preloader

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

20.10.2023
Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Yazı Boyutu:

Etkili bir cilt bakım rutinin olmazsa olmazı serumlar için kapsamlı bir rehber hazırladık. Serum seçiminden kullanımına ve en iyi serumlara kadar bilmeniz gerekenleri inceleyin.

Hali hazırda iyi bir nemlendirici ve iyi destekleyici ürünler kullanıyor olabilirsiniz, peki cilt bakım rutininizde en büyük önceliği ve bütçeyi seruma ayırdığınız takdirde, yatırım getirisinin çok daha büyük olacağını biliyor muydunuz? Serumlar diğer ürünlere göre daha konsantredir, daha etkili nüfuz ederler ve bir cilt problemini çözmeye yönelik formüle edilmişlerdir. Örneğin, cildinizde hissettiğiniz problem kırışıklıklar, sarkma, leke, kızarıklık, hassasiyet, gözenekler veya sadece donuk ve mat bir görünüm olabilir. Tüm bu problemler için özel etken maddelerle hazırlanmış bir serum, size hızlı ve etkili bir geri dönüş sağlayacaktır. Ayrıca doğru serumu bulduğunuzda, nemlendiricinizin ve diğer ürünlerinizin de çok daha etkili ve hızlı sonuç sağlayacağını gözlemleyebilirsiniz. Yaş ayrımı olmaksızın kullanılması gereken serum adımına başlamak için herhangi bir yaş, ne çok erken, ne de çok geç!

Serum Nedir?

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Aslında kozmetik olarak kullandığımız ürünlerin, akışkan yapıda olanlarına verilen jenerik bir formülasyon tanımı olsa da serum dediğimizde hepimizin beklentisi yüksek konsantrasyonda aktif bileşenler içeren hafif bir cilt bakım ürünüdür. Bu yüksek konsantrasyondaki bileşenler cilde en hızlı ve etkili şekilde nüfuz ederek, alt katmanlara inebilecek şekilde tasarlanır.

Yüksek konsantrasyonlu aktif bileşenler; leke, akne, yaşlanma belirtileri, hassasiyet, nemsizlik, belirgin gözenekler ve mat/donuk görünüm gibi birçok farklı cilt problemine yönelik etki edebilmektedir. Cilt problemlerinin (nemsizlik de dahil) tüm cilt tiplerinin ortak problemleri olabileceği düşünülerek, serumlar genelde cilt tipinden bağımsız olarak (yağlı, kuru veya karma) tüm cilt tiplerine uyacak şekilde formüle edilir. Bu nedenle de serumunuzu cilt bakım problemine göre seçerek ilerlediğiniz takdirde, nemlendiricinizi ve temizleyicinizi de cilt tipinize göre tercih ederek ideal bir denge kurabilirsiniz. Eğer nemsizlik problemi yaşıyorsanız ilerleyen bölümlerde daha açıklayıcı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Serum Nasıl Kullanılır?

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Aksi belirtilmediği takdirde, sabah ve/veya akşam temizleme ve tonikleme işleminden sonra, nemlendirme işleminden önce uygulayabilirsiniz. Tonikleme işleminin ardından cildin pH dengesi yerindeyken ve cilt hafif nemliyken uyguladığınız serumların, az miktarda olsa dahi, gayet yeterli bir şekilde, çok daha hızlı ve etkili dağıldığını deneyimleyeceksiniz.

Ancak nemlendirme işlemi için temizlemenin ardından gösterdiğimiz bu hızlı uygulamanın yerine, biraz daha sabırlı davranmak ve serumun cilt tarafından iyice emildiğine emin olmak isteyebilirsiniz. Bu süreyi lenfatik drenaj veya enflamasyon azaltıcı etkileri olduğu düşünülen Gua Sha ve Jade Roller yardımıyla, serumun cilt tarafından iyice emilmesini sağlayarak geçirebilirsiniz.

Serumlar Ne Kadar Süreyle Kullanılmalı?

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Tüm yıl boyunca serum kullanmanız cildiniz için en büyük faydayı sağlayacaktır ancak tabii ki aynı ürünü kullanmaktan bahsetmiyoruz… Tıpkı gardırobumuzu havanın durumuna göre değiştirdiğimiz gibi cilt ihtiyaçlarımızı da mevsim koşullarına göre yenilememiz gerekir.

Yaz aylarında retinol ve asitler gibi soyucu içeriklerden uzak durmayı tercih edebilir, yağlanma probleminin önüne geçecek niasinamid gibi içerikler tercih edebilirsiniz. Kışın cildinizin nemsizlikle baş etmesine yardımcı hyalüronik asit, squalene ve seramid gibi içeriklerden yararlanabilirsiniz. Güneşin çok dik olmadığı dönemlerde soyucu etkili asitlerden ve retinolden faydalanabilirsiniz.

Cildin kendini yenileme döngüsünün ortalama 28 gün olduğunu düşünecek olursak, kullandığınız ürüne en az 4 ila 6 hafta şans vermenizi öneririz. 4 haftadan önce herhangi bir üründen kalıcı bir etki beklemek çok da gerçekçi olmayabilir. Faydasını görseniz de görmeseniz de şahsi önerim, her dönem cildinizin yapısal ve mevsimsel ihtiyaçları doğrultusunda farklı etken maddelere sahip bir serum seçerek yılda en az 3 veya 4 farklı serum (dolayısıyla aktif bileşenler) deneyimlemeniz olacaktır. Bir de tabii çok sık ürün değiştirirseniz, cildinize neyin fayda sağlayıp sağlamadığını tespit etmeniz çok daha zor olabilir.

Serumlar Üst Üste Kullanılır mı?

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Yüksek konsantrasyonlu aktif bileşenlerden (örn. retinol) ve bileşenleri cilt altına taşımaya yardımcı diğer aktif içeriklerden (örn. glikolik asit) bazıları ciltte hassasiyet yaratabileceği için üst üste serum uygulamak her zaman çok uygun olmayabilir. Ayrıca bazı etken maddeler beraber kullanıldığında tahrişe ek olarak birbirinin etkisini azaltabilir. (örn. retinol ve benzoil peroksit – Yeni nesil bazı retinoidler istisna olsa da genelde retinol kullanırken bu konuda daha temkinli olmanızı öneririz.) Genel olarak, cildinizin toleransını çok daha iyi tanıyana dek temkinli olmak adına, retinol türevlerini ve asitleri birleştirerek üst üste kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

Bazı durumlardaysa, aktif içerikler birbirlerini destekleyici bir etki oluşturabilir. Örneğin; niasinamid ve salisilik asit birlikte çalışarak gözenek görünümünü ve akne oluşumunu azaltmayı destekleyecektir. C ve E vitaminleri birbirini tamamlayarak çok daha uzun süre etkili bir koruma ve antioksidan etki gösterecektir. E vitamini, C vitamininin etki süresini uzatmaya yardımcı olduğu için çevresel hasara karşı çok uzun süreli etki göstermesini destekleyecektir. Yeşil çay ve kafeinin antioksidan ve antienflamatuvar etkileri bir araya gelerek etkili bir korumayı destekleyecektir.

Biz yine de hem kullanım kolaylığı ve sürdürülebilirliği açısından hem cildinizi yormamanız açısından hem de hangi etken maddenin size daha fazla fayda sağladığını tespit edebilmeniz için aynı dönemde en fazla iki serumu birlikte kullanmanızı öneriyoruz. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, emin olamadığınız durumlarda bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Gece Serumunun Diğer Serumlardan Farkı Nedir?

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Bazı serumların özellikle “gece” serumu olarak belirtilmesinin birkaç sebebi var. Bunlardan ilki belirli aktif bileşenlerin gün ışığı ile etkileşime geçerek özelliklerini kaybetmeleri olabilir. Bu durumda o aktif bileşenler gündüz yeterince etkili olamayacağından boşuna ürün israfı olacaktır.

İkinci sebep ise etken maddenin cilde bir soyma işlemi gerçekleştirerek, cildi güneşe ve çevresel etkenlere karşı daha savunmasız hale getirerek hassaslaştırması olabilir. Bu durumda gece serumunu gündüz uygulamak faydadan çok zarara yol açabilir.

Bir diğer ve en sık rastladığımız sebep ise; uyurken cilt kendisini daha izole bir ortamda daha etkili bir şekilde yenileyebildiği için cildi gece serumundaki etkili aktif bileşenlerle desteklemek çok daha etkili bir fayda sağlayacaktır. Bu durumda, gece serumunuzu sabah da kullanabilir, gündüz kullanımında fayda sağlayacağı gibi gece kullandığınızda çok daha etkili sonuç alabilirsiniz.

Hangi İçerik, Hangi Probleme Karşı Kullanılır?

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Bazı etken maddeler birden fazla problemle baş edebilir (örn. retinol veya C vitamini) veya bazı etken maddeler dolaylı yollardan hareket ederek, sizin de ek desteğinizle daha etkili sonuç verebilir (örn. glikolik asit, niasinamid veya E vitamini) , bazı problemler asla tek başına gelmez ve tek bir etken madde bu problemi çözmek için yeterli olamaz (örn. sivilcenin beraberinde getirdiği kızarıklık ve leke problemi gibi). Bu nedenle şu etken madde bu problemle savaşır gibi net cümleler söylemek çok içime sinmese de en azından nereden başlayacağınıza dikkat çekecek şekilde maddelendirmeye çalıştım…

C Vitamini: Leke konusunda en etkili etken maddelerin başında gelir. Çok güçlü bir antioksidan olduğu için özellikle çevresel etkenlerin ciltte yarattığı tahribatı azaltmayı destekleyici bir etken maddedir. Etkileri sadece lekeleyle sınırlı kalmaz, ince çizgiler ve yaşlanma karşıtı etki gösterir. Stabilize edilmesi zor olduğundan güvenilir bir formülde yer almıyorsa işe yaramama ihtimali yüksektir.

Retinol: Çok farklı türevleri bulunan bu etken maddeyi kullanmadan önce Retinol Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey yazımızı okumanızı öneririm. Doğru dozu ve ürünü seçtikten sonra antiaging, leke, akne, donuk ve mat görünüm, gözenek problemi gibi bir çok farklı cilt problemine etki eden bu içeriğin müdavimi olabilirsiniz. Tıpkı C vitamini gibi stabilize edimesi zor olduğu için ve cildi tahriş ederek soyucu etkisi olabileceği için kullanmadan önce iyice araştırmanızı öneriyoruz. Cildiniz retinolü tolere edemiyorsa, bitkisel bazlı iyi bir alternatif olan bakuchiol içeren bir serum tercih edebilirsiniz.

1

Hyalüronik Asit

Cildin neme tutunabilme kapasitesini artırmayı destekleyen bu etken madde, yağlandırmadan neme doyuma özelliği taşıyor. Dolayısıyla nemsizlikten kaynaklanan hassasiyet, kuruluk, çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.

2

Niasinamid

B3 vitamini olan niasinamid antioksidan bakımından yüksek olup cilt bariyerini destekleyici özellikleriyle öne çıkıyor. Belirgin gözenekler, sivilce ve renk tonu eşitsizlikleri problemlerine karşı etkili bu içerik, cildi tahriş etmeden çok etkili bir değişim sağlıyor.

3

Peptidler

Hücreler arası iletişimi sağlayan peptidler, cilde farklı komutlar vererek birden fazla problemle savaşmayı destekleyebiliyor. Bazı türevleri mimik çizgilerinde etkili olurken, bazı türevleri daha derin kırışıklıklara karşı kollajen üretimini tetikleyici etki gösterebiliyor. Genel olarak anti-aging etkili bir bakım arıyorsanız, en doğru içeriklerden biri peptidler olacaktır.

Serumlarla Nemsizlik Problemini Çözülebilir mi?

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Eğer cildinizde hem kuruluk hem de nemsizlik problemi yaşıyorsanız kafanızın karışması çok normal. Bu durumda bir adım geriden alıyoruz ve nemsizlik probleminizin temeline iniyoruz.

Nemsizlik cilt tipinden bağımsız bir cilt durumu olabilir. Yani daha basit anlatmak gerekirse; cilt tipiniz kuruysa, yeterince yağ salgılayamamasından dolayı cilt yüzeyindeki nem kaçışı daha hızlı olduğundan bir nemsizlik problemi yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda sadece bir nem serumu size yeterli gelmeyebilir. Çünkü nem serumları size etkili bir nem sağlayacaktır, ancak cildiniz bu nemi muhafaza edemediği müddetçe bu size yeterli gelmeyecektir. Bu durumda nem serumuna ek olarak mutlaka cilt yüzeyini yağlandırarak nem kaçışını engelleyecek bir nemlendirici ürün de kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer cilt tipiniz yağlı veya yağlanmaya yatkınsa, yine de nemsizlik problemi yaşıyor olmanız mümkün. Bu durumlarda hyalüronik asit gibi nemlendirici etkisi olan bir nem serumu size yeterli gelecektir.

Serumunuzun Etkisini Artırmanın Yolları

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Muhtemelen sizin de zaten çok iyi bildiğiniz gibi; serumunuzu sabah ve akşam, cildinizi iyice temizleyip tonikledikten sonra, nemlendirici ve güneş koruyucusunun altına uygulayabilirsiniz. Ancak birkaç noktaya dikkat ederek serumunuzdan çok daha etkili fayda sağlamanız mümkün olabilir.

  1. Haftada birkaç defa, nazik bir biçimde, ekfoliasyon (peeling) yaptığınız takdirde cilt yüzeyinizdeki ölü hücrelerden kurtularak, serumunuzun çok daha etkili nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.
  2. Özellikle gece yatmadan uygulayacağınız serumunuz, gece boyunca kendini yenilemeye çalışan cildinize ihtiyacı olan ekstra desteği sağlayacaktır. Geceleri çevresel kirliklik ve etkenlerden uzak olduğunuz için de serumunuzun daha etkili işlemesi için gereken ortamı ona sağlamış olursunuz.
  3. Serumunuzu sürmeden önce kullanacağınız tonik veya mist, cildinizin pH dengesini sağlayarak elde edeceğiniz faydayı maksimize edecektir.
  4. Devamlı kullanımda cildiniz belli etken maddelere karşı daha az duyarlı hale gelebilir veya bir serumu 6 haftaya kadar düzenli kullandığınız takdirde, cildiniz zaten beklenen gelişimi göstereceği için bir platoya ulaşarak duraksama dönemine girebilir. Her iki durumda da serumunuzu dönemsel olarak değiştirerek, cildinizin ona alışmasının (bir nevi etken maddelere karşı gelişen taşiflaksi gibi düşünebilirsiniz) önüne geçebilir, kullanacağınız her bir serumdan maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Belli bir süre sonra eski serumunuza geri döndüğünüzde yine size o ilk “wow” etkisini verdiğini göreceksiniz.

Serumunuzu Nasıl Saklamalısınız?

Genelde cilt bakım ürünlerini banyoda muhafaza ederiz, ancak nem ve buhar ürünlerdeki hassas aktif maddelerin etkilerini azaltabilir. Ürünleri mümkünse serin, kuru ve güneş ışığından uzak bir yerde muhafaza etmeye çalışın.

En Etkili Serumlar

skinguardiann ismiyle tanınan skinfluencer Dilara’yla birlikte en etkili serumları sizler için seçtik…

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Gece Serumları

Estee Lauder Advanced Night Repair Serum

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Gece kategorisini sahiplenen bu ürün, aslında gündüz de etkili bir koruma sağlıyor. Yeni formülündeki Chronolux Power Signal Teknolojisi ile cildin hücre yenilenmesini ve kolajen üretimini artırarak daha sıkı ve genç bir görünüm kazandırırken, ilk uygulamadan itibaren cildin nem ve dolgunluğunu artırıyor. 4 saat içerisinde cilt bariyerini güçlendirici iddiası bulunan ürün, uzun vadeli düzenli kullanımda ciltteki çizgi ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı oluyor.

L’Occitane Immortelle Reset Overnight Serum

Özel formülü sayesinde ince çizgileri pürüzsüzleştirmeye ve cildi gençleştirmeye yardımcı olurken, stres kaynaklı kızarıklık ve gergin hissini gidermeyi destekliyor. İçeriğindeki ölmezotunun esansiyel yağını koruyan 3.000 altın baloncuk sayesinde, ürün cildinizde eriyor ve yağlı olmayan, hafif bir his bırakıyor.

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Kiehl’s Midnight Recovery Concentrate

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Kiehl’s’ın akşam sefası ve lavanta yağı ile formüle edilen kült ürünü Midnight Recovery, cildin gece onarılma ve yenilenme sürecini destekleyerek yaşlanma karşıtı bir bakım sağlıyor. Temel ve botanik yağlardan oluşan formülü ile gece boyunca cilt bariyerini yenilerken, sabaha daha canlı ve genç görünen bir cilt ile uyanmanızı sağlıyor.

Leke Karşıtı Serumlar

Lancôme Renergie Triple Serum

Lancôme’un üç aktif bileşeni tek formülde içeren ilk serumu Renergie, içeriğindeki c vitamini ve niasinamidle cilt tonunu eşitleyerek koyu leke görünümünü azaltıyor ve daha aydınlık bir cilt sağlıyor. Hyalüronik asitle nem ve dolgunluk sağlayarak kırışık görünümünü azaltırken, Ferülik asitle antioksidan koruma sağlıyor. Ürünün en büyük özelliğinin bu 3 farklı içeriği, 3 farklı tüpte birleştirerek kullanım anında birleştirmesi olduğunu ve bu sayede de C vitamininden maksimum verim sağladığını da ekleyelim.

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Neostrata Enlighten Serum

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Ciltteki lekeleri ve renk eşitsizliklerini ele alan bu seri, içerdiği C vitamini, retinol, niasinamid ve zerdeçal gibi lekeyi farklı biçimde ele alan farklı ve güçlü etken maddelerle, daha aydınlık ve ışıltılı bir cilt sağlıyor. Ürün, yeni leke oluşumunu engellemeyi destekliyor.

Skin Ceuticals C E Ferulic

İçeriğinde %15 saf C vitamini, %1 saf E vitamini ve %0.5 ferulik asit bulunan bu antioksidan deposu serum; koyu lekeler, düzensiz cilt rengi, ince çizgiler, kırışıklıklar ve sıkılık kaybı gibi cilt endişelerinde 16 haftalık kullanım sonrası net sonuçlar vadediyor. Normal ve kuru cilt tiplerinin kullanımına uygun olan formül, antioksidan içeriğiyle çevresel etkenlere karşı cilde gelişmiş koruma sağlıyor.

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Caudalie Vinoperfect Leke Karşıtı Işıltı Verici Serum

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Vinoperfect Leke Karşıtı Işıltı Verici Serum, daha aydınlık bir cilt için lekelerin görünümünü azaltıyor ve yeni lekelerin oluşumunu önlüyor. Güneş, akne, malezma ve yaşlanma gibi tüm leke türleri üzerinde etkili olan ürün, en hassas ciltler dahil tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun.

Celenes By Sweden Vitamin C 12.5% + Oats + Niacinamide Active Serum

C Vitamini, yulaf sütü ve niasinamid aktif içerikleriyle geliştirilen Celenes By Sweden Vitamin C Serum; ciltteki akne, leke, ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı oluyor. Kolajen ve elastin üretimini hızlandırarak cilde taze ve aydınlık bir görünüm kazandırırken, cilde nem sağlamayı destekliyor. Akne ve leke önleyici etkisinin yanı sıra cilt koyuluklarını açıcı etki gösteriyor.

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Origins Ginzing Into The Glow Serum

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Yeşil kahve çekirdeği + AHA/BHA karışımı, C vitamini, hyalüronik asit içeriğiyle donuk cildi gözle görülür biçimde canlandırmaya, yenilemeye ve aydınlatmaya yardımcı olurken, ince çizgi ve gözenek görünümünü azaltmayı destekliyor. Farklı farklı serumlar halinde kullandığında AHA ve C vitamini birlikte kullanılmaması gereken ürünler konumundayken, bu serumun formulasyonunda birlikte kullanıma uygun hale getirilmişler. Bu sebeple özellikle donuk cilt tonu konusunda birlikte çalışarak çok güzel etkiler ortaya çıkarıyorlar.

La Roche-Posay Saf Vitamin C10 Serum

İçeriğindeki %10 saf C Vitamini ile cildi aydınlatma, lekeleri giderme, kolajen üretimini tetikleme ve ince çizgi görünümünü azaltma gibi etkiler sunuyor. Ek olarak, marka tarafından geliştirilen Neurosensine isimli dipeptit sayesinde hassasiyeti azaltmaya yardımcı oluyor. Bu sebeple serum, hassas ciltlerin de tercih edebileceği bir ürün konumuna ulaşıyor.

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Anti-Aging Etkili Serumlar

Endocare Renewal Retinol Intensive Serum (0.5% Pure Retinol)

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Su içermeyen formülü ve pompalı ambalajı sayesinde etken maddelerin gücünü koruyabilen ürün, RetinSphere® Teknolojisi ile epidermal yenileme sağlayan mikro süngerlerde yüksek konsantrasyonda retinoidler içeriyor. Yani cildi hızla yenileme ve ince çizgileri, kırışıklıkları ve lekeleri gözle görülür şekilde azaltma etkisi ile bilinen retinolü etkili şekilde sunuyor.

Drunk Elephant Protini Powerpeptide Resurf Serum – Peptit Serum

Ultra konsantre 11 peptit karışımıyla, mat ve pürüzlü görünümü hedefleyen ürün, cildin dolgun ve canlı görünmesini destekliyor. İnce çizgilerin, güneş hasarlarının ve genişlemiş gözeneklerin görünümünü azaltmaya yardımcı formül, antioksidan bakımından zengin, kokusuz bitki yağlarıyla (skualen, yeşil çay tohumu yağı ve marula yağı) cildi yatıştırmayı ve nemlendirmeyi destekliyor.

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Lonjevite Antioxidant Rejuvenating Serum

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Antioksidanlar, omega yağ asitleri, A ve E vitaminlerince zengin squalene, calendula, sea buckthorn, watermelon, rosehip ve tamanu gibi 14 farklı botanik aktif ile hazırlanan serum; cildin yenilenmesine, kolajen oluşumunun desteklenmesine ve elastikiyetinin artmasına yardımcı oluyor. İçerdiği ölmez çiçek, sandal ağacı ve vetiver yağlarının bilinen iyileştirici, dinginleştirici ve dengeleyici etkileriyle cildin yanı sıra, tüm duyulara hitap ediyor.

Abtira Garden Pink Lotus Yaşlanma Karşıtı Serum

%100 doğal içeriklerle formüle edilen serumda yer alan çuha ve hibiskus çiçeği yağları, onarıcı ve yaşlanma karşıtı etki sağlarken, Kamelya ve Jojoba içeriğiyle sebumu dengeleyerek nemlendirmeye yardımcı oluyor. Itır, ho ağacı ve havuç tohumu uçucu yağlarının yaşlanma karşıtı ve gözenek sıkılaştırıcı etkisiyle, zambak ve pembe nilüfer yağlarının aydınlatıcı ve rahatlatıcı etkilerini birleştiren formülü düzenli kullanımda anti aging etkisi ile cildinizin daha genç görünmesini sağlıyor.

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Kiehl’s Retinol Skin-Renewing Daily Micro-Dose Serum

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Retinol serumlarında pek sık rastlanmaz ancak bu ürün retinole ek olarak seramid ve peptit içeriyor. Bu sayede, retinolün negatif olarak yaratabileceği hassasiyet, kuruluk ya da soyulma gibi etkileri en aza indirmeye yardımcı oluyor. Peptitlerle birlikte yaşlanma karşıtı etkiyi de artırıyor.

Gözenek ve Akne Karşıtı Serumlar

Purest Solutions Niacinamide Serum

Niasinamid içeriğiyle genişlemiş gözenek görünümünü azaltmayı, cilt tonu eşitsizliklerini dengelemeyi ve pürüzsüz cilt dokusu sağlamayı hedefleyen ürün, cilt bariyerini güçlendirmeye ve sağlıklı bir görünüm kazandırmaya yardımcı oluyor.

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

La Roche Posay Pure Niacinamide 10 Serum

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Enflamasyonu azaltan ve cildi yatıştıran niasinamid içeriğiyle, hassas ciltler dahil olmak üzere tüm cilt tipleri tarafından kullanılabilen serum; anında daha eşit cilt tonu sağlamaya ve cilt kusurlarının ve koyu lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor.

Avene Cleanance Comedomed

Bakım kremi olarak geçse de serum yapısıyla Cleanance Comedomed, cilt kusurlarını azaltmaya yardımcı olurken, gözenekleri sıkılaştırıcı etki sunuyor ve cildi matlaştırıyor. Yağlı ve akneye eğilimli ciltler için geliştirilen bu serum, siyah noktaların görünümünü ve yeni cilt kusurlarının oluşumunu azaltmaya yardımcı oluyor.

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Vichy Normaderm Probio-BHA Peeling Etkili Serum

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

Vichy Volkanik Suyunu, %5 Salisilik + Glikolik Asitlerini ve Probiyotik Türevlerini formülünde birleştiren bu ürün cilt dokusunu nazikçe arındırmaya ve 3 çeşit cilt kusuru olan siyah nokta, gözenek ve leke görünümünü düzeltmeye yardımcı oluyor.

SVR B3 Ampoule Hydra

Serum Seçme ve Kullanma Rehberi

%5 oranında niasinamid içeren serum, cilt bariyerini destekleyerek akne oluşumunu engellemeye yardımcı olur ve ciltteki fazla yağı dengeleyerek gözenek görünümünün azalmasında etkilidir. Niasinamide ek olarak 3 farklı moleküler boyutta hyalüronik asit de içerdiğinden, cildin nem seviyesini korumasını sağlar.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları