ve zengin çiftçi Boryna ile evlenmesinin ardından yaşadığı zorlukları ve mücadeleleri anlatıyor. Jagna, köydeki insanların kıskançlıkla dolup taşan bakışları arasında bağımsızlığını korumak için mücadele verirken, aynı zamanda kendi iç dünyasındaki çatışmalarla da yüzleşir. Filmde Jagna karakterine Kamila Urzedowska hayat verirken, Robert Gulaczyk ve Julia Wieniawa-Narkiewicz diğer önemli rollerde yer alıyor.

Babylon (Babil), Diğer Platformlar – IMDb: 7.1

1920’lerin sonunda Hollywood sessiz filmlerden sesli filmlere geçiş yaparken büyük bir dönüşüm yaşar. Bu süreçte genç oyuncu Mannt Torres, bu değişime yakından şahit olurken deneyimli oyuncular Jack Conrad ve yükselen yıldız adayı Nellie LaRoy artık konuşmak zorunda oldukları için kariyerlerinde bir krizle karşı karşıya kalırlar. Cazın ve gösterişli partilerin hakim olduğu bu dönemde, Hollywood’un en büyük yıldızları kariyerlerini sorgulamaya başlar.

Hacksaw Ridge (Savaş Vadisi), Diğer Platformlar – IMDb: 8.1

II. Dünya Savaşı sırasında Okinawa Muharebesi’nde görev yapan vicdani retçi Desmond Doss, silah taşımama kararına rağmen 75 yaralı askeri tek başına kurtarır. Doss, savaşın şiddetine karşı koyarken inancını ve prensiplerini koruyarak gerçek bir kahramanlık hikayesi yazmıştır. Filmde Desmond Doss karakterine Andrew Garfield hayat verirken, yönetmen koltuğunda ise Mel Gibson bulunmaktadır.

Killers of the Flower Moon (Dolunay Katilleri ), Diğer Platformlar – IMDb: 8.2

“Killers of the Flower Moon”, 1920’lerin başında Oklahoma’da Osage Kızılderilileri arasında gerçekleşen gizemli cinayetleri ve bu cinayetlerin ardındaki komployu konu alıyor. FBI’ın bu olayları araştırmasına odaklanan film, Amerika’nın karanlık tarihine ışık tutmaktadır. Başrollerinde ise Leonardo DiCaprio, Robert De Niro ve Lily Gladstone gibi ünlü isimler yer almaktadır.

Fury, Diğer Platformlar – IMDb: 7.6

Afişinde ‘Savaş asla sessiz bitmez’ yazan Fury, İkinci Dünya Savaşı’nı yaşayan askerlerin gerçek hikâyeleriyle oluşturulmuş. Evlerine dönmek üzere yola çıkan askerlerini düşmandan koruyarak Almanya’dan ayrılmaya çalışan tank komutanı Dan’in işi hiç de kolay olmayacaktır. Askerlerin Almanya’dan ayrılmadan önceki son 24 saatini konu alan film heyecanlı anlarla dolu.

Zero Dark Thirty, Diğer Platformlar – IMDb: 7.4

Jessica Chastain ve Jason Clarke’ın başrolünde olduğu film, yakın tarihten konusunu alıyor. 11 Eylül saldırılarından sorumlu tutulan Usama Bin Ladin’in Afganistan topraklarında ele geçirilme sürecini ve nasıl yakalandığı filmde anlatılıyor. Filmin tarihi yönü dışında bilinen bir yanı da CIA’in zaman zaman eleştirilen çalışma sisteminin Zero Dark Thirty’de açıkça gösterilmiş olması.

The Big Short (Büyük Açık), Diğer Platformlar – IMDb: 7.8

2008’de yaşanan büyük ekonomik krizin nedenlerini The Big Short izleyince daha iyi anlayacaksınız. Amerika’daki mortgage ve diğer kredi sisteminin ne kadar boş temeller üzerine oturtulduğunu ve krizin nasıl kaçınılmaz olduğunu anlatan film yakın tarihten güzel bir seçim.

12 Years a Slave (12 Yıllık Esaret), Diğer Platformlar – IMDb: 8.1

Siyahilerin hâlâ elde etmeye çalıştıkları haklarını konu alan film kaçırılarak köle yapılan bir adamın kurtulma hikâyesini anlatıyor. Sıradan ve kendi halinde biriyken dolandırılarak kaçırılan Solomon yeniden özgürlüğüne kavuşmak için hiç yılmadan mücadele verecektir.

The Water Diviner (Son Umut), Diğer Platformlar – IMDb: 7.0

Oyuncu kadrosunda Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’ın da olduğu The Water Diviner, Çanakkale Savaşı’nı Avustralyalı bir babanın gözünden bakıyor. Üç oğlunu da savaşa gönderen baba Connor (Russell Crowe) oğullarının nerede olduğunu bulmak için önce İstanbul’a sonra da Gelibolu’ya gider. Onu bekleyen manzara ise umduğundan çok daha farklıdır.

Oppenheimer, Diğer Platformlar – IMDb: 8.5

Christopher Nolan tarafından yönetilen ve başrolünde Cillian Murphy’nin muhteşem bir performans sergilediği film, 20. yüzyılın en önemli bilim insanlarından biri olarak kabul edilen fizikçi J. Robert Oppenheimer’ın hayatına odaklanıyor. Eleştirmenlerden tam not alan filmde Oppenheimer’ın atom bombasının geliştirilmesindeki rolünü ve sonucunda Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının etkileri ele alınıyor. Yüksek prodüksiyon değeri, çarpıcı görsel efektleri ve büyüleyici atmosferiyle filmde bizi Florence Pugh, Rober Downey Jr., Emily Blunt, Matt Damon, Gary Oldman gibi isimlerle adeta bir yıldıızlar geçidi karşılıyor.

Dunkirk, Diğer Platformlar – IMDb: 7.8

Christopher Nolan’ın 2017 yapımı “Dunkirk,” İkinci Dünya Savaşı’nın kritik bir dönemini, sıradışı bir anlatı yapısıyla ekrana taşıyor. Dunkirk Tahliyesi sırasında İngiliz ve Müttefik kuvvetlerinin Fransa’dan tahliye edilmesi sürecini anlatırken, üç farklı zaman çizgisinde ilerleyen film kara, deniz ve hava sahnelerini birbirine entegre ederek, izleyiciye savaşın çeşitli yönlerini sunar. Bu yapısı, filmi daha karmaşık hale getirirken, aynı zamanda seyirciyi olayların içinde daha fazla hissettirir.

The Imitation Game (Enigma), Diğer Platformlar – IMDb: 8.0

Morten Tyldum’un yönettiği 2014 yapımı “The Imitation Game,” İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nın şifrelerini kırarak Müttefiklerin zaferine büyük katkı sağlayan ünlü İngiliz matematikçi Alan Turing’in yaşamını anlatır. Benedict Cumberbatch unutulmaz performansıyla Alan Turing’in hayatını canlandırırken sadece tarihsel öneme sahip bir hikayeye şahit olmakla kalmayıp aynı zamanda insan doğasının derinliklerinde de keşfe çıkacaksınız.

The Other Boleyn Girl (Boleyn Kızı), Diğer PlatformlarIMDb: 6.7

2008 yapımı olan film, Philippa Gregory’nin aynı adlı romanından uyarlanan ve Tudor Hanedanı döneminin siyasi entrikalarını iki kız kardeşin hırsları ile anlatan bir drama filmidir. Film, 16. yüzyıl İngiltere’sinde geçer ve Kral VIII. Henry’nin sarayında yaşanan karmaşık bir aşk üçgenini ele alır. Anne Boleyn ve Mary Boleyn adlı iki kız kardeş, Kral’ın ilgisini kazanmaya çalışırken, tahtın ve aşkın tehlikeli oyunlarına sürüklenirler. Natalie Portman ve Scarlett Johansson, başroldeki kız kardeşleri canlandırırken, Eric Bana ise Kral Henry olarak izleyici karşısına çıkar. İngiltere’nin tarihi değişim dönemine odaklanırken kostümleri, set tasarımı ve atmosferi, izleyiciyi 16. yüzyıl İngiltere’sine götürür ve bu karmaşık dönemi canlandırır.

Titanic, Diğer Platformlar – IMDb: 7.9

James Cameron’ın yönettiği ve 1997 yılında gösterime giren film sinema tarihinin en büyük ve en etkileyici romantik dramalarından biridir. 1912 yılında gerçekleşen ünlü RMS Titanic gemisinin batışını konu alan ve bu trajediyi Jack Dawson ve Rose DeWitt Bukater adlı iki farklı sosyal sınıftan gelen gençlerin aşk hikayesiyle ören film, Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’in unutulmaz performansları ile ikonikleşmiş hafızalarda kalıcı bir yer edinmeyi başarmıştır.

{33121}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları