preloader

Kereviz Sapı Suyunun Faydaları

Kereviz Sapı Suyunun Faydaları

Yazı Boyutu:

Mucizevi bir içeçek olan kereviz sapı suyunun vücuda ve cilde olan faydalarını öğrenin.

Kimine göre mucize kimine göre lif kaynağı olduğu için sağlıklı bir besin… Son yıllarda faydalarıyla daha da öne çıkan kereviz sapı ve kereviz sapı suyunun nasıl tüketilmesi gerektiğini, faydalarını bir araya getirdik.

Kereviz Sapı Suyunun Vücuda Yararları

A, C, K vitamini, potasyum, sodyum, kalsiyum gibi içeriğinde birçok vitamin ve mineral bulunduran kereviz sapı suyu, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendiriyor ve hastalıklardan korunmanıza yardımcı oluyor.

Flovan adındaki antioksidan bileşen içeren kereviz sapı suyu, vücudunuzda oluşabilecek kronik hastalıkların önüne geçiyor. İltihap atıcı etkisiyle kanı temizliyor ve kan dolaşımını rahatlatıyor.

Kereviz sapındaki enzimler, midenizdeki hidroklorik asidi yükseltiyor böylece yiyecekler kolayca sindiriliyor. Özellikle sindirim sisteminiz ile ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız, kereviz sapı suyunu beslenme rutininize eklemelisiniz.

Bağırsak ve karaciğere en iyi gelen besinlerden kereviz sapı suyu, düzenli tüketildiğinde karaciğerinizi temizliyor ve bağırsaklarınızın düzenli çalışmasını sağlıyor.

Kereviz Sapı Suyunun Faydaları

Kalsiyum ve silisyum bakımından da zengin olan kereviz sapı suyu, A vitaminin desteği ile kemiklerinizi sağlamlaştırıyor. Sağlıklı hücreleri koruyup mineral seviyenizi dengede tutarak, kalp hastalıklarının önüne geçiyor.

Chia tohumlarının suya eklenerek içildiği ‘internal shower’ akımına dair detayları öğrenmek için tıklayın.

Kereviz Sapı Suyunun Cilde Yararları

Az önce bahsettiğimiz vitamin ve mineraller sayesinde kereviz sapı suyu, cildinizi serbest radikallerden koruyarak yaşlanma belirtilerini azaltıyor, cildinize parlaklık, esneklik ve ihtiyacı olan nemi veriyor. Ayrıca saç derinizin oksijen almasına destek vererek sizi sağlıklı bir saça kavuşturuyor. Cildinizi içten nemlendiren ve besleyen kereviz sapı suyu, sivilce ve akne oluşumunu da en aza indirgiyor.

Vücudunuzun pH dengesini kontrol altında tutarak cildinizin fazla sebum üretmesini engelliyor. Dolayısıyla yağlı cilde sahip olanlar için son derece etkili bir çözüm.

Kereviz Sapı Suyunun Faydaları

Kereviz Sapı Suyu Nasıl Tüketilir?

Marketlerden veya sebze-meyve satan internet sitelerinden bulabileceğiniz kereviz sapını slow juicer’da sıkabilirsiniz. Her sabah kahvaltıdan en az yarım saat öncesinde tüketin. Öncesinde su dahil hiçbir şey yememek ve içmemek gerektiğini de hatırlatalım.

En doğrusu kereviz sapı suyunu içerisine hiçbir şey katmadan içmek olsa da ilk kez denerken tadı yoğun gelirse içine az miktarda yeşil elma, limon ya da salatalık koyarak tadındaki baskınlığı kırabilirsiniz.

Kereviz sapı suyu içtikten sonraki yarım saatlik süreci egzersiz yaparak geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü biliyorsunuz ki tek başına sağlıklı beslenmek yeterli olmuyor. Günde en az yarım saat bedeninizi çalıştırmak çok önemli. Kahvaltı saatinize kadar güne daha zinde başlamanızı ve bedeninizin esnemesini sağlayacak bir sabah yogası yapabilirsiniz.

Kereviz Sapı Suyunun Faydaları

Kereviz Sapı Nasıl Sıkılır?

Neden kereviz sapını yemek değil de içmek gerekiyor? Bu soru birçok kişinin aklına geliyor. Uzmanlar kereviz sapından gerçekten fayda almak için minimum 400 ml içmek gerektiğini söylüyor. Bu da neredeyse üç kereviz sapı öbeğine denk geliyor. Bu kadar miktarı yemek mümkün olmadığı için de suyunun içilmesi tavsiye ediliyor.

Sert ve suyu içerisinde tutan bir yapısı olduğu için kereviz saplarını sıkmak için manuel araçlar yeterli olmuyor. Kereviz sapının faydasını maksimumda almak için içerisinde metal keski olmayan slow juicer’lar öneriliyor. Ve sıktıktan sonra herhangi bir süzgeç kullanmadan hafif posalı haliyle bekletmeden içmek gerekiyor.

Kereviz Sapı Suyunun Faydaları

{38740}

Kereviz Sapı Mevsimi Ne Zaman?

Kereviz sapı mevsimi bildiğimiz kereviz mevsiminden farklı olarak, şubat ayında başlayıp nisan ayının sonuna kadar devam ediyor. Kerevizin zeytinyağlı yemeğini veya salatasını zaten tüketiyorsunuzdur. Ancak sağlığınızı bir adım daha ileri taşımak için yalnızca yemeğini yememeli, düzenli olarak sapının suyunu da içmelisiniz.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları