preloader

Erkekler İçin Estetik ve Cilt Bakım Uygulamaları

19.04.2021
Erkekler İçin Estetik ve Cilt Bakım Uygulamaları

Yazı Boyutu:

Medikal uygulamalardan cilt bakımına, erkeklerin en sık tercih ettiği estetik bakım uygulamalarını mercek altına aldık.

Erkekler İçin Estetik ve Cilt Bakım Uygulamaları
Op. Dr. Dilek Avşar

Günümüzde bakımlı olmanın ve estetik yaptırmanın cinsiyeti yok, kalmadı. Erkekler de en az kadınlar kadar görünümlerine dikkat ediyor, yaş alırken yaşının iyisi olmak için gerektiğinde minik dokunuşlar için doktorlara başvuruyor ve rutin bakımlarını ihmal etmiyorlar. Ancak bununla da bitmiyor zayıflamak, bel bölgesinden yağlardan kurtulmak, daha sık ve gür saçlara sahip olmak için erkeklerin sıkça uzmanlara başvuruyor. Op. Dr. Dilek Avşar’a erkeklerin en çok tercih ettiği uygulamaları ve operasyonları sorduk, o da OGGUSTO için yazdı.

Cilt Bakımı

Hydrafacial

Erkekler İçin Estetik ve Cilt Bakım Uygulamaları

Cilt bakımı yaptıran için bir keyiftir. Hydrafacial ise cilt bakımından alınan keyfi katbekat arttıran cihazlı bir cilt bakım uygulamasıdır. Hydrafacial ile yeni nesil cilt bakımlarının temelinde bazı özellikler geliştirildi. Bu bakımların amacı, yıpranmış cildi onarmak ve yaşlanmasını durdurmak. Günümüzde cilt PH’ına uygun solüsyonlarla dışarıdan sıvılar püskürtülerek cilt üzerindeki ölü tabaka atılıyor. Cilt, kendini yenilemek için aldığı uyarılarla kan dolaşımını hızlandırıyor. Dolaşımın artması ile cildin oksijenlenmesi daha iyi hale geliyor ve tazelenme başlıyor. Sonrasında vakumlama başlığı çalıştırılarak yüz-dekolte ve boyundaki lenfatik akım hızlandırılıyor. Böylece cilt altında biriken toksinler lenfatik dolaşıma atılarak vücuttan uzaklaştırılıyor. Artan lenfatik dolaşımla birlikte, ciltteki asıl problemi gidermek için tedavi başlıyor. Cilde daha fazla nem sağlayacak vitamin mineralleri ve aminoasitlerden oluşan solüsyonlar cilt altına taşınıyor. Son olarak, cildi dinlendirmek ve nemini içine hapsetmek için özel nem maskeleri ile işlem bitiriliyor.

Vitamin Uygulamaları

Kimi hastalarımız özellikle erkek hastalarımızda botoks, dolgu gibi uygulamaları radikal buldukları için yapamıyoruz. İfade değişikliği olmadan daha doğal, daha genç ve sağlıklı bir cilt Vitamin uygulamaları olarak nitelendirebileceğimiz, cildin ihtiyacı olan vitamin, mineral, amino asit, Somon DNA ve peptitlerin cilde tatbik ettiğimiz uygulamaları ayda bir kez olmak üzere 6-8 seans olarak öneriyorum. Böylece DNA hasarı, serbest radikalların cilde verdiği zarar, sigara-alkol gibi alışkanlıkların ciltte açtığı tahribatı en aza indirebiliyor, yorgun ifadeyi silebiliyoruz. Bir erkek için de en önemlisi tazelenmiş, genç görünen bir cilt olmalı.

Medikal Uygulamalar

Botoks

Erkekler İçin Estetik ve Cilt Bakım Uygulamaları

Sadece kadınların Botoks’u sevdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, erkekler de daha tazelenmiş, daha aydınlık görünmek; ince çizgilerinden ve kırışıklardan kurtulmak için Botoks yaptırıyorlar. Botoksla iki kaş arasındaki çatma çizgileri, göz kenarlarındaki kaz ayakları gibi ince kırışıklıklar giderilmiş olur. Botoksun etkisi ortalama 3. günde başlar, 10 gün içinde tam oturur ve ortalama 4-6 ay devam eder. Botoksu erkeklerde mimik çizgilerinin derinleşmemesi için öneriyoruz. Çünkü erkeklerin cilt yapıları kadınlara göre daha erken yaşlarını gösteriyor. Yüz bölgesine yapılan botox uygulamalarında hedef; kişinin ifadesini bozmadan yüze canlılık sağlamaktır.

{772415}

Cerrahi Uygulamalar

Burun Estetiği

Günümüzde artık burun estetiği operasyonları gelişen tekniklerden sonra hasta için daha risksiz hale geldi. Genelde hastaların operasyondan önce iyileşme süreci ve burnunun nasıl görüneceği konusunda tereddütleri olduğu için burun estetiği operasyonlarını sürekli ötelerler. Oysa günümüzde geliştirilen tekniklerle iyileşme sürecinde yaşanabilecek komplikasyonlar en aza indirgendiği gibi, cerrahi operasyon öncesinde yüzünün, burnunun nasıl olacağını yapılan 3 boyutlu (3D maske) çalışmalarla görebiliyor. Mikro Rinoplasti tekniği ile gerçekleştirilen kapalı burun ameliyatlarında endoskop teknoloji yardımıyla yapılıyor ve yine mikromotor uçları ile burun kemiği şekillendirildiği için de ameliyat sonrası iyileşme süreci kısalmış oluyor. Burun estetiği operasyonları 2-3 saat kadar sürer. Genel anestezi ile yapılır.

Göz Kapağı Estetiği

Erkekler İçin Estetik ve Cilt Bakım Uygulamaları

Göz kapakları zaman içinde yaşın etkisiyle birlikte bollaşabilir, yer çekimine karşı koyamayan göz kapaklarında düşüklük meydana gelebilir. Göz altı torbaları ise bazen yaşla birlikte bazen de genç yaşta ortaya çıkabilen bir sorun. Göz kapakları ve göz altında oluşan torbaların giderilmesi için estetik müdahaleler oldukça etkili oluyor. Göz kapağı estetiğinde üst göz kapağının kıvrım çizgisinden, alt göz kapağındaki kirpiklerin altından girilerek yapılır. Böylece ameliyat izlerinin görülmesinin önüne geçilir. Göz kapağı yapılarının narin olmasından dolayı bu yapıda Mikro-invazif felsefesi ile çalışmak her zaman daha az komplikasyon ve daha iyi sonuçların elde edilmesini sağlar. Göz kapağı operasyonu 1 – 2 saat arasında değişir. Üst göz kapağı için yaklaşık olarak 40 dakikalık bir cerrahi müdahale ile yapılır ama alt göz kapağında oluşan torba ameliyatı ise yaklaşık 1 saat sürer. Ameliyat sonrasında hasta hemen evine döner. Gözlerde ameliyat nedeniyle şişlik ve morarma oluşabilir, fakat bu şişlik, yaklaşık bir hafta içerisinde geçer. Yaklaşık bir hafta sonra ise günlük hayatına dönebilir.

{771521}

Liposuction

Liposuction yani herkesin bildiği söylemiyle ‘yağ alma’, son dönemde çok fazla tercih edilen bir işlem. Özellikle kilo vermekte ve diyet yapmakta zorluk çeken, daha fit ve sportif gözükmek için acele eden kişiler, bu işlemi adeta bir “sihirli değnek” gibi görüyor. Liposuction, daha çok belirli bölgelerdeki yağlanmalarda; bel, sırt, karın, kol ve bacak içinde uygulanan bir yöntemdir. Erkek danışanlarda bel, karın çevresi ve sırt yağlanmalarında çokça uygulanır. Liposuction, diyet ve spor ile verilen kilolardan sonra kalan bölgesel yağlanmalarda öneriyoruz ve hastanın operasyon sonrasında da Akdeniz tipi beslenme ve spora devam etmesi gerekmektedir. Liposuction operasyonları uygulanacak bölge sayısına göre genel ya da lokal anestezi ile yapılır. Hastanın normal hata dönmesi uygulanan bölgeler ile paralellik göstermektedir. Operasyon sonrası masaj ve kontrollü hareketlilik iyileşme sürecini olumlu etkiler.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları