preloader

Mental Fitness’la Zihni Geliştirmenin 7 Yolu

17.05.2021
Mental Fitness’la Zihni Geliştirmenin 7 Yolu

Yazı Boyutu:

Depresyon belirtileri yaşayan insanların % 60'ı uygun desteğe erişemiyor veya yardım almaktan çekiniyor. Ancak sağlıklı beyin faaliyetleri ve dengeli duygusal durum için yapılan Mental Fitness’ı deneyebilirsiniz. 7 adımda zihninizi iyileştirmenin yollarını öğrenin.

Mental Fitness Nedir?

Mental Fitness’la Zihni Geliştirmenin 7 Yolu

Sağlıklı beyin faaliyetleri ve dengeli duygusal durum için yapılan egzersizlerdir.

Son yıllara kadarki bilgimiz, beyin faaliyetlerinin yaştan etkilendiğiyle sınırlıydı. Ancak, nörobilim alanında yapılan son çalışmalar bunun aksinin de geçerli olabileceğini kanıtladı. Artık her yaşta, eğitim yoluyla beyinimizi zihinsel olarak daha güçlü, sağlıklı ve zinde olacak şekilde iyileştirebileceğimizi öğrendik.

Sağlık hedefimiz fiziksel olarak güçlenmek olduğunda, ne yapacağınızı çoğumuz biliriz. Fiziksel sağlık söz konusu olduğunda, fitness hedeflerimize uygun dersler almak yıllardır kural olmuştur. İhtiyaç duyduğumuzda profesyonel antrenörlerden yardım alabilir ya da sanal derslere başlayabiliriz. Ancak duygusal sağlık söz konusu olduğunda aynı mantığın geçerli olmadığını düşünürüz.

Modern dünyada, her gün daha fazla insanın mental olarak, düzelmeye, iyileşmeye ihtiyacı oluyor. Pandemi sürecinde bu ihtiyaç katlanarak artmaya devam etmekte. Tükenmişlik, stres, anksiyete veya depresyon belirtileri yaşayan insanların % 60'ı hiçbir zaman uygun desteğe erişemez veya yardım almaktan çekinir. ABD’de 2021 yılı başında, COA adında bir girişim bu durumu değiştirmek amacıyla kuruldu.

Dünyanın İlk ‘Mental Fitness’ Merkezi

Mental Fitness’la Zihni Geliştirmenin 7 Yolu

COA, ruh sağlığı için açılan dünyanın ilk “spor salonu”dur. Zihinsel sağlığı, tıpkı fiziksel sağlık ya da form gibi, zinde ve güçlü hale getirme amacıyla yola çıkar. COA bu anlamda zihinsel sağlığı da proaktif ve günlük birer uygulama haline getirme misyonuyla kurulmuştur. Bu kuruluş; terapist liderliğinde grup olarak katılabileceğiniz duygusal fitness dersleri ve bireysel terapist hizmeti sunuyor. Amaç zihinsel sağlık için kaynakları, fiziksel fitness kadar yaygın, erişilebilir ve eğlenceli hale getirmektir.

Tükenmişlik, stres, anksiyete veya depresyon belirtileri yaşayan insanların % 60'ı hiçbir zaman uygun desteğe erişemez veya yardım almaktan çekinir.

Merkezde üyeler arzu ederlerse normal fitness derslerine benzer şekilde, sadece bir grup seansına katılmayı seçebilir, sekiz haftalık bir seriye kaydolabilir veya terapistle birebir çalışabilirler. Duygusal zindelik çalışmaları, süreklilik gösteren uygulamalardır. Zihinsel sağlık algısını, yalnızca iyi olmadığımızda dikkat ettiğimiz bir durum olmaktan, sağlığı teşvik etmek için proaktif olarak yaptığımız bir alışkanlığa çevirmek, yerleştirmek gerekmektedir. Çünkü tıpkı fiziksel sağlığımızda olduğu gibi, iyi olduğumuzda egzersiz yapmak çok daha kolaydır. COA'nın terapist liderliğindeki derslerinin yöntemi duygusal olarak sağlıklı insanların sahip oldukları yedi özelliğin üzerine inşa edilmiştir.

{773247}

Duygusal Olarak Zinde İnsanların Ortak Özellikleri Nelerdir?

Öz farkındalık, empati, mindfulness, merak ve sorgulama, oyun, esneklik, iletişim; duygusal anlamda dengede, zinde insanların ortak özellikleridir. Güçlendirebileceğimiz duygusal zindelik kasları gibi düşünülebilir.

Düzenli olarak gözetip, geliştirme yöntemleri vardır.

Öz Farkındalık

Mental Fitness’la Zihni Geliştirmenin 7 Yolu

Duygusal tetikleyicilerimizi ve önyargılarımızı anlama yeteneğidir. Duygusal zindeliğin temeli budur, çünkü kendi deneyimlerimiz üzerinde derinlemesine düşünemiyorsak ve bu durum başkalarıyla nasıl etkileşim kurduğumuzu etkiliyorsa, diğer özelliklerin geliştirilmesi zordur. Araştırmalar, insanların %95'inin kendilerinin farkında olduklarına inandıklarını, ancak yalnızca %10-15'inin gerçekten farkında olduklarını gösteriyor. Gerçek şu ki, bilmediğimizi bilmediğimiz çok şey var.

Bu özelliğin geliştirilmesi zor olsa da, düzenli bir kendi kendine sorgulama rutini oluşturarak başlayabilirsiniz. Her günün sonunda neyin iyi ve neyin o kadar iyi olmadığını düşünmek için 10 dakikalık bir bilgilendirme yapın. Günlük meditasyon yapın veya kendinize bir göz atmak ve size neyin iyi geldiğini fark etmek için yürüyüşe çıkın.

Empati

Empati, başkalarının duygularını, ihtiyaçlarını ve bakış açılarını anlama yeteneğidir. Başkalarının ne hissettiğini hissetmemize izin vermemizi gerektirir ve ilişkiler kurmak için kilit bir beceridir. Aynı zamanda, işler zorlaştığında bile dinlemeye ve anlamaya çalışmamıza yardımcı olur.

Her an empatik olmanız gerektiğini hissetmek yaygındır. Ancak başkalarına neler sunabileceğiniz ve belirli bir anda neyi ne kadar verme kapasitesine sahip olduğunuz konusunda net olmayı öğrenin. Sürekli kendini başkalarını yerine koymak, buna zorunlu hissetmek de, bazen çok yorucu ve yıpratıcı olabilir.

Mindfulness

Mental Fitness’la Zihni Geliştirmenin 7 Yolu

Araştırmalar, insanların %95'inin kendilerinin farkında olduklarına inandıklarını, ancak yalnızca %10-15'inin gerçekten farkında olduklarını gösteriyor.

Farkındalık, zorlu konuşmalarla başa çıkmamıza, rahatsız edici bilgiler konusunda şeffaf olmamıza, karmaşık geri bildirimleri doğru analiz etmemize ve bir sorun tamamen anlaşılana kadar sabırlı ve olumlu kalabilmemize yardımcı olur. Farkındalığı geliştirmenin ilk adımı, herhangi bir rahatsızlıkla nasıl bir ilişki kurduğunuza dair bir fikir edinmektir. Bazı insanlar rahatsız edici bir durumda olduklarında herkesi suçlar bazıları ise içe döner. Rahatsızlığa tepkinizin ne olduğunu anlamak, eğer işe yaramıyorsa bu tepkiyi değiştirmek için size daha fazla güç verir. Rahatsızlık ya da sorundan kaçınmaya, çekinmeye başladığınızı fark ederseniz, rahatsızlığın gerçekten bu kadar dayanılmaz olup olmadığını düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Bir süre onunla oturun, derin bir nefes alın ve başa çıkabileceğinizi kendinize kanıtlayın. Unutmayın, her sessizliği bozmanıza, her sorunu hemen çözmenize veya zor karşılaşmadan çekinmenize gerek yoktur.

{773558}

Merak ve Sorgulama

Merak, yetinme yerine büyümeyi sürdürme yeteneğidir. Doğru olmak istediğimizle doğru olan arasındaki farkı anlamamıza ve hoş görmemize yardımcı olur. Merakın önemli kısmı, soruların cevapları rahatsız edici olsa bile, soru sormayı alışkanlık haline getirmektir. Bu, savunma refleksinden kaçınmamıza yardımcı olur ve bizi büyümeye açar. Zor bir gerçekle karşılaştığınızda sorabileceğiniz bazı sorular şunlardır:

  • Bana bundan biraz daha bahseder misin?

  • Bu senin için nasıldı?

  • Bir dahaki sefere farklı ne yapabilirim?

Oyun

Mental Fitness’la Zihni Geliştirmenin 7 Yolu

Oyun, güvenli bir bağlantı ve yaratıcılık alanı geliştirme yeteneğidir. Bu, kısıtlamaları kaldırmak, insanlarla oldukları yerde buluşmak ve nasıl hissettiklerini görmek için bir şeyler denemekle ilgilidir. Yaratıcılığı harekete geçirir ve duygusal sağlığın ve kişilerarası bağlılığın çok önemli bir parçasıdır. Oyunun önemli bir parçası, onu günlük rutininize yerleştirmektir. Bu, bir ortam ısıtıcı oyunla toplantı başlatmak, bir hayvan fotoğrafı yarışması düzenlemek veya bazen kendinize aptal gibi davranmanıza izin vermek kadar basit olabilir. Ne kadar çok yaparsanız, o kadar doğal olur, o kadar kolay hisseder ve başkalarına da aynısını yapma izni verirsiniz. Sandığınızdan çok daha güçlü etkileri vardır.

Esneklik

Başarısızlık ve aksaklıklardan sonra, sebat etme ve geri dönme yeteneğidir. Başarısızlık durumlarında, başarılı olmaktan daha çok öğrenilecek şeyler vardır. Başarısızlıklar dünyanın sonu değildir. Hem iş hem sanat dünyası, ilk anda altından kalkılamayacak kadar çok ve büyük başarısızlıklar gibi görünen durumları tecrübe olarak kendine avantaj haline getirip, büyük başarılar yakalamış insanların hikâyeleriyle doludur. Bunu bilmemiz, her şeyi daha iyi anlamamıza, başımıza gelenler ve zorluklar karşısında esnek ve uyumlu olmamıza yardımcıdır. Direnç geliştirmeye başlamanın harika bir yolu, bir özgüven günlüğü tutmaktır. Arkadaşlarınızdan, yöneticilerden, iş arkadaşlarınızdan veya ortaklardan aldığınız her bir olumlu geri bildirimi not edin ve özgüveniniz düşük olduğunda bakın. Geçmiş övgü ve başarılardan oluşan bu birikime sahip olmak, sert iç eleştirmeninizle tekrar konuşmanıza ve sağlıklı benliğinizi "Hikâyenin tamamı bu değil" demeye çağırmanıza yardımcı olacaktır.

İletişim

Mental Fitness’la Zihni Geliştirmenin 7 Yolu

Kelimeleri ihtiyaçlara, sınırlara ve beklentilere atama yeteneğidir. Sağlıklı ilişkileri sürdürmek, iyi ve kesintisiz iletişimde bulunabilmek çok önemlidir. Kendinizi başka biriyle bir anlaşmazlık içinde bulduğunuzda, tartışmada pozisyon değiştirmeyi deneyin. Bu, karşı tarafın bakış açısını daha tutarlı görmenize yardımcı olur ve en iyi seçimi daha net hale getirebilecek yeni noktaları açığa çıkarır. Birbirinizi anladığınızdan emin olun. Tartışmaların alevlenmesi, çözümsüzlüğe gitmesindeki ana sebep, çoğunlukla tarafların birbirini yanlış anlıyor olmasındandır.

OGGUSTO Well-Being Editörü Yaprak Üner’in diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Yaprak Üner
Yaprak Üner Tüm Yazıları