preloader

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

02.03.2020
Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Yazı Boyutu:

Kilo verme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de metabolizma hızı. Kilo alıp kilo verme konusunda daha etkili sonuçlar almak için metabolizmayı hızlandırmanın yollarını sizler için mercek altına aldık. İşte sağlıklı zayıflamak için metabolizmanızı hızlandırmanın yolları.

Zayıflamak için kontrol etmeniz gereken en önemli şeylerden biri metabolizma hızı! Kilo verip alma konusunda büyük rol oynayan metabolizma hızını artırmanın yollarını sizler için sıraladık. İşte metabolizmayı hızlandırıp, kilo vermek için yapmanız gerekenler.

Metabolizma Hızı Nedir?

Metabolizma, vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için bir günde ihtiyaç duyulan minimum enerji miktarıdır. Dinlenme anında vücudun kalori harcama hızına bakılarak ölçülür ve her insanın metabolizması birbirinden farklıdır.

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Sadece kilo verme konusunda değil kilo almak için de büyük bir önem taşıyan metabolizma hızını etkileyen birçok faktör arasında; yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, mevcut hastalıklar, kullanılan ilaçlar, stres, uyku düzeni, uygulanan diyet ve fiziksel aktivite yer alır. Vücudunuzdaki kas oranı ne kadar fazlaysa metabolizmanız da bir o kadar iyi çalışır. İşte metabolizmayı hızlandırmanın farklı yolları…

Sofranızda Baharatlara Yer Açın

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Pul biber, zerdeçal, tarçın, zencefil gibi baharatları salatalarınıza, çorbalarınıza ve yoğurdunuza katarak hem bağışıklığınızı güçlendirmeye hem de metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Su Tüketiminizi Artırın

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Uyguladığınız diyet ne olursa olsun değişmeyen tek kural bol bol su içmek. Vücutta oluşan su kaybı nedeniyle, metabolizma hızı yavaşlayabilir. Yeterli su tüketimi vücutta biriken toksik maddelerin atılmasına katkı sağlar ve metabolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olur. Günlük olarak kg başına 30 ml su tüketmeye çalışın.

Az ve Sık Beslenin

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Gün içerisinde 2,5-3 saatte bir küçük atıştırmalıklar yemek; metabolizmanızı hızlandırmanıza yardım ederken, kan şekerinizi dengede tutmaya katkı sağlar. Uzun saatler boyunca aç kalmanız kan şekeri dengenizi bozabilir ve bir sonraki öğünde daha fazla yemek yemenize sebep olabilir.

Yeşil Çay İçin

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Yeşil çay, içerisindeki kateşin ve polifenoller sayesinde yüksek antioksidan özelliği taşır. Araştırmalar günde 2-3 fincan yeşil çay içmenin metabolizmayı hızlandırdığını gösteriyor. Eğer kafeine karşı bir duyarlılığınız yoksa, yeşil çay içebilirsiniz.

Protein Tüketiminizi Artırın

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Metabolizmayı hızlandırmak için kas kütlenizi artırmanız gerektiğini biliyorsunuz. Protein tüketmeden kas kütlenizi artırmanız ise mümkün değil. Proteinlerin vücutta sindirilme süreleri uzundur ve doğrudan enerji kaynağı olarak kullanılmazlar. Vücut proteini karmaşık bir metabolik süreçten geçirirken daha çok kalori harcar. Bu durum da metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Beslenmenizde günlük ihtiyacınız kadar yumurta, süt ürünleri, kırmızı ve beyaz ete yer vermeye özen gösterin. Böylelikle hem tokluk sürenizi uzatmış hem de kas oranınızın artmasına katkı sağlayarak metabolizmanızı hızlandırmış olursunuz.

Farklı Gıdalarla Beslenin

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Gıda çeşitliliğini artırmak, farklı besin öğeleri almanızın yanı sıra metabolizmayı da farklı derecelerde aktive eder. Her gün aynı gıdaları yemek, metabolizma hızının düşmesine neden olabilir. Bu yüzden öğünlerinizde küçük değişiklikler yaparak beslenmenizi çeşitlendirmeye özen gösterin.

Daha Çok Hareket Edin

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Yapılan fiziksel aktivitenin “egzersiz” olarak sayılabilmesi için düzenli olarak haftada minimum 3 gün ve 40-45 dakika boyunca uygulanması gerekir. Bunu yapacak vaktiniz yok ise asansör kullanmayıp merdiven çıkmak, yakın mesafelere arabayla değil yürüyerek gitmek gibi değişiklikler yaparak daha aktif bir hayatı benimseyebilirsiniz. Hareket etmeden sadece yeşil çay tüketmek ya da az ve sık beslenmek bu konuda yeterli olmayabilir.

Pınar Şen
Pınar Şen Tüm Yazıları