preloader

Cilt Bakım Serumunuzu Seçerken Bilmeniz Gereken 5 Özellik

15.09.2020
Cilt Bakım Serumunuzu Seçerken Bilmeniz Gereken 5 Özellik

Yazı Boyutu:

Cilt bakımında hayalinizdeki güzelliğe ulaşmanın en etkili yöntemi olan serumları satın almadan önce bilmeniz gereken 5 faktörü öğrenin!

Cilt bakım ürünleri arasında en özel yere sahip serumların böylesine etkili olmalarının birçok nedeni mevcut. Serumların bu kadar sonuç odaklı olmasının ilk ve en önemli nedeni, özel aktif içerikleriyle cilt problemlerini direkt olarak hedef alıyor olmaları. Buna ek olarak; serumlar birlikte kullanıldıkları nemlendiriciler gibi diğer cilt bakım ürünlerinin etkilerini de artırmayı destekliyor. Son olarak cilt probleminize yönelik özel olarak seçeceğiniz etkili bir serum sadece cilt sağlığınızı iyileştirmekle de kalmıyor, yaptıracağınız diğer tüm müdahalelerin de ömrünü uzatmayı destekliyor. Cilt bakım serumunuzu seçerken dikkat etmeniz gereken 5 önemli noktayı sizin için listeledik;

Etkili aktif maddeleri tanıyın!

Cilt Bakım Serumunuzu Seçerken Bilmeniz Gereken 5 Özellik

Hemen hemen tüm cilt bakım ürünlerinde bulunan aktif etken maddelerin, serumlarda daha hızlı etki göstermesinin en önemli nedeni, moleküler yapılarının diğer ürünlere göre daha küçük olması. Böylece serumunuz cilt tarafından daha hızlı emiliyor ve daha hızlı bir sonuç sağlıyor. Ancak tercihinizi yaparken öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta, cildinizin neye ihtiyaç duyduğu ve bu ihtiyacınıza yönelik hangi içeriği tercih etmeniz gerektiği.

Örneğin, özellikle antiaging odaklı ve cilt sağlığınızı bütünsel olarak geliştirecek bir serum arayışındaysanız; Hyalüronik Asit ve kolajen üretimini destekleyen Mikro Sinyal Moleküller içeren bir ürün tercih edebilirsiniz. Çünkü bu iki mucize içerik, her cilt tipi ve yaş grubunda uygulanabiliyor ve çizgi ve kırşıklık görünümünü yok ederken, aynı zamanda gelecekte oluşmasını da engelliyor. Yaş ayrımı olmaksızın kullanılması gereken bu iki içeriğe başlamak için ne çok erken, ne de çok geç!

Serumunuzun nem desteği sağladığına emin olun!

Cilt Bakım Serumunuzu Seçerken Bilmeniz Gereken 5 Özellik

Konu nemlendirme olduğunda iki tip nemlendici içerikten bahsetmek mümkün; suyu seven (hidrofilik) ve suyu iten (hidrofobik). Hidrofobik içerikler genellikle moleküler yapıları büyük ve cilt yüzeyinde suyu tutmayı amaçlayan baskılayıcı yağlardan oluşurken, suyu çeken hidrofilik nemlendiriciler cilt tarafından hızla emilen ve cilde dışarıdan nem çekme kabiliyeti bulunan etken maddelerden oluşuyor. Yani serumunuzun cilt tarafından emilip daha hızlı etki göstermesini ve aynı zamanda da cildinizi nemlendirmesini istiyorsanız hidrofilik nemlendiricili bir serum tercih etmeniz gerekiyor. Suyu seven etken maddelerin başında da yine ilk maddede yer alan Hyalüronik Asit geliyor, çünkü hyalüronik asit kendi moleküler ağırlığının bin katı kadar su çekebilme gibi nadir bir yeteneğe sahip ve onu sıradan nemlendirici elementlerle karşılaştırmak büyük haksızlık olur.

{771864}

Çevresel etkilerden antioksidanlar ile korunun!

Cilt Bakım Serumunuzu Seçerken Bilmeniz Gereken 5 Özellik

Özellikle çevresel koşulların cilt üzerinde oluşturduğu cilt hasarını ve hassasiyeti düşündüğümüzde, serbest radikallerin etkilerini azaltıcı antioksidanların önemi daha da artıyor. Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki, genetik faktörlerin ciltte yarattığı yaşlanma belirtilerinden çok daha fazlasını çevresel faktörler oluşturuyor. Yani anneniz ne kadar iyi yaş alırsa alsın, siz kendinizi çevresel faktörlere karşı yeterince koruyamadığınız takdirde daha erken yaşlanmanız kaçınılmaz. Serbest radikallerin etkileri sadece yaşlanmayla da sınırlı değil, maalesef bu zararlar cilt yüzerindeki hassasiyetin oluşturduğu kızarklık ve batma hissinden de sorumlu. Bu noktada devreye cildinizi serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı etkili şekilde koruyan Antioksidanlar giriyor. Antioksidan içeren bir serum tercih ettiğiniz takdirde sadece onarım değil ekstra koruma da sağlamış oluyorsunuz.

Uygulama kolaylığı arayın!

Cilt Bakım Serumunuzu Seçerken Bilmeniz Gereken 5 Özellik

Bir ürün ne kadar etkili olursa olsun, eğer uygulama kolaylığı sunmuyorsa, bir köşede, bozulmaya mahkum bekleyeceği kesindir. Dolayısıyla kullanacağınız serumun kullanıcı dostu bir ambalajının olması ürünü kullanma isteğinizi de etkileyen faktörlerden. Örneğin serumunuzun pompalı başlık yerine damlalıklı bir başlığa sahip olması hem kullanım kolaylığı, hem de ne kadar kullanacağınızı bilmeniz açısından fayda sağlayacaktır.

Ancak ambalaj konusunda daha önemli bir nokta daha var ki, o da özellikle her yıl denizlere atılan çöpün %80’ini plastiklerin oluşturduğunu düşünürsek, kozmetik ambalajlarda plastik yerine cam şişeleri tercih etmek. Cam ambalajlar doğa dostu bir yaklaşıma ek olarak ürünün saklama koşullarını daha sağlıklı hale getirecektir.

Serumunuzun hangi amaçlara hizmet ettiğini bilin!

Cilt Bakım Serumunuzu Seçerken Bilmeniz Gereken 5 Özellik

Cildin kendini yenilemesi için en ideal koşullar, tüm vücudun da kendini yenilemeye programladığı, tercihen sessiz ve karanlık bir odada gerçekleşen uyku zamanı, yani gece oluşur. Bu nedenledir ki, gece uyumadan önce uygulayacağınız bir serum cildinizi onarma konusunda çok daha etkili çalışır. Ancak bu demek değil ki aynı ürünü gündüz de kullanmamalısınız. Ancak gündüz uygulayacağınız ürünün de, günün size getirdiği çevresel koşullara hazırlıklı olması gerekiyor. Bu da bizi tekrar yukarıda bahsettiğimiz bir maddeye getiriyor; özellikle antioksidan içeren bir serum sayesinde, cildinizi güneş veya hava kirliliği gibi dış etkenlerin neden olduğu hasara karşı da koruyabilirsiniz. Böylece tek bir serumla hem gece, hem de gündüz bakım ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Sizin için, tüm bu özelliklerden geçer not alan bir önerimiz var;

Dünyadaki ilk serumu 1982 yılında geliştiren, kategorinin öncü markası Estee Lauder, 38 yıllık tecrübesini en hit ürünü olan Advanced Night Repaire aktararak sürekli olarak geliştiriyor. Advanced Night Repair’in yenilenen son formülü Synchronized Multi-Recovery Complex, yukarıda bahsettiğimiz tüm koşulları bir araya getiren birçok özelliğe sahip.

Cilt Bakım Serumunuzu Seçerken Bilmeniz Gereken 5 Özellik

Örneğin, tüm yaş gruplarının cilt sağlığı, sıkılığı ve antiaging etki için kullanması gereken, Hyalüronik Asit ve Kolajen üreten mikro sinyal molekülleri, formülünde en etkili şekilde birleştiriyor ve mevcut çizgi ve kırışıklıkları yok ederken, genç kullanıcılarında da kırışıklık oluşumunu engelliyor. Yani evet bu serumu annenizle veya kızınızla paylaşmanız mümkün, ancak bize sorarsanız siz yine de bu mucizeyi sadece kendinize saklayın!

Cilt Bakım Serumunuzu Seçerken Bilmeniz Gereken 5 Özellik

Hyalüronik asit içeriği sayesinde, cildi 72 saat boyunca nemlendirmeye destek olurken, cilt bariyerini güçlendirdiği için ciltteki hassasiyet ve kızarıklık görünümünde veya gözeneklerin daha belirgin görünmesinde azalma da sağlıyor. Gece ve gündüz ayrı ayrı uyglandığında, en etkili bakım ve korumayı sağlamasına olanak veren Antioksidanlar sayesinde modern şehir hayatı, hava kirliliği veya güneş ışınları gibi çevresel faktörlere karşı savaşıyor.

{773160}

Son olarak çevreye duyarlı cam ambalajı ve pompalı damlalığı sayesinde uygulama kolaylığı sunan ürün, gece, gündüz ve hatta makyaj üzerine dahi uygulanabiliyor. Hatta denemeniz gereken minik bir tüyo; ürün makyaj üzerine uygulandığında elmacık kemiklerde highlighter gibi aydınlık bir görünüm sağlıyor. Kısacası Advanced Night Repair bir serumdan beklemeniz gereken tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde tasarlanmış muhteşem bir ürün!

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan
editörün tüm yazıları