preloader

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

04.04.2023
Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

Yazı Boyutu:

Şahane doğa manzaraları ile yol keyfinizi arttıracak Türkiye’nin en güzel otomobil sürüş rotalarını keşfedin.

Sürücü koltuğunda otursanız da oturmasanız da güzel manzaraların eşlik ettiği yolculuklar daima unutulmaz olur. Şehir karmaşasından uzakta, doğanın kalbine doğru katedilen her kilometre bir tatil havası taşır. Akan görüntülere doğru giderken yolda olma hâli ise insan zihnini rahatlattığı gibi daha fazla yer görmek için de teşvik eder. Siz de teşvik olmaya dünden razıysanız, sizin için seçtiğimiz Türkiye’nin en güzel otomobil sürüş rotalarına göz atın.

Türkiye’nin en güzel sürüş rotalarındaki yolculuğunuzu daha keyifli hale getirecek en iyi cabrio otomobilleri incelemek için tıklayın.

Akyaka – Akbük Yolu

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

Gökova Körfezi çevresindeki birbirinden güzel sürüş yolları saymakla bitmez. Ancak Akyaka-Akbük yolu, 25 km’lik körfez manzarasına eşlik eden Kızılçam ormanlarıyla kesinlikle listenin ön sıralarında yer almalı. Çoğunlukla butik tesislerin ve sakin plajların olduğu güzergâh üzerinde zaman zaman dar ve virajlı olan yollar, yavaşlayıp manzaranın keyfini daha çok çıkarmak için bilerek inşa edilmiş gibi. Akbük’ün muhteşem sularına kendinizi bıraktığınızda aklınızda hâlâ yoldan kalan görüntüler oluşursa hiç şaşırmayın.

Trabzon – Artvin Yolu

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

Kaçkar Dağları’nın eşliğinde 300 km’lik uzunluğuyla Trabzon-Artvin yolu, Karadeniz’in tüm güzelliklerini önünüze seriyor. Yükseklere dizilmiş yaylalar, mis gibi gür sularıyla şelaleler, oksijen deposu ormanlar ve Karadeniz mutfağının birbirinden lezzetli seçenekleri seyahatinizi güzelleştirmek için sizleri bekliyor. Sümela Manastırı’ndan Ayder Yaylası’na, Polovit Şelalesi’nden Artvin’de bulunan Karagöl’e kadar görülecek yerlerin listesini yaparken zorlanabilirsiniz.

Eskişehir – Han Yolu

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

Eskişehir’den tarihi kervan ve ticaret yollarının birleştiği Han ilçesine doğru dümdüz uzanan yollarda, sürüş keyfi ve konforu katlanıyor. İlkbaharla birlikte yolun iki tarafında yemyeşil vadiler ve ekinlerle dolu tarlalar uzanıyor. Roma ve Bizans dönemlerinden kalan antik kalıntıların bol olduğu bölgede, hangi medeniyetten kaldığı tespit edilemeyen gizemli bir yeraltı şehri de bulunuyor. Han ilçesinde, Frigyalıların Kral Midas adına yaptıkları 17 m yüksekliğindeki görkemli Yazılıkaya Anıtı’nda bir sürüş molası verebilirsiniz.

Finike – Kaş Yolu

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

Antik bir liman kenti olan Finike’den Kaş’a uzanan bu yol, her ne kadar virajlı olarak bilinse de Akdeniz’in en güzel manzaralarına sahip sürüş rotalarından biri. İrili ufaklı şahane plajlar dışında, mavinin her tonunu taşıyan koylara bakmak için yolculuğunuza sık sık ara vermek isteyebilirsiniz. Özellikle Demre yolu üzerinde, her virajın ardında cennetten bir parça görünümünde olan bu koylara rastlamak mümkün. Ayrıca yol üstünde bir de kültür turu yapmak isterseniz, Demre bölgesinde Likya Uygarlıklar Müzesi bulunuyor.

Karaburun – Çanakkale Yolu

Türkiye'nin En Güzel Sürüş Rotaları

İzmir’in nüfus bakımından en küçük ilçesi olan Karaburun’dan başlayarak Çanakkale Boğazı’nın sınırlarına kadar uzanan Karaburun-Çanakkale yolu, hayran olunacak ziyaret noktalarıyla dolu bir güzergâhta bulunuyor. Yaklaşık 500 km’lik uzunluğu olan yolda, Ege kasabalarını keşfedip ufka kadar uzanan gün batımlarına şahit olabilirsiniz. Efes’te bir tarih ve kültür molası verip, Akçay’ın serin sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Dilerseniz Cunda Adası’nda birkaç gün geçirip Kaz Dağları’nın eteklerinde kamp yapabilirsiniz.

{12447}

Ceylan Kara
Ceylan Kara Tüm Yazıları