preloader

Omega 3 ve Omega 6 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

01.02.2023
Omega 3 ve Omega 6 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazı Boyutu:

Omega 3 ve omega 6 hangi gıdalarda var, faydaları nelerdir, hangi hastalıklara yarar sağlar… Omega 3 ve omega 6 hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

Sağlık için yağlarla ilgili gerçekleri doğru bir şekilde anlamak önemlidir. On sene öncesine kadar popüler olan düşük yağlı beslenme önerileri nedeniyle, yumurtanın akı, sütün yağsızı ve gerçek tereyağı yerine margarin kullanması teşvik edilip, yağ oranı yüksek yiyecekler tüketilmesi tabu gibi görülürdü. Yeni çalışmalar tüm yağların kötü olmadığını ve doğru yağların tüketilmesi gerekliliğini gösterdi.

“Kötü” yağa karşı “iyi” yağa ilişkin son yıllarda keşfedilen anlayış sayesinde, hemen her menüde avokado yer alır, kahvelerin içine tereyağı eklenir, her fırsatta Hindistan cevizi yağı tüketilir olmaya başladı. Tüm “iyi” yağ tüketimindeki bu ani artışa rağmen, dünyanın yaklaşık yüzde 90’ından fazlasının iki tür omega-3 yağ asidi olan (EPA) ve (DHA) eksikliğinde farklılık görülmemesi bu konuyu mercek altına almayı gerektirdi. Kardiyovasküler koruma, beyin ve kalp sağlığı için çok önemli besleyiciden niye yeterince alamıyoruz, omega 3 ve omega 6 nedir, hangi gıdalarda var, faydaları nelerdir, öncelikli hangi hastalıklara yarar sağlar sizin için derledik.

Omega 3 ve Omega 6 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Omega 3 ve Omega 6 Nedir?

Aynı zamanda “iyi” yağ türü olarak da omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, doymamış çoklu yağ asitleridir. Her iki yağ asitleri de önemlidir ve vücut kendi üretmez. Bu nedenle, bu yağlara esansiyel yağ asitleri denir. Esansiyel yağları vücudumuzun kendi başına yeterli miktarda üretemez, optimum seviyelere ulaşmak için diyetimize eklememiz gerekir.

Omega 3 yağ asitlerinin kalp, beyin ve göz için önemli faydaları vardır. Omega 6 yağ asitleri de önemlidir ve öncelikle enerji için kullanılır. Omega 6 yağ asitleri GLA ve CLA kronik hastalıkların önlenmesinde önemli iken, en yaygın türü olan linoleik asit alındıktan sonra araşidonik asite (ARA) metabolize olur. Bu nedenle, beslenmede uzmanlar tarafından önerilen omega 6 ve omega 3 dengesini korumamız önemlidir. Omega 6 tüketim kaynaklarında ise seçici davranmaya devam etmeliyiz.

{773687}

Omega 3 Seviyensi Nasıl Artar?

Omega 3’ler genellikle deniz ürünlerinde, özellikle yağlı balıklarda bulunur. Fonksiyonel tıp doktoru Mark Hyman, cıva seviyelerini minimumda tutan yabani somon, uskumru, hamsi, ringa ve sardalyayı her fırsatta tüketmeyi tavsiye etmektedir. Balıklar harika EPA ve DHA omega 3 kaynağı olsa da bitki bazlı besin kaynakları da vardır. Keten tohumu, ceviz, chia tohumu, soya fasulyesi ve deniz sebzeleri bunlardan birkaçıdır.

Omega 3 ve Omega 6 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Omega 3 Takviyesi Alınmalı mı?

Amerikan Kalp Derneği, optimal omega 3 seviyelerini korumak için her hafta en az iki porsiyon balık yemeyi önermektedir. Fonksiyonel tıp doktoru nörolog Dr. David Perlmutter günlük 800 ila 1.200 mg önermektedir. Balıktaki civa konusunda endişeliyseniz, diyet kısıtlamalarınız varsa veya bir şekilde yeterince omega 3 aldığınızı düşünmüyorsanız, takviyeler önemli bir seçenektir. Balık yağı takviyesi seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler ise trigliserid formda olması, tercih edilen balık yağının kaynağı ve kalite standartlarıdır.

Trigliserid formda olan balık yağlarının emilimi, etil ester formuna göre olanlara kıyasla daha yüksektir. Soğuk okyanus sularında yaşayan balıkların omega 3 içeriği yüksektir. Soğuk sularda yaşayan küçük balıkların ise ömürlerinin diğer büyük balıklara kıyasla daha kısa olması nedeniyle de vücutlarında birikmiş ağır metal düzeyi çok daha düşüktür. Bu nedenle, küçük balıkların daha az oranda ağır metal içermesi nedeniyle ançüez, uskumru, sardalya, hamsi gibi küçük balıklardan elde edilen balık yağı takviyeleri tercih edebilirsiniz.

Tercih ettiğiniz balık yağının standartlarının International Fish Oil Standards (IFOS) tarafından 5 yıldız kalite onayına sahip olduğuna; Beslenme Konseyi (CRN), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Küresel EPA ve DHA Organizasyonu (GOED) tarafından belirlenen limit değerlerine göre test edilen bir balık yağı takviyesi olduğuna dikkat edilmesi uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

Omega 3 ve Omega 6 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

{773236}

Omega 3 ve Beyin Sağlığı

Beyin çoğunlukla yağdan oluşur. Büyük bir çoğunluğunu da omega 3 yağ asitlerinde DHA oluşturmaktadır. Yeterli miktarda hem omega 6 hem de omega 3 tüketmek beyin gelişimi, işlevi ve bakımı için çok önemlidir. Yeterli ve doğru omega 3 almak, beyin sağlığını korumanın ve desteklemenin önemli bir yoludur.

Omega 3 ve Kalp Hastalığı

Büyük ihtimalle omega 3’ler ile kalp sağlığı arasındaki bağlantıyı, trigliseridleri düzenleme ve azalması üzerindeki rolü duymuşsunuzdur. Trigliserid seviyeleri, HDL ve LDL seviyeleri ile birlikte kalp sağlığı ve kardiyovasküler hastalık riskinin temel göstergelerinden biridir. Birçok çalışma, omega 3’lerin trigliserid seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Omega 3 ve Omega 6 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Unutmayın, omega 3 gibi faydası bilinen bir takviye bile olsa hiçbir destek doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları