preloader

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Müzikal Filmler

17.10.2022
Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Müzikal Filmler

Yazı Boyutu:

En iyi müzikal filmleri sizler için listeledik! İkonik filmlerden son 10 senenin en iyilerine mutlaka izlemeniz gereken müzikal filmleri keşfedin ve fragmanlarını izleyin.

Polisiyeden bilim kurguya, komediden animasyona film endüstrisi 7’den 70’e herkese hitap eden bir gerçek. Gerek konunun ele alınış biçimi olsun gerek perdeye yansıtılış şekli olsun onlarca farklı film türüyle sinema hayatımızın her alanında. Eskisi kadar tüketilmese de popüler kültürün önemli bir parçası olan müzikallerin yeri tartışılmaz. Sinemaya uyarlanmış en iyi 10 müzikal filmi sizin için derledik.

The Sound of Music, Neşeli Günler (IMDb 8.0)

5 dalda Oscar kazanmış, başrolü Maria’nın çektiği “The Sound of Music” eskimeyen klasiklerden. Maria’nın yaşam enerjisi, hayata bakış açısı izlerken sizleri de imrendirecek. Baş rahibe Peggy, Manastır hayatına bir türlü uyum sağlayamayan Maria’yı 7 çocuklu bir ailenin yanına çalışmaya gönderir. Ancak bilmediği bir şey vardır, o da çocukların gelen her bakıcıyı kaçırıyor olmasıdır… Bakalım, Maria kendini sevdirebilecek midir?

The Wizard of Öz, Oz Büyücüsü (IMDb 8.0)

Kansas’ta çiftlik hayatı yaşayan Dorothy Gale’ın serüvenini konu alan Oz Büyücüsü, bir gün çıkan tsunaminin etkisiyle Dorothy’nin evinin uçması ve kendisini peri masalı gibi bir diyarda bulması ile şekillenir. Bu beklenmedik yolculukta, bir sürü arkadaşlar edinir ve hep beraber kötü kalpli “doğu cadısı”ndan kurtulmaya çalışırlar. İyi cadı Glinda’nın yardımıyla Oz Büyücüsü’ne doğru bir yolculuğa koyulurlar.

Bohemian Rhapsody (IMDb 8.0)

“En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Kurgu”, “En İyi Ses Kurgusu” ve “En İyi Ses Miksajı” gibi 91. Akademi Ödüllerinde bir çok dalda ödül alan Bohemian Rhapsody, Queen gurubu solisti Fredy Mercury’nin sıradışı, normale meydan okuyan hayatını konu alıyor. Oyunculuklardan kurguya filmin her bir detayına hayran olacaksınız!

{773004}

La La Land, Aşıklar Şehri (IMDb 8.0)

“Oscar” ödülüne aday gösterilmiş olan ve Damien Chazelle’ın senaristliğini üstlendiği La la land nostaljik bir yapıya sahip. Başrol oyunculuğunu Ryan Gösling ve Emma Stone üstlendiği film, caz piyanisti olan Sebastian ile oyuncu olma hayali kuran Mia’nın ilişkisini konu alıyor. Farklı hayatlar yaşayan iki insanının hikayesi hiç beklenmedik bir son ile izleyicilerin kafalarını kurcalıyor.

Les Miserables, Sefiller (IMDb 7.6)

Ünlü yazar Victor Hugo’nun edebi eserinden uyarlanan Les Miserables, 19. yüzyıl Fransa’sında geçiyor. Jean Valjean’ın hapisten çıktıktan sonra yeni bir hayat kurmaya yelken açma çabasına karşılık, Javert isimli bir müfettiş Jean Valjean’ın peşini bırakmaz ve gerçek kimliğini ortaya çıkartır. Yoksulluğun getirdiği sefilliği ve zorlukları konu alan dünya edebiyatının en önemli romanlarından uyarlanmış bu müzikal filmini kaçırmamak lazım!

Moulin Rouge, Kırmızı Değirmen (IMDb 7.6)

Anthony Veiller’in Pierre La Mure adlı romanından uyarlanan müzikal film, sizi tekrardan aşka inandıracak! Daha önce kalbi kırılan ve büyük aşk acısı çeken Henri de Tholouse, Paris’in gece hayatının merkezi olan Moulin Rouge’yi sık sık ziyaret eder. Burada kendini alkole verir. Alkol almadığı zamanlarda ise yalnızca sanat ile uğraşır. Bütün bunlara rağmen Marie, Henri’yi yaşama geri kazandırmaya çalışır.

{772112}

Rocketman (IMDb 7.3)

Piyano dehası olan Elton John’un hayatını konu alan bu müzikal film kesinlikle kültürel birikiminize eklemeniz gereken bir parça. Sanatçının küçük bir İngiliz kasabasından çıkıp dünyaca ikonik bir figür haline gelmesini soluksuz izleyeceksiniz. Bu serüveninde karşılaştığı trajikomik olaylar hiçbir şeyin kolay elde edilmediğinin adeta bir kanıtı.

Grease (IMDb 7.2)

1950’lerde geçen Grease filmi Amerika’da yaşayan bir gurup liseli gencin gündelik yaşamlarını eğlenceli ve neşeli bir şekilde ele alır. John Travolta’nın Danny’i, Olivia Newton John’ın ise Sandy’i canlandırdığı tutku dolu bir yaz aşkı ile izleyicileri kendine çekiyor.

Chicago (IMDb 7.1)

Asla eskimeyenlerin başında gelen, Walter Bobbie tarafından yönetilen ve ilk defa 1966’da sahnelenmeye başlayan Chicago, listemizin en başında geliyor. Film, Broadway tarihinde en uzun süre sahnelenen yapımlardan ve 6. prodüksüyon unvanına sahip. 1920’lerin ekonomik buhran döneminde kendisini terk etmekle tehdit eden sevgilisini öldüren Roxie Hart’ın hikayesini anlatıyor.

{773025}

Mamma Mia! (IMDb 6.4)

Phyllida Lloyd’un yönettiği, başrolünde ise Meryl Streep ve Amanda Seyfried’in yer aldığı Mamma Mia!, 2008 ve 2018 yıllarında bir ve iki olmak üzere iki bölümden çekilmiş. Yunanistan’da annesi Donna ile Villa Donna Oteli’ni işleten Sophie evlilik kararı alır. Sophie babasının kim olduğunu bilmemekte ve üç olası baba adayı bulunmaktadır. Dolayısıyla düğününe üç baba adayını da çağırır ve bunun üzerine olaylar gelişmeye başlar.

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları