preloader

Yat Dünyasında 2020 Trendleri

22.11.2019
Yat Dünyasında 2020 Trendleri

Yazı Boyutu:

2020 süperyat endüstrisinde öne çıkan trendleri derledik.

Görünen o ki süperyat dünyasında trendleri belirleyen iki unsur var: sürdürülebilirlik ve konfor. Bu görkemli dünyanın tüm paydaşları bu iki unsuru dozajını artırmak için sınırlarını zorluyor.

Sürdürülebilir Tasarımlar

Yat sektöründe 2020 trendlerini belirleyen en önemli etken sürdürülebilirlilik olacak. Yeni bir model ortaya konulurken deniz mimarları çizdikleri modellerde doğaya en az zarar verecek çözüm önerilerini arayacak, üreticiler çevreye saygılı teknikleri benimseyecek ve iç tasarımcılar kullandıkları malzemelerin geri dönüştürülebilir olmasına özen gösterecek. Endüstrinin farklı kollarında hizmet veren markaların tümü, güçlerinin yetmediği yerde çözüm yolu bulmak için sektör dışındaki hizmet sağlayıcılarla iş birliğine gidecek.

Yat Dünyasında 2020 Trendleri

Lüks ile Konfor Buluşuyor

Bir diğer faktör teknoloji ve yenilikçilik. Işık hızıyla gelişen teknoloji, süperyat sahiplerinin deniz üstündeki hayatını daha da konforlu hale getirmek için hizmet etmeye devam edecek.

Belki de dikkat etmişsinizdir… Özellikle fuarlarda ilk kez sergilenen tekneleri tanıtırken en çok kullandığımız cümle “geniş iç hacim”. Dolayısıyla iç mekanlar 2020 yılında da büyümeye, genişlemeye devam edecek. Zira artık denizde daha az özel alan dönemi bitiyor. Teknolojinin sağladığı imkanlar arttıkça tasarımcılar iç mekanları daha da genişletmenin yollarını buluyor ve lüks ev konforunu sınırsız bir şekilde denize de taşıyor. Evdeki lüksün denize taşınması sadece geniş iç mekanlarla kalmayacak. 4K lazer projeksiyon ya da nesnelerin interneti kişiye özel üretilen mobilyalara entegre edilecek.

Bunun devamı olarak süperyatlarda spa, spor salonu, havuz, bahçe, şelale gibi denizde lüksü bir adım ileriye taşıyan unsurları daha fazla göreceğiz. Süperyatlar her gün biraz daha tatil köyüne dönüşecek. Tıpkı Norveçli tasarımcı Kurt Strand’ın konsepti California gibi. 350 milyon pound’a mal olacak 135 metre uzunluğundaki süperyatta gece kulübü, bowling pisti, oyun salonu, spor salonu, Türk hamamı, masaj salonu, wellness spa, bir şelale ve üç havuz olacak. Ve havuzlardan birinde sörf yapılabilecek.

Modern Tasarımların Yeni Rengi: Siyah

Bu arada süperyat dünyasında bazı ezberler de bozulmaya başlıyor. Çünkü modern tasarımların yeni rengi siyah. Süperyatlarda görmeye alışkın olduğumuz beyaz ve açık mavi, bej renkler yerini siyaha bırakacak. Neredeyse hiç yakıt harcamadan Atlantik’i geçmeyi başaran Black Pearl‘ü hatırlayın. Yat dünyasında devrim yaratan Oceanco ürünü Black Pearl, simsiyah gövdesi ve yelkenleriyle okyanusta nasıl da güzel süzülüyordu. Siyahın hakimiyeti sadece dış değil iç tasarımda da kendini gösterecek.

Yat Dünyasında 2020 Trendleri

İşte tam bu noktada geliyoruz asıl soru işaretine, yani bu kadar lüksle birlikte sürdürülebilirliğin nasıl sağlanacağına. İkisinin bir arada olması imkansız görünüyor değil mi? Bekleyip göreceğiz…

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları