preloader

Cildinizi Besleyen En İyi Nemlendiriciler

13.09.2023
Cildinizi Besleyen En İyi Nemlendiriciler

Yazı Boyutu:

Nemlendiriciler için “cildin süper kahramanları” desek, abartmış olmayız. Peki, hangi cilt tipi nasıl bir ürün tercih etmeli? Cevabı burada…

Cildimiz, günlük hayatımızın temposuna ayak uydurmaya çalışırken kuruluk, matlık, hassasiyet gibi problemlerle karşılaşabiliyor. Tam da bu noktada en güçlü kurtarıcımız nemlendiriciler devreye giriyor. Günlük cilt bakım rutininin olmazsa olmaz bu ürünü, cilde ihtiyacı olan nemi sağlarken mevcut nemin korunmasına da yardımcı oluyor. Ve en önemlisi; düzenli olarak nemlendirici kullanmak cildin çok daha canlı, parlak ve dolgun görünmesini sağlıyor. Nemlendirici seçerken cildin ihtiyaçlarını tespit etmek ve cilt tipine uygun içeriklere sahip bir ürün tercih etmek son derece önemli. Örneğin kuru ciltler hyalüronik asit ya da gliserin gibi yoğun nemlendirici içeriklere ihtiyaç duyarken, yağlı ciltler çok daha hafif yapılı ve jel formda ürünlere yönelmelidir. İşte önerilerimiz…

Yağlı, Karma ve Yağlıdan Karmaya Dönük Ciltler İçin

Eğer yağlı bir cilde sahipseniz ya da yanaklarınız kuru olmasına rağmen T bölgesi yağlanan (alın, burun, çene) karma bir cildiniz varsa hafif, yağsız ve matlaştırıcı etkiye sahip ürünler tam size göre. Su bazlı ürünler (non-komedojenik) cildi nemlendirirken aynı zamanda yağlanmayı da önler. Su bazlı nemlendiricilerin formülünde yer alan hyalüronik asit, cildi derinlemesine nemlendirirken aynı zamanda ağırlık yapmadan cildi yumuşatır.

Dr. Dennis Gross

Kuru Ciltler İçin

Cildinizi Besleyen En İyi Nemlendiriciler

Kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kullanacağınız ürünün cildi derinlemesine beslemesi ve nem kaybını önlemesi. Kuru ciltler genellikle hassasiyet, pul pul dökülme ve gerginlik gibi problemler yaşadığı için nemlendiricinin yoğun bir yapıda olması ve cildi tam anlamıyla neme doyurtması şart. Hyalüronik asit, gliserin, ceramid’ler gibi bileşenler cildin derinlemesine nemlenmesinde önemli birer ajan. Bir diğer seçenek ise doğal yağların yoğun nem veren gücünden destek almak. Badem yağı, argan yağı gibi içeriklere sahip ürünlere de öncelik verebilirsiniz.

Olgun Ciltler İçin

Olgun ciltler için doğru nemlendirici seçimi cilt kalitesini korumak ve yaşlanma belirtileriyle mücadele edebilmek için oldukça kritik. Cilt yaşlanmasının belirtilerini hafifletmek, cilt tonunu eşitlemek ve cildin elastikiyetini artırmak kullanacağımız nemlendiricide aradığımız özellikler. Olgun ciltler, hyalüronik asit gibi yoğun nem sağlayıcı maddeler içeren nemlendiricilerin yanı sırda, cildin elastikiyetini artırarak kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olan peptit içerikli ürünlere de öncelik verebilirler. Buna ek olarak kolajen ve elastin içeren nemlendiricilerin cilt sıkılığı ve elastikiyet için de son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Estee Lauder

Akneye Meyilli Ciltler İçin

Cildinizi Besleyen En İyi Nemlendiriciler

Sivilceler, siyah noktalar, geniş gözenekler… Akneye meyilli ciltler, ürün seçerken en titiz davranması gereken grup. Akneye meyilli bir cilde sahipseniz nemlendirici seçiminde dikkat etmeniz gerekenler aşırı yağ üretimini dengelemek, akneye eğilimi azaltmak ve cildi gereksiz tahrişten korumak. Öncelikle seçeceğiniz ürünün sebumun dengelenmesine yardımcı, non-komedojenik olması şart! Su bazlı, çabuk emilen, hassasiyet yaratmayan ve hafif ürünler tam size göre. Salisilik asit veya benzoil peroksit gibi içerikler de akneli ciltler için gerçek birer dost. Ve önerimiz, nemlendiricinizi eczanelerde satılan dermokozmetik markalarından yana yapmanız.

Bioderma

La Roche PosayNemlendiricilerle ilgili Ecz. İpek Coşkun‘un görüşleri…

Cildinizi Besleyen En İyi Nemlendiriciler

Nemlendirme cilt bakımının en temel üç basamağından biridir. Dünyaya geldiğimiz andan itibaren cildimiz nem desteğine ihtiyaç duyar. Cildin sağlıkla ışıldaması, cilt bariyerinin güçlenmesi, esnekliğinin korunması, cilt bariyeri hasarına bağlı oluşan enfeksiyonların önlenmesi için cildi nemlendirmek çok önemlidir. En çok ürün çeşidi bulanan gruplardan biri nemlendiricilerdir, farklı cilt tiplerine ve ihtiyaçlara göre onlarca çeşit ürün seçeneği tüketiciye sunulmuştur. En iyi nemlendirici her zaman en pahalı olan değildir, cildinize en uygun olandır. Cildiniz kuru ise krem formda ürünleri, akneye meyilli ise jel-krem, yağlıysa fluid ya da losyon formda ürünleri, cilt bariyeriniz hasar görmüş ise iyileşene kadar balsamları kullanabilirsiniz. Cildinize uygun nemlendiriciyi kullanmak size yaşam boyu konfor sunar. En doğru ürünü bulmak için dermatoloğunuza ve eczacınıza danışabilirsiniz. Göz çevreniz kuru, pullanmış ise, koyu renkli halka görünümüne sahipse, çizgiler oluşmaya başlamışsa göz çevresini de nemlendirmeyi unutmamalısınız. Hem göz çevresine hem yüzünüze uygulayabileceğiniz ürün seçenekleri ise size ekonomik anlamda da avantaj sağlayabilir.En İyi Su Bazlı Nemlendiriciler

Ağırlık yapmadan cildi neme doyuran bir nemlendirici bulmak oldukça mühim! Cilde derinlemesine nem veren, yağ içermeyen, gözenekleri tıkamayan, yaz aylarında bile akneye neden olmayan, en iyi su bazlı nemlendiricileri keşfedin.

Yazının devamı için tıklayın.

Erkekler İçin En İyi Nemlendiriciler

Cildinizi Besleyen En İyi Nemlendiriciler

Nemlendirici kullanımı, yalnızca kadınların değil erkeklerin de bakım rutininde asla atlamaması gereken bir adım. Özellikle erkekler için aynı zamanda bir eksfoliasyon yöntemi olan tıraşın ardından, cildi rahatlatmak ve koruyucu bariyeri onarmak amacıyla mutlaka kullanılması gereken ürün nemlendirici olduğu için seçimlerinde daha özenli davranmalılar…

Erkekler için nemlendirici önerilerini görmek için tıklayın.

Cildi Nemlendirmek Neden Önemli?

Cildimiz etkili ve doğru şekilde nemlendirdiğimizde daha sağlıklı, parlak ve pürüzsüz görünür. Nemlendirici ürünler, cildin doğal nem dengesini koruyarak cilt bariyerini güçlendirir ve dış etkilere karşı koruma sağlar. Her türlü zor iklim şartına meydan okumasını destekler. Sadece bu kadar da değil; cilt hücrelerinin yenilenmesine ve cildin daha hızlı iyileşmesine de yardımcı olur.

Detaylı bilgi almak için tıklayın.

Bakım Rutininde Nemlendirici Hangi Aşamada Kullanılmalı?

Cildinizi Besleyen En İyi Nemlendiriciler

Öncelikle cildinizi temizleyip makyaj kalıntılardan ve kirlerden arındırın. Tonik uygulayarak daha derin bir gözenek bakımı yapın. Ardından amaca ve ihtiyaca yönelik, serum kullanın. Son olarak nemlendiricinizi cildinize masaj yaparak uygulayın.

Cilt bakım ürünlerini hangi sırayla uygulamanız gerektiğiyle ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Damla Durak
Damla Durak Tüm Yazıları