preloader

Seramid Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

27.10.2022
Seramid Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Yazı Boyutu:

Dönem dönem kozmetik ve güzellik dünyasında bazı terimler öne çıkıyor. Bu ara en çok duyduğumuz ne mi? Tabii ki seramid…

Güzel, sağlıklı ve genç görünen bir cilt hepimizin arzusu. Bu uğurda yapılacaklar belli; bol su içmek, sağlıklı beslenmek, iyi uyumak ve cildi koruyarak ihtiyacına yönelik ürünler kullanmak. Cildinizi ne kadar iyi tanır, kozmetik ve güzellik dünyasının sunduğu kavramlara ne kadar aşina olursanız, sonuçtan da bir o kadar memnun kalırsınız. İşte şimdi, bu kavramlardan son dönemde en popülerini konuşacağız: Seramid.

Nedir Bu Seramid?

Seramid Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Sermidleri uzakta aramaya gerek yok; cildimizde doğal olarak bulunan ancak zaman içinde tıpkı kolajen gibi azalmaya başlayan yağ ve lipidler bunlar. Koruyucu cilt bariyeri için çok ama çok önemli! Eksikliğinde neler mi oluyor? Cilt kuruyor, tahriş hissi ve hatta kaşıntı dahi oluşabiliyor. Ne yazık ki zaman içinde ciltteki seramid azalarak bahsettiğimiz bu koruyucu cilt bariyerini zayıflatıyor ve cilt nemini kaybediyor. Seramidler cildimizi serbest radikallerin olumsuz etkilerinden de koruduğu için oldukça önemli. Sadece bu kadar sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü seramidler anti-aging söz konusu olduğunda da görev alıyor. İnce çizgi ve kırışıklık görüntüsünün önüne geçmek için de yine onlara ihtiyacımız var siz anlayacağınız… Hal böyle olunca, yaş ilerledikçe seramidlere destek olmak ve eksileni yerine koymak şart oluyor.

Seramidlerin Azalmaması İçin Ne Yapılmalı?

Seramid Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Yaş almayla birlikte seramidlerin azalmasından ne anlamalıyız? Özetle 30’lu yaşlarda azalmaya başladıklarını ve 40’lı yaşlarla birlikte bu azalmanın artışa geçtiğini söyleyebiliriz. Seramidlerin azalmasıyla birlikte cilt dolgunluğu, elastikiyeti düşüşe geçiyor; eksikliği en fazla göz çevresi ve yanak çevresinde hissedilmeye başlıyor. Seramidlerin azalmasının önüne geçmek için alınacak önlemlerden biri de cildi soğuk hava güneşin zararlı ışınlarından korumak. Tabii bu önlem tek başına yeterli değil, o nedenle seramid içeren ürünlerle tanışmak kaçınılmaz.

Seramid İçeren Ürünleri Kimler Kullanabilir?

Seramid Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Neme ihtiyacı olan ve bahsettiğimiz cilt problemlerinin önüne geçmek isteyen herkes! Cildiniz hassassa ve hatta egzama, rozasea, akne problemleri yaşıyorsanız endişelenmenize gerek yok çünkü seramid içeren ürünleri rahatlıkla kullanabilir ve faydalarını gözlemleyebilirsiniz. Seramid içeren ürünlerin en sevilesi yanlarından biri de sık kullanıma uygun olmaları. Yani günlük cilt bakım rutininize rahatlıkla entegre edebilir ve sabah-akşam düzenli olarak kullanabilirsiniz. Üstelik pek çok içerikle de dost ve bir arada kullanılabiliyor. Bu sayede cilt bakım rutinini değiştirmeden, sadece ekleme yaparak faydalanmak isteyenler için oldukça ideal. Genellikle sıvı formda nemlendiricilerde bulunan seramidlere pek çok farklı ürün grubunda da rastlamak mümkün; güneş kremleri, vücut losyonları, tonikler ya da serumlar bunlardan bazıları. Seramidlerin bilinen bir yan etkisi yok ancak pek çok yeni içerikte yapılması gerektiği gibi öncelikle cildinizde minik bir bölgeye uygulama yapın ve herhangi bir reaksiyon oluşup oluşmayacağından emin olun. Peki, hangi ürünlerde bulabiliriz?

Seramid İçerikli En İyi Ürünler

Drunk Elephant Ceramighty™ AF Eye Balm

Seramid Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Seramidler, F Vitamini ve omega bakımından zengin bitkisel yağlarla yüklenen Ceramighty™ AF Eye Balm, cilt bariyerini yoğun ve uzun süre kalıcı nemi sağlarken, elastisiteyi yeniliyor, cildi besliyor ve güçlendiriyor. Drunk Elephant’ın yeni Ceramighty™ AF Eye Balm’ın içinde seramidin yanı sıra yulaf özütü bulunuyor. Yatıştırıcı Avena sativa (yulaf) özütü cildin rahatlatılmasına ve göz alanı etrafında yorgunluk görünümünün azaltılmasına yardımcı oluyor.

Aveeno Skin Relief Intense Moisture Repair Cream

Seramid ve zengin nemlendiricilere sahip bu yulaf bazlı formül, ekstra kuru ciltler için nem bariyerini yeniden oluşturmaya yardımcı oluyor. 24 saate kadar etkili nemlendirme sağlayan ürün, parfüm ve steroid içermiyor.

The NewLab Akne ve Leke Önleyici Güneş Kremi

Niacinamide, seramid ve hyalüronik asit içeren ürün, güneşin neden olabileceği hassasiyet ve kızarıklığı önlüyor, besliyor ve nemlendiriyor. Aynı zamanda cilt tonunu eşitleyerek yeni leke oluşumunu da önlüyor.

Dr.Jart+ Ceramidin Cream

Derinlemesine nemlendirici etkili ve seramid içeren bu krem, cilt bariyerini güçlendirerek su ve nem kaybına karşı koruma sağlıyor. Tahriş olmuş ciltlerin ise cilt bariyerinde iyileşmeye destek oluyor. Kuruluk, kaşıntı, rahatsızlık hissi yaşayan normal, kuru ve çok kuru tüm cilt tipleri için kullanıma uygun.

CeraVe Nemlendirici Krem

Cilt için gerekli üç temel seramid ve hyalüronik asit içeren CeraVe Nemlendirici Krem, dermatologlar ile geliştirilmiş bir ürün. Cildi derinlemesine nemlendirerek, cildin koruyucu bariyerinin onarılmasına yardımcı oluyor. “Kontrollü Salınım Teknolojisi”, aktif bileşenlerin uzun süre cilt üzerinde kalmasını sağlıyor, bu sayede nemlendirme etkisi ciltte 24 saat boyunca sürüyor.

Glamglow Glowstarter Mega Aydınlatıcı Nemlendirici

İçeriğinde hiyalüronik asit, seramid, jojoba ve shea yağı bulunan ürün, cildi anında nemlendirmeye yardımcı olur. Mikro ışıltılar, ışığı yansıtır ve kusurların görünümünü flulaştırarak cilde daha kusursuz bir görünüm kazandırıyor.

Missha Mascure Moisture Barrier Solution Sheet Mask

Pürüzsüz görünüm veren bu formül, hassas ciltlere güçlü bir bakım sunuyor. Nemlendirme gücü oldukça yüksek olan PT cell maske, esansın cilde mükemmel bir şekilde erişmesine yardımcı oluyor ve cildin daha yumuşak olmasını sağlıyor.

Damla Durak
Damla Durak Tüm Yazıları