preloader

Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde

25.03.2024
Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde

Yazı Boyutu:

Manş Denizi’nin ardından Kuzey Kanalı ve geçtiğimiz günlerde de Cook Boğazı’nı yüzerek geçen ve ‘7 Oceans’ın tüm parkurlarını tamamlamaya daha da yaklaşan Aysu Türkoğlu hepimizin gururu olmayı başardı.

Manş Denizi‘ni 2022 Temmuz ayında 16 saat 28 dakikada, Kuzey Kanalı‘nı 2023 Ağustos’ta 11 saat 48 dakika 19 saniyede; Cook Boğazı‘nı ise Mart 2024’te, üstelik -hava şartları nedeniyle- gece yüzerek geçen Aysu Türkoğlu hayalini tamamlamaya bir adım daha yaklaştı.

Hedefi Oceans Seven’ı tamamlayıp Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek olan Aysu Türkoğlu ile Cook Boğazı‘nı yüzüşünün ardından bir araya gelip yüzme kariyeri, başarıları ve gelecek hedefleriyle ilgili merak ettiklerimizi sorduk.

Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde

Son dönemin belki de en güzel, en heyecanlı anlarını bize yaşattın. Hep birlikte senin dünyanın bir diğer ucunda attığın kulaçları takip ettik. Cook Boğazı geçişi senin için nasıldı?

Cook Boğazı için yolculuğum başladığında sponsorlukla ilgili büyük bir sorunla karşı karşıyaydım ama Özlem Güsar ve ışıldayan kadınlarla; TOG Vakfı önderliğinde başlatılan kampanyaya ülkemin güzel insanları kayıtsız kalmadı ve kulaçlarıma destek oldular. Birlikte bu sorunu hızlıca atlatabildik, o yüzden buradan herkese tekrar çok teşekkür ediyorum. İşin yüzme kısmıysa benim her zaman en rahat ve emin olduğum kısım. Öncesinde çok çok fazla antrenman yaptım ve bu geçiş için çok hazırdım, bu yüzden sonuç da mutlulukla geldi.

7 Oceans’ı tamamlamada giden yolda bu üçüncü boğaz geçişin oldu. Diğerleriyle kıyasladığında Cook Boğazı geçişini nasıl anlatırsın?

Hepsinin yeri benim için çok ayrı ama sanırım Cook aralarındaki en bilinmezliklerle dolu olanı. Her an her şey değişebiliyor. Özellikle havanın getirdiği değişkenlik tüm koşulları olumlu olumsuz etkileme etkisine sahip bu yüzden kafanızda her şeyin değişebileceğini düşünerek girmeniz gerekiyor suya.

Boğazı geçmek kadar gece yüzmek de konuşulması gereken ayrı bir başarı. Çoğumuzu görüntüsüyle bile ürküten karanlık sularda yüzmek sana neler hissettirdi?

Koca bir hiçliğin ortasında suyun içinde tek başınasınız ve de karanlıkta düşünsenize… Kulağa çok korkutucu geliyor. Ama deniz benim kendimi bulduğum yer ve ben bu yeri çok seviyorum. Bu yüzden yüzüşün gece olması aslında bu geçişin içerisinde daha da yoğunlaşmamı sağladı. Denizle bütünleştim, her kulaç atışımda arkamda kalan kara parçasından nasıl uzaklaştığımı izledim. Yani gece yüzüşü denizle aramdaki bağı kuvvetlendirdi diyebilirim. Bir de çok şanslıyım harika bir ekibim var. Bu bir ekip işi ekibiniz ne kadar iyiyse siz de o kadar iyisiniz.

Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde
Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde

Cook Boğazı’nı geçmek için nasıl hazırlandınız?

Çok ciddi anlamda havuz antrenmanları yaptım. Denize ulaşımım zor olduğu için genel olarak yüzme antrenmanlarım havuzda oldu ancak fırsatım oldukça en az ayda iki kez denize gittim. Bunun yanında kuvvet antrenmanlarım, fizyoterapi desteği ve psikolojik anlamda desteklenerek ilerliyorum. Özellikle fizyoterapi ve psikolojik destek bu tür uzun geçişlerde cidden çok büyük bir önem taşımakta. Manş sürecinden sonra menajerim Nesli’nin “Aysu böylesi zorlu bir tempoda bedenin kadar zihninin de rahatlamaya çok ihtiyacı var” demesiyle kafa olarak da kendimi yetiştirmeye başladım. Buradan kendisine teşekkürler.

Bu boğaz geçişinde sponsor sorunu yaşadın ama bir diğer yandan da herkes sana yanında olduğunu gösterdi. Başarın hepimize çok büyük gurur veriyor. Destekleri ve neler hissettirdiklerini nasıl anlatırsın?

Böylesi belirsizlik içerisinde olan ve dünyanın çok farklı yerlerinde yer alan parkurlar için oldukça fazla bütçe gerekiyor ve bunun içinde sponsora ihtiyaç duyuluyor. Ben de neredeyse her geçişimde bunun sorununu oldukça fazla yaşadım. Bu geçişimde de gitmeme iki hafta kala sponsorum destek olamayacağını bir mesajla bildirdi. Bu yüzden geçişimle alakalı en üzülüp yıprandığımız konu bu oldu. Ama yine de şu an Yeni Zelanda’dayım ve bu yüzüşü yaptım, yaptık. Her attığım kulaçta desteklerinizi hissettim o yüzden bana destek olan, inanan ve sevgisiyle sarıp sarmalayan herkese çok çok teşekkür ederim.

Peki yüzmeye nasıl başladığınızı sizden dinleyebilir miyiz?

Dört kişilik bir ailenin en küçük üyesiyim. Benden altı yaş büyük bir ablam var ve benden önce o yüzücüydü aslında. Ben de zamanla ondan görüp ilham aldım. Yedi yaşında, birinci sınıfa giderken ilk yüzme maceram başladı.

Yüzme konusunda sizi en çok motive eden ne oldu? -Özellikle uzun saatler süren yüzmede- Sizi en çok zorlayan şeyler neler oldu?

Yüzmek benim için bir antrenmandan çok her antrenmanda kendi sınırlarımı keşfetmek aslında. Ben her yeni bir yüklenmede, yeni bir geçişte kendimi ve sınırlarımı tanıma fırsatı buluyorum. Kaç kişi bunu deneyebilir ki? Aynı zamanda Bodrum’da doğup büyümüş biri olarak deniz her zaman benim evim gibi olacak. Genellikle yüzüş uzun da sürse o anki durumdan zevk almaya çalışırım. Ama özellikle Manş geçişinde yüzüşümün uzamış olması beni etkilemişti. Çünkü durum çok belirsizdi. Yani beni zorlayan şey belirsizlik diyebilirim.

Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde
Aysu Türkoğlu, Cook Boğazı geçişi öncesinde suya girmeden dakikalar önce
Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde
Aysu Türkoğlu Cook Boğazı yüzüşü sırasında

Manş Denizi’ni ve Kuzey Kanalı’nı da yüzerek geçtiniz. Bu deneyimlerinizi anlatır mısınız?

İkisinin de ben de bıraktığı çok farklı ve benzersiz duyguları var. Öncelikle Manş geçişim her şeyin başlangıcı olan bir yüzüştü. Ben her zaman içimdeki deniz tutkusunu hissederdim ama bu geçişle aslında denizin içinde yaşadığımı anladım. Özellikle Manş Kanalı’na giderken oldukça fazla zorluk çektim ve bu beni mental olarak çok zorladı, yüzme günüm geldiğinde beni nelerin beklediğinin farkındaydım ancak bu kadar kötü koşullar yaşayabileceğimizi düşünmüyordum. Çok fazla akıntı ve medcezir oranıyla karşılaştık.

Bunca olumsuzluğa rağmen çıktığımda çok mutluydum. Çünkü bu işi yapmayı seviyorum. Size iyi gelen şeyleri yapınca koşullar ne kadar zor olursa olsun devam ediyorsunuz, en azından ben öyle yapıyorum… Manş’a gidene kadar “Bir daha geçişe gitmem, bu bana yeter” diyordum, geçtikten sonra ise “Evet şimdi nereye gidiyoruz?” demeye başladım.

Bu soruyu kendime sormamla beraber Kuzey Kanalı kapımı çaldı. Kuzey Kanalı yüzüşüm benim için çok anlamlı bir deneyim. Manş’ta da işi ne kadar sevdiğimi anlamıştım, bunda ise yaptığın işten zevk alarak ilerlemenin ne kadar önemli olduğunu. Normal şartlarda Kuzey Kanalı insan vücudunda ciddi hasarlar bırakabilecek bir kanal, ancak ben sudan çıktığımda suratımdan gülücükler fışkırıyordu. Siz ne kadar olayların içerisinden “o anı” yaşayarak geçerseniz, gelecek korkusuna girmezseniz hayat da size bunun hediyesini veriyor.

Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde
Aysu Türkoğlu
Kuzey Kanalı’nı geçmek üzere İrlanda’nın Donaghadee’de antrenman yaparken

{45624}

Yüzme kariyerinde dönüm noktası yaşadığını düşünüyor musun? Ya da ‘Şunu yaparsam dönüm noktam olacak’ dediğin bir hedefin var mıdır?

Bence her yüzüşüm bir dönüm noktası. Çünkü bana bir insanın, bir okulun veremediği bilgiler; yaşatamadığı deneyimler kazandırıyor. Bu yüzden hayatın içinden zevk aldığım işi yaparak her seferinde dönüm noktalarından geçiyorum.

Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde

New York’ta katılacağın maratonun haberini aldık ama bir diğer yandan da bir sonraki geçişin için şimdiden çok heyecanlıyız. Yakın gelecekteki planlarını senden dinleyebilir miyiz?

Manhattan geçişi için çok heyecanlıyım, çünkü o da gece olacak ve New York’un ışıltısını suyun içinden izlemek bambaşka bir tecrübe olacak. Yakın gelecek planlarımın arasında ise 7 Ocean parkurlarını bir bir tamamlamak var. Ama 27 yaşımdan önce! Eğer ki 27 yaşına kadar bu parkurların tamamını tamamlarsam, parkurları tamamlayan en genç kadın sporcu olup Guinness Rekorlar Kitabı’na giriyorum.

Yüzmede kendine profesyonel bir kariyer yaratmak isteyenlere ne önerirsiniz?

Yüzme çok bireysel ve üç günlük bir antrenman kaybını bile kaldıramayan bir spor. Bu yüzden disiplin ve sevgi bir arada tutarak yapıldığı takdirde başarının gelmesi kesin gözüyle bakıyorum. Tabii ki bir şeyi çok isterseniz zaten sonuç belli, yaparsınız.

Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde
Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde

Kendiniz için idol aldığınız isimler var mı?

Tabii ki var. Bu yolda hayatıma dokunan, bana yol gösteren herkesi idol olarak görüyorum. Anne babamdan tutun da menajerim Nesli Özel’e, en büyük destekçilerimden açık su yüzücüsü Murat Öz’e kadar.

7 Oceans Hakkında
En zorlu yüzme etaplarından oluştuğu kabul edilen Oceans Seven/7 Oceans dünya üzerindeki yedi açık deniz kanalını kapsıyor. İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Denizi, İrlanda ve İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı, Yeni Zelanda’nın Kuzey ve Güney adası arasındaki Cook Boğazı, Hawaii’deki Moloka’i ve O’ahu arasındaki Kaiwi Kanalı, Katalina Adası ve Los Angeles arasındaki Katalina Kanalı, Japonya’daki Tsugaru Boğazı, İspanya ve Fas arasındaki Cebelitarık Boğazı bu yedi kanal.

Şimdiye kadar sadece 22 kişinin tamamladığı bu yüzme maratonunu tamamlamayı hedefleyen Aysu Türkoğlu, Cook Boğazı geçişi sonrası maratonu tamamlamaya bir adım daha yakın.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları