preloader

Hyalüronik Asit: Nem Mıknatısını Yakından Tanıyın

02.08.2022
Hyalüronik Asit: Nem Mıknatısını Yakından Tanıyın

Yazı Boyutu:

Nem ondan sorulur! Ağırlığının 1000 katına kadar suyu çekerek cildi neme doyuran bu su tutma şampiyonunu ve hyalüronik asit içeren en etkili bakım ürünlerini buyurun yakından tanıyalım.

Gerek cilt bakım ürünlerinin içeriğinde, gerekse medikal estetik uygulamalarında ismini sıkça duymaya alıştığımız, telaffuzuna ise hala alışamadığımız hyalüronik asit, gelip geçici bir cilt bakımı trendi değil, onu şimdiden söyleyelim!

Ağırlığının 1000 katına kadar suyu çekme gücü olan bu su tutma şampiyonu, cildi neme doyurmanın en hızlı ve etkili yolu. Ancak tek marifeti bu değil. Serumdan kreme, tonikten maskeye, cilt bakım ürünlerinin vazgeçilmez içeriği olan, hatta fondöten, makyaj bazı, ruj ve likit allık gibi renkli kozmetik ürünlerinde de karşımıza çıkmaya başlayan hyalüronik asit hakkındaki her şeyi açıklıyoruz.

Hyalüronik asit nedir?

Hyalüronik Asit: Nem Mıknatısını Yakından Tanıyın

Dokularda hücreler arasındaki boşlukları dolduran ve hücreleri birbirine bağlayan glikozaminoglikan (GAG) grubunun başlıca üyesi olan hiyalüronik asit, vücudumuzda bulunan bir şeker molekülü. Bağ dokunun bir parçası olarak hücrelerin arasında yer alan hyalüronik asit, aynı zamanda su moleküllerini kolajene çeken bir köprü görevi görüyor. Hücrelerin dışında bir hidrojel oluşturarak cildin ikinci katmanı olan, kolajenin de bulunduğu dermisin esnekliğini, dolgunluğunu ve kalınlığını destekleyerek cildin gençliğini korumasında önemli rol oynuyor.

Adeta bir nem mıknatısı olan hyalüronik asit, kendi ağırlığının 1000 katı kadar su molekülünü üzerine çekme ve tutma özelliğiyle cilde, eklemlere, saçlara, sinirlere ve gözlere nem sağlıyor. Bu niteliği, onu nemlendirici cilt bakım ürünlerinde başrole taşıyor.

Nem mıknatısı olan hyalüronik asit, kendi ağırlığının 1000 katı kadar su molekülünü üzerine çekme ve tutma özelliğiyle cilde, eklemlere, saçlara, sinirlere ve gözlere nem sağlıyor.

Cilt bakım ürünlerindeki hyalüronik asit ne işe yarıyor?

Yaş aldıkça, tıpkı kolajen ve elastin gibi vücudumuzun hyalüronik asit üretimi de azalıyor. Bu da ciltte kuruluğa, kırışıklıkların belirginleşmesine ve cildin elastikiyetini yitirmesine neden oluyor. Aynı zamanda soğuk hava, UV ışınları, hava kirliliği gibi dış etkenler de cildin hyalüronik asit üretimini indirgiyor. Çevresel faktörler nedeniyle koruyucu bariyeri zayıflayan cilt, su kaybediyor.

Hyalüronik asit cilde topikal olarak uygulandığında, su tutma özelliği sayesinde (1 gram hyalüronik asit 6 litreye kadar su tutabiliyor!) atmosferdeki nemi sünger gibi çekip cilde hapsediyor ve cilt yüzeyindeki nemliliği optimum seviyeye çıkarıyor. Nemliliği artan cilt güçleniyor ve yaşlanma belirtilerine karşı daha dayanıklı hale geliyor.

{772515}

Hyalüronik asidin cilde sağladığı faydalar neler?

Hyalüronik Asit: Nem Mıknatısını Yakından Tanıyın

Hyalüronik asit cilt yaşlanmasını hızlandıran çevresel faktörlere karşı kalkan görevi görüyor ve cildi serbest radikallerin hasarına karşı koruyor.

Su tutma becerisiyle cilt yüzeyinde nemi hapseden bir bariyer oluşturan hyalüronik asit, hafif yapısına rağmen cildi neme doyuruyor ve bu nemliliği gün boyunca muhafaza ediyor. Hyalüronik asit, anti-aging konusunda ise iki şekilde fayda sunuyor. Nem tutucu özelliği ve cilt bariyerini güçlendiriyor oluşuyla, hem cilt yaşlanmasını önlemede hem de mevcut yaşlanma belirtilerini hafifletmede önemli rol oynuyor. Artan nemlilik, dolgunluk ve cilt elastikiyeti ile kırışıklıkların ve ince çizgilerin belirginliği azalıyor, cilt canlanıyor ve dolgunlaşma etkisiyle daha sıkı bir görünüm kazanıyor. Hyalüronik asit, cildin yara iyileştirme ve doku onarma sürecinin hızlanmasına da yardımcı oluyor.

Yapılan son araştırmalar, hyalüronik asidin aynı zamanda antioksidan özellikleri olduğunu gösteriyor. Bu da demek oluyor ki, hyalüronik asit cilt yaşlanmasını hızlandıran çevresel faktörlere karşı kalkan görevi görüyor ve cildi serbest radikallerin hasarına karşı koruyor.

Dikkat! Hyalüronik asit kullanımında bu hatayı yapmayın

Hyalüronik asit kullanımında yapılan en büyük yanlış, hyalüronik asit içeren bir serumu cilde tek başına uygulamak. Bu, bırakın verim almayı, cildin daha da kurumasına neden olabilir. Hyalüronik asidin fayda göstermesi için, üzerine nemlendirici krem uygulamak gerekiyor. Neden mi?

Hyalüronik asit, atmosferdeki nemi çekiyor. Eğer nemli bir ortamdaysanız ve cildinize hyalüronik asit içeren bir serum uyguladıysanız, havadaki nemi cildinize çekip hapsedecektir, bunda sorun yok. Ancak eğer kuru bir ortamdaysanız (özellikle de klima veya kalorifer nedeniyle nem dengesi bozulan bir iç mekandaysanız), havada çekecek nem olmadığı için, hyalüronik asit cildinizin alt katmanlarındaki nemi çekecektir!

Bunu önlemek için, hyalüronik asidi hafif nemli cilde uygulamalı ve ardından mutlaka üzerine nemlendirici bir krem sürmelisiniz. Nemliliği maksimum düzeye çıkarmak için ise, son adım olarak kremin üzerine kuru yağ uygulayabilirsiniz.

{773333}

Hyalüronik asit hangi ciltler için uygun?

Hyalüronik Asit: Nem Mıknatısını Yakından Tanıyın

Retinol ve AHA/BHA gibi soyucu asitler cildin nem kaybetmesine sebep olduğu için, hyalüronik asidin bu içeriklerle kombinlenmesi tavsiye ediliyor.

Nazik bir içerik olan hyalüronik asit her tip ciltte, hatta hassas ve kızarıklığa yatkın ciltlerde dahi kullanılabiliyor. Cilt bariyerini onarıyor oluşu ve cildi yatıştırıcı etkisi, onu egzema ve rosacea gibi şikayetlerde de başvurulan bir içerik kılıyor. Hatırlatmakta fayda var; hassas cilde sahip kişilerin hyalüronik asit içerikli bakım ürünü seçerken diğer bileşenlere ve parfümsüz olmasına dikkat etmesi gerekiyor.

Nemi cilde hapsetme özelliğiyle kuru ciltler için vazgeçilmez olan hyalüronik asit, su bazlı yapısı sayesinde yağlı ve akneye meyilli ciltlerde de rahatlıkla kullanılabiliyor. Yağlı ciltlerin de nemlenmeye ihtiyacı olduğunu göz önünde bulundurursak, hyalüronik asit içeren bakım ürünleri hafif dokularıyla bu ciltler için birebir.

Hyalüronik asit hangi içeriklerle birlikte kullanılabilir?

Çoğu içerikle uyum sağlayan hyalüronik asit; retinol, AHA/BHA asitleri ve vitaminlerle birlikte uygulanabiliyor. Hatta retinol ve AHA/BHA gibi soyucu asitler cildin nem kaybetmesine sebep olduğu için, hyalüronik asidin bu içeriklerle kombinlenerek cildin rahatlatılması özellikle tavsiye ediliyor. Bu konudaki tek istisna ise, düşük pH oranı nedeniyle hyalüronik asidin etkisini azaltan glikolik asit.

Hyalüronik asit içeren bakım ürününü seçerken nelere dikkat etmeli?

Hyalüronik Asit: Nem Mıknatısını Yakından Tanıyın

Uzmanlar maksimum oranda nemlilik için en idealinin hem hyalüronik asit hem de sodyum hyaluronat içeren ürünler olduğunu belirtiyor.

Ürünün içerdiği hyalüronik asidin molekül ağırlığı, nemin cilde ne derinlikte nüfuz edeceğini belirleyen önemli bir nokta. Molekül ağırlığı azaldıkça, hyalüronik asit cildin daha derin katmanlarına ulaşabiliyor. Düşük molekül ağırlıklı hyalüronik asit içeren ürünleri tercih ederek, bu içerikten daha fazla verim alabilir ve daha belirgin sonuçlar elde edebilirsiniz.

Size bir tavsiye daha: ürünü satın almadan önce içindekiler listesinde gözleriniz sodyum hyaluronat’ı arasın. Hyalüronik asitten elde edilen bir tuz olan sodyum hyaluronat, hyalüronik asit ile benzer faydaları sağlıyor ve ona oranla cilt tarafından daha kolay emiliyor. Uzmanlar maksimum oranda nemlilik için en idealinin hem hyalüronik asit hem de sodyum hyaluronat içeren ürünler olduğunu belirtiyor.

{773158}

Hyalüronik asidin cilde yan etkileri var mı?

Her cilt tipinde kullanımı güvenli olan hyalüronik asit; glikolik asit veya salisilik asit gibi soyucu bir asit değil. Ciltte irritasyon yaratmak bir yana, maksimum oranda nemi en nazik şekilde vererek cildi rahatlatıyor. Vücudumuzda doğal olarak bulunan bu asidin sentetik versiyonu bakım ürünlerine eklendiğinde herhangi bir yan etki oluşturmuyor. Ciltte bir reaksiyon gelişmesi durumunda, kullanılan ürünün diğer bileşenlerini dikkate almak gerekiyor.

Hyalüronik Asit İçeren En Yeni Cilt Bakım Ürünleri

Hyalüronik asidi son teknolojiyle buluşturan yeni nesil bakım ürünleriyle hem nemi hem de gençliği cildinize çekin.

Göz Çevresi Serumu: Skinceuticals H.A. Intensifier

Çok işlevli bir serum olan Skinceuticals H.A. Intensifier, yüksek konsantrasyonda hyalüronik asit, meyan kökü özü ve mor pirinç özü ile zenginleştirilmiş bir formüle sahip. Ciltteki pürüzsüzlük ve dolgunluk görünümünü geliştiren serum, uzun süreli nem sağlıyor. Kazayağı çizgilerinin, dudak çevresi ve yanaktaki çizgilerin görünümünü azaltıyor. Düzenli kullanımda sıkı bir cilt görünümü sunan ürün, aynı zamanda cildinizin elastikiyetini de artırıyor. Skinceuticals H.A. Intensifier Serum, tüm cilt tipleri için uygundur. Sabah ve akşam bakım rutininizde, 4-6 damla olacak şekilde yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Esans: Dr. Jart+ Vital Hydra Solution Essence

Cilt mikrobiyomunu dengeleyen probiyotikler ve üçlü hyalüronik asit kompleksiyle en hassas ciltleri bile anında yatıştıran esans, adeta bir nem mucizesi. Cilt temizlendikten ve toniklendikten sonra avuç içleriyle nazikçe baskı uygulayarak yüze yedirilen ürün, dolgun ve esnek bir cilt görünümünü destekliyor.

Serum: Kiehl’s Vital Skin-Strengthening Super Serum

11kDa hyalüronik asit ve Hint fesleğeni, kırmızı ginseng kökü ve Şizandra üzümünden oluşan bitkisel kaynaklı kompleks içeren serum, 4 hafta sonunda daha genç görünümlü ve daha güçlü bir cilt vadediyor. Hafif yapısıyla hızlıca emiliyor, cildin esneklik, yumuşaklık ve dolgunluk hissini güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Losyon: Nuxe Bio Organic Marine Seaweed Skin Correcting Moisturizing Fluid

Nuxe’un doğal kaynaklı aktif içeriklerden oluşan yeni sertifikalı organik cilt bakımı serisindeki hafif dokulu likit nemlendirici, deniz yosunu özütü ve doğal kaynaklı hyalüronik asitle cildi nemlendirirken cilt kalitesini de artırıyor.

Krem: Dermalogica Skin Smoothing Cream

Dermalogica’nın en çok satan nemlendiricisi, moleküler seviyede çalışarak cilt katmanları arasındaki nem kaybını azaltmaya yardımcı olan ve cilde nüfuz ederek 48 saat nemlendirme etkisi sağlayan en son teknolojiyle yenilendi. Kremin içeriğindeki ebegümeci, salatalık ve Arnica ile kompleks hale getirilen hyalüronik asit, cildin derinlemesine nemlenmesini sağlıyor.

Maske: Institut Esthederm Intensive Hyaluronic Mask

Markanın Intensive Hyaluronic serisindeki maske, içerdiği farklı molekül ağırlıklardaki hyalüronik asit formlarıyla optimum etki sunan bir acil durum bakımı. Cildi anında nemlendirmeye, dolgunluk kazandırmaya, ince çizgilerin giderilmesine, boyun bölgesinin pürüzsüzleşmesine ve gerginlik hissinin azalmasına yardımcı olan maske, yapışkan olmayan yumuşak bir dokuya sahip.

Göz Çevresi Kremi: Neutrogena Hydro Boost

Neutrogena’nın yenilenen Hydro Boost serisindeki yorgunluk karşıtı göz kremi, hyalüronik asit ve bitkilerde bulunan dayanıklık artırıcı bir içerik olan Trehaloz ile göz çevresinden günün yorgunluğunu uzaklaştırıyor. Yoğun nemlendirme ile göz çevresini 24 saat boyunca nemli tutuyor ve tazelenme hissi veriyor.

Gece Bakımı: Estee Lauder Advanced Night Repair Synchronized Multi-Recovery Complex Serum

Estee Lauder, ikonik serumunu daha hızlı onarım teknolojisi ve gençliği geri getiren formülü ile yeniledi. Modern hayatın ve çevresel faktörlerin ciltte yarattığı negatif etkileri en aza indirmeyi ve yaşlanmanın tüm etkilerine hızlıca cevap vermeyi hedefleyen yeni formül, içerdiği yüksek orandaki hyalüronik asitle nemi cilde 72 saat hapsediyor.

Elif Tuncel
Elif Tuncel Tüm Yazıları