preloader

En Güzel 10 Explorer Tekne

21.07.2017
En Güzel 10 Explorer Tekne

Yazı Boyutu:

Süperyat sahipleri artık Cannes, Nice ya da Karayiplere değil, sıra dışı rotalara gitmek, okyanusları aşmak istiyor. Bunun için de explorer tipi tekneleri tercih ediyor. İsminden belli olduğu üzere macera peşinde koşanlara hitap ediyor. En zor hava ve deniz koşullarında hiç durmadan binlerce deniz mili yapabilen son derece dayanıklı bu tekneler artık süperyat olarak üretiliyor. Kimileri ise eski araştırma gemilerinin süperyata çevrilmesiyle hayata yeniden merhaba diyor. Her biri ilginç hikayeye sahip 10 güzel explorer tipi tekneyi anlatıyoruz.

Global

En Güzel 10 Explorer Tekne

Hayatına petrol sondaj kulesine destek teknesi olarak gözlerini açan ve sert denizlerde sert denizcileri taşıyan 67 metre boyundaki Global, 1982 yılında geçirdiği yenilenme sürecinin ardından bugün lüks bir gezi teknesi olarak hizmet veriyor. 10.000 deniz mili menzile sahip Global, dev garajında deniz oyuncaklarının yanı sıra otomobil ve motorsiklet de saklıyor. En üst güvertede bir de helikopter pisti var. Her biri kendi balkonuna sahip altı kamarasında 12 misafiri ağırlayabiliyor ve 14 knot hıza ulaşıyor.

Force Blue

En Güzel 10 Explorer Tekne

Trawler-expedition tarzıyla sert denizleri sevenlerin kalbine dokunan Force Blue, 2002 yılında Danimarkalı tersane Royal Denship tarafından inşa edildi ve ilk adı Big Roi idi. 2009 yılında İtalyan İşadamı Flavio Briatore tarafından satın alınınca yeniden elden geçirildi ve Force Blue adını aldı. Çelik ve alüminyumdan imal edilen Force Blue, 63 metre boyunda. Hiç durmadan 8.000 deniz mili yol katedebilen teknede spa’dan deniz oyuncaklarına kadar her türlü eğlence mevcut.

Exuma

En Güzel 10 Explorer Tekne

İtalya’nın en ünlü tersanelerinden Perini Navi tarafından üretilen Exuma, 50 metre boyunda ödüllü bir tekne. 2011 yılında Dünya Süperyat Ödülleri’nde (World Superyacht Awards) Yılın Süperyatı seçilen Exuma’nın etkileyici yakıt tasarrufu yeteneği sayesinde bir de Yılın En Çevreci Teknesi ödülü var. Keskin bir pruva yapısına sahip (knife bow) sahip Exuma bu sayede suyun içinde kayarak ilerliyor, daha az yakıt harcıyor ve daha az atmosfere daha az karbondioksit salıyor. Teknenin en önemli özelliği, garajında barındırdığı cip tasarımındaki amfibik aracı.

Nomad

En Güzel 10 Explorer Tekne

70 metrelik boyuyla dünyanın en büyük explorer’larından biri Nomad. Avustralyalı profesyonel golf oyuncusu Greg Norman için Aussie Rules adıyla üretilen Nomad, 2004 yılında Floridalı İşadamı Wayne Huizenga tarafından satın alındı ve gövdesine bir de helikopter pisti eklendi. İsmi de Floridian oldu. 2008 yılında da çok büyük bir yenilenme süreci geçirerek Nomad adını aldı. Ultra modern stabilizasyon sistemi sayesinde en sert denizlerde bile hiç sarsılmadan ilerleyen Nomad’ın en üst güvertesinde gözlem salonu ve sinema bulunuyor.

Olivia

En Güzel 10 Explorer Tekne

70 metrelik Olivia, 1972 yılında Finlandiya’da Rus ordusu için araştırma gemisi olarak üretildi. 2010 yılında da İtalyan tasarımcıların elinden geçerek lüks bir gezi teknesine dönüştürüldü. Olivia’da bugün çeşit çeşit deniz oyuncağı, ultramodern navigasyon ekipmanı, 12 kişilik spa havuzu, beş suit, sinema salonu bulunuyor. Askeri bir okyanus aracının lüks bir gezi teknesine dönüştürülmesinin en güzel örneklerinden biri olarak tanımlanan Olivia, 15 knot hıza ulaşıyor, 9.000 deniz mili yol katedebiliyor.

Hanse Explorer

En Güzel 10 Explorer Tekne

Sıradan rotalardan sıkılan, dümeni daha macera dolu noktalara kırmak isteyenler için mükemmel bir tekne Hanse Explorer. Aslında bir buzkıran teknesi olan Hanse Explorer’ın en popüler rotası Antarktika. 12 kişiyi ağırlayabilen Hanse Explorer, üzerinde bulunan iki adet Mark-IV Zodiac botlarla misafirlerini buzulların üzerine çıkarıyor.

Skat

En Güzel 10 Explorer Tekne

Daha çok askeri bir gemi görünümündeki 70 metrelik Skat, Microsoft Word ve Excel’in kurucusu Charles Simonyi için Lürssen Tersanesi tarafından inşa edildi. Değerinin 75 milyon dolar olduğu belirtiliyor ve bugüne kadar üretilen en ‘ikonik’ explorer’larından biri olduğu belirtiliyor. İç tasarımı, dünyanın en iyilerinden Espen Oenio’ya ait Skat’ın gövdesiyle aynı renkte bir de helikopteri bulunuyor.

So’Mar

En Güzel 10 Explorer Tekne

Suya indiği andan itibaren tüm dünyanın ilgisini çeken, askeri görünümlü ikonik bir diğer explorer da So’Mar. Dünyaca ünlü, ödüllü Türk tasarımcı Rıza Tansu’nun eseri So’Mar, yenilikçi özellikleriyle dikkat çekiyor. 38 metrelik tekne Rıza Tansu’nun deyimiyle tamamen ‘bireysel’ yaşam tarzına göre tasarlanmış. 2015 Yılında Dünya Süperyat Ödülleri’nde Yılın teknesi seçilen, son derece minimalist bir tasarıma sahip So’Mar’da sekiz kişi konaklayabiliyor. 10 knot seyir hızında hiç durmadan 3.200 deniz mili aşabiliyor.

Enigma XK

En Güzel 10 Explorer Tekne

1988 yılında Norna adıyla petrol tankeri olarak üretildi. İskoçya hükümetine yıllarca hizmet verdi, hizmeti süresince Kuzey Atlantik’in dondurucu sularında yasadışı balıkçılara karşı mücadele etti. 2010 yılında emekliye ayrılarak Atlantic Refit Center’da baştan aşağı yeniden yapıldı. Tasarımcı Philippe Briand, tekneyi yenilerken orijinal görüntüsünde en ufak bir değişiklik yapmadı. Yeni adıyla Enigma XK, 2013 yılında yeniden suya indi. Gerçek bir explorer olan Enigma XK bugün beş adet VIP kamarası, wellness odaları, saunası, spor salonu ve helikopter pistiyle maceraperestlere hizmet ediyor.

Cloudbreak

En Güzel 10 Explorer Tekne

Son derece sıra dışı bir tekne olan 73 metrelik Cloudbreak, kayak tutkunu genç sahibinin özel isteği üzerine üretilmiş. İçerisinde kayak salonu, şömine ve bugüne kadar ki en büyük satrancın bulunduğu Cloudbreak ismini, Fiji’de sörfçülerin peşine düştüğü çok özel bir dalgadan almış. Teknenin tasarımcısı Espen Oenio, Cloudbreak’i doğa sporları tutkunlarına hitap eden bir tekne olduğunu söylüyor.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları