preloader

En Yeni Ferrari Türkiye’de: Ferrari 296 GTB

En Yeni Ferrari Türkiye’de: Ferrari 296 GTB

Yazı Boyutu:

870 bin Euro’luk en yeni Ferrari Türkiye’de! Otomobil dünyasında “hız” ve “performans” kelimeleri denildiğinde akla ilk gelen marka olan Ferrari’nin yeni modelini yakından inceleyin.

Otomobil dünyasında “hız” ve “performans” kelimeleri denildiğinde akla ilk gelen marka olan Ferrari, en yeni modeli 296 GTB’nin Türkiye tanıtımını gerçekleştirdi. Ferrari 296 GTB’nin dünya lansman programı kapsamında, markanın bir önceki yeniliklerindan SF90 ve Portofino M modelleri de FerMas’ın Kuruçeşme’deki showroom’unda katılımcılar tarafından yakından incelendi. Ferrari’nin dünya genelinde müşterilerine sunduğu ayrıcalıklı hizmetlerin aktarıldığı ve Maranello’daki Ferrari Fabrikası’nın sanal tur ile gezildiği etkinlikte, Ferrari Fabrika pilotu Riccardo Ronchi de özel bir sunum yaptı. Bu ayrıcalıklı etkinlikte Oggusto olarak yerimizi alarak yeni Ferrari 296 GTB’yi yakından inceledik.

“296 GTB yalnızca otomobilin sınırlarını zorlarken değil, aynı zamanda günlük sürüş koşullarında da heyecanı garanti ediyor.” – Özgür Süslü, Marka Direkörü

Dünyanın araç başına en fazla para kazanan otomobil markası

En Yeni Ferrari Türkiye’de: Ferrari 296 GTB

Öncelikle Ferrari’nin son dönemdeki model ailesinde yaşanan değişikliklerden biraz bahsetmek gerekiyor. Bundan 10-15 yıl önce Ferrari model ailesindeki hiyerarşinin artık yerini müşteri tercihlerinin isteğine bıraktığı söylenebilir. Eskiden; V8 motorlu bir giriş Ferrari’si, ardında V12 motorlu bir amiral model ve bu modelin 2+2 kişilik bir versiyonu olurdu. Ve elbette tüm modellerin katlanabilen tavanlı varyasyonlarını da unutmamak gerek. Dönemsel olarak da F40, F50, Enzo ya da FXX gibi Ferrari’nin en prestijli performans araçları olurdu. Günümüzdeyse Ferrari, yıllık 5.000 adet seviyesindeki yıllık üretim kapasitesiyle dünyanın araç başına en fazla kâr eden otomobil markası konumuna geldi. Bu gelişmeler Ferrari’yi aynı zamanda dünyanın marka değeri en yüksek otomobil markalarından biri haline getirdi.

Ferrari SUV, 2022’de yollara çıkıyor

En Yeni Ferrari Türkiye’de: Ferrari 296 GTB

Günümüzdeki model ailesine baktığımızda hiç olmadığı kadar bol çeşit görüyoruz. Geleneksel içten yanmalı motorlu Ferrari modellerine, hibrit destekliler de eklenince maksimum hızları ve 0-100 km/s hızlanmaları neredeyse aynı olan onlarca Ferrari modeli görmeye başladık. 2 ya da 2+2 kişilik Ferrari modellerine yakın zamanda Purosangue adındaki bir de SUV eklenecek. Her ne kadar Ferrari, bu türdeki bir aracı üreteceğini inkar etse de ya da aracı “FUV” yani “Ferrari Utility Vehicle” olarak ansa da, SUV pazarındaki pastadan payını almak için gün sayıyor. O tarih şimdilik 2022 olarak açıklanıyor ve Porsche Cayenne’in açtığı, Aston Martin DBX ve Lamborghini Urus ile de zirveye taşınan performans SUV çılgınlığına Ferrari de katılıyor.

{773856}

Ferrari 296 GTB model ismi nereden geliyor?

En Yeni Ferrari Türkiye’de: Ferrari 296 GTB

Gelecekten günümüze geri dönersek, Ferrari model ailesinin Türkiye’de satışa sunulan en yeni modeli 296 GTB. Bu modeldeki motorun silindir hacmi (2.992 cc) “29”u ve 6 silindirli olması da 296’nın “6”sını oluşturuyor. Her ne kadar motor hacmi aslında 3.0 litreye yuvarlanıyor olsa da belki de Peugeot’da bulunan “306” isim hakkından dolayı; bundan vazgeçilmiş olabilir; bunu muhtemelen hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz! 296’nın GTB takısı ise aracın “Gran Tourismo Berlinetta” yani sabit tavanlı bir uzun tur otomobili olduğunu belirtiyor.

Dünya rekoru onda!

En Yeni Ferrari Türkiye’de: Ferrari 296 GTB

Ferrari 296 GTB, Ferrari’nin Dino’dan sonraki ilk 6 silindirli modeli. Bazıları Ferrari Dino’yu “Gerçek bir Ferrari” saymadığından, 296 GTB’yi “İlk 6 silindirli Ferrari” olarak nitelendirmek de mümkün. Ortadan, merkeze olabildiğince yakın ve alçak yerleştirilen motorun üstündeki “Lexan” cam kapağını açtığınızda, elektrik destekli bu güç ünitesinin ne derece az yer kapladığı dikkatinizi çekiyor. Bu motor bölmesine çok rahat bir biçimde V12 bir ünite yerleştirilebilirmiş. Ancak günümüzde emisyon değerlerini yakalayabilmek adına, “downsizing” akımının etkisiyle, 120 derecelik açıda “V” yerleşimli 6 silindir turbo beslemeli motorun performanstan ödün verildiği kanısına kapılmanızı istemeyiz. Toplamda 830 beygir gücüne sahip olan Ferrari 296 GTB, litre başına 221 HP üreterek, an itibarıyla “Dünyanın litre başına en fazla güç üreten otomobili” unvanını kazanıyor.

{773701}

25 km elektrikli gidebiliyor

En Yeni Ferrari Türkiye’de: Ferrari 296 GTB

Ferrari 296 GTB, çok etkileyici performans verilerine sahip. 0-100 km/s hızlanması sadece 2.9 saniye sürerken, maksimum hız 330 km/s olarak açıklanıyor. Üstelik bu Ferrari’yi elektrikli eDrive moduna aldığınızda 25 km kadar 0 emisyonlu olarak da sürebilme imkanınız bulunuyor. Ferrari LaFerrari ile başlayan ve SF90 ile devam eden “Hibrit Ferrari” teknolojisinin üçüncü örneği Ferrari 296 GTB oluyor. Tüm bu “çevreci” ekipmanın Ferrari’nin muhteşem sesi ve devirlenmesinin önüne geçtiğini düşünmeyin. 8500 devir dakikaya kadar çevirebilen V6’nın çığırtkan sesi için özenle çalışılmış. Turboların desteğiyle adeta roket gibi devirlenen Ferrari 296 GTB, adeta bir sanat eseri olan aerodinamik detaylarıyla yola her koşulda yapışıyor. Aktif ve pasif aerodinamik elementler sayesinde yüksek bastırma kuvveti ayarında arka aks üzerinde ilave 100 kg bastırma kuvveti uygulanabiliyor.

Günlük hayata uygun bir Ferrari

En Yeni Ferrari Türkiye’de: Ferrari 296 GTB

Türkiye lansmanında yakından inceleme şansı bulduğumuz Ferrari 296 GTB, iddia edildiği gibi günlük kullanıma uygunluğuyla da dikkat çekiyor. 2 kişilik iç mekân çok geniş ve ferah. Öndeki geniş bagaja bir kabin boyu bavul ya da benzer boyutlardaki iki el çantasını sığdırabilirsiniz. Kişiselleştirme imkanlarının sonunun olmadığı opsiyon listesinde size uygun konfigürasyonu yapabilirsiniz.

İlk teslimatlar 2022’de

En Yeni Ferrari Türkiye’de: Ferrari 296 GTB

Her ne kadar Ferrari 296 GTB, şimdilerin “En Küçük Ferrari”si olsa da Türkiye fiyatıyla, pek çoğumuzun hayallerini süslemeye devam edeceğe benziyor. 870 bin Euro’dan başlayan fiyatlardan sipariş edilebilen Ferrari 296 GTB’nin Türkiye kotasındaki 7 adet örneğin sahipleri şimdiden belli olmuş bile. Onlar da araçlarına 2022’nin ikinci yarısında kavuşacaklar. Şimdiden sipariş vermeniz halinde, ancak bu tarihlerden sonra bu muhteşem “Küçük Ferrari”nin direksiyonu başına geçebileceksiniz!

OGGUSTO Otomobil Editörü Birkan Demir Çalışkan’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları