preloader

Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde

09.08.2023
Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde

Yazı Boyutu:

Manş Denizi’nin ardından Kuzey Kanalı’nı da yüzerek geçen Aysu Türkoğlu ile tüm merak ettiklerimizi sormak için bir araya geldik.

Manş Denizi’ni 2022 Temmuz ayında 16 saat 28 dakikada yüzerek geçen Aysu Türkoğlu hayalini tamamlamaya bir adım daha yaklaştı ve 40 kilometrelik Kuzey Kanalı’nı da 11 saat 48 dakika 19 saniyede yüzdü. Hedefi Oceans Seven’ı tamamlayıp Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek olan Aysu Türkoğlu ile Kuzey Kanalı’nı yüzerek geçmesinden önce bir araya geldik ve yüzme kariyeri, başarıları ve gelecek hedefleriyle ilgili merak ettiklerimizi sorduk.

Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde
Aysu Türkoğlu
Kuzey Kanalı’nı geçmek üzere İrlanda’nın Donaghadee’de antrenman yaparken

Biz sizi gurur veren başarılarınızla tanıyoruz. Yüzmeye nasıl başladığınızı sizden dinleyebilir miyiz?

Dört kişilik bir ailenin en küçük üyesiyim. Benden altı yaş büyük bir ablam var ve benden önce o yüzücüydü aslında. Ben de zamanla ondan görüp ilham aldım. Yedi yaşında, birinci sınıfa giderken ilk yüzme maceram başladı.

Yüzme konusunda sizi en çok motive eden ne oldu? -Özellikle uzun saatler süren yüzmede- Sizi en çok zorlayan şeyler neler oldu?

Yüzmek benim için bir antrenmandan çok her antrenmanda kendi sınırlarımı keşfetmek aslında. Ben her yeni bir yüklenmede, yeni bir geçişte kendimi ve sınırlarımı tanıma fırsatı buluyorum. Kaç kişi bunu deneyebilir ki? Aynı zamanda Bodrum’da doğup büyümüş biri olarak deniz her zaman benim evim gibi olacak. Genellikle yüzüş uzun da sürse o anki durumdan zevk almaya çalışırım. Ama özellikle Manş geçişinde yüzüşümün uzamış olması beni etkilemişti. Çünkü durum çok belirsizdi. Yani beni zorlayan şey belirsizlik diyebilirim.

Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde
Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde

Geçtiğimiz yıl Manş Denizi’ni yüzerek geçen en genç Türk oldunuz. Bu deneyiminizi anlatır mısınız?

Öncelikle çok çeşitli antrenmanlarla hazırlandım bu geçişe. Çünkü beni şartları belli olmayan sürekli değişiklik gösteren bir deniz bekliyordu ve bundan dolayı benim her koşula alışık olmam gerekiyordu. Çeşitli kuvvet antrenmanları, 2, 4, 6 saatlik deniz havuz antrenmanları ve 12 ay durmaksızın her hava koşulunda girilen psikolojik deniz antrenmanları… Bunların hepsi beni Manş Denizi geçişine hazırlayan ve dayanıklı hale getiren çalışmalar oldu.

{45624}

Kuzey Kanalı’nda yüzmek için nasıl hazırlanıyorsunuz?

Çok çeşitli ve uzun süreli antrenmanlarım oluyor. Ancak bunlardan Kuzey Kanalı için spesifik olarak yaptığım antrenman soğuk su ve buzlu bir küvetin içinde beklemek. Özellikle şu an yaz ayında bulunduğumuz için hava ve su oldukça sıcak. Ama benim geçişe başlayacağım ülke İrlanda bitireceğim yer ise İskoçya. Bu yüzden soğuğa alışık olmam gerekiyor. Geçiş için İrlanda’nın iklimine ve hava koşullarına da alışmam gerekiyor. Bunun için erkenden geldim ve antrenmanlara buradaki denizde devam ediyorum.

Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde

Kuzey Kanalı’nı geçtikten sonra kendiniz için koyduğunuz yeni hedefler var mı?

Tabii ki var! Manş Denizi ve Kuzey Kanalı’nın da içinde bulunduğu ‘7 Oceans’ denilen, dünyanın zorlu denizlerinin içinde bulunduğu parkurları tamamlamak en büyük hedefim.

Yüzmede kendine profesyonel bir kariyer yaratmak isteyenlere ne önerirsiniz?

Yüzme çok bireysel ve üç günlük bir antrenman kaybını bile kaldıramayan bir spor. Bu nedenle ben disiplin ve sevgiyi bir arada tutularak yapıldığı takdirde başarının gelmesine kesin gözüyle bakıyorum. Ve tabii ki bir şeyi çok isterseniz zaten sonuç belli, yaparsınız.

Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde
Aysu Türkoğlu ile Hayallerinin ve Hedeflerinin İzinde

Kendiniz için idol aldığınız isimler var mı?

Tabii ki var. Bu yolda hayatıma dokunan, bana yol gösteren herkesi idol olarak görüyorum. Anne babamdan tutun da menajerim Nesli Özel’e kadar.

7 Oceans Hakkında
En zorlu yüzme etaplarından oluştuğu kabul edilen Oceans Seven/7 Oceans dünya üzerindeki yedi açık deniz kanalını kapsıyor. İngiltere ve Fransa arasındaki Manş Denizi, İrlanda ve İskoçya arasındaki Kuzey Kanalı, Yeni Zelanda’nın Kuzey ve Güney adası arasındaki Cook Boğazı, Hawaii’deki Moloka’i ve O’ahu arasındaki Kaiwi Kanalı, Katalina Adası ve Los Angeles arasındaki Katalina Kanalı, Japonya’daki Tsugaru Boğazı, İspanya ve Fas arasındaki Cebelitarık Boğazı bu yedi kanal.

Şimdiye kadar sadece 22 kişinin tamamladığı bu yüzme maratonunu tamamlamayı hedefleyen Aysu Türkoğlu, Kuzey Kanalı geçişi sonrası maratonu tamamlamaya bir adım daha yakın olacak.

Kübra Haniç İnce
Kübra Haniç İnce Tüm Yazıları