preloader

Kuru Ciltler İçin Etkili Bakım Önerileri

03.09.2022
Kuru Ciltler İçin Etkili Bakım Önerileri

Yazı Boyutu:

Leke ve akne gibi problemleri beraberinde getiren, çizgi ve kırışıklıkların cilde oturmasına yol açan nemsizlik ile savaşın!

Yağlı, karma ve kuru fark etmeksizin; tüm ciltlerin ihtiyacı olan en etkili bakım, iyi nemlendirmeden geçiyor. Nemsiz bir cilt, çizgi ve kırışıklıkların cilde oturmasını ve erken yaşlanmayı hızlandırırken aynı zamanda cildin doğal koruma bariyerine de zarar vererek, dış etkenlerin neden olabileceği hassasiyet, leke ve akne gibi problemleri beraberinde getiriyor.

Cildi dışarıdan etkili nemlendirmeyle birlikte, tükettiğiniz besinlerle içeriden de nemlendirmek ve basit önlemlerle mevcut nemini korumak büyük önem taşıyor. Son dönemlerde kozmetik dünyasının gelişen ve yenilenen teknolojilerinin de yardımıyla, cilde nem depolamak, anti-aging bir bakım sağlamak, çevresel zararlara karşı korumak ve tüm bunları yaparken en hassas ve doğal içeriklerden faydalanmak mümkün.

Tüm bu önerilerimizle 4 adımda cildinizi içeriden dışarıya etkili şekilde nemlendirebilirsiniz;

Temel yağ asitleri ve antioksidan sıvılar tüketin

Kuru Ciltler İçin Etkili Bakım Önerileri

Cildinizi içeriden nemlendirmek için temel yağ asitleri ve antioksidan sıvılar tüketebilirsiniz. Cildinizin ortalama %30’unun sudan oluştuğunu düşünürsek, bu suyu muhafaza etmek için yediklerinizin büyük bir bölümünün su veya tercihen antioksidan etkisi olan sebze/meyve suları gibi sıvılardan oluşmasında fayda var. Örneğin, sabah uyandığınızda içeceğiniz 1 bardak maydonoz ve limonlu su, size sadece sıvı kazandırmakla kalmayıp aynı zamanda yoğun C vitamini sayesinde sizi hastalıklara ve erken yaşlanmaya karşı korumaya da yardımcı olacaktır.

Havuç, tatlı patates, balkabağı, kale, papaya gibi antioksidan ve betakaroten açısından zengin besinlerden alarak dış etkenlere ve güneş hasarına karşı korumanızı artırabilir, brokoli, kivi, yaban mersini gibi besinlerle kolajen üretimini artırmaya destek olabilirsiniz. Beslenmenize dahil edeceğiniz soğuk su balıkları, avokado, keten tohumu, kabak çekirdeği gibi faydalı yağlar içeren besinler sayesindeyse cildinizin de koruma bariyerini güçlendirebilir ve kelimenin tam anlamıyla cildinizin dışarı su sızdırmasını engelleyebilirsiniz.

Özellikle hassasiyet probleminiz varsa, bu besinler arasında daha alerjen olanlardan (yumurta, çilek, süt gibi) kaçınıp, omega-3, çinko ve E vitamini açısından zengin besinleri tercih edebilirsiniz. Kolajen yıkımını artırıcı insülini dengelemek için basit karbonhidrat ve şekerden uzak durmak da faydalı olacaktır.

Cildinize su depolayın

Kuru Ciltler İçin Etkili Bakım Önerileri

Konu nem olduğunda, en önemli husus doğru nemlendirici ürünü seçebilmek çünkü cildiniz tüm vücudumuzu koruyabilmek için devamlı olarak kendini iç ve dış etkenlere karşı feda ediyor. Özellikle şehir kirliliğinin, güneşin ve ani hava değişimlerinin beraberinde getirdiği hassasiyet problemi nemsizlik problemini tetiklerken, nemsizlik problemi beraberinde daha fazla hassasiyet getiriyor ve her şey bir kısır döngüye giriyor. Bu amaçla cildinizi doğal ve faydalı etken maddelerle beslemek gerekiyor.

{771484}

Bulunduğunuz ortama dikkat edin

Kuru Ciltler İçin Etkili Bakım Önerileri

Klimalı ortamlar, sıcak suyla yıkanmak, outdoor sporlar gibi ısı değişikliklerine yol açan faktörler, cildinizdeki hassasiyeti artırabilir. Gün içerisinde bu ortamlarda çok vakit geçirmekten kaçının. Cildinizin kendini yenilediği en önemli zaman dilimi olan geceleri ise klimalı bir odada uyumamaya dikkat edin. Bunun yanı sıra evinize ya da ofisinize hava nemlendirici cihazları alarak ortamın nemini artırabilir ve hava kalitesini yükseltebilirsiniz.

Su içmek için telefonunuza hatırlatıcı kurun

Kuru Ciltler İçin Etkili Bakım Önerileri


Vücudumuzun %60’ından fazlası su. Enerji seviyesinin yükselmesinden, sindirimin iyileşmesine, ağrıların dinmesinden, cilt güzelliğine kadar tüm organların hatta tüm hücrelerin fonksiyonu için suya ihtiyacı var. Gün içerisinde en az iki litre su içmeye özen göstermelisiniz. Telefonunuza kuracağınız hatırlatıcılarla sık sık su içmeyi unutmak neredeyse imkansız olacak.

Uyumadan önce bir ritüel oluşturun

Kuru Ciltler İçin Etkili Bakım Önerileri

Uyurken güzelleşmek mümkün! Tüm vücut gibi cilt de kendini gece uykusu esnasında yeniler. Bu nedenle uyumadan yaklaşık 1 saat önce tüm teknolojik alet ve ekranlardan uzak durun ve en az 7 saatlik verimli bir uyku uyuyun. Cildinizin koruma bariyerine zarar vermeyen, saten bir yastık kılıfı tercih ederek gece boyunca sürtünmenin etkisini azaltabilir ve sabaha çok daha az çizgiyle uyanabilirsiniz.

Her gece uyumadan önce cildinizi temizleyin. O gün makyaj yapmamış olsanız bile cildi çevresel kirden arındırmak çok önemli. Cilt temizliğinin ardından serum ve nemlendiricinizi uygulamayı ihmal etmeyin. Cildiniz gece boyunca kendini yenilerken, siz de ona dışarıdan bir destek vererek bu yenileme sürecini daha hızlı ve etkili hale getirebilirsiniz. Haftada 1-3 defa kullanabileceğiniz nem maskenizi ince bir tabaka sürerek sabaha kadar cildinizde bekletebilirsiniz.

Davet sezonlarında, cildinizi olumsuz etkileyecek duman ve zararlı içeceklerden kaçınarak veya maruz kaldığınız durumlarda cildinizi uyumadan önce derinlemesine temizleyerek, hassaslaşmasını engelleyebilirsiniz.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları