preloader

Yat Tasarımında Dünya Markası: Red Yacht Design

10.11.2021
Yat Tasarımında Dünya Markası: Red Yacht Design

Yazı Boyutu:

Tasarladığı yatlarla dünyaya adını duyuran Red Yacht Design, hem büyümeye hem de sıra dışı tasarımlarıyla dünyanın ilgisini üzerine çekmeye devam ediyor.

Yat Tasarımında Dünya Markası: Red Yacht Design

Cana Gökhan & Fatih Sürekli

Mimar Cana Gökhan ve gemi inşaat yüksek mühendisi Fatih Sürekli'nin kurduğu uluslararası ödüllü yat tasarım ofisi Red Yacht Design, büyümeye devam ediyor. Yurt dışında birçok projeye imza atan ofis, önümüzdeki günlerde Londra ofisini açmaya hazırlanıyor.

Yat Tasarımında Dünya Markası: Red Yacht Design

XSR 155

Yat tasarımı Türkiye'de yeni gelişen bir sektör. Özellikle İtalya, İngiltere gibi ülkelerin hakimiyetini sürdürdüğü süperyat tasarımında adını dünyaya duyurmuş bir Türk markası var: Red Yacht Design. Bugüne kadar ortaya çıkardıkları tasarımlarla birçok uluslararası ödüle layık görülen Red Yacht Design, sınırların ötesine taşıdığı ününü Londra'da açacağı ofisiyle taçlandırmaya hazırlanıyor. Pandemiye rağmen büyümeyi sürdüren Red Yacht Design, özellikle ICE Kite gibi sıra dışı süperyat tasarımlarıyla tüm dünya medyasının ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Genç ve başarılı yat tasarım ofisi, süperyat dünyasını yerinden oynatacak yeni bir tasarımın ilk işaretini OGGUSTO röportajında verdi.

Red Yacht Design'ı nasıl kurdunuz?

Fatih Sürekli: Red Yacht Design, 2017 yılında Cana ve benim tarafımdan kuruldu. Cana mimar, ben de gemi inşaat yüksek mühendisiyim. Cana ile daha önce aynı ofiste farklı departmanlarda çalışırken bu fikri 2011 yılında ortaya atmıştık. Bu fikrin pişmesi uzun bir süreçten sonra 2017’de resmi kuruluşumuzla hayata geçmiş oldu. Red’i kurarken ve geliştirirken farklı disiplinlerin birlikte çalışması gerekliliğine karar vermiştik.

{774420}

Bugüne kadar kazandığınız ödüller neler?

Cana Gökhan: Red Yacht Design olarak daha resmen kurulmadan önce 2013 yılında İngiltere’de düzenlenen Design et Al yarışmasında Fusion konseptiyle 30 metre altı en iyi yat tasarımı ödülünü almıştık. 2019 yılında Sarp Yachts için çizdiğimiz ve iki adet üretimde olan XSR 85 yatıyla hem German Design Award Special Mention hem de İtalya’da düzenlenen A Design Award Bronze ödüllerini aldık. 2020 yılında ise XSR 155 yatımızla German Design Award Winner olurken A Design’da en üst ve her sene verilmeyen Platinum ödülünün sahibi olduk.

Yat Tasarımında Dünya Markası: Red Yacht Design

Ağırlıklı olarak yurt dışına tasarım yapan bir ofissiniz. Özellikle İtalyanların baskın olduğu bir endüstride Türk markasını dünyaya duyurabilmeyi nasıl başardınız?

Fatih Sürekli: Açıkçası bunu başarmak çok kolay olmadı. Red’in fikir aşamasından kurulmasına geçen sürenin uzunluğu da bunun bir sebebidir. Özellikle ülkemizde büyük bir İtalyan ve İngiliz hayranlığı var. Bunu da normal karşılıyoruz çünkü tasarım ekosistemiyle tanınan çok büyük dünya ülkeleri. Ama biz bu konuda kararlı davrandık ve özellikle önümüzü açan iki şey; çok çok çalışmak ve bize şans tanıyan yeni nesil Türk tersaneleri oldu. Aynı zamanda süreç içinde yaptığımız işler beğenildikçe ve duyuldukça yurt dışından müşterilerimizin sayısı arttı.

“Müşterilerimiz ağırlıklı olarak yurt dışından.”

Yat Tasarımında Dünya Markası: Red Yacht Design

Ice Kite

Bugüne kadar kimler için yat tasarladınız?

Fatih Sürekli: Yat müşterisinin birinci önceliği gizlilik olduğu için isim vermemiz burada mümkün değil. Her tasarladığımız yatta bu konuda gizlilik sözleşmesi imzalıyoruz. Ama şu ana kadar Alman sanayi devi şirket sahiplerinden İsveçli girişimcilere, Türkiye’nin en büyük Unicorn teknoloji şirketinin kurucusundan en büyük medya patronlarına kadar farklı alanlardan müşterilerimiz oldu. Şu ana kadar bu müşterilerin ülke dağılımına bakarsak; Almanya, Rusya, Suudi Arabistan, İsveç, İsrail ve Türkiye’yi sayabiliriz.

{773431}

Bugüne kadar tasarladığınız yatlar içinde sizin için en değerli olan hangisi? Neden?

Cana Gökhan: Şu ana kadar üretimde olan birçok teknemiz arasından Mazu Yacht’a tasarladığımız Mazu 92 DS modelini çok önemsiyoruz diyebiliriz. Bunun sebebi bir yıllık tasarım sürecinden sonra çok iyi çözülmüş bir yerleşimin ortaya çıkması ve hem estetik hem de performans açısından çok başarılı bir model olması. 2022 yazında suya inecek bu yeni serinin ilk teknesi bizi çok heyecanlandırıyor. Özellikle tersane sahibinin bizim yaş grubunda olması ve dinamizmi işin kalitesini ve süreci eğlenceli hale getiriyor.

Mazu 92 DS

Mazu 92 DS

Bir yat tasarım sürecinin en zorlayan kısmı hangisi?

Cana Gökhan: Yat tasarım sürecinin en zorlayıcı ve en önemli kısmı genel yerleşimin çözülmesi işidir. Sirkülasyonun doğru şekilde ayarlanması, dış tasarımı etkileyecek bütün unsurların bu aşamada hazırlanması gerekiyor.

Fatih Sürekli: En zor kısımlardan biri de ilk fikirlerin ortaya atılmasından sonra bütün bu tasarım unsurlarının rafine edilmesi ve sadeleştirilmesi oluyor.

“Tasarım dünyasının değişkenliğini seviyoruz.”

Yuka Ice

Yuka Shark

Yaptığınız işin en tatmin edici yanı nedir?

Cana Gökhan: Sürekli değişken olması, fikirlerimizin hayata geçtiğini ve somutlaştığını görmek, beğenilen işlere imza atmak.

Fatih Sürekli: Yaratıcı olmak ve ekibimize bu yönde liderlik etmek. Ayrıca seyahat etmek ve yatların suyla buluştuğu anın keyfini çıkarmak.

İşinizle ilgili son yıllarda verdiğiniz en zor karar ne oldu?

Fatih Sürekli: Red’i globalleştirmek amacıyla geçtiğimiz yıl İngiltere’ye ofis açma kararımız açıkçası en zor kararlarımızdan biri oldu diyebiliriz. Özellikle pandemi döneminde aldığımız çok cesur bir karardı. Seyahat kısıtlamaları bizi oldukça zorlasa da yapılanmamızı hızlandırarak yolumuza devam ediyoruz.

{88290}

Red Yacht Design için dönüm noktası diyebileceğiniz gelişmeler neler?

Cana Gökhan: En büyük dönüm noktası, bize ilk büyük işimizde şans veren Eti Grubu'nun tersanesi olan Sarp Yat’ın önümüzü açması diyebiliriz. Bu fırsatı çok iyi değerlendirdiğimizi düşünüyoruz. Hem onlar bizim gibi yeni nesil genç bir Türk ofisle çalışmanın avantajını çok iyi kullandılar hem de biz onlar gibi büyük bir markayla çalışarak daha rahat ismimizi duyurmuş olduk.

Yat Tasarımında Dünya Markası: Red Yacht Design

Ice Kite

Ice Kite

Bugüne kadar ortaya çıkardığınız en sıra dışı tasarım neydi?

Fatih Sürekli: Bugüne kadar ortaya çıkardığımız en sıra dışı tasarım ICE Kite projesi oldu. Bu proje şu an hala konsept aşamasında umarız bir gün üretime geçer. ICE Kite hem yeşilci kite (uçurtma) kullanımı, hem estetik açıdan çok farklı mimari dış tasarımı hem de müşterimizin isteğine tasarlanan genel yerleşimiyle çok başarılı bir proje oldu. Aynı zamanda bugüne kadar en ilgi çeken projemiz. Daily Mail’den CNN’e, Business Insider’a kadar bütün uluslararası basında yer aldı ve çok beğenildi. Önümüzdeki yıl için şu an üzerinde çalıştığımız ama detaylarını paylaşamayacağım yeni projemiz ise daha da sıra dışı olacak.

OGGUSTO Yat Editörü Şule Kaya’nın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları