preloader

Geleceğe Damga Vuracak Teknolojik Gelişmeler

Geleceğe Damga Vuracak Teknolojik Gelişmeler

Yazı Boyutu:

Otomobil üreticilerinin teknolojiye olan yatırımları ile hayatımıza giren ve gelecekte karşılaşacağımız teknolojileri keşfedin.

Hep beklediğimiz gelecek bir bakıyoruz ki bugün yaşanıyor; yarınımız da sandığımızdan daha yakın. Zamanın durdurulamayan akışına hazırlıklı olmak için geleceğin teknolojilerine bir göz atmak ister misiniz? Özellikle de mobilite kavramında gelecek aslında bugünden yaşanmaya başladı bile. Otomobil üreticilerinin teknolojiye olan yatırımları, farklı alanlardaki şirketlerle iş birlikleri ve start-up’lara olan destekleriyle hiç olmadığı kadar hızlı bir biçimde sürdürülebilir dönüşümün içindeyiz. Gelin, bazıları bugün bazıları da yakında hayatımıza girecek teknolojileri görelim!

Geleceğe Damga Vuracak Teknolojik Gelişmeler

Otomobiller çoğu zaman en güncel teknolojilerin en büyük kitlelere ulaştırıldığı araçlardandır. Günümüzde otomobillerden -adeta telefonlar gibi- sadece A noktasından B noktasına gitmeleri beklenmiyor. Otomobiller yeri geldiğinde iletişim aracımız, yeri geldiğinde konakladığımız alan, yeri geldiğinde de huzur aradığımız bir sığınak oluyor. Elektrikli mobilitenin yükselişiyle beraber, otomobiller jeneratör görevi de görmeye başladı. Uzun menzilli elektrikli sürüşten mobilitenin geleceğine, gelişmiş robot teknolojisinden emisyonsuz hava yolculuğuna ve hatta hidrojenli araçlardan sürdürülebilir bir topluma uzanan ilerlemenin tek bir amacı var: İyi bir dünya için değişime güç vermek.

Elektrikli Mobilite: Emisyonsuz, Titreşimsiz ve Sessiz Ulaşım

Geleceğe Damga Vuracak Teknolojik Gelişmeler

Elektrikli otomobiller, kullanımları esnasında 0 emisyon, etkileyici performans, akıcı ve sessiz bir sürüş sağlıyor. Elektrikli bir otomobile geçmek için çokça neden sayılabilir. Örneğin, Hyundai IONIQ 5 Japonya’da Yılın Otomobili (JCOTY) yarışmasında “2022-2023 Yılın İthal Otomobili” ödülünü kazandı. Hyundai IONIQ 5, tüm bunlara ek olarak benzersiz ve insan odaklı tasarımıyla son teknoloji ve konforu bir araya getiriyor. Ultra hızlı şarj sayesinde, aracı ne zaman şarj edeceğiniz konusunda da endişelenmenize gerek kalmıyor.

{1560}

Robot Taksi: Bilim-Kurgu Gerçek Oluyor!

Geleceğe Damga Vuracak Teknolojik Gelişmeler

1970’lerden 2000’lere uzanan spektrumdaki bilgi-kurgu filmlerinde, kendi kendine gidebilen ve hatta bazılarında yapay da olsa bir kukla taksicinin olduğu otomobilleri sinemalarda izledik. Günümüzde bu sistem, test aşamalarının son dönemlerini tamamlayarak son kullanıcılarla da buluşuyor.

Geleceğe Damga Vuracak Teknolojik Gelişmeler

Hyundai’nin Motional adındaki girişimci şirket ile gerçekleştirdiği iş birliğinin bir ürünü olan IONIQ 5 tabanlı robot taksi, ödüllü modelin güvenlik ve konforunu, tamamen otonom bir sürüşle deneyimlenebilmesini sağlıyor.

Spot: Çok Amaçlı Sadık Bir Dost!

Geleceğe Damga Vuracak Teknolojik Gelişmeler

Eğitimli evcil hayvanlar insanların yakın dostları olabilir. Bazen güvenlik bazen yakınlık kurduğumuz can dostlarımız elbette bizler gibi ihtiyaçlara sahiplerdir. Bazen de canlı hayvanların yerine oyuncak ya da robotları tercih edebiliyoruz. Bu alandaki en büyük girişimlerden biri olan Boston Dynamics ise geliştirdiği ileri teknoloji robotlarına her geçen gün yeni özellikler ekliyor. Bu robot hayvanlar elbette Tamagotchi isimli sanal bebeklerden çok daha fazlasını yapabiliyor. Boston Dynamics’in Spot adındaki robot köpeği, güvenlik operasyonlarının yanı sıra ofis personelinin endüstriyel alanları uzaktan gözlemlemesi ve incelemesi konularında da yardımcı oluyor. 2020’de Hyundai tarafından satın alınan Boston Dynamics, iki markanın global bir inovasyon topluluğu CRADLE’ı kurmasıyla devam ediyor.

Geleceğe Damga Vuracak Teknolojik Gelişmeler

Geleceğin mobilite çözümlerini geliştirme sözünü gerçekleştirmek üzere yola çıkılan bu ortaklık sayesinde her iki şirketin uzmanlığı, gelecek vizyonlarıyla birleştirilerek, birçok yenilikçi konseptin hayata geçirilmesini sağlıyor. Hyundai, “Hep Daha İyiye” vizyonuna dayanarak robotların araştırılmasına ve geliştirilmesine katkı sağlıyor. Giyilebilir dış iskeletlerden sürücüsüz ve arazi araçlarına kadar, robot teknolojisinin geleceğimize güç vereceğine inanılıyor. Şimdilerde Hyundai, fabrikalarının güvenliğini Boston Dynamics’in robot köpeği Spot ile sağlamaya başladı. Rutin güvenlik kontrolleri için kullanılan Spot’a yakın dönemde yeni görevler de verilebilir.

{37119}

Şehir İçi Hava Ulaşımı

Geleceğe Damga Vuracak Teknolojik Gelişmeler

Uçan otomobiller uzun zamandır konuşulan, hayali kurulan bir klişedir. Drone bazlı denemelere ek olarak elektrikli mobilitenin hızlanmasıyla bu kavram hayatımıza girmek üzere. Özellikle de şehir içi hava ulaşımı, gökyüzünde emisyon salımı yapmadan seyahat etmemizi sağlayacak. Yerdeki tüm ulaşım seçeneklerine bağlanarak kalabalık şehirlerdeki trafik de rahatlatılmış olacak. Hyundai’nin UAM olarak adlandırdığı tasarım, düşük gürültü seviyeleri göz önünde bulundurularak geliştiriliyor ve konfora odaklanılan kullanıma alınmaya hazırlanıyor.

IONIQ 5: Geleceğin İkonlarından

Geleceğe Damga Vuracak Teknolojik Gelişmeler

Hyundai’nin yüzde 100 elektrikli modeli IONIQ 5, tek bir şarjla 430 km’lik menzile ulaşabiliyor. Sadece 5 dakikalık şarjla 100 km’ye kadar da bir menzil sunabiliyor. Kısacası, daha az şarj süresiyle daha uzun mesafeleri aşılabilmeyi sağlıyor.

Sürdürülebilirlik: Her Anlamda Odaklanılması Gereken Kavram

Geleceğe Damga Vuracak Teknolojik Gelişmeler

Sürdürülebilirlik, sadece ürünlerin kendisinde değil, tüm tedarik zincirini yeniden düşünmek anlamına da gelmeli. Hyundai için de bu durum malzeme tedariğinden detayları şekillendiren işçiliğe kadar operasyonların her aşamasında, çevre üzerindeki etkiyi en aza indirmek için dikkatle değerlendiriliyor. Üretim sürecinde sürdürülebilir malzemeler kullanmaktan mobilitede hidrojenin kullanıldığı bir toplum yaratmaya kadar, geleceğin dünyasında yeni ve farklı ulaşım olanakları sağlanması isteniyor.

*Bu içerik Hyundai iş birliğinde hazırlanmıştır.

{47385}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları