preloader

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Müzikal Filmler

16.10.2023
Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Müzikal Filmler

Yazı Boyutu:

En iyi müzikal filmleri sizler için listeledik! İkonik filmlerden son yılların en iyilerine kadar mutlaka izlemeniz gereken müzikal filmleri keşfedin ve fragmanlarını izleyin.

Polisiyeden bilim kurguya, komediden animasyona film endüstrisi 7’den 70’e herkese hitap eden bir gerçek. Gerek konunun ele alınış biçimi olsun gerek perdeye yansıtılış şekli olsun onlarca farklı film türüyle sinema hayatımızın her alanında. Eskisi kadar tüketilmese de popüler kültürün önemli bir parçası olan müzikallerin yeri tartışılmaz. Sinemaya uyarlanmış en iyi müzikal filmleri sizin için derledik.

Amazon Prime’da İzleyebileceğiniz En İyi Müzikaller

Mamma Mia!, Amazon Prime – IMDb: 6.5

Phyllida Lloyd’un yönettiği, başrolünde ise Meryl Streep ve Amanda Seyfried’in yer aldığı Mamma Mia!, 2008 ve 2018 yıllarında bir ve iki olmak üzere iki bölümden çekilmiş. Yunanistan’da annesi Donna ile Villa Donna Oteli’ni işleten Sophie evlilik kararı alır. Sophie babasının kim olduğunu bilmemekte ve üç olası baba adayı bulunmaktadır. Dolayısıyla düğününe üç baba adayını da çağırır ve bunun üzerine olaylar gelişmeye başlar.

Apple TV’de İzleyebileceğiniz En İyi Müzikaller

The Wizard of Oz (Oz Büyücüsü), Apple TV – IMDb: 8.1

Kansas’ta çiftlik hayatı yaşayan Dorothy Gale’ın serüvenini konu alan Oz Büyücüsü, bir gün çıkan tsunaminin etkisiyle Dorothy’nin evinin uçması ve kendisini peri masalı gibi bir diyarda bulması ile şekillenir. Bu beklenmedik yolculukta, bir sürü arkadaşlar edinir ve hep beraber kötü kalpli “doğu cadısı”ndan kurtulmaya çalışırlar. İyi cadı Glinda’nın yardımıyla Oz Büyücüsü’ne doğru bir yolculuğa koyulurlar.

Singin’ in the Rain (Yağmur Altında), Apple TV – IMDb: 8.3

1952 yapımı bu başyapıt sinema dünyasının dönüm noktalarından birini işliyor. Gene Kelly, Debbie Reynolds ve Donald O’Connor gibi yetenekli oyuncularla dolu bu film, döneminin ötesine geçmiş ve kuşaklar boyu hayranlık uyandırmayı başarmıştır. Sessiz sinemadan sesli filme geçişin heyecanını ve zorluklarını anlatan bu filmde Gene Kelly’nin canlandırdığı Don Lockwood karakteri, sessiz film döneminin büyük bir yıldızıdır. Ancak sesli filme geçildiğinde, onun için yeni bir sorun doğar: Şarkı söyleme yeteneği yoktur. Bu soruna rağmen, Don’un kalbi dans etmekten ve şarkı söylemekten vazgeçmez. Film, enerjik ve unutulmaz müzikal sahnelerle doludur. Gene Kelly’nin yağmur altında dans ettiği efsanevi sahne, sinema tarihinin en ikonik anlarından biri olarak kabul edilir. Donald O’Connor ve Debbie Reynolds da kendi özel yetenekleriyle büyülerler. O’Connor’ın “Make ‘Em Laugh” performansı ve Reynolds’ın sahip olduğu ses gücü filmi daha da değerli kılar.

West Side Story (Batı Yakasının Hikâyesi), Apple TV – IMDb: 7.6

2021 senesinde Steven Spielberg tarafından başarıyla tekrar uyarlanan ve ödül törenlerinde adını sıkça duyduğumuz bu filmin gelin 1961 yapımı, yönetmen koltuğunda Jerome Robbins ve Robert Wise’ın yer aldığı orijinal versiyonuna beraber bakalım. Film, New York’un sert sokaklarında geçen modern bir Romeo ve Juliet hikayesini konu alıyor. Jets ve Sharks adlı iki rakip çete arasındaki çatışma, birbirlerine aşık olan Tony ve Maria’nın hikayesi etrafında gelişir. Ancak bu aşk, etnik ve toplumsal gerilimlerin gölgesinde büyürken, trajik sona doğru ilerler. Görsel olarak çarpıcı sahneler ve ustalıkla koreografi edilmiş dans numaralarıyla aşkın gücüne ve insan doğasının karmaşıklığına derinlemesine bakan filmde “Tony ve Maria’nın aşkı, ırksal ve toplumsal gerilimlerle çevrili bir dünyada nasıl var olabilir?” sorusunun cevabı etkileyici bir şekilde ele alınır.

Funny Girl (Komik Kız), Apple TV – IMDb: 7.3

Barbra Streisand’ın büyülü performansı ve ikonik müziği ile sinema dünyasının öne çıkan eserlerinden biri. Barbra Streisand’ın En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandığı bu film, Broadway’de büyük bir yıldız olma hayali kuran genç bir kadınn hikayesini anlatırken, aynı zamanda onun karmaşık aşk hayatını ve kariyerini de ele alır. “People,” “Don’t Rain on My Parade” ve “My Man” gibi unutulmaz şarkılar, filmi izlerken sizi içine çekecek. Hem eğlenceli hem de dokunaklı olan bu yapım, 1960’ların büyülü atmosferini yansıtarak Hollywood’un altın çağında size nostaljik bir yolculuk sunuyor.

Dreamgirls (Rüya Kızlar), Apple TV – IMDb: 6.6

Hikaye, Effie White, Deena Jones ve Lorrell Robinson gibi genç yeteneklerin yer aldığı “The Dreamettes” adlı kız grubu ile başlar. Müzik yapımcısı Curtis Taylor Jr. tarafından keşfedilirler ve daha sonra “The Dreams” olarak yeniden adlandırılırlar. Ancak, grup üyeleri arasındaki rekabet, başarı yolunda birçok zorluğu beraberinde getirir. Büyüleyici performansları, güçlü şarkıları ve dönemin müzik sahnesini canlandıran atmosferi ile tanınır. Özellikle Jennifer Hudson’ın Effie White olarak sergilediği etkileyici performans, büyük bir övgü ve birçok ödül kazanmıştır. Beyoncé Knowles ve Eddie Murphy gibi ünlü isimler de filmde başarılı performanslar sergiler.

An American in Paris (Paris’te bir Amerikalı), Apple TV – IMDb:7.2

Amerika’dan Paris’e taşınan bir Amerikalı sanatçı olan Jerry Mulligan (Gene Kelly) ile ona aşık olan Fransız kadın Lise Bouvier (Leslie Caron) arasındaki romantik bir hikayeyi anlatır. Hikaye, Jerry’nin Paris’te sanat yapmaya çalışırken Lise ile tanışmasıyla başlar. İkili arasındaki romantizm, Paris’in güzelliklerinin ve sanatın etkileyici bir arka planında gelişir. Ayrıca, Jerry’nin Amerikalı arkadaşı Adam Cook (Oscar Levant) ve müzisyen Franz (Georges Guétary) gibi karakterler de hikayenin ilerleyişinde önemli roller üstlenir. 6 Akademi Ödülü kazanarak büyük bir başarı elde eden film, özellikle dans sahneleri ile ünlüdür.

Disney Plus’ta İzleyebileceğiniz En İyi Müzikaller

Moulin Rouge (Kırmızı Değirmen), Disney Plus – IMDb: 7.6

Anthony Veiller’in Pierre La Mure adlı romanından uyarlanan müzikal film, sizi tekrardan aşka inandıracak! Daha önce kalbi kırılan ve büyük aşk acısı çeken Henri de Tholouse, Paris’in gece hayatının merkezi olan Moulin Rouge’yi sık sık ziyaret eder. Burada kendini alkole verir. Alkol almadığı zamanlarda ise yalnızca sanat ile uğraşır. Bütün bunlara rağmen Marie, Henri’yi yaşama geri kazandırmaya çalışır.

The Rocky Horror Picture Show, Disney Plus – IMDb: 7.4

1975 yılında yönetmen Jim Sharman tarafından çekilen bu kült müzikal komedi filmi, genç ve utangaç çift Brad ve Janet’in, fırtınalı bir gecede başlarına gelen maceraları anlatır. Arabaları bozulduğunda, esrarengiz ve cüretkar Dr. Frank-N-Furter’ın yönetimindeki çılgın bir grup karakterle tanışırlar. Frank-N-Furter, cinsiyet kimliği ve toplumsal normlarla oynayan bir bilim adamıdır ve hikaye, bu garip karakterlerin etrafında döner.

Beauty and the Beast (Güzel ve Çirkin), Disney Plus – IMDb: 7.1

Hikaye, Belle ve bir canavara dönüşen prens arasındaki ilişkiyi ve iç güzellik ile dış görünüşün önemini vurgular. Renkli animasyonu ve unutulmaz şarkıları ile Disney klasiği haline gelmiştir ve birçok uyarlamaya ilham kaynağı olmuştur.

Into the Woods (Sihirli Orman), Disney Plus – IMDb: 5.9

Stephen Sondheim’un müziği ve James Lapine’in librettosuyla oluşturulan ünlü bir Broadway müzikalidir. Müzikal, farklı Grimm Kardeşler masallarını bir araya getirerek birçok tanıdık karakteri aynı hikayede buluşturur. İlk kez 1987 yılında sahnelenen “Into the Woods,” fantastik, komedi ve dramatik unsurları içeren zengin bir hikayeye sahiptir. Stephen Sondheim’un müziği ve James Lapine’in librettosuyla oluşturulan ünlü bir Broadway müzikalidir. Müzikal, farklı Grimm Kardeşler masallarını bir araya getirerek birçok tanıdık karakteri aynı hikayede buluşturur. İlk kez 1987 yılında sahnelenen “Into the Woods,” fantastik, komedi ve dramatik unsurları içeren zengin bir hikayeye sahiptir.

Evita, Disney Plus – IMDb: 6.3

Müzikal, Broadway sahnesinde büyük bir başarı yakaladı ve birçok Tony Ödülü kazandı. Aynı adı taşıyan bir müzikal film uyarlaması da 1996 yılında çekildi ve Madonna’nın Eva Perón’u canlandırdığı bu film büyük ilgi gördü. Hikaye, Eva Duarte’nin fakir bir aileden gelip, Buenos Aires’te bir aktris olarak kariyer yapma yolculuğunu ve ardından Arjantin’in sevilen First Lady’si olmasını anlatır. Eva Perón, eşi Juan Perón ile birlikte Arjantin’in politik sahnesinde büyük bir etki yaratır ve halkın sevgilisi haline gelir. Müzikal, Eva’nın yükselişini, gücünü ve sonraki ölümünü anlatır.

The Greatest Showman (Muhteşem Showman), Disney Plus – IMDb:7.5

2017 yılında çekilen ve Hugh Jackman’ın başrolünde yer aldığı bir Amerikan müzikal film, gerçek bir kişilik olan P.T. Barnum’un hayatından esinlenerek oluşturulmuş bir hikayeyi anlatır. P.T. Barnum, ünlü Barnum & Bailey Circus’un kurucusu olarak bilinir. P.T. Barnum’un sıradan bir işçi sınıfı yaşamından başlayarak, farklılıkları kabul eden ve eğlence dünyasının öncüsü olan bir figüre dönüşümünü anlatır. Barnum, toplumun dışladığı ve sıradışı yeteneklere sahip bireyleri bir araya getirir ve onları izleyiciler için unutulmaz gösterilere dönüştürür. Film, aynı zamanda Barnum’un kariyeri ve ailesi arasındaki dengeyi bulma çabalarını da ele alır.

Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Müzikaller

Bohemian Rhapsody, Netflix – IMDb: 7.9

“En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Kurgu”, “En İyi Ses Kurgusu” ve “En İyi Ses Miksajı” gibi 91. Akademi Ödüllerinde bir çok dalda ödül alan Bohemian Rhapsody, Queen gurubu solisti Fredy Mercury’nin sıradışı, normale meydan okuyan hayatını konu alıyor. Oyunculuklardan kurguya filmin her bir detayına hayran olacaksınız!

Chicago, Netflix – IMDb: 7.2

Asla eskimeyenlerin başında gelen, Walter Bobbie tarafından yönetilen ve ilk defa 1966’da sahnelenmeye başlayan Chicago, listemizin en başında geliyor. Film, Broadway tarihinde en uzun süre sahnelenen yapımlardan ve 6. prodüksüyon unvanına sahip. 1920’lerin ekonomik buhran döneminde kendisini terk etmekle tehdit eden sevgilisini öldüren Roxie Hart’ın hikayesini anlatıyor.

Tick, Tick… Boom!, Netflix – IMDb: 7.5

Yakın dönemin en başarılı müzikallerinden olan film, “Rent” müzikali ile tanınan müzisyen Jonathan Larson’ın hayatının “Rent” müzikalinden önceki kısmına ışık tutuyor. Filmin yönetmen koltuğunda Lin-Manuel Miranda otururken Jonathan Larson rolünde Andrew Garfield’ı görüyoruz. Bir sanatçının yaratım sürecini, şimdinin gerçekliği ile gelecek hayallerinin karşı konulmazlığı arasındaki dengeyi bulmaya çalışırken sanatçının içsel yolculuğunu başarılı bir şekilde vurguluyor.

Diğer Platformlardan İzleyebileceğiniz En İyi Müzikaller

The Sound of Music (Neşeli Günler), Diğer IMDb: 8.1

5 dalda Oscar kazanmış, başrolü Maria’nın çektiği “The Sound of Music” eskimeyen klasiklerden. Maria’nın yaşam enerjisi, hayata bakış açısı izlerken sizleri de imrendirecek. Baş rahibe Peggy, Manastır hayatına bir türlü uyum sağlayamayan Maria’yı 7 çocuklu bir ailenin yanına çalışmaya gönderir. Ancak bilmediği bir şey vardır, o da çocukların gelen her bakıcıyı kaçırıyor olmasıdır… Bakalım, Maria kendini sevdirebilecek midir?

La La Land (Aşıklar Şehri), Diğer – IMDb: 8.0

“Oscar” ödülüne aday gösterilmiş olan ve Damien Chazelle’ın senaristliğini üstlendiği La la land nostaljik bir yapıya sahip. Başrol oyunculuğunu Ryan Gösling ve Emma Stone üstlendiği film, caz piyanisti olan Sebastian ile oyuncu olma hayali kuran Mia’nın ilişkisini konu alıyor. Farklı hayatlar yaşayan iki insanının hikayesi hiç beklenmedik bir son ile izleyicilerin kafalarını kurcalıyor.

Les Miserables (Sefiller), Diğer – IMDb: 7.5

Ünlü yazar Victor Hugo’nun edebi eserinden uyarlanan Les Miserables, 19. yüzyıl Fransa’sında geçiyor. Jean Valjean’ın hapisten çıktıktan sonra yeni bir hayat kurmaya yelken açma çabasına karşılık, Javert isimli bir müfettiş Jean Valjean’ın peşini bırakmaz ve gerçek kimliğini ortaya çıkartır. Yoksulluğun getirdiği sefilliği ve zorlukları konu alan dünya edebiyatının en önemli romanlarından uyarlanmış bu müzikal filmini kaçırmamak lazım!

Rocketman, Diğer – IMDb: 7.3

Piyano dehası olan Elton John’un hayatını konu alan bu müzikal film kesinlikle kültürel birikiminize eklemeniz gereken bir parça. Sanatçının küçük bir İngiliz kasabasından çıkıp dünyaca ikonik bir figür haline gelmesini soluksuz izleyeceksiniz. Bu serüveninde karşılaştığı trajikomik olaylar hiçbir şeyin kolay elde edilmediğinin adeta bir kanıtı.

Grease, Diğer – IMDb: 7.2

1950’lerde geçen Grease filmi Amerika’da yaşayan bir gurup liseli gencin gündelik yaşamlarını eğlenceli ve neşeli bir şekilde ele alır. John Travolta’nın Danny’i, Olivia Newton John’ın ise Sandy’i canlandırdığı tutku dolu bir yaz aşkı ile izleyicileri kendine çekiyor.

My Fair Lad (Benim Tatlı Meleğim), Diğer – IMDb: 7.8

Audrey Hepburn ve Rex Harrison’ın muhteşem performansları ile ön plana çıkan “My Fair Lady” kişisel gelişimle müzikal şölenin muhteşem bir karışımına sahip. Tüm zamanların en unutulmaz yapımlarından biri olarak kabul edilen bu başyapıtın büyüsüne kapılmamak ise neredeyse imkansız. Film; züppe bir professor olan Henry Higgins’ın (Rex Harrison), bir çiçekçi kızı alıp onu sosyetede şık hale getirebileceğine dair bir bahse girmeyi kabul etmesini konu alır. “I Could Have Danced All Night,” “Wouldn’t It Be Loverly,” ve “The Rain in Spain” gibi unutulmaz parçalar eşliğinde film sadece kişisel değişim ve özgünlüğün önemini vurgulamakla kalmaz, aynı zamanda sosyal sınıf farklarına ve insan kimliğinin karmaşıklığına da ışık tutar. Bu derinlikli hikaye, izleyiciyi düşündürmeye teşvik ederken, aynı zamanda görsel bir şölen sunar.

Cabaret (Kabare), Diğer – IMDb: 7.8

Bu film sadece müzikal bir deneyim sunmakla kalmıyor, aynı zamanda sanatın kaosla buluştuğu unutulmaz bir hikayeyi anlatıyor. Liza Minnelli ve Joel Grey’nin unutulmaz performanslarıyla süslenen “Cabaret,” 1931 Berlin’indeki gece kulüplerinin ışıltılı ama aynı zamanda tehlikeli dünyasına daldırıyor bizi. Film, Nazi Almanyası’nın yükselişi ve Berlin’in değişen politik ve kültürel atmosferiyle birlikte karakterlerin kişisel deneyimlerini işler. “Willkommen,” “Money Money,” ve “Maybe This Time” gibi parçalar, filmi bir müzikal şölen haline getirir ve izleyicileri dans etmeye teşvik eder. En iyi yönetmen, kadın oyuncu, yardımcı erkek oyuncu, sanat yönetmeni, görüntü yönetmeni, kurgu, müzik ve ses alanlarında sekiz dalda Oscar ödülü almış Cabaret; BAFTA ve Altın Küre gibi diğer pek çok ödülle de başarısını taçlandırmış ve tarihe geçmeyi başarmıştır.

Hairspray, DiğerIMDb: 6.7

Genç ve enerjik Tracy Turnblad’ın, Baltimore’da düzenlenen Corny Collins Show adlı gençlik dans programına katılmak istemesiyle başlar. Ancak Tracy’nin kilolu olması nedeniyle birçok kişi onun başarılı olma şansının olmadığını düşünmektedir. Film, Tracy’nin programa katılmak için verdiği mücadeleyi anlatır.

The Phantom of the Opera (Operadaki Hayalet) – IMDb: 7.2

Gizemli bir hayalet, opera binasının altındaki yeraltı tünellerinde yaşar ve genç ve yetenekli bir opera sanatçısı olan Christine Daaé’ye aşık olur. Hayalet, Christine’e müzikal yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olur ve onun için şarkı söylemesini sağlar. Ancak hayaletin saplantılı aşkı ve tehlikeli düşünceleri hikayeyi ilerletir. Film, etkileyici müzikleri, büyüleyici sahne tasarımları ve derin karakter gelişimi ile dikkat çeker. Aynı zamanda, aşk, tutku, kıskançlık ve izolasyon gibi temaları işler. Müzikal, dünya çapında birçok sahnede ve birçok dile çevrilen şarkıları ile tanınır.

Rent, Diğer – IMDb: 6.8

Jonathan Larson tarafından yazılan ve bestelenen rock müzikalidir. Müzikal, ilk kez 1996 yılında Broadway sahnelerinde yerini aldı ve büyük bir başarı elde etti. “Rent,” Puccini’nin “La Bohème” operasından esinlenerek, 1990’ların New York’unun sanatçı ve arkadaş gruplarının yaşamlarını anlatır. Hikaye, bir grup genç sanatçının New York’un East Village bölgesindeki yaşamlarını ve ilişkilerini merkeze alır. Karakterler, aşk, arkadaşlık, sanat ve HIV/AIDS gibi önemli konularla mücadele ederler. Müzikal, özellikle AIDS salgını sırasında yaşanan acıları ve umutları anlatarak toplumsal bir mesaj ile birleştirir.

{773004}

Berra Özyalvaç
Berra Özyalvaç Tüm Yazıları