preloader

Disney Plus’ta İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

01.05.2024
Disney Plus’ta İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Yazı Boyutu:

Türkiye’deki sosyal platformlara hızlı bir giriş yapan Disney Plus’tan en iyi filmleri listeledik. Star Wars’tan Avatar’a en iyi Disney Plus filmlerini keşfedin.

Disney Plus, arşivinde en orijinal filmleri bulunduran dijital içerik platformlarından biri. 2019 yılında yayın hayatına başlayan ve Disney’den çok daha fazlasını sunan platforma 14 Haziran 2022 tarihinden itibaren Türkiye’den de erişim sağlanması yeni bir platform olarak sinema izleyicilerini heyecanlandırdı. Platformun kullanıcılarına sunduğu mutlaka izlenmesi gereken tüm zamanların ve 2024 yılının en iyi Disney Plus filmlerini sizin için listeledik.

Disney Plus Aksiyon ve Macera Filmleri

Cruella – IMDb: 7.3

Cruella, yaptığı tasarımlarla adını duyurmaya çalışan, yetenekli bir kız ve genç bir dolandırıcı olan Estella’nın hikayesini konu ediyor. Zeki ve yaratıcı bir kız olan Estella’nın hayatı, onun haylazlık hevesini takdir eden iki hırsızla arkadaş olmasıyla bambaşka bir hal alır. Genç kız, arkadaşlarıyla birlikte kendisine Londra’nın sokaklarında bir hayat kurar. Moda konusunda oldukça yetenekli olan Estella, bir moda efsanesi olan korkutucu Barones von Hellman’ın dikkatini çekmeyi başarır. Ancak ikisinin kurduğu ilişki, Estella’nın kötü tarafını kabullenip Cruella’ya dönüşmesine neden olur.

Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark (Kutsal Hazine Avcıları) – IMDb: 8.4

Klasikleşmiş macera ve komedi serisinin 1981 yılında çekilmiş ilk filminde Arkeolog Dr. Indiana Jones, Amerikan Hükümeti tarafından ‘Ark of the Conenant’ı bulması için görevlendirilir. Ark’ta ünlü 10 Emir’in varolduğuna ve kutsal güçler olduğuna inanılmaktadır. Üstelik Hitler’in ajanları da Ark’ın peşindedirler. Jones, eski aşkı Marion’la birlikte Nepal’den Kahire’ye kadar tuzak ve tehlikeyle dolu bir maceraya atılır. Son filmi geçtiğimiz haziran ayında vizyona girmiş ikonik serinin ilk filmi, hala izlemeyenler için güzel bir seçenek.

Venom (Venom: Zehirli Öfke) – IMDb: 6.6

Marvel’in en esrarengiz, karmaşık ve baş belası karakterinin evrim hikayesi olan “Venom”, Disney Plus’ta izleyicilerle buluşuyor. Filmde Eddie Brock (Tom Hardy), işi ve nişanlısı dahil her şeyini kaybettikten sonra yıkılmış bir adamdır. Hayatının en dip noktasındayken, uzaylı bir organizmaya bedeninde ev sahipliği yaparak olağanüstü süper güçlere sahip Venom’a dönüşür.

Star Wars (Yıldız Savaşları 4: Yeni Bir Umut) – IMDb: 8.6

Disney Plus’ta izlenmesi gereken filmler listemizin başında, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi kurgusal evrenlerinden birini anlatan Star Wars orijinal üçlemesi yer alıyor. Star Wars, tüm zamanların en çok konuşulan ve sevilen film serilerinden biri, bunun sebebi ise yaratılan kurgusal evrenin her yaştan ve her dönemden hayran kitlesi yakalayabilmesi. Dünya çapında kültürel bir fenomen olan Star Wars’un konusu; Jedi ve Sith tarafları arasında geçen sonsuz savaş. İyinin kötüyü yenebileceğine dair umudun hiç kaybolmadığı evrende, yaratılan kahramanlar arasından favorilerinizi seçmekte zorlanıyorsunuz. Daha önce defalarca duymanıza rağmen izleme fırsatı bulamadıysanız efsane Star Wars evreniyle tanışacağınız üçlemenin keyfine Disney Plus’ta varmanızı tavsiye ederiz. Galaksiyi tanımaya başladığınız ilk andan itibaren içine çekileceğinizden hiç şüpheniz olmasın. OGGUSTO okurları arasındaki Star Wars tutkunları için ise film gecelerinin klasik “Ne izlesek?” sorusunun bir yanıtı çoktan belli oldu gibi…

Iron Man (Demir Adam) – IMDb: 7.9

Iron Man adlı çizgi romanın beyazperde uyarlaması olan filmin başrolünde çok sevilen aktör Robert Downey Jr. yer alıyor ve Tony Stark rolünü canlandırıyor. Tony Stark, bir mühendislik dâhisidir; teknoloji harikası füzeler ve silahlar üretmektedir. Yeni bir füzeyi tanıtırken esir düşer ve yaralanır. Tony’i kaçıranlar, kendileri için bir füze yapmasını isterler fakat olaylar Tony’nin keskin zekâsı sayesinde farklı bir şekilde gelişmeye başlar… Çoğu film sever Iron Man rolü için Rober Downy Jr.’ın çok doğru bir tercih olduğu yorumunu yapmış, bunun bir sebebi de Tony karakterinin tam bir playboy olması. Marvel uyarlaması filmde ilk dakikalardan finale kadar heyecan hiç eksik olmuyor. Kurtuluşunu zırhlı bir giysi yapmakta bulan Tony’i hayranlıkla izliyoruz. Iron Man’in konusunun geniş kitlelere hitap etmesi ve oyuncu performansının kalitesiyle çok iyi bir Disney Plus seçimi olacağının garantisini verebiliriz.

Kingsman: The Secret Service (Kingsman: Gizli Servis) – IMDb: 7.7

Gary “Eggsy” Price, çok küçük yaşta babasını bir askeri görevde yitirir. Bu gizli görev neticesinde ailesine bir madalya takdim edilir ve aileye bir kereye mahsus olmak üzere yardım istemeleri için bir telefon numarası verilir. Aradan 17 yıl geçer, işsiz Eggsy annesinin evinde yaşamaktadır. Bir gün trafikte kargaşaya neden olur ve tutuklanınca karakoldan kurtulmak için madalyayı kullanır. Onu bu olaydan kurtaran ajan Harry Hart ise hayatını Eggsy’nin babasına borçludur. Şimdi Harry, bu sıradan gibi görünen gence, gizli bir bağımsız istihbarat servisi ajanı olmanın yollarını öğretecektir

Star Wars: Episode VII – The Force Awakens (Yıldız Savaşları 7: Güç Uyanıyor) – IMDb: 7.8

Efsane evrenle yeni nesli tanıştıran üçlemede bazı muhteşem kahramanları ilk defa görüyoruz; Rey, Finn, Poe ve daha fazlası… Üçleme hakkında eski Star Wars hayranları tarafından beklentileri çok karşılamadığına yönelik bazı yorumlar olsa da, üçlemenin ilk filmi ‘Star Wars: Güç Uyanıyor’ 2015 yılında yayınlandığı ilk 10 günde dünya çapında gişe rekorları kırdı. Şu anda hâlâ Star Wars serisinin en çok hasılat yapan filmi. Bizce yönetmen J.J Abrams, önceki filmlerden hatırladığımız detaylarla eski hayranları da başarılı bir şekilde yakalıyor. Devam üçlemesinde yıldızlar arasında özlediğimiz bir yolculuğa çıkıyor ve eski tuhaf dostlarımıza kavuşuyoruz.

Avatar – IMDb: 7.8

Sinema tarihinde teknik olarak bir devrim yaratan Avatar, 35 trilyon rengin perdeye yansıtıldığı, 36.000 watt ses gücüne sahip bir teknolojiyle 2009 yılında seyircilerle buluşmuştu. Yılın en çok konuşulan başyapıt filmini Disney Plus’ta yeniden izlemek mümkün. Hayal edilemeyecek kadar başarılı bir görsellik sunan filmin yönetmeni ise James Cameron. Avatar’da 22. yüyzyılda Pandora adlı bir uyduda geçen hikâyeyi izliyoruz. Dünyanın doğal kaynaklarını tüketen insanlar ciddi bir enerji krizine yol açar. Resources Development Administration (RDA) kuruluşu, Polyphemus gezegeni yörüngesindeki yoğun ormanlık yaşanabilir bir uydu olan Pandora’da değerli bir mineral olan unobtanium madenlerini keşfedilir. Pandora’da atmosfer insanlar için zehirlidir. Burada Eywa adında bir tanrıçaya ibadet edilir ve 3-4 metre boylarında, mavi tenli, kabile kültürünü benimsemiş barışçıl Na’vi halkı yaşamaktadır. Pandora’nın biyosferini keşfetmek adına bilim adamları “Avatar” adı verilen Na’vi-insan genetiğinde biyolojik bedenler kullanacaklardır ve hikâye tüm sürükleyeceğiyle başlar…

Enemy of the State (Devlet Düşmanı) – IMDb: 7.3

Güç savaşları nedeniyle Amerikan hükümetinde meydana gelen bir cinayet, olayla ilişkisi olmayan kişileri bile çembere dahil ederek tehlikeye sürükler. Cinayeti tesadüf eseri kaydeden doğa araştırmacısı Daniel Zavitz, kaydı kopyalayarak esrarengiz bir gazeteciyle iletişime geçer. Bunu öğrenen istihbarat servisi Zavitz’in peşine düşer ve adam eski bir arkadaşı olan avukat Robert Dean’e gider. Zavitz, elindeki delil cd’sini gizlice Dean’in çantasının içine atar ve Dean, bir anda hükümete bağlı bir istihbarat servisinin hedefi haline gelir. Hayatı bir anda kabusa dönen Dean, istihbaratın tüm zorlu imkanlarına rağmen hayatını, ailesini ve kariyerini kurtarmak zorundadır.

Doctor Strange (Doktor Strange) – IMDb: 7.5

Doctor Strange filminde, başarılı cerrah ‘Stephen Vincent Strange’ karakterini İngiliz oyuncu Benedict Cumberbatch canlandırıyor. Başarılı cerrah bir davete giderken geçirdiği trafik kazası sonucunda ellerindeki sinirler zarar görünce mesleğini yapamaz hale gelir. Ellerinin iyileşmesi ve mesleğe geri dönebilmesi adına yapılan her tedavi başarısız olur. Başarılı cerrah mesleki geçmişindeki fikirlerine çok zıt olsa da kendisini Tibet’te yaşayan Ancient One adlı büyücünün yanında bulacaktır. İyileşmek adına Tibet’e giden cerrah beklediğinden çok daha fazlasıyla karşılaşır ve olaylar gelişir…

Ant-Man (Karınca Adam) – IMDb: 7.3

Ant-Man, eğlenceli bir süper kahraman hikâyesi arayanlar için en doğru Disney Plus seçimlerinden. Beyazperdeye taşınan minik kahramanımız, Marvel Comics çizgi romanı uyarlaması. Boyunu küçülterek gücünü arttırma kabiliyetine sahip uzman hırsız Scott Lang ve onun akıl hocası Dr. Hank Pym dünyayı kurtaracak bir plan yapmak zorunda kalıyor. Sevilen oyuncu Paul Rudd, Ant-Man’i canlandırıyor ve bu eğlenceli rolün hakkını fazlasıyla veriyor. Michael Douglas’ı ise akıl hocası rolünde görüyoruz. Planda karşılarına çıkan tüm engellere rağmen gelişen olayların heyecanını tüm film boyunca siz de ikiliyle beraber yaşayacaksınız.

Alice In Wonderland (Alis Harikalar Diyarında) – IMDb: 6.4

Linda Woolverton’ın çocuk kitabından uyarlanan yapımda Tim Burton, ‘güçlü kız’ imajı öne çıkarıyor. Hikaye, 17 yaşındaki Alice’in sosyeteye tanıtım partisinde beyaz bir tavşanı takip ederek kendini harikalar diyarında bulmasıyla başlıyor. Bu güçlü yapımda koskocaman şapkasıyla Mad Hatter rolünde Johnny Depp, hortlak suratlı Kırmızı Kraliçe rolünde Helena Bonham Carter ve Beyaz Kraliçe rolüyle 2009 Oscar ödül töreninde En iyi Kadın Oyuncu Oscar’ına aday gösterilen Anna Hataway yer alıyor.

The Eternals – IMDb: 6.3

İnsanlığın varoluşundan beri dünyayı koruyan, olağanüstü güçlere sahip bir grup kahramanın hikayesini konu edinen filmde Deviantlar’ın artık tarihe karıştığı düşünülmektedir. Ancak insanlığın en eski düşmanı olan Deviantlar, beklenmedik bir şekilde geri döner. Bu durum insanlık için büyük bir tehlike oluşturur. Eternallar, insanlığı bir kez daha kurtarmak için yeniden bir araya gelmek zorunda kalırlar.

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (Shang-Chi ve On Halka Efsanesi) – IMDb: 7.4

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings filmi, babası tarafından suikastçı olmak üzere yetiştirilen Shang-Chi’nin hikayesini konu ediyor. Shang-Chi’nin babası ölümsüz bir büyücüdür. Babası tarafından suikatçı olmak üzere eğitilen Shang-Chi aynı zamanda simya ve insanüstü güçlerle dövüş tekniklerini geliştirir. Babasının yıkıcı güçlere sahip biri olduğunu öğrenen Shang-Chi, güçlerini onun imparatorluğunu yıkmak için kullanacaktır. Babasının düşmanıyla dost olan kahraman, dünyayı gezecek ve birçok süper kahramanla yolları kesişecektir.

{44932}

Disney Plus Animasyon Filmleri

Wish (Dilek) – IMDb: 5.6

Müzikal komedi türündeki animasyon film “Wish”, Disney+’ta seyircilerle buluşuyor. Oscar ödüllü ve son senelerin parlayan yıldızı olarak lanse edilen Ariana DeBose’nin seslendirme sanatçıları arasında olduğu Altın Küre adayı film, Walt Disney Animation Studios’un 100’üncü yıl filmi olmasından ötürü özel bir önem taşıyor. Türkiye’den ise filmin baş karakteri Asha’ya Öykü Güven’in ses verdiği filmde, izleyiciler İber Yarımadası’nda unutulmaz bir yolculuğa çıkıyor.

The Lion King (Aslan Kral)IMDb: 8.5

Çıktığı döneminde gişe rekorları kıran ve her yaşa hitap eden The Lion King’i Disney Plus’ta görmek bizi çok mutlu ediyor. Simba’nın yaşadığı üzücü bir olay sonrasında hükmetmesi gereken sürüsünden kaçıp ormanda Timon ve Pumbaa ile yaşamasını konu edinen filmde duygusal diyaloglar, eğlenceli sahneler ve heyecan hiç eksik olmuyor. Ormanda yaşayan Timon ve Pumbaa sayesinde ‘hakuna matata’ felsefesini öğreniyoruz. Simba da bu felsefeyi benimsiyor ve eğlence başlıyor derken eski arkadaşı Nala ile karşılaşıyor. Nala ile karşılaşması Simba’ya sorumluluklarını hatırlatıyor ve hükmetmesi gereken Pride Land hakkında bir karar vermesi gerekiyor. Senaryo, müzik seçimleri, teknik ve konunun yetişkinleri de kendine hayran bırakmasıyla The Lion King dönemin çığır açan filmlerinden biridir.

Hercules (Herkül) IMDb: 7.3

Yunan mitolojisinin en değerli karakterlerinden biri olan Herkül, Yunan Tanrı Zeus ve Hera’nın oğludur. Bir tanrı olarak göklere doğan Herkül henüz bir bebekken Zeus’un kardeşi, yeraltı dünyasının tanrısı Hades tarafından kaçırılır ve ölümsüzlüğü ondan alınır. Artık yeryüzüne inmiş, ölümlü bir tanrıdır. Dünyada tüm bunlardan habersiz büyüyen Herkül, kim olduğunu keşfedince Olimpos’a kabul edilmek ve tam bir tanrı olmak için kendini kanıtlaması gerektiğini öğrenir. Pegasus ve kişisel antrenör Phil’in yardımı ile ünlü bir kahraman haline gelir. Fakat bu, yeniden tanrı olmasını sağlayacak mıdır? 1997 yılında gösterime giren ve ‘En İyi Orijinal Şarkı’ dalında Oscar adayı olarak gösterilen animasyon filmi Hercules, Disney’in mutlaka izlenmesi gereken yapımlarından.

Toy Story (Oyuncak Hikayesi) – IMDb: 8.3

Yetişkinlerin de en sevdiği animasyonlardan biri olan Toy Story, üç filmiyle beraber Disney Plus’ta yer almasıyla çok sevindiren seri filmden biri. Andy, oyuncak koleksiyonu yapmayı çok seven ve onlara değer veren bir çocuktur. Oyuncaklarının kovboy Woody’nin önderliğinde hayata geldiğinden ise bihaberdir. Oyuncaklar dünyasında olayların heyecanı bitmek bilmezken, içinizdeki çocuk ruhunun şımarmasına izin verin ve eğlenceli hikâyenin keyfini çıkarın. Toy Story, Pixar’ın ilk animasyonu olmasına rağmen gösterildiği sene kullanılan animasyon teknolojisiyle izleyicilerden tam not almıştı ve gelecek animasyonların kalitesine göz kırpmıştı. Klasikleşmiş aile film gecelerinde ya da yalnızca eğlenmek ve sıra dışı bir animasyon izlemek için tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Peter PanIMDb: 7.3

Disney’in ilk çizgi film uyarlamalarından biri olan Peter Pan, ne zaman izlersek izleyelim içimizi ısıtan cinsten. En sevdikleri masal kahramanı Peter Pan’in evlerine gelmesi ve onları ‘Varolmayan Ülke’nin büyülü topraklarına uçurmasıyla, Wendy ve erkek kardeşleri için macera başlıyor. Peter Pan ve en yakın arkadaşı Tinker Bell’in eşliğinde Varolmayan Ülke’yi, Peter’in gizli saklanma yerini ve kayıp çocukları keşfeden Wendy ve kardeşleri için asıl sürpriz ise, meşhur Kaptan Hook ve onun korsanlarıyla tanışmaları oluyor. Biraz peri tozu, sihirli bir dünya ve içimizi kıpır kıpır eden bir macerayla Peter Pan, çocuklar ve her zaman çocuk kalanlar için mutlaka izlenmesi gereken filmlerde.

Ratatouille (Ratatuy) – IMDb: 8.0

Oscar ödüllü animasyondaki kahramanımız Remy, yemeğe düşkün ve çok sevimli bir fare! Büyük bir Fransız aşçı olma hayali kuran Remy adındaki farenin, ideali peşinde koşarken yaşadığı maceralarını izliyoruz. Olaylar, Remy’nin kendisini bir kaza eseri şehrin en iyi restoranının kanalizasyonunda bulmasıyla başlıyor. Restoranın temizlik görevlisiyle ikisini de mutlu edecek bir anlaşma yapıyorlar. Böylelikle Remy tüm yeteneğini sergileyebileceği mutfağa ulaşmayı başarıyor. Bir farenin yemek yapmasına karşı tepki gösterecek insanlık Remy’i biraz zorlasa da hayalinden vazgeçmiyor.

The Incredibles (İnanılmaz Aile) – IMDb: 8.0

Disney Plus’ın Animasyon kahramanı Mr Incredible adı altında dünyada var olan kötülüklerle mücadele eden ve insanları kötücül şeylerden korumaya çalışan Bob Parr, dünyaca meşhurdur. Bir süre sonra hayatının bu denli yorucu olmasından yana şikayetçi olup emekliye ayrılmak ister. Eşi ve çocukları ile beraber daha sakin ve sıradan bir yaşam düzenine geçer. Çok geçmeden bu düzenden de sıkılır çünkü sigortacılık gibi bir iş onu pek kesmemektedir. Evren niyet ve isteklerini duyar ve ona bir mesaj iletilir. Bir adada artık gizli bir görevin sahibidir.

Beauty and the Beast (Güzel ve Çirkin) – IMDb: 8.0

Animasyon tarihinin en iyi birkaç yapıtından biri olan Güzel ve Çirkin, çirkin bir yaratığa dönen bir prens ve onun tarafından alıkonulan genç bir kızın hikayesini anlatıyor. Yaşlı bir dilenci genç bir prense bir gül verir ve karşılığında bir gecelik konaklayacak yer ister. Fakat kibirli prens, dilenciyi reddeder. Dilenci bunun karşılığında prensi lanetler ve onu çirkin bir yaratık olan Beast’e, hizmetçilerini ise mobilyaya çevirir. Yaşlı dilenci prense sihirli bir ayna ve bir adet gül bırakarak 25 yaşına kadar gerçekten sevmeyi ve sevilmeyi öğrenirse bu lanetin ortadan kalkacağını söyler. Disney’in en naif prenseslerinden Belle ise, babasıyla birlikte küçük bir Fransız kasabasında yaşayan genç bir kızdır. Bir gün babası Maurice, çıktığı yolculukta gece yolunu kaybeder ve bir şatoda esir edilir. Bu şato ise, lanetlenerek canavara dönüşmüş prensin şatosudur. Babasını kurtarmak için kendini feda eden Belle, şatoda onun yerine şatoda esir alınır. Belle, bu lanetli şatodan kurtulmak için mücadele ederken, yıllardır süren büyük sırları öğrenecektir ve hiç beklemediği aşkı bulacaktır.

Frozen (Karlar Ülkesi) – IMDb: 7.4

Snow Queen’in laneti sonucunda ebediyen sürecek bir kış mevsimine mahkum edilmiş krallığın hikâyesini seyrediyoruz. Bu krallıkta yaşayan sevimli kahramanımız Anna, Karlar Kraliçesi’ni bularak laneti sona erdirmeyi planlar. İyi kalpli karakterimizin tek amacı şehrindeki insanların güzel günlere dönmesi ve mutlu olmalarıdır. Masalsı bir yolculuğa çıkan Anna’nın yol arkadaşı usta bir dağcı olan Kristoff’tur. Acaba zamanla yarıştıkları bu yolculukta karşılarına çıkan tehlikeli durumlar onları bu idealden vazgeçirecek midir? Disney yapımı ve yetişkinlere de hitap eden Frozen’ı Disney Plus’ta izleyebilirsiniz.

One Hundred and One Dalmatians (101 Dalmaçyalı) – IMDb: 7.3

101 Dalmaçyalı, Walt Disney tarafından üretilen Britanyalı yazar Dodie Smith’in romanından uyarlanan bir animasyon filmdir. Disney klasiklerinin 17. filmidir ve 1961 yapımıdır. Hikâyede iki dalmaçyalı Porgo ve Perdita’nın maceralarını izliyoruz. Eğlenceli bir çocuk filmi olan 101 Dalmaçyalı, mutlaka izlenmesi gereken Disney klasiklerinin içinde yer alıyor.

The Hunchback of Notre Dame (Notre Dame’ın Kamburu) – IMDb: 7.0

Disney’in en güzel animasyonlarından biri olan Notre Dame’ın Kamburu, 15. Yüzyıl Paris’inde yaşayan bir kukla ustası, Notre Dame kilisesinin çan çalıcısı, kambur ama altın kalpli ve mutsuz Quasimodo’nun hikayesini anlatıyor. Quasimodo, Notre Dame Katedrali’nin bodrumunda çocukluğundan beri gizlenen kambur bir adamdır. Kilisede çan çalmakla görevli olan Quasimodo, adeta hapis hayatı yaşamaktadır. Bir gün arkadaşları ile birlikte kasabada düzenlenen bir şenliğe katılır. Burada güzel çingene Esmeralda ile tanışan Quasimodo, kalbini genç kadına kaptırır. Ancak Esmeralda’ya tek vurulan Quasimodo değildir; Katedral’in gözü, Esmeralda’nın üzerindedir.

Tangled (Rapunzel) – IMDb: 7.7

Rapunzel, onu daha bebekken kaçıran üvey annesi tarafından bir kulede, dış dünyadan uzak bir şekilde büyütülür. Krallığın en çok aranan, en çekici eşkiyası Flynn Rider, bir gün gizemli kulede saklanırken, o kulede yaşayan güzel ve cesur, 20 metre uzunluğunda altın sarısı saçları olan Rapunzel tarafından esir alınır. Dış dünyayı merak eden ve yıllardır hapsedildiği kuleden çıkma yolları arayan meraklı kız, yakışıklı hırsızla bir anlaşma yapar. Bu tuhaf ikili, süper-polis bir atın, aşırı korumacı bir bukalemunun ve sevimsiz bar haydutlarının da olduğu aksiyon dolu bir maceraya yelken açar. Maceranın sonunda ise Rapunzel, kim olduğunu keşfedecektir. Görsel efektleri, sevimli karakterleri ve keyifli macerasıyla Tangled, aile gecesi fimlerinin olmazsa olmazlarından.

Soul – IMDb: 8.0

Pixar ve Disney iş birliği ile oluşturulan yapımlardan biri olan Soul, Disney Plus’ın ilgi çeken filmlerinden. Orta okul müzik öğretmeni Joe Gardner, bir jazz grubu ile birlikte çalışan jazz piyanisti olmanın hayalini kuruyordur. Bunun ardından ilk müzisyenlik deneyimini edinir. New York sokaklarında gezinen adam, birden bire kendini kanalizasyona düşerken bulur. Ancak burası aslında farklı bir dünyaya açılıyordur. Şimdi ise Dünya’ya nasıl geri döneceğini bulması gerekmektedir.

Luca (Luka) – IMDb: 7.4

Son dönemin en çok merakla beklenen animasyon filmlerinden biri olan ‘Luca’yı yüksek görüntü kalitesi ile Disney Plus’ta izlemeye hazır mısınız? Disney ve Pixar’ın orijinal uzun metrajlı filmi 94. Akademi Ödüllerinde ‘En İyi Animasyon Filmi’ dalında da Oscar’a aday gösterildi. İtalyan Rivierası’ndaki güzel bir sahil kasabasında geçen “Luka”, dondurma, makarna ve sonsuz motosiklet gezileriyle dolu unutulmaz bir yaz yaşayan küçük bir çocuğun büyüme hikayesi. Luka (Jacob Tremblay’in sesiyle) bu maceralara yeni arkadaşı Alberto ile (Jack Dylan Grazer’ın sesiyle) atılır ancak tüm eğlence derinlerde saklanan bir sır tarafından bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kalır: bu sır su yüzeyinin altındaki başka bir dünyadan gelen deniz canavarlarıdır. Yaklaşık olarak bir buçuk saatlik görsel şölene hazır olun!

Fantastic Mr. Fox (Yaman Tilki) – IMDb: 7.9

Hikayenin kahramanı Mr. Fox isimli bir tilki. Mr. Fox ailesini beslemek için her akşam üç zengin çiftçiden tavuk, ördek ve hindi çalmaktadır. Sinirli çiftçiler tilkiden artık bıkmışlardır ve onu öldürmek için ellerinden gelen herşeyi yapmaktadırlar. Sonunda yakalanan tilki, çiftçilerden daha zeki davranarak yakalandığı yerden aç kalmamak için çıkmaya çalışır.

Encanto (Enkanto: Sihirli Dünya) – IMDb: 7.2

Kolombiya dağlarında saklı canlı bir kasabada Enkanto adlı müthiş, büyüleyici, sihirli bir evde yaşayan olağanüstü bir ailenin, Madrigal’lerin hikâyesini anlatıyor. Enkanto’nun sihri, ailedeki her çocuğu, süper güçten iyileştirme gücüne kadar eşsiz bir yetenek ile kutsamıştır- biri hariç: Mirabel. Ancak Enkanto’daki sihrin tehlikede olduğunu keşfeden Mirabel, tek sıradan Madrigal’in olağanüstü ailesinin son umudu olabileceğine karar verir. Güney Amerika’nın renkli dünyasını perdeye taşıyan Enkanto anti prenses bir Disney kız karakteri, hatta sıradan olmanın doğallığını hissettirerek özellikle de kız çocuklarına prenses olmadan da cesaretli davranılabileceğini kanıtlar nitelikte.

Coco – IMDb: 8.4

12 yaşındaki kahramanımız Miguel’in ölüler diyarında yaşadığı maceralarını izlemeye hazır mısınız? Miguel, efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz’a büyük hayranlık besler. Miguel’in en büyük hayali onunla tanışmaktır fakat Cruz hayatını kaybetmiştir. Her gün Cruz’ın şarkılarını dinleyen Miguel bir gün onun gitarını bulur. Miguel’in gitarı çalması onu bir anda Ölüler Diyarı’na götürecektir. Buradan çıkış yolunu aramaya başlayan Miguek, Hector’la karşılaşır ve heyecan başlar… Coco filminin yönetmeninin Toy Story 3 ile beğeni toplayan Lee Unkrich olduğunu da ekleyelim. Film, Disney Plus’ın arşivinde bulunan ve her yaşa hitap eden en keyifli animasyonlardan biri.

WALL-E – IMDb: 8.4

Wall-E, insanoğlunun çevrede yarattığı aşırı kirlenme sebebiyle dünyayı terk edip başka bir gezegende yaşamasını anlatıyor. Filmde, çöplerle çevrili dünyayı temizleme görevi robotlara kalıyor. Kahramanımız Wall-E de bu görevi yerine getiren çok sempatik bir robot. Dünyada çöplerle bir başına yaşayan Wall-E, başka bir robot olan Eve’ın dünyaya gelmesiyle birlikte ona karşı derin duygular hissetmeye başlıyor. Zıt karakterlere sahip iki robotun zorluklara karşı ayakta tutmaya çalıştıkları dokunaklı ilişkisini izliyoruz. Animasyon film yıllarca konuşulacak bir başyapıt ve her yaştan izleyicinin büyük beğenisini kazanıyor. Tüketim çılgınlığından insanların doğal çevreye verdiği zararlara kadar önemli mesajlar yakalıyoruz. Teknolojinin son noktada olduğu distopik bir gelecekte geçen filmin yönetmen koltuğunda ise Andrew Stanton oturuyor. Pixar stüdyolarından çıkan bu film Oscar ödüllü bir animasyon ve en önemli bilimkurgu filmlerinden biri olarak kabul ediliyor. Disney+ arşivinden mutlaka izlenmesi gerekenlerden biri.

Pinocchio (Pinokyo) – IMDb: 5.0

Merhametli, iyi yürekli bir marangoz olan Geppetto’nun yeteneği ile canlanan ahşap kukla Pinokyo, dış dünyayı sürekli merak eden, çok sevdiğimiz bir karakter. Tom Hanks ve Luke Evans’ın başrollerinde olacağı Pinokyo filmi, 2022 yılında Disney Plus’ta gösterime girecek olan ve heyecanla beklenen filmlerden biri. Filmin her yaştan hayran kitlesi yakalayacağından hiç şüphemiz yok.

Turning Red (Kırmızı) – IMDb: 7.0

Disney ve Pixar’ın “Kırmızı”sında, 13 yaşındaki, annesinin sorumlu kızı olmakla ergenliğin kaosu arasında kalan, öz güvenli, şapşal Mei Lee’yi izliyoruz. Korumacı, hatta hafif baskıcı annesi Ming, kızının yanından asla ayrılmaz. Bu da bir ergen için talihsiz bir durumdur. Üstelik ilgi alanları, ilişkileri ve bedenindeki değişiklikler yetmezmiş gibi Mei, her heyecanlandığında (ki bu neredeyse HER ZAMANDIR) “puf” diye dev bir kırmızı pandaya dönüşür! Filmin yönetmeni Oscar ödüllü Domee Shi (Pixar kısa filmi “Bao”), yapımcısı ise Lindsey Collins.

Elemental (Elemantal: Doğanın Güçleri) IMDb: 7.1

Ember ve Wade çifti, ateş, su, kara ve hava insanlarının bir arada yaşadığı bir şehirde yaşamaktadır. Coşkulu genç kadın ve bu sağduyulu genç adam, temel bir şeyi keşfetmek üzeredir. Onlar, gerçekte ne kadar ortak noktalarının olduğunu fark eder.

{17945}

Disney Plus Belgesel Filmleri

Being the Queen (Kraliçe Olmak) – IMDb: 6.6

Being The Queen, onu en iyi tanıyanların daha önce hiç duyulmamış röportajlarıyla Kraliçe 2. Elizabeth’in hayatını anlatıyor.

Mickey: The Story of a Mouse (Mickey: Bir Fare Hikayesi) – IMDb: 6.9

Mickey Fare, dünyanın hemen her yerinde sevincin ve masumiyetin simgesi olarak bilinir. Mickey, ses senkronizasyonlu ilk kısa animasyon olan Steamboat Willie’yle bir anda büyük bir sansasyon yarattı. On yıllar içinde, gerek yaratıcısının müthiş kariyerini gerekse temsilcisi hâline geldiği ulusun geçirdiği dramatik toplumsal değişimleri yansıtan çarpıcı derecede farklı versiyonlara evrildi. Dünyanın en ünlü faresi Mickey’nin hikayesi, Disney+’ta.

Leave No Trace (İz Bırakma) – IMDb: 6.8

82.000 erkeğin cinsel istismar iddialarıyla öne çıkmasıyla yüzyıllık bir örtbas olayı araştırılır ve Amerika İzcileri organizasyonunun, genç izcileri korumadaki başarısızlığı ortaya çıkar.

Black is King – IMDb: 5.9

Black Is King, dünyaca ünlü şarkıcı Beyoncé’nin ‘The Lion King’ filmi için hazırladığı müziklerinden oluşuyor. Bu görsel albümde, siyah tarihin ve Afrika geleneğinin unsurları, modern bir dokunuş ve evrensel bir mesajla gözler önüne seriliyor.

Happier Than Ever: A Love Letter To Los Angeles (Los Angeles’a Bir Aşk Mektubu)IMDb:7.3

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles, şarkıcı-söz yazarı Billie Eilish’in oynadığı, Robert Rodriguez ve Patrick Osborne tarafından yönetilen bir 2021 Amerikan konser filmi olarak dikkat çekiyor. Müzik belgeseli sevenler için Eilish, Hollywood Bowl sahnesinde Happier Than Ever isimli albümünde yer alan şarkıları seslendiriyor.

If These Walls Could Sing – IMDb: 7.2

Abbey Roads Studios, 90 yılı aşkın süredir müzik endistürisinin merkezinde bir stüdyo. Klasikten popa, film müziklerinden hip-hop’a her türün yapım aşamasında önemli rol oynayan Abbey Roads Studios’un anlatılmamış hikâyesi, yıldızlarla yapılan röportajlar ve stüdyodan görüntülerle anlatılıyor.

20 Years Later with James Cameron (James Cameron ile 20 Yıl Sonra Titanik) – IMDb: 7.0

https://youtu.be/TJIQjXarQmY

Titanik’in piyasaya sürülmesinden 20 yıl sonra, James Cameron felaketle ilgili dava dosyasını yeniden açmak için uzman bir ekip toplayarak şu soruyu soruyor : “Doğru mu yaptık?” Titanik’in nasıl sular altında kaldığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız veya Cameron’ın yönetmenliğini üstlendiği Titanik filminin tutkunuysanız bu belgeseli keyifle izleyebilirsiniz.

{24610}

Disney Plus Bilim Kurgu Filmleri

Flubber (Dalgın Profesör) – IMDb: 5.3

Profesör Philip Brainard, kendisini bilime ve düşünmeye adamıştır. Günlük yaşam pek ilgisini çekmez. Çevresinde dalgın olarak adlandırılan profesör, çok sevdiği nişanlısı Sara ile evlenecekleri günü iki kez unutmuştur. Ona bu önemli tarihi unutturan ise ‘Weebo’ adını verdiği yüksek voltajlı uçan robotuyla yapacağı keşiftir. Profesör Brainard, yeni bir enerji kaynağı üzerinde çalışmaktadır. Eğer bu kaynağı keşfedebilirse bilim dünyasında bir devrim yaratacak ve nişanlısı Sara’nın başkanlık yaptığı Medfield Koleji’nide mali krizden kurtaracaktır. Her şey yolunda gittiğinden profesör ve Sara, üçüncü kez evlenme girişiminde bulunmaya karar verirler. Profesör, bu kararı verdiği gün laboratuvarında çalışırken uzun süredir yaptığı çalışmalar nihayet meyvesini verir ve mucize bir madde keşfeder. Yeşil olan ve adını ‘Flubber’ koyduğu bu madde görünüşte lastiğe benzemektedir fakat yerçekimini ortadan kaldırma özelliğine sahiptir.

Signs (İşaretler) – IMDb: 6.8

Graham Hess, geçmişinde oldukça kötü olaylar yaşamış olan ve inancını yitirmiş olan eski bir rahiptir. Kendi halindeki kardeşi ve çok sevdiği kızı ile beraber sıradan bir çiftçi olan Hess’in hayatı, tarlasında oluşan kocaman işaretlerden sonra değişecektir. Kısa bir süre sonra bu işaretlerin yalnızca kendi tarlalarında oluşmadığını anlarlar. Bu dünyadan olmayan bir şeyler kapılarına dayanmıştır.

Victor Frankenstein – IMDb: 5.9

Radikal bilim adamı Victor Frankenstein ve kamburu yüzünden sirklerde eziyet çekerken doktor tarafından kurtarılan keskin zekalı yardımcısı Igor Strausman, insanoğlunu ölümsüzlüğe götürmek için ortak bir vizyona sahiptiler. Igor doktora duyduğu hayranlık ve vefa borcuyla onun her dediğini yerine getirmeyi istese de zamanla doktorun amaçları hakkında şüpheleri oluşmaya başlar. Victor’un deneyleri ilerledikçe ölüleri diriltebilmenin gücü doktoru değiştirmeye başlar ve bu saplantısı korkutucu sonuçlara yol açar. Igor dahi ve mantığını kaybetmiş arkadaşını deliliğin eşiğinden döndürmeye ve yarattığı canavardan korumaya çalışırken Scotland Yard polisi ve ruhunu kaybettiği için sonsuz bir öfkeyle kalan canavarlar Igor’un yolundaki en büyük engellerdir.

Flight of the Navigator (Uçan Daire)IMDb: 6.9

Randal Kleiser tarafından yönetilen ve Mark H. Baker, Michael Burton ve Matt MacManus tarafından yazılan 1986 yapımı bir Amerikan bilim kurgu macera filmi olan Flight of The Navigator 8 yaşındaki bir çocuğun uzaylı arkadaşlar edinmesi ve zamanda yaptığı yolcuğu ve değişen hayatını konu alıyor.

Honey, I Shrunk The Kids (Eyvah, Çocuklar Küçüldü)IMDb:6.4

1989 yapımı bir Amerikan çizgi roman bilim kurgu filmi olan Honey, I Shrunk The Kids serinin ilk filmi ve Joe Johnston’ın ilk yönetmenlik denemesi. Filmin başrollerinde Rick Moranis, Matt Frewer, Marcia Strassman ve Kristine Sutherland yer alıyor.

The X Files (Gizli Dosyalar: Gelecekle Savaş) – IMDb: 7.0

Sorunlar yaşayan FBI ajanları Fox Mulder ile Dana Scully, başlarına gelen en tehlikeli tehditle karşı karşıya kalırlar. Dünya dışı kaynaklı olduğu düşünülen bir virüs dünyadaki yaşamın tamamını yok etmek üzeredir. Mulder ve Scully, doktor Alvin Kurtzweil’ın da yardımlarıyla dünyadaki canlı yaşamını kurtarmak için bir an önce harekete geçmelidir.

Tron: Legacy (Tron Efsanesi) – IMDb:6.8

Walt Disney Pictures tarafından üretilen 2010 ABD yapımı bilimkurgu filmi 1982 yapımı Tron filminin devamı. Yönetmenliğini yapan Joseph Kosinski bu film ile ilk yönetmenlik denemesi yaptığı film bir sanal dünya tasarımcısının oğlunun, babasını aramaya başlaması ve kendisini babasının tasarladığı dijital dünyanın içinde bulmasını konu ediniyor.

Inside Out (Ters Yüz) IMDb: 8.1

Ters Yüz, yönetmenliğini Pete Docter’ın yaptığı 2015 yapımı Pixar Animasyon Stüdyoları tarafından üretilmiş 3 boyutlu bilgisayar animasyonu komedi-drama filmi. Eleştirmenler tarafından da beğenilen film 73. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Animasyon Film ödülünü aldı.

{28453}

Disney Plus Çocuk ve Aile Filmleri

Marry Poppins Returns (Mary Poppins: Sihirli Dadı) – IMDb: 6.7

Mary Poppins: Sihirli Dadı, 1930’larda Londra’nın Büyük Buhran döneminde geçiyor. İlk filmin sevimli minikleri Michael ve Jane artık büyümüşlerdir. Michael da Cherry Tree Lane’deki evde yaşamaya devam etmektedir. 3 çocuğu ve hizmetçileri Ellen’la yaşayan Michael, bir süre önce eşini kaybetmenin üzüntüsünü duymaktadır. Bu sırada sihirli dadı Mary Poppins geri gelerek yeniden hayatlarına dahil olacak ve ailenin hayatlarında eksik olan mutluluk ve merak hissini yeniden keşfetmelerine yardımcı olacaktır.

Cars on the Road (Arabalar Yollarda)IMDb: 7.0

Arabalar Yollarda, Arabalar serisine dayanan Disney+ yayın hizmeti için Pixar tarafından üretilen ve antropomorfik konuşan araçların hikayesini izleyen bir Amerikan bilgisayar animasyonlu yayın dizisi. Filmde; Şimşek McQueen ve Mater, Mater’in kız kardeşini görmek için bir şehirlerarası yolculuğa çıkarlar.

The Muppets – IMDb: 7.1

3 kukla delisi arkadaş Walter, Gary ve Mary tatil için Los Angeles’a giderler. Burada tesadüf eseri petrol zengini Tex Richman’ın yeni keşfettiği petrol kaynağına ulaşmak ve sondaj yapmak için “Kukla Tiyatrosu”nu yıkacağını öğrenirler. Şimdi kukla tiyatrosunu kurtarmak için var güçleriyle mücadele edeceklerdir.

SneakerellaIMDb: 4.8

Sneakerella, Elizabeth Allen Rosenbaum tarafından yönetilen ve David Light & Joseph Raso, Tamara Chestna, Mindy Stern ve George Gore II tarafından yazılan 2022 Amerikan müzikal komedi filmi. New York’un Sneaker kültüründe Külkedisi setinde modern bir dokunuş olan film aile ve çocuk filmleri kategorisinde en dikkat çekici yapımlardan.

Better Nate Than Ever (Nate’in Hayali)IMDb:6.4

Better Nate Than Ever, Tim Federle tarafından yazılan ve yönetilen, aynı adlı 2013 romanından uyarlanan 2022 Amerikan müzikal komedi filmidir. Müzikal tiyatro ve Broadway’i içeren bir yetişkinlik hikayesi olarak tanımlanan hikaye, Rueby Wood’un ilk film rolünde oynadığı Nate Foster unvanına odaklanıyor.

{31387}

Disney Plus Drama Filmleri

Dead Poets Society (Ölü Ozanlar Derneği) – IMDb: 8.1

1950’lerin Welton Akademisi, ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan bir okuldur. Ancak okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir hale getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir. Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütlemesiyle, okulun katı tavrına son derece zıt bir profil çizmektedir. Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating, onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar. ‘Seize the day’ kavramını hayatlarımıza sokan ve tüm pahasına rağmen hayallerin peşinden gitmenin buruk hikayesini anlatan Dead Poets Society, drama türünün en iyilerinden.

Moulin Rouge! (Kırmızı Değirmen) – IMDb: 7.6

1899 yılında, genç ve yetenekli bir şair olan Christian, babasına karşı gelip evinden ayrılır ve Paris’te Montmartre’ye taşınır. Sık sık ziyaret ettiği bir gece kulübü olan Moulin Rouge’da ‘Satin’ isimli bir dansçıyla tanışır ve ona sırılsıklam aşık olur. Satin de ona aşıktır fakat bu aşk asla kolay olmayacaktır çünkü oldukça kıskanç bir karakter yapısına sahip olan bir Dük de, aynı kıza aşıktır. Başrollerinde Nicole Kidman ve Evan McGregor’un yer aldığı, müzikal bir başyapıt olan Moulin Rouge, mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan.

Amsterdam – IMDb: 6.1

David O. Russel’ın son filmi Amsterdam, 1930’larda, tanık oldukları cinayetin zanlısı haline gelen ve Amerikan tarihindeki en çirkin entrikalardan birini ortaya çıkaran üç arkadaşın hikayesini anlatıyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında asker olan Burt Berendsen, Harold Woodman ve hemşire Valerie Voze’un yolu, askeri bir hastanede kesişir ve kısa sürede yakın arkadaş olurlar. Onların hayatı, bir cinayete tanık olmalarıyla bambaşka bir hal alır. Tanık oldukları cinayetin şüphelisi olarak görülen Burt, Harold ve Valerie, kendilerini korumak için davayı araştırmaya karar verir. Onlar gerçeği ararken, Amerika tarihini sonsuza dek değiştirebilecek büyük bir gizemi ortaya çıkarırlar. Başrollerini Margot Robbie, Christian Bale ve John David Washington’ın paylaştığı Amsterdam, Disney Plus’ta.

Up (Yukarı Bak)IMDb: 8.3

Carl ve Ellie, yıllarca süren tatlı ve dokunaklı bir aşk hikayesinin başkahramanlarıdır. Bu iki çocuk rastlantı eseri tanışır. Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise sessizliği ve dinginliğiyle örttüğü maceraperestliği ve kocaman kalbiyle tek aşkı Ellie’nin en büyük hayalini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki küçük çocuk büyür, evlenir, yaşlanır… Ellie, bir gün Carl’a veda eder, Carl ise sevdiğinden kalan tek şeyi, bu çocuksu hayali gerçekleştirmeye koyulur. Güney Amerika’nın vahşi doğasına doğru yolculuğa çıkmak için evine binlerce balon bağlayan Carl’ı ise bir sürpriz bekler. Yolculuğa başladıktan sonra en büyük kabusunu da yanında götürmekte olduğunu fark eder: fazlasıyla iyimser, doğa kaşifi 8 yaşındaki Russel’ı… Disney’in senesinin ‘en iyi animasyon Oscar’ına layık görülen filmi Up, dokunaklı hikayesiyle animasyonun yalnızca çocuklar için olmadığını kanıtlıyor.

Edward Scissorhands (Makas Eller) – IMDb: 7.9

Mucidinin ani ölümüyle Edward, uzun, metal makaslardan oluşan elleriyle kalmıştır. Herkesten uzak, karanlıkta ve yapayalnız yaşayan Edward’ın hayatı, Peg Boggs’in onu evine götürmesiyle değişir. Topluma karışmaya başlayan Edward’ın başına ise sürpriz dolu fakat bir o kadar da üzücü olaylar gelir. Tarzının usta yönetmeni Tim Burton’dan modern bir Frankenstein hikayesi olarak yaratılan Makaseller, hüzünlü ama bir o kadar da komik bir başyapıt.

The Help (Duyguların Rengi) – IMDb: 8.1

New York Times En Çok Satanlar’ listesinde bir numara olan kitaptan uyarlanan ‘The Help,’ gizli bir yazı projesi etrafında birbirleriyle yakınlaşan 3 cesur kadının şehirdeki katı kuralları ve yerleşik davranışları aralarında gelişen alışılmadık bir arkadaşlıkla nasıl bozduklarının hikayesini anlatıyor. Eugenia Phelan, bir genç kız olarak iyi eğitim aldığı okuldan mezun olmuştur ve diğer kız arkadaşları gibi evlenip, çocuk yapmak yerine kendine meslek sahibi olmak ister. Bir yazar olmayı kafasına koyan genç kız, ailesinin beklentilerini de boşa çıkartarak yerel bir gazetede küçük bir köşe sahibi olur. Ev işlerinde püf noktalarını yazdığı bu minik köşe için en yakın arkadaşının hizmetçisi Aibileen’dan yardım ister ve böylece kendisini sıra dışı bir projeye başlarken bulur. Toplum tarafından kendilerine konulmuş sınırları aşan bu 3 kadın, değişimin birer parçalarıdır. Hüzünlü, eğlenceli ve bir o kadar da ilham verici bir hikaye olan The Help, keyifli bir film gecesi için listeye eklenmesi gerekenlerden.

Titanic (Titanik) – IMDb: 7.9

Titanik, insan elinden çıkmış en büyük ve en gösterişli transatlantik olup, insanın doğaya başkaldırısının bir örneğidir. Batmaz, sarsılmaz denilen bu büyük ‘Düşler Gemisi’nde yolculuk yapmak, 20. Yüzyılın muhteşem bir rüyasıdır. Ancak bu rüya yalnızca 4.5 gün sürer ve anısı bir sonraki yüzyıla bile taşınacak bir trajediyle sonuçlanır. Yönetmen James Cameron, muhteşem Titanik’te, en az gemi kadar gösterişli ve unutulmaz bir aşkı konu alır. Avrupa’da birkaç yıl geçirdikten sonra Amerika’ya dönmekte olan, Jack adlı genç bir ressam ile nişanlısı ve annesiyle Philadelphia’ya giden Rose adlı genç bir kız gemide tesadüf eseri tanışır ve aralarındaki sınıf farkına rağmen birbirlerine aşık olurlar. 11 dalda Oscar ödülü alan film, mutlaka izlenmesi gereken kült yapımlardan.

Bambi – IMDb: 7.3

Dişi bir karaca, ileride bir gün yaşadıkları ormanın kralı olacak, Bambi isimli bir geyik yavrusu doğurur. Şimdilerde bu görev Bambi’nin babasına aittir ve ormanın kralının görevi, hayvanları avcıların sebep olduğu tehlikelerden korumaktır. Genç prens Bambi, kısa zaman içerisinde Thumper isimli sevimli mi sevimli bir tavşan ve Flower adında utangaç bir kokorca ile arkadaş olur. Bu üç arkadaş yepyeni bir dünyayı keşfederlerken, bilge Baykuş’un da yardımıyla Bambi, aşk, kayıp ve hayat üzerine çok önemli dersler almak üzeredir. Bambi’nin sıcak ve dokunaklı hikayesi, Disney’in en iyilerinden.

The Fault In Our Stars (Aynı Yıldızın Altında) – IMDb: 7.7

16 yaşındaki Hazel üç yıldır tiroid kanseriyle boğuşmaktadır ve kanser akciğerlerine de sıçradığı için yanında bir oksijen tüpüyle gezmektedir. Kanserli hastalar için oluşturulan destek grubunun bir terapi seansı esnasında Augustus isimli bir gençle tanışır. Gus da beyin tümörüyle savaşmış ve bir bacağını kaybetmiştir. İkili birlikte zaman geçirdikçe, aralarında mücizevi bir aşk başlar. Akciğer tedavisi için hastaneye yatırılan Hazel’ın yanından bir an bile ayrılmayan Gus, sevgilisinin en büyük hayallerinden birini gerçekleştirmek için onunla birlikte yola çıkar. Planlarına göre Amsterdam’a gidecek ve Hazel’ın en sevdiği yazar olan Peter Van Houten’i bulmaya çalışacaklardır. John Green’in aynı isimli kitabından uyarlanan The Fault In Our Stars, başrollerini Shailene Woodley, Ansel Elgort ve Natt Wolff’un paylaştığı, dokunaklı bir aşk hikayesi.

Hidden Figures (Gizli Sayılar) – IMDb: 7.8

Sovyetler Birliği’nin 1957’de Sputnik I ile Yuri Gagarin’i uzaya göndermesinin ardından, Amerika Birleşik Devletleri’nde özellikle NASA üzerinde yörüngeye bir astronot gönderme konusunda baskı iyice artmıştır. Uzay Araştırmaları Birimi’nin başındaki Al Harrison, aralarında matematikçi Katherine Goble Johnson, başka bir matematikçi olan Dorothy Vaughan ve mühendis Mary Jackson isimli 3 siyahi kadının da bulunduğu bir ekip kurar. Bu 3 kadın, çalıştıkları kurumda karşılaştıkları bütün ayrımcı kurallara rağmen, dünya yörüngesine çıkan ilk Amerikalı astronot John Glenn’in bütün dünyayı heyecana boğan operasyonundaki her adımında başarıyla görev alacaktır.

Le Pupille – IMDb: 6.7

Alice Rohrwacher’in oyunbaz ve masalsı bir Noel hikâyesi anlattığı Le pupille, Disney +’ta yayında. Katı ve acımasız kurallarla yönetilen bir Katolik okulundaki bir grup küçük kızın hikâyesini anlatan film, bizlere isyan duygusunun yaratıcı ve özgürleştirici yönlerini hatırlatıyor.

Nomadland – IMDb: 7.3

60’lı yaşlarında olan Fern, Nevada kırsalında yaşamaktadır. Şehirdeki ekonomik çöküşten etkilenen Fern, neredeyse tüm malını kaybeder. Bu durumun ardından Fern, minibüsünü bir karavan haline getirip, modern bir göçebe olarak yola koyulur. ‘Bir yere ait olamama’ hissini anlatan Nomadland, abartısız, sade bir film.

The Rookie (Çaylak) – IMDb: 6.9

Hayallerinizin peşinden gidebilme cesaretiniz varsa, rüyanızın gerçekleştiği zaman önemli midir? Bir beyzbol koçu olan Jim Morris’in öyküsünü izlediğimiz filmde bu sorunun yanıtını buluyoruz. Jim Morris parlak bir beyzbol oyuncusudur ve omzundan ağır bir biçimde sakatlanarak emekliye ayrılmak zorunda kalır. Yaşadığı bu üzücü olaydan sonra Jim, küçük bir kentte kimya öğretmenliği ve beyzbol antrenörlüğü yapmaya başlar. Yarım bırakmak zorunda kaldığı hayali çalıştırdığı takımı başarıya ulaştırarak tamamlamaya çabalar, takımın ne kadar kötü olduğu ise sadece küçük bir detay olacaktır.

The Banshees Of Inisherin (Inisherin’in Ölüm Perileri)IMDb:7.7

The Banshees of Inisherin, uzak bir İrlanda adasında yaşayan iki arkadaşın hayatına odaklanıyor. 1920’li yılların İrlanda’sında, küçük bir sahil kasabası olan Inisherin’de yaşayan Colm ve Padraic, yıllardır en yakın arkadaşlardır. Ancak Colm, Padraic ile olan arkadaşlığını bir anda bitirmeye karar verir. Bu karar sadece onların hayatını etkilemekle kalmaz kasaba halkı üzerinde de çeşitli etkileri olur.

Fire of Love (Tehlikeli Ateş)IMDb: 7.6

Fire of Love, Fransız bilim insanları Katia ve Maurice Krafft’ın hayat hikayesini konu ediyor. Hayatlarını yanardağların sırlarını çözmeye adayan Katia ve Maurice, yirmi yıl boyunca gezegeni dolaşarak patlamaları takip etti ve bulgularını belgeledi. Bir volkanik patlamada hayatlarını kaybeden Katia ve Maurice, arkalarında doğal dünya hakkındaki bilgimizi sonsuza dek zenginleştiren bir miras bıraktı.

{31676}

Disney Plus Gerilim Filmleri

The Sixth Sense (Altıncı His) – IMDb: 8.2

Uzun yıllardır mesleğinden uzakta yaşayan psikiyatr Crowe, geçmişinde yaşadığı korkunç bir tecrübenin canlı anılarını halen daha taşımaktadır. Crowe yıllar önce ağır bir saldırıyı uğramış ve ölüm tehlikesi atlatmıştır. Şimdilerde küçük bir çocuğun, Cole’un doktorluğunu yapmaktadır. Sekiz yaşındaki Cole, karanlık güçlerin etkisi altındadır. Zaman zaman hayaletler tarafından ziyaret edilen bu çocuk, gölgelerin arasından ortaya çıkıveren hayaletlerle kendi iradesi dışında bağlantılar kurmakta ve bu durumdan çok korkmaktadır. Kendisinde normal ötesi bir takım güçlerin var olduğunun farkına varan küçük çocuk bunların sebebini anlayamadığı gibi çektiği acıları da psikoloğu Crowe’un dışında hiç kimseye anlatamamaktadır. Küçük çocuğun sahip olduğu bu sır, hem kendisinin hem de doktor Crowe’un hayatında bambaşka bir kırılma noktasını doğuracaktır. Türünün en başarılı filmlerinden olan ve ‘sürpriz son’ kavramına yön veren The Sixth Sense, mutlaka izlenmesi gereken bir kült.

No Exit (Çıkış Yok) – IMDb: 6.1

Ailesi ile ilgili acil bir durum için yola çıkan Darby, kar fırtınası yüzünden yolda kalır. Bu durum üzerine Darby, bir grup erkekle birlikte otoyol dinlenme alanında sığınak bulmaya çalışır. Otoparktaki bir minibüste kaçırılmış bir kıza rastlayan Darby, onları kaçıranın kim olduğunu bulmaya çalışırken kendisini korkunç bir ölüm kalım meselesinin içinde bulur.

A Time To Kill (Öldürme Zamanı) – IMDb: 7.5

Mississippi’li bir fabrika işçisi olan Carl Lee Hailey, on yaşındaki kızı Tonya’nın gözü dönmüş iki beyaz ırkçı tarafından saldırıya uğraması sonucunda çok sinirlenir ve bu iki adamı gördüğü ilk yerde öldürmeye teşebbüs eder. Böylece bir anda ‘suçlu’ durumuna düşen Carl Lee, Jake Brigance isimli bir avukatı savunma için tutar. Jake’e dava sırasında Ellen Roark isimli genç bir hukuk öğrencisi destek olur. Birlikte Klan’ın kirli yüzünü, ve 1860’larda çözülmüş olduğu iddia edilen siyah-beyaz ayrımının hala varolduğunu gören Jake ve Ellen, dava sırasında önemli kanıtlara rastlarlar. ‘Öldürme Zamanı’nın başrollerinde Sandra Bullock, Samuel L. Jackson, Matthew McConaughey, Kevin Spacey, Donald Sutherland, Kiefer Sutherland ve Ashley Judd gibi yetenekli oyuncuların yer aldığı, Güney Amerika’da hala süren ırk ayrımı üzerine yapılmış macera, aksiyon, dram ve gerilim dolu bir yapım.

Black Swan (Siyah Kuğu) – IMDb: 8.0

Genç bir kadın olan Nina, yetenekli bir balerindir. Eski bir balerin olan ve dans konusundaki hırsını kendisine aşılayan annesi ile New York’ta yaşayan Nina’nın hayatı danstan ibarettir. Bale yönetmeni Thomas Leroy, sahneye koyduğu Kuğu Gölü Balesi’nin baş dansçısını yeni sezonda değiştirmeye karar verir. Zarif, masum ve saf Beyaz Kuğu ile kötülüğün, şehvetin ve bilinmezliğin temsilcisi Siyah Kuğu’yu aynı anda canlandırabilecek bir balerin arayan yönetmenin ilk tercihi Nina olur. Ancak rolü almak için elinden geleni yapan Nina’nın karşısında hiç beklemediği, güçlü bir rakibi vardır. Nina, Beyaz Kuğu rolü için harikalar yaratsa da genç kadının Siyah Kuğu performansı pek de başarılı değildir. Rakibi Lily ise Siyah Kuğu rolü için oldukça uygundur. Lily ve Nina arasındaki rekabet, çalışmalar boyunca aynı zamanda ilginç bir dostluğa da dönüşür. Bu süreçte Nina, hayatının mahvolmasına neden olan karanlık tarafıyla yüzleşmeye başlar.

Murder on the Orient Express (Doğu Ekspresinde Cinayet) – IMDb: 6.5

Halep’te çözdüğü bir davanın ardından İstanbul’a gelen Belçikalı dedektif Hercule Poirot (Kenneth Branagh) burada birkaç gün kalma niyetinde olsa da, acil başka bir durum ortaya çıkınca kendini Calais üzerinden Londra’ya gidecek Doğu Ekspresi’nde bulur. Trende farklı uluslardan, farklı toplumsal konum ve mesleklerden gelen insanlar vardır. Büyük bir kar fırtınasının olduğu bir gece, trende milyoner bir Amerikan ölü bulunur. Kara saplanmış trendeki cinayeti çözmek, ünlü dedektif Poirot’ya kalır.

Hide and Seek (Saklambaç) – IMDb: 5.9

Doktor David Callaway, karısının trajik ölümünün ardından, kızları Emily büyük bir travma yaşar. 9 yaşındaki kızı ile yeniden iletişim kurmaya çalışan David, eski öğrencilerinden biri olan Dr. Katherine Carson sayesinde, aylar süren psikiyatrik tedavilerin ardından Emily’le tekrar iletişim kurabilmeye başlar. David, New York’tan ayrılmaya karar verip, daha küçük bir kasabaya yerleşerek kızı ile yakın bir ilişki içinde yaşamını sürdürmek ister. Ancak Emily’nin, fantastik ve ürkütücü bir hayal aleminde ‘Charlie’ adında bir arkadaş yaratması ile işler karışmaya ve kötüye gitmeye başlayacaktır. Bu hayali arkadaş hem zaman zaman tehlikeli oyunlar oynamakta hem de bazen oldukça gerçek gibi görünmektedir. Charlie kim ya da nedir? Nasıl olur da Emily, böyle bir varlığın etkisinde kalabilir? Belki de Charlie aslında hayali değildir, belki de kanlı canlı bir varlık olmasa da kötü bir yaratıktır?

Bad Company (Gizli Ortak)IMDb: 5.6

Kevin, kendi camiasında tanınan, sevilen ve fazlasıyla umursanan bir CIA ajanıdır. Her daim tamamlamayı başardığı görevleri sayesinde kariyerinin en üst noktasındadır. Bir gün çok gizli bir göreve atanır ve görevi tamamlamaya yakınken öldürülür. Operasyonun sonlanmasını istemeyen CIA, Kevin’ın ikiz kardeşi olan Jake’i çağırır. Jake ise Kevin’ın aksine sokaklarda sürten bir serseridir. Onu eğitmek ise CIA’in görevidir. Jake bir ajan olmayı başarabilecek midir?

Nightmare Alley (Kabus Sokağı)IMDb:7.0

Stanton ‘Stan’ Carlisle, kasaba kasaba dolaşan bir karnavalın ekibine katılmıştır. Amacı ise Matmazel Zeena’nın ve alkolik kocası Pete’in “zihin okuma” numaralarının sırrını çözmektir. Ancak bu konuda bir türlü başarılı olamamıştır. Ancak Pete öldüğünde, Zeena Stan’i ortağı olarak kabul etmeye zorlanır. Kısa sürede Stan, insanları manipüle edip dolandırma işinde Zeena’nın rahmetli eşinden çok daha yetenekli olduğunu kanıtlar. Hırslanan Stan, dolandırıcılık oyununu kendi başına da yapabileceğine inanmaya başlar. Ancak Zeena ile rekabete giriştiğinde hiç ummadığı tehlikelerle yüzleşmek zorunda kalacaktır…

The Night House IMDb:6.5

The Night House, kısa bir süre önce vefat eden kocası ile ilgli karanlık sırları ortaya çıkarmaya başlayan dul bir kadının hikayesini konu ediyor.

{35327}

Disney Plus Komedi Filmleri

The Princess Diaries 3 (Acemi Prenses) – IMDb: 6.4

Disney “Acemi Prenses” (The Princess Diaries) devam filmi için hazırlıklara resmen başladı. Filmin senaryosunu “Reacher”, “Supergirl” ve “Scorpion” gibi dizilerin senaryosuna imza atan Aadrita Mukerji kaleme alacak. THR’nin haberine göre film, bir yeniden başlatma değil doğrudan Anne Hathaway başrollü serinin devamı olacak.Hathaway’in üçüncü film ile Prenses Mia rolüne geri dönüp dönmeyeceği henüz belli değil. Yıldızın böyle bir anlaşması yok ancak daha önce üçüncü filmi desteklediğini belirtmişti. Filmin yapım sürecinde ilerleme kaydedilirken, Hathaway’in de projeye dahil olması bekleniyor.

Free Guy (Gerçek Kahraman) – IMDb: 7.2

“Deadpool”da izleyene kadar; “Ryan Reynolds bu kadar komik miymiş?” sorusunu sordudan, ardından kariyerini komik adam rolleriyle devam ettirmek isteyen Ryan Reynolds’un yeni sayılabilecek filmi “Free Guy”, 2021 yapımı. İlk olarak beyaz perdede gösterilen filmi çoğu kişi izlemek istese de pandemi nedeniyle izleyemedi ve film daha sonra izlenecekler listesinde yerini aldı. Hazır Disney Plus’ta gösterimde olacakken, bu şahane komedi filmini kaçırmayın deriz.

“Free Guy”, açık dünya oyunu olan Free City’de bir arka plan karakteri olduğunu keşfeden bir banka memurunun sıradışı hikayesini konu ediyor. Guy, rutin bir hayat süren ve bir bankada memur olarak çalışan genç bir adamdır. Bir gün genç adam, Free City adında acımasız bir açık dünya oyununda arka plan karakteri olduğunu keşfeder. Bu keşif onun hayatının bambaşka bir hal almasına neden olur. Artık kendi hikayesinin kahramanı olmaya karar veren Guy, sınırları olmayan bu dünyada hayatta kalmak ve diğer karakterleri kurtarmak için zorlu bir mücadeleye girişir.

The Devil Wears Prada (Şeytan Marka Giyer) – IMDb: 6.9

New York’ta yaşayan sade ve naif bir genç kız olan, Andrea Sachs’in hayali başarılı bir gazeteci olmaktır. Kendini bir anda, Runaway Magazin’in acımasız yöneticisi Miranda Priestly’nin ikinci asistanı olarak bulur. Milyonlarca kızın hayatını verebileceği bu iş, sıradan bir kız olan Andea için ilk başlarda hiçbir şey ifade etmez. Ancak Andrea, hırslı ve mücadeleci yapısı ile hızla başarı kazanır ve kendisine uzak gibi görünen Miranda’nın o şatafatlı dünyasında bir yer kazanmıştır. Ancak bu başarının bir bedeli vardır ve Andy, önceki dostları ve tüm sevdikleri kendisinden kilometrelerce uzakta kalmış gibidir. Başrollerini Anne Hathaway, Meryl Streep ve Emily Blunt’ın paylaştığı The Devil Wears Prada, büyüleyici gardırobuyla da bir baş yapıt.

Bruce Almighty (Aman Tanrım!) IMDb: 6.8

Bruce Nolan, New York’lu bir televizyon muhabiridir. Her şeyden şikayet etmeye başlayan ve sürekli Tanrı’ya yakaran Bruce, hiç beklemediği bir şekilde karşılık görür. Her sızlanmasında tuhaf olaylarla karşılaşan Bruce, bir gün tanrıyla karşılaşır. Tanrı bir insan silüetinde Nolan’a görünür ve bu şikayetçi kuluna sıradışı bir planla dersini vermeye karar verir.

Confessions of a Shopaholic (Bir Alışverişkoliğin İtirafları) – IMDb: 5.8

Hayatının anlamını alışveriş yapmakta bulan Rebecca Bloomwood, iflah olmaz bir alışveriş tutkunudur. Neşesini keyfini hiç kaybetmeyen Rebecca’nın şu hayattaki en büyük gayesi idol olarak gördüğü moda dergisine kapağı atmaktır. Ancak bu kolay olmayacaktır. Kaderin bir oyunudur ki, sonunda bu dileğine yaklaşır, aynı yayın grubundan olan bir finans dergisinde bir köşe kapmıştır. Bu köşenin konusuysa az parayla çok alışveriştir. Fakat bu konu, onun asla bilmediği tek şeydir. Finans dergisinde okurlara hesaplı az parayla çok alışveriş öğütleri veren ama aslında uslanmaz bir alışverişkolik olan Rebecca Bloomwood, hayatta en önemli şeylerin her zaman fiyat etiketinin olmayabileceğini anlar.

Date Night (Çılgın Bir Gece) – IMDb: 6.3

Phil ve Claire Foster birkaç yıldır evli olan bir çifttir. Onları günleri çocukları ile ilgilenmek, işi gitmek, eve gelmek ve yatmaktan ibarettir. Rutin hayatlarından sıkılan bir gün bir restorana yemeğe gitmeye karar verir. Phil ve Claire basit bir yemeğe çıktıklarını zannederken başlarına tahmin edemeyecekleri şeyler gelir. Gittikleri restoranda yer bulamayan çift, rezervasyon yapan fakat gelmeyen bir çiftin masasına geçerler. Fakat bu hiç de doğru bir karar değildir.

Father of the Bride (Gelinin Babası) – IMDb: 6.5

George Banks, hayatı normal akışında devam eden ortalama bir Amerikalıdır. Yurtdışından gelen çok sevdiği kızını heyecanla karşılayan George, şok edici bir haberle sarsılır. 21 yaşındaki kızı Annie evlenmeye karar verdiğinde yaşamındaki değişiklikler onu altüst edecektir. Kızının olmadığı bir hayat düşünemeyen ve kızını bırakmakta zorlanan George, onun adına sevinmekle üzülmek arasında gidip gelmekte ve bir yandan da düğünle ilgili hazırlıklarla ilgilenmek zorundadır.

Home Alone (Evde Tek Başına) – IMDb: 7.7

Ailesinden nefret eden Kevin’in en büyük hayali evde, ailesi olmadan yaşamaktır. Tüm aile Fransa tatiline gitmek için hazırlanır, bu sırada Kevin, aldığı ceza üzerine geceyi çatı katında geçirir. Ertesi gün uyandığında ailesinin evde olmadığını, tatile giderken onu unuttuklarını farkeder. Başta panikleyen Kevin bunun fırsat olduğunu çok geçmeden anlar ve yalnızlığın tadını çıkarmaya başlar. Fakat bilmediği bir şey vardır; Harry ve Marv isimli iki hırsız, gözlerini Kevin’in yaşadığı mahalleye dikmiştir. Şimdi ise Kevin, evini korumak zorundadır. Bir Noel klasiği olan Home Alone, her yaşa hitap eden ve kendini tekrar tekrar izleten bir aile komedisi.

The Parent Trap (Komik Tuzak) IMDb: 6.6

Tasarımcı olan Elizabeth ile şarap yapımcısı Nick’in evliliği, çocuklarının dünyaya gelmesinden birkaç ay sonra son bulur. Ebeveynlerinin ayrılması dünyaya gelen ikizlerin de yolunun ayrılmasına neden olur. Bu evlilikten olan Hallie ve Annie, bambaşka iki karakterdir. Hallie, Kaliforniyalı eğlenceli bir kızdır. Annie ise Londralı bir asildir! Birbirlerinden haberleri olmayan bu ikili tesadüfen yaz kampında karşılaşırlar ve aslında çok önemli bir ortak özellikleri olduğunu keşfederler…Onlar tek yumurta ikizleridir. Şimdi ise tek hedefleri, yıllardır görmedikleri ebeveyenleriyle tanışmak ve onları tekrar bir araya getirmektir!

Night at the Museum (Müzede Bir Gece) – IMDb: 6.5

New York’ta işsiz ve yeni boşanmış olan Larry Daley, tam anlamı ile bir kaybeden konumundadır. Oğlu Nick, babasına dair hayal kırıklığı yaşamaktadır. Larry, en sonunda bir müzede gece bekçiliği görevini kabul eder. Bu işe girerken üç tane yaşlı güvenlik görevlisinin yerini alır. Adamlar henüz emekli olmuşlardır. Larry, ilk vardiyasında müzede hiçbir şeyin normal olmadığını anlar. Tüm heykeller, güneş battıktan sonra canlanarak hareket etmeye başlarlar. O andan itibaren müze tam bir kaosa döner. Bir gece Larry oğlunu da yanında getirir ve paraya ihtiyacı olan diğer emekli güvenlik görevlileri sihirli bir taşı çalmak için müzeye girerler. Larry, bu işle baş edebilmek için tüm tarihi karakterleri organize eder. Suçluları yakalamak ve müzeyi korumak zorundadır.

Garfield – IMDb: 5.0

Garfield şişko, uykucu, lazanya delisi bir kedidir. İstediği her şeye sahip olan bu tembel kedini hayatı, sahibi Jon’un eski okul arkadaşı, veteriner Liz’i etkileme çabasına girip de Odie adında bir köpek almasıyla değişir. Alışık olduğu düzeni kaybeden Garfield, artık evi paylaşmak zorundadır! Bir gece Odie kaçırılır ve Garfield kendini suçlu hisseder, bu yüzden kendin beklenmeyecek bir şekilde Odie’yi bulmanın peşine düşer.

{29924}

Disney Plus Romantik Komedi Filmleri

Pretty Woman (Özel Bir Kadın) – IMDb: 7.1

Son derece varlıklı bir işadamı olan Edward gösterişli olmasına rağmen sahte şeylerle örülü hayatından oldukça sıkılmıştır. Kendisini sokaklara attığı bir sırada Vivian isimli oldukça çekici bir hayat kadınına rastlar ve o geceyi birlikte geçirirler. Bu sırada ilginç bir karar alırlar. Bir hafta boyunca birlikte olup sevgili gibi yaşayacaklar, bir haftanın ardından da yollarını ayıracaklardır. Fakat bu süreçte hiç beklemedikleri bir şey olur ve birbirlerine aşık olurlar.

The Proposal (Teklif) – IMDb: 6.7

Bir kitap editörü, ülkede kalabilmek için erkek asistanıyla evlenmek zorundadır. Yeni çift, çocuğun ailesi ile tanışmak üzere Alaska’ya yolculuk yaptıklarında, sürpriz bir düğünle karşılaşırlar ancak peşlerindeki göçmenlik bürosu yetkililerini başlarından savmak için bu plâna sonuna kadar bağlı kalmak zorundadırlar.

(500) Days of Summer (Aşkın 500 Günü) – IMDb: 7.7

Alışılmamış türde bir romantik komedi olan film, aşkın gerçek olduğuna inanmayan bir kadın ve ona aşık olan bir adamın hikayesini anlatıyor. Tom, Summer’a ilk gördüğü anda aşık olur. Hayatının geri kalan kısmını bu kızla birlikte geçirmesi gerektiğini biliyordur. Ne var ki Summer, ne aşka ne ilişkilere inanmamaktadır. Buna rağmen aralarında arkadaşlıktan öte farklı bir ilişki başlar. Birlikte geçirecekleri günler sıradışı, eğlenceli ve komik bir hikayeye tanıklık edecektir.

10 Things I Hate About You (Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi) – IMDb: 7.3

Bianca ve Kat iki kız kardeştir. Küçük olan Bianca, okulun güzel ve popüler kızlarından biridir fakat hiç kimseyle çıkmamıştır. Ablası Kat ise asabi, alaycı ve sert bir mizaçtadır. Buna bir de kesin karalılığı eklenince hiçbir erkek ona yanaşmamaktadır. Bianca bir erkek arkadaşla çıkmayı çok istediği halde Stanford ailesindeki kurallar yüzünden bu isteğini gerçekleştirememektedir. Bu kurallara göre Bianca’nın birisiyle çıkması için önce ablası Kat’in birisiyle çıkması gerekmektedir ki bu imkansızla eşdeğerdir. Bianca ise bu sorunu çözmek için okuldaki hiçbir kızı beğenmeyen bir genci devreye sokacaktır.

Empire of Light (Işık İmparatorluğu) – IMDb: 6.6

Empire of Light, 1980’lerde İngiltere’nin güney sahilinde bulunan güzel bir eski sinemada ve çevresinde geçen bir aşk hikayesi olarak tanımlanıyor.

When In Rome (Aşk Çeşmesi) – IMDb: 5.5

Beth başarılı bir emlakçıdır ama aşkta şansı yoktur. Kardeşinin düğünü için Roma’ya gider ve Nick ile tanışır. Ancak mutsuz bir anında dilek kuyusundaki paralarını çıkarmış ve bir nevi lanetlenmiştir. Beth ile Nick yakınlaşır. Ama bir sorun vardır, Beth Nick’in aşkının gerçek olup olmadığından nasıl emin olacaktır?

Just Married (Yeni Evli) – IMDb:5.4

Just Married, yönetmenliğini Shawn Levy’nin yaptığı, senaryosunu Sam Harper’ın yazdığı ve başrollerini Ashton Kutcher ve Brittany Murphy’nin paylaştığı 2003 Amerikan romantik komedi filmi. Çekici ve nispeten fakir olan Tom, şımarık kız Sarah’a aşık olur. Evlenmiş olsalar da Tom’un karşılayamayacağı romantik bir balayı için Avrupa’ya uçarlar. Aşkları, teknikleri ve diğer talihsizleri tehlikeli bir şekilde sınandığında ise yeni evliler birbirlerine mantıklı gelme görevini üstlenirler.

27 Dresses (Benimle Evlenir Misin?) – IMDb: 6.1

Jane hayatı boyunca tam 27 kez nedime olmuş, bu evlilik törenlerine bir çok defa eşlik etmiştir. Kız kardeşinin evleneceği haberi üzerine, zaten artık işi gibi olan nedimelik görevini seve seve kabul eder. Ancak damadı gördüğünde fikri değişecektir: Çünkü müstakbel damat, Jane’in önceden gizlice aşık olduğu Kevin’den başkası değildir. Bu evlilik seremonisine katılmadan önce değişik bir mücadele içerisine girmek zorunda kalacaktır.

Fever Pitch (Aşk Kupası) IMDb:6.2

Fever Pitch, Farrelly kardeşlerin yönettiği 2005 yapımı Amerikan romantik komedi-drama filmi. Filmin konusu ise şöyle; Lindsay’in hayatında her şey kusursuz gitmektedir. İş yaşamında oldukça başarılı olan güzel kadın sonunda aradığı aşkı da bulmuştur. Yaz tatilinin keyfini çıkaran lise öğretmeni Ben istediğinden de iyi bir eş adayıdır. Lindsay’in mükemmel ilişkisi ile ilgili karar verme zamanı gelmiştir. Ya kusursuz erkeği olmadan yoluna devam edecek ya da bu aşk üçgeni içinde yaşamayı öğrenecektir.

{29304}

Disney Plus Türk Filmleri

Hadi Be Oğlum – IMDb: 7.0

Bir balıkçı olan Ali, hayatını küçük oğlu Efe’ye adamıştır. Ali’nin bu hayatta tek tutunduğu dal oğlu Efe olsa da, Efe diğer çocuklardan farklıdır. İletişim sorunu olan Efe, gülüp oynayan, duyduklarına tepki verebilen bir çocuk değildir. Oğluyla bağ kurmaya çalıştıkça daha da yalnız hisseden Ali’nin en büyük isteği ise, oğlunun onu anladığını bilmektir. Babasının, annesinin ve sevdiği kadının anılarının yükünü de içinde taşıyan acılı babanın oğluna duyduğu sevgi, ikisinin de hayatını şekillendirecektir.

Kız Babası – IMDb: 3.7

Adil, ailesini geçindirmek için taksicilik yapan bir adamdır. Eşi ve iki kızı ile mutlu bir yaşam süren Adil’in hayatı kızının sevgilisi olduğunu öğrenmesiyle alt üst olur. Adil’in kızı, Bahadır adında boksörlük yapan bir çocukla görüşmektedir. Ancak Adil, Bahadır’ın tehlikeli bir adam olduğunu düşünür. Kızının birkaç güne Bahadır ile görüşmekten vazgeçeceğini uman Adil, aldığı haberle tamamen yıkılır. Bahadır evlenme teklifi etmiştir ve genç kadın bu teklifi büyük bir mutlulukla kabul eder. Adil ise bu evliliğe kesinlikle karşıdır. Evlenmesine karşı olduğu tüm sebeplerde haklı olan Adil, kızının bu gerçeklerin farkında olmadığını anlar. Adil, bu evliliği engellemek için kızının gerçekleri görmesini sağlamaya kararlıdır.

Yağmur Rengi – IMDb: 5.7

Kamu yararına elektrik trafolarına resimler çizen Yağmur, çocukluk travmalarından kurtulmak için girdiği bu yolda hayatı boyunca özlemini çektiği samimi ve sıcak bir mahalle ortamına girer. Bu yeni serüven Yağmur için hem özlemini çektiği aile sıcaklığı hasretini dindirecek, hem de kalbindeki aşk acısını unutacağı yepyeni bir hayatın kapılarını aralayacaktır.

Yeni mekanlar, etkinlikler, filmler, diziler, gustolu içerikler ve sürprizler için
👉OGGUSTO Club’a katılın!

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları