preloader

Dünyanın En Büyük 10 Süperyatı

23.03.2022
Dünyanın En Büyük 10 Süperyatı

Üzerinde üç helikopter pisti olan da var metrelerce uzunlukta yüzme havuzu olan da. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan dünyanın en büyük süperyatlarını keşfedin.

Lüks arayışı arttıkça harcanan bütçeler artıyor, tasarım dünyasının sınırları git gide genişliyor… İçinde akla hayale gelmeyecek lüks yaşam unsurlarını barındıran, dünyanın en büyük 10 süperyatı ile rüyalarınızı süsleyin.

Azzam

Azzam

Lürssen Tersanesi tarafından 5 Nisan 2013’te suya indirilen Azzam, tuzlu suya değdiği andan itibaren denizcilik dünyasının gündemi olmuştu. 180 metre boyunda ve dört güverteye sahip Azzam’ın özel hayatı hakkında pek bir bilgi yok. Yat dünyasının bildiği Azzam’ın Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi ailesinin bir üyesine ait olduğu. 600 milyon dolara üretilen Azzam’ın hızının 30 knot’ın üstüne çıktığı belirtiliyor.

Eclipse

Eclipse

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Rus iş insanı Roman Abramovich’in teknesi Eclipse’in boyu 162,50 metre. Tam beş yıl süren tasarım ve üretim aşamasının sonunda Hamburg’daki Blohm+Voss Tersanesi’nde suya indirildi. Eclipse’in ana kamarasının boyu tam 56 metre ki bu dudak uçuklatıcı bir büyüklük. Ayrıca 92 mürettebatı ağırlayabiliyor, güvertesinde hiçbir yatta bulunmayan büyüklükte, 16 metre uzunluğunda bir yüzme havuzu, üç adet helikopter pisti bulunuyor. Eclipse, 2011 yılında Dünya Süperyat Ödülleri’nde En İyi Motoryat ödülüne layık görülmüştü.

Dubai

Dubai

Tasarımı Andrew Winch’e ait 162 metrelik bu süperyat aslında Brunei Prensi Jefri için üretilmişti. Ancak ardından Dubai Şeyhi’ne satıldı. Her biri kendi balkonuna sahip beş adet VIP, altı adet misafir süiti ve bir adet ana kamarasıyla 24 misafiri ağırlayabiliyor. Dubai’nin dikkat çekici özellerinden biri de 21 metre genişliğindeki avlusu. Süperyatta ayrıca, yüzme havuzu, diskotek, barbekü alanı, sinema salonu, spor salonu, helikopter pisti ve denizaltından sürat motorlarına kadar her türlü deniz oyuncağını barındırabilecek genişlikte garaj bulunuyor.

Dilbar

Dilbar

Lürssen Tersanesi tarafından Dilbar adıyla üretilen ve bugünlerde ise sularda Ona adıyla dolaşan süperyatın boyu 156 metre. 13 milyar dolarlık servetiyle Rusya’nın en zengin iş insanlarından biri olan Alisher Usmanov’un annesinin adını almış. Yaklaşık 350 milyon dolara mal olan süperyatta 20 yolcu ve 48 mürettebat konaklayabiliyor. Süperyatta helikopter pisti, 180 metreküplük yüzme havuzu, jakuzi, spor salonu, spa, sauna, açık hava barı, masaj odası ve sinema salonu bulunuyor.

Al Said

Al Said

Lürssen Tersanesi’nde Sunflower adıyla doğan 155 metrelik süperyat, Umman Sultanı’na satılınca Al Said adını aldı. 150 mürettebatın görev aldığı Al Said’ın hızı 25 knot’a ulaşıyor. 65 misafir konaklayabiliyor, 50 kişilik orkestranın konser verebileceği bir salonu bulunuyor. 15 bin tonluk ağırlığıyla dünyanın en büyük deplasmana sahip süperyatı olan Al Said’in altı güvertesinde helikopter pisti, sinema ve spa salonu gibi birçok lüks ayrıntı bulunuyor.

Topaz

Topaz

2012 yılında suya indirildiğinde 147 metrelik boyuyla en büyük, 400 milyon dolarlık maliyetiyle en pahalı süperyatı ilan edilmişti. Tasarımı Tim Heywood’a ait Topaz’ın üretimi büyük bir gizlilik içinde gerçekleştirildi. Dolayısıyla tekne hakkında çok az şey biliniyor. Sahibi ise Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir aile. Topaz, birkaç yıl önce Leonardo Di Caprio’nun verdiği büyük partiyle gündeme gelmişti. 80’ler temalı partiye aralarında Orlando Bloom, Jamie Foxx gibi ünlü isimlerin bulunduğu 100 özel davetli katılmıştı.

Prince Abdulaziz

Prince Abdulaziz

Suudi Kralı’na ait 147 metrelik Prince Abdulaziz, 1984 yılında Danimarka’daki Helsingor Vaerft’te üretildi ve 184 milyon dolara mal oldu. Ana güvertedeki geniş lobinin, Titanik’tekiyle aynı olduğu belirtiliyor. Süperyatta herhangi bir saldırıya karşı misilleme yapabilecek donanım ve gözetleme bölümlerinin de bulunduğu söylentiler arasında. Sinema salonunun yanı sıra cami ve hastanenin de bulunduğu Prince Abdulaziz’de 65 mürettebat görev alıyor.

El Mahroussa

El Mahroussa

Tarihi bir süperyat olan 145.70 metre boyundaki El Mahroussa, 1865 yılında suya indirildi. Sahibi, o zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı olan Mısır valisi Khedive İsmail’di. Tekne, 1869 yılında Süveyş Kanalı’nın açılış töreninde de boy göstermişti. Yıllar içinde geçirdiği refitlerle boyu uzatıldı, eni genişletildi, teknolojisi yükseltildi. Halen İskenderiye’de, Mısır Donanması’nın koruması altında bulunan El Mahroussa artık çok az denize açılıyor.

A

A

Tuhaf ama bir o kadar da ilgi çekici bir tasarıma sahip olan hem yelkenli hem de motoryat A, Rus iş insanı Andrey Melnichenko’ya ait. 143 metre boyundaki süperyatta yedi kamara var. Süperyatta 100 metre boyunda üç adet direk, güverteler arasında asansör, denizaltı, 11 metre boyunda iki adet yardımcı tekne bulunuyor. 54 mürettebatın görev aldığı A’in pruvasında sualtının izlenebildiği cam duvarlardan oluşan dinlenme alanı da yer alıyor.

Nord

Nord

Lürssen’in 2021 yılında suya indirdiği Nord, listenin en genç süperyatı. Proje aşamasındayken Opus adıyla tanınan Nord’un boyu 142 metre. Çelik gövdesi ve alüminyum üst binası Nuvolari Lenard tarafından tasarlanmış. Nord, dört adet motoruyla 20 knot hıza ulaşabiliyor. Bu boyda bir süperyat için bu çok etkileyici bir hız. Altı güvertesinde 20 kamara yer alan süperyatta spa, beach club gibi özelliklerin yanı sıra iki adet helikopter pisti de bulunuyor.

Editörün Notu: REV

Editörün Notu: REV

Dünyanın en iyi tasarımcılarından Espen Øino tarafından Norveçli trilyoner Kjell Inge Røkke için ortaya çıkarılan REV, halen üretim aşamasında. 182 metre boya sahip REV, suya indiğinde dünyanın en büyük süperyatı olacak. Yani yıllardır dünyanın en büyük yatı olan Azzam’ın rekorunu egale edecek. Sahibinin isteği üzerine okyanusların temizlenmesi için gerçekleştirilen çalışmalarda kullanılacak olan REV, balıkçılığın sürdürülebilir hale getirilmesi, karbondioksit salınımının okyanuslara etkisi ve plastik kirliliğinin ölçülmesi için seyirlerinde denizlerden örnekler toplayacak. 2024’te suya inmesi planlanan REV’in üzerinde araştırma laboratuvarları, sonar sistemi, okyanus dibinde araştırma yapabilecek robot, oditoryum ve sınıflar bulunacak. REV’de 55 bilim insanı, 35 mürettebat bulunacak.