Butik Spor Stüdyosu Tercih Etmek İçin 4 Sebep

Hijyen ve temizlik koşullarından, hızlı ilerleme sağlamasına kadar butik spor stüdyolarını daha etkili ve çekici yapan avantajlı unsurları listeledik.

Butik spor stüdyoları son yıllarda popülaritesi sürekli olarak artan ve bunun sonucunda fitness sahnesinde patlama yaratan bir olgu. Bu stüdyoların sahip olduğu çalışma prensibinin getirdiği “aynı anda daha az kitleye hizmet verme” politikası butik spor stüdyolarını daha büyük salonlara veya merkezlere sahip olma zorunluluğundan muaf bırakıyor. Dolayısıyla bu durumun bir getirisi olarak butik spor stüdyoları; sayıca fazla oluşuyla sık ve lokasyon açısından daha erişilebilir noktalarda, hatta bazen üyelerin evden/işten yürüme mesafesiyle çok daha rahat ulaşılabilir konumlara sahip oluyor. Ki bu da özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için trafik gibi insanların vaktini boşa harcayan bir unsurun karşısında butik spor stüdyolarını henüz içine girip hizmet almadan bile 1- 0 öne geçiriyor.

Geleneksel spor salonları, geniş alana yayılan pek çok çeşitte antrenman ekipmanı ve kardiyo aletleri ile farklı egzersiz sınıfları oluşturarak her türden egzersize odaklanan üyeyi bünyesine çekmek üzerine tasarlanarak, daima bu çalışma prensibiyle hizmet verir. Butik spor stüdyoları ise az kişiyle spesifik grup egzersizleri ve bireysel çalışma imkanı sunan özel seanslara odaklanır. Ayrıca son fitness trendlerini hızla uygulamaya koyması, sunduğu küçük grup veya bireysel egzersiz sınıfları ve kilo kontrolü için beslenme uzmanı ile çalışma gibi tamamlayıcı hizmetler sunması butik spor stüdyoları için pek çok avantajı da beraberinde getirmekte.

“Hedef-Hizmet-Sonuç“ döngüsünde butik spor stüdyolarını bir adım öne taşıyan bir “paket” olduğu düşünülürse, bu paketin sahip olduğu unsurları şöyle sıralamak mümkün:

Hijyen ve Güvenlik Konusunda İçiniz Her An Rahat

Dürüst olalım, butik spor stüdyoları daha az insan trafiğine maruz kaldığı için iç atmosferinden temas noktalarına kadar pek çok unsur düşünüldüğünde daha temiz ve hijyeniktir. İnsan trafiğinin az olması diğer yandan hijyen kurallarının da daha rahat sağlanması ve kontrol altına alınmasını sağlar. Üstelik içinde bulunduğumuz pandemi dönemi ve alınması gereken tedbirler göz önünde bulundurulduğunda giren çıkan sayısının kontrol altında tutulduğu ve önlemlerin daha sıkı ve kolay bir şekilde takip edilebildiği butik stüdyolar sporu hayatımızın bir parçası haline daha içimiz rahat bir şekilde getirmemize yardımcı oluyor. Peki sirkülasyonu oldukça fazla olan spor salonlarına göre butik stüdyolarda ne tip önlemler alınıyor? Yurtdışındaki en dikkat çeken spor trendlerinden biri olan Megaformer’ın Türkiye’deki tek adresi olan ShapeUp İstanbul’un kurucu ortağı Metin Eroğlu aldığı önlemleri OGGUSTO okurları için paylaştı.

“ShapeUp, Yoga ve Megaformer olmak üzere iki ayrı alanda hizmet veren iki farklı stüdyoya sahip. Bu dönemde, önlemlerimizi planlarken öncelikle stüdyo ziyaretçilerimiz için belirli bir rota oluşturmayı ve düzenli tekrar ile alışkanlık kazandırmayı uygun gördük. Bu rota kapı önündeki dezenfektanlı paspas ile başlıyor, hemen girişte bulunan temassız dezenfektan ise stüdyo içi belirli konumlara yerleştirilmiş olup, katılımcılar sık sık kullanılmaya teşvik ediliyor. Stüdyo içerisinde bulunan tüm personel ve üyelerin stüdyo girişlerinde ateşlerinin ölçülmesi ise zorunlu bir uygulamamız. Soyunma odalarını aynı anda sadece iki kişinin kullanımına açıp, duş kullanımını servisten çıkarmamız da üyeleri derslere hazır gelmeye teşvik ediyor. 

Ders içi, öncesi ve sonrası yoğunluğu kontrol altında tutmak için de, Megaformer ve Yoga ders başlangıç-bitiş saatlerini aynı dilime getirmemeye özen gösterdik ve ders içi kapasitemizi Yoga’da 15’ten 7’ye, Megaformer’da 9’dan 7’ye indirdik. Ekipmanlar her ne kadar ders öncesi ve sonrası personellerimiz tarafından temizlense de, üyelerimizin aklında soru işareti kalmaması adına herkesin mat ve makinesine kişisel dezenfektanlar da sunduk. Pandemi öncesi de üyelerimizin alışkanlık edindiği kullanılan ekipmanı temizleme geleneği ise, hala mevcut olup artık daha bilinçli şekilde uygulanmaktadır. Ortak kullanım alanlarında zorunlu tutsak da, üyelerimizin sağlığı için ders anında maske kullanımasını önermiyoruz, ancak dersi veren eğitmenimiz dahil tüm personellerimiz sizlerin ve kendi sağlıkları için buna çok özen gösteriyorlar.”

Gözle Görülür İlerleme, Motivasyon ve Minimal Sakatlık Riski

Butik spor stüdyolarında daha küçük gruplarla çalışma ve bireysel çalışma için hizmet bedelinin daha büyük rakamlara tekabül edeceğinin düşünülmesi kaçınılmaz. Ancak spor yapmak sağlık için ne kadar faydalıysa sakatlanmaları da beraberinde getirebileceği için bir o kadar tehlikeli; vücudu şekle sokmak ve geliştirmek için de ne kadar etkiliyse hareketlerin doğru yapılmadığı durumlarda bir o kadar verimsizdir. Dolayısıyla bir antrenör rehberliğinde ve kontrolünde spor yapmak bu aşamalar için hem olası bir sakatlanma ihtimalini ortadan kaldırır hem de vücut geliştirme ve şekillendirme hedeflerine daha hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmayı sağlar.

Büyük bir spor salonunda hizmet verilen kişi sayısının çok daha fazla olması antrenörlerin üyelere göstermesi gereken ilginin çok fazla bölünmesine ve yapılan egzersizlerin izlenip kontrol edilmesinin zorlaşmasına sebep olur. Butik spor stüdyolarında ise 3’er, 5’er veya maksimum 8’er kişilik gruplara dahil olunan programlarda antrenör çok daha fazla kontrole sahiptir ve bu da üyeleri daha iyi izleyerek egzersizleri birebir olarak daha uzun süre yönlendirip yönetmesini sağlar. Bu da gruptaki üyelerin spordan yadsınamaz seviyede verim almasına imkan verir.

Butik stüdyolar hizmet verdikleri egzersiz alanında uzmanlaştıkları için o egzersizlerin en etkili yöntemlerini ve püf noktalarını çok iyi bilirler. Dolayısıyla yoga, pilates, Megaformer gibi egzersizler için “yoga stüdyosu" veya “pilates stüdyosu” gibi çeşitli egzersiz türlerinden hangisi olursa olsun butik stüdyolarda bu konuda daha gelişmiş ve etkili hizmet sunar.

Üstelik bazı stüdyolar ise fizyoterapistlerle çalışır ve fizyoterapistler liderliğinde yapılan egzersizlerle omurga sağlığı için en iyi ve doğru sağlık yatırımıdır. Çeşitli ağrı, duruş bozukluğu ve hatta egzersizlerle düzelebilecek seviyede skolyoz gibi rahatsızlıklar için fizyoterapistlerin kontrolünde yapılan egzersizlerle hem tedavi edici hem vücut geliştirici-şekillendirici sonuçlara ulaşmak mümkün.

Son olarak butik spor stüdyoları kesinlikle nasıl ilham vereceğini bilen fitness eğitmenleri ile çalışıyor. Daha az kişiye odaklanarak üyelerini daha yakından tanıyabilen eğitmenler, yakın ilgiyle üyelerinin kişisel hedeflerine ulaşılması için nasıl çalışacağını, ilham vereceğini ve motive edeceğini bilir.

Sosyalleşin ve Bir Ailenin Parçası Olun

Birini seçin: bir arkadaşınızla spor salonuna gidip koşu bandında kulaklıklarınızı takıp koşmak mı, yoksa bir arkadaşınızla veya arkadaş grubunuzla bir egzersiz grubunda aynı deneyimi paylaşmak mı? Özellikle son zamanlarda bir komünite yaratan butik spor stüdyoları spor yapmayı yalnızca sağlıklı bir aktivite olmaktan çıkarıp sosyalleşme imkanı da sağlayan bir etkinlik haline getiriyor. Tanışılan her yeni kişiyle yeni şeyler keşfetmenin tadını bu sefer her biri kendine özgü tarzları olan eğitmenlerinizle yeni şarkılar ve müzikler eşliğinde çıkarabilirsiniz. İşte deneyiminize motivasyon, enerji ve hareketlilik katan en eğlenceli unsur!

Sıra Beklemeye Son Verin!

Evet bu stüdyolarda her şey var, bir şey hariç: sıra beklemek! Herhangi bir ekipmanı kullanmak için beklenen sıralar butik spor stüdyolarında olmayan tek şey. Her şey egzersiz programını düzenleyen antrenörlerin kontrolünde olduğu için size yalnızca fiziksel aktivitenize odaklanmak düşer ve hem zamanınız hem de egzersizleriniz daha verimli geçer.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.