preloader

En İyi Bisiklet Modelleri

En İyi Bisiklet Modelleri

Yazı Boyutu:

Değişen ve gelişen trendler ışığında bisiklet dünyasının öne çıkan birbirinden özel modellerini keşfedin.

Son dönemlerde otomotiv dünyasındaki değişimlerin daha yoğun şekilde gündemde olduğu bir sır değil. Özellikle elektrifikasyon odağında küresel üreticilerin yaptığı yatırımların ortak noktasında ise daha çevreci bir ulaşım yaratma arayışı var. Bu arayışın şehir içerisindeki en temel çözümünün ise bisiklet olduğunu kaçımız gerçekten düşünüyoruz? Bugün çok ciddi boyutlara gelen otomobil sahipliği giderlerinin de etkisiyle, bisiklet dünyasının da son yıllarda artan bir pazar payı ivmesine sahip olduğunu görüyoruz. Burada da elektrikli modellerin şehir içi ulaşımda ciddi tercih sebebi olması pek çok kişi gibi bizleri de şaşırtmıyor. Bu yazıda, farklı segmentler altında öne çıkan yeni nesil bisiklet modellerine yakından bakıyoruz.

En İyi Gravel Bisiklet Modelleri

En İyi Bisiklet Modelleri

Bisiklet dünyasının son 5 yıllık sürecinin en dikkat çeken segmenti için “Gravel” desek çok da yanlış olmaz. Performanslı kullanım ile arazi kullanımını bir arada sunmaları sebebiyle büyük ilgi gören Gravel bisikletler, dağ bisikletlerine göz kırpacak geniş lastik çapı desteğiyle geliyor.

Giant Revolt

En İyi Bisiklet Modelleri

Dünyanın en büyük bisiklet üreticilerinden birisi olan Tayvan merkezli Giant, daha çok TCR serisiyle meraklıların zihninde yer ediniyor. Markanın Gravel segmentine giriş anahtarı olan Revolt da son yıllarda elde ettiği başarılarla listemizde yer vermeden geçemeyeceğimiz isimlerin başında geliyor. Fiyat/performans dinamikleriyle öne çıkan Revolt, kendi içerisinde şekillenen zengin vites kombinasyonları sayesinde farklı bütçelere hitap ediyor.

Canyon Grizl

En İyi Bisiklet Modelleri

Bisiklet dünyasında çok da eski olmamasına rağmen kısa sürede en çok konuşulan isimlerden biri haline gelen Canyon, Almanya merkezli üretim faaliyetlerine devam ediyor. Sadece online satış yapma üzerine oluşturduğu operasyonuyla da uzun süre konuşulan marka, kullanıcılara verdiği güvenle bu süreci bir dezavantaj olmaktan çıkarmayı başardı. Gravel pazarında Grail serisi ile öne çıkan Canyon, 2023 yılında ise daha çok Grizl ailesiyle adından söz ettirdi. Alüminyum kadro opsiyonuyla çok daha erişilebilir olan Grizl’ın karbon kadrolu SLX versiyonlarına ön süspansiyon dahil edilmesi dikkat çekiyor. Model grubunda Shimano’nun Gravel bisikletler için ürettiği GRX Grupset standart olarak geliyor.

Scott Addict Gravel

En İyi Bisiklet Modelleri

Bisiklet dışında ekstrem sporlar tarafında da var olan İsviçre merkezli Scott da zengin ürün gamıyla sektörün dikkat çekenleri arasında. Karbon kadro merkezine şekillenen Addict ailesinin yanında, Speedster serileriyle alüminyum alaşımdan daha erişilebilir seçenekler sunan markanın son dönemlerdeki yıldız ismi Addict 10 Gravel oldu. Dikkat çeken renk kombinasyonu ve temiz kokpitiyle büyük beğeni kazanan Scott Addict 10 Gravel, üst segmentin kralları arasında.

Specialized Diverge STR

En İyi Bisiklet Modelleri

Geride bıraktığımız 2023 yılının en çok konuşulan Gravel bisikletinin başında şüphesiz Specialized Diverge STR geliyor. İnovasyon ödülü alan “Future Shock” isimli merkezde konumlu süspansiyon sistemiyle dikkat çeken model aynı zamanda 47 milimetreye kadar esneyebilen lastik genişliği desteğiyle zorlu Bikepacking yolcuğu yapacakların da gözdesi haline geliyor. Kendi içerisinde üç farklı versiyonla tercih edilebilen Diverge STR’ın fiyat olarak da ailenin zirve üyelerinden biri olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

En İyi Yol ve Yarış Bisiklet Modelleri

En İyi Bisiklet Modelleri

Çocukların sokakta gördüğünde “Bak, ince teker” dediği ve bir yerden bir yere en hızlı şekilde girmek istediğimizde kapısını çaldığımız segment olan “Yol/Yarış” bisikletleri aslında dağ bisikletleriyle birlikte sürecin temellerinden bir tanesi. Resmi yarış organizasyonlarında kıyasıya mücadelelerini de izlediğimiz bu segmentte kendini kanıtlamış modellere yakından bakıyoruz.

Cannondale SuperSix EVO

En İyi Bisiklet Modelleri

Amerika merkezli olarak faaliyet gösteren Cannondale’ın ikonik modeli SuperSix EVO, bugün ulusal yarışlarda birçok profesyonel takım tarafından tercih ediliyor. 2023 yılında yeni jenerasyonuyla macerasına devam eden modelin özellikle tasarımında yapılan iyileştirmelerle, en aerodinamik çizgilleri de oturtulmuş durumda. Dahaz az güçle daha lineer yol kat etme imkânı vadeden yeni SuperSix EVO’da markanın yeni nesil karbon teknolojisi de dikkat çekiyor.

Specialized / S-Works Tarmac SL8

En İyi Bisiklet Modelleri

Specialized’in performans departmanı olarak nitelendirebileceğimiz “S-Works” 2023 yılında lanse ettiği Tarmac SL8 ile yine ilgileri üzerine çekmeyi başardı. Segmentinin en hızlı ve aerodinamik modellerinden birisi olan SL8, yeni geliştirmelerle kadro ağırlığı olarak da SL7’ye göre ciddi bir iyileşmeyle geliyor. Specialized’in farklı sürüş beklentilerine cevap verecek kriterlerle şekillendirmesinden doğan SL8, 2023’ün en beğenilen modellerinden biri oldu.

Canyon Aeroad

En İyi Bisiklet Modelleri

Canyon’un ilk kez 2014 yılında kullanıcılarla buluşturduğu Aeroad serisi için dönüm noktası 2021 oldu. Profesyonel takımlar tarafından da kullanılan modelin yeni jenerasyonunu o dönem duyuran marka, tamamen değişken tasarımla birlikte modeli hiç olmadığı kadar verimli hale getirdi. 2023 yılında da geliştirmelerle yola devam eden Aeroad, bir önceki versiyona göre hafifleyen kadrosu ve son teknoloji karbon mimarisiyle öne çıkıyor.

Cervelo S5

En İyi Bisiklet Modelleri

Kanada merkezli üretici Cervelo’nun amiral gemisi modeli olan S5, profesyonel düzeyde takımların tercih ettiği bisiklet modellerinden bir tanesi. “V” tipi gidon boğazı tasarımıyla bugün pazardaki en karakteristik kokpit şablonlarından birisini sunan Cervelo S5’in 2023 model yıllı versiyonu da tıpkı diğer modellerde olduğu gibi hafifleyerek yola devam ediyor. Shimano ve Sram grupsetlerle kombine şekilde satın alınabilen S5, kendi içerisinde dört farklı versiyonla geliyor. Söz konusu “Aero” kadro tipi olduğunda S5’in en iyi seçeneklerden biri olduğu aşikar.

Giant TCR

En İyi Bisiklet Modelleri

Tayvan merkezli devin tüm dünyada en bilinen modellerinin başında şüphesiz TCR geliyor. Yol/Yarış kategorisi içerisinde en iyi tırmanış odaklı bisikletlerden birisi olan TCR, fiyat/performans yetenekleriyle aynı zamanda en çok tercih edilen bisikletler arasında. Kendi içerisinde Advanced, Pro ve SL gibi versiyonlarla ayrışan TCR, günümüzde birçok otoriteden ödül almış durumda.

BMC Teammachine R

En İyi Bisiklet Modelleri

İsviçreli üretici BMC’nin geride bıraktığımız 2023 yılındaki en büyük adımlarından birisi şüphesiz Teammachine ailesine eklediği R oldu. Yarış odağında yapılan agresif yenilikleriyle dikkat çeken modelin kadrosunda esnememezlik üzerine ekstra iyileşme dikkat çekiyor. SLR’a göre daha aerodinamik olarak lanse edilen R’ın geliştirme sürecinde Red Bull Advanced Technologies ile iş birliğine gidilmesi de dikkat çeken unsurlardan. Kendi içerisinde dört farklı versiyon üzerinden tercih edilebilen Teammachine R, aynı zamanda markanın en pahalı yol modeli olarak zirveye oturuyor.

En İyi Dağ Bisikleti Modelleri

En İyi Bisiklet Modelleri

Dağ bisikletleri bugün sokaklarda en çok gördüğümüz modellerde başı çekiyor. Çift süspansiyon sistemleri, geniş lastik ve gidon aralıklarıyla kendilerini ilk andan itibaren belli eden bu segmentte de son yıllarda önemli gelişmeler yaşandı. Özellikle elektrik destekli model sayısı hızla artan üyelere yakından bakıyoruz.

Trek Supercaliber SLR

En İyi Bisiklet Modelleri

Yol bisikleti kategorisinde Madone modeliyle öne çıkan Amerika merkezli Trek, söz konusu dağ bisikletleri olduğunda ise tereddüt etmeden zirveye yazabileceğimiz markalardan birisi. Oldukça farklı niteliklerde serilerle seçenekler sunan Trek’in bizim listemizde yer alan ismi temiz tasarımıyla Supercaliber SLR oluyor. Çift süspansiyon sistemiyle zorlu yollarda en iyi şekilde yol alabilen modelde RockShox maşa, karbon kadro ve jant setine yer veriliyor.

Scott Scale RC

En İyi Bisiklet Modelleri

Profesyonel dağ bisikleti yarışlarında görmeye alışık olduğumuz markalardan birisi olan Scott, Gravel’da olduğu gibi burada da yüksek performanslı modelleriyle dikkat çekiyor. Monokok karbon kadro mimarisiyle dikkat çeken Scale RC’nin geliştirilme sürecinde yarışçıların geri bildirimlerine önem veren Scott, asfaltın dışında da limitleri zorlamak isteyenleri hedefliyor. Sram grupsetle gelen modelde karbon jant seti de dikkat çekiyor.

Cannondale Scalpel LAB71 Lefty

En İyi Bisiklet Modelleri

Amerika merkezli markalardan birisi olan Cannondale’ın bisiklet dünyasına damga vuran maşa yaklaşımıyla Lefty’ye bugün hâlâ pek çoğumuz alışabilmiş değiliz. Ön bölümdeki süspansiyon sisteminde sağ çatalı iptal eden ve bu görünümüyle büyük dikkat çeken Cannondale bisikletleri, sistemin sağlamlığını profesyonel yarışlarda kanıtlamayı başardı. Lefty maşanın kullanıldığı Scalpel LAB71, günümüzde profesyonel yarışçılar tarafından da kullanılıyor. Hi-MOD karbon kadro mimarisiyle gelen Scalpel LAB71’de karbon jant seti ve Sram grupset de dikkat çeken komponentler arasında.

BH ULTIMATE 9.9

En İyi Bisiklet Modelleri

Bisiklet dünyasının İspanya merkezli üyesi olan BH, adını son yıllarda daha fazla duyurmayı başardı. Yol bisikletlerinde rekabette var olsa da markayı bilinir kılan en önemli segment şüphesiz dağ bisikletleri. UCI yarışlarında kullanılan BH ULTIMATE 9.9, ailenin aynı zamanda amiral gemisi konumunda. Karbon kadro ve jant seti kombinasyonunun standart olarak sunulduğu modelde Fox maşa ve Sram grup sete yer veriliyor.

Santa Cruz Blur

En İyi Bisiklet Modelleri

Adını bulunduğu şehirden alan Amerika merkezli üretici Santa Cruz da popülerliği son yıllarda önemli oranda artan markalar arasında. Bikepacking meraklılarının kolaylıkla anımsayabileceği Santa Cruz, dağ bisikleti yarışlarında profesyonel isimlerin tercihleri arasında yer alıyor. Farklı tipte karbon kadro yapısının sunulduğu Blur, Fox maşa ve kablosuz vites sistemiyle üst segmentte göze çarpan modeller arasında.

BMC Fourstroke

En İyi Bisiklet Modelleri

Listemizde elektrikli versiyonu da sunulan nadir üyelerden birisi olan BMC Fourstroke, İsviçre merkezli markanın zirvede konumlanan modelleri arasında. Dünya şampiyonalarında da tercih edilen Fourstroke’taki komponentlerin tamamında premium tercihler kolaylıkla ayırt ediliyor. DT Swiss jant setiyle gelen modelde Fox maşa ve Sram aktarma kombinasyonu karşımıza çıkıyor.

En İyi Katlanabilir Bisiklet Modelleri

En İyi Bisiklet Modelleri

Söz konusu çevreci ulaşım olduğunda bisikletsiz bir kenti düşünmek imkansız. Bu kulvarda kullanıcıların en verimli yardımcıları ise şüphesiz katlanır bisikletler. Toplu taşıma geçişlerinde sundukları kolaylığın yanında, şehir dışı seyahatlerinde de dilediğimiz zaman yanımıza alabileceğimiz katlanır bisiklet modellerine yakından bakıyoruz.

Brompton P Line

En İyi Bisiklet Modelleri

Katlanır bisiklet pazarının en ikonik isimlerinin başında tartışmasız İngiltere merkezli Brompton geliyor. Kendine has katlanma yapısı ve patentli parçalarıyla dünyanın en popüler katlanır bisikletlerinden birisini üreten markanın listemizde yer alan serisi P Line olacak. Daha erişilebilir fiyatlı C Line gibi seçeneklerin de sunulduğu yelpazede, en iyi oranda 12 vitesli aktarma karşımıza çıkıyor. 2020 yılında tüm dünyada sükse yapan Explore seçeneğini de kullanıcılarla buluşturan Brompton, şehir içi kullanımla özdeşleşen katlanır bisikleti, şehir dışı zor koşullu maceralara da ortak ederek beğenimizi kazanmıştı. Brompton ailesinde elektrik destekli modeller de tercih edilebiliyor.

Dahon Boardwalk D7

En İyi Bisiklet Modelleri

Katlanır bisiklet pazarının üretim bazında dünya lideri konumunda olan Dahon, kurulduğu günden bu yada sunduğu zengin çeşitlilikle beğeni topluyor. Günümüzde kadro tasarımları dikey tipe dönen segmentte klasik boru tipinde retro tasarım çizgisinden de vazgeçmeyen Dahon, Boardwalk ailesiyle listemizde yer alıyor. 7 Shimano vites kademesi ile gelen Boardwalk, 105 kilograma kadar taşıma kapasitesiyle dikkat çekiyor. Dahon, Unio E20 modeliyle elektrikli katlanır bisiklet arayışında olanlara cevap veriyor.

Gocycle G4

En İyi Bisiklet Modelleri

Katlanır bisiklet dünyasına özellikle elektrik odağında damga vurmayı başaran İngiltere merkezli Gocycle, G4 ile hissedilir bir ivme yakaladı. Özel ve işlevsel kadro tasarımıyla pazardaki rakiplerinden kolaylıkla ayrılan Gocycle G4’ün elektrik sistemi kullanıcıya 70 Nm’ye kadar tork desteği sağlıyor. 65 kilometreye kadar menzil desteği sunan modelin bataryasıyla birlikte 17,6 kilogramlık ağırlık değeri dikkat çekiyor. Hidrolik disk fren ve karbon maşa tercihleri de fiyat kadar sürüşe etki eden komponentler arasında.

Carraro Flexi 121

En İyi Bisiklet Modelleri

Türkiye’de üretilen markalardan birisi ollan Carraro, her segmentte olduğu gibi katlanır bisiklet tarafında da son yıllarda güzel işlere imza attı. Bu noktada Flexi ürün gamıyla öne çıkan markanın 21 viteslik sistemi, özellikle rampalı sürüş rotasında seyreden kullanıcılar için hayat kurtarıcı bir yelpaze sunuyor. Alüminyum kadro üzerine şekillenen modelde SHIMANO TOURNEY vites sistemine yer veriliyor. Flexi 121 ailesinde HD rozetli versiyonlarda kullanıcılar hidrolik disk fren sistemini de satın alabiliyor. Bu sayede yağışlı hava koşullarında daha güvenli bir fren mesafesi de yakalamak mümkün.

Bianchi Folding Vintage

En İyi Bisiklet Modelleri

Dünyanın en eski bisiklet üreticilerinden birisi olan Bianchi, Accell bisiklet çatısı altında Türkiye’de üretilme sürecinde pek çok farklı ürün gamıyla temsil edildi. Yol ve dağ bisikletlerinin yanında katlanır bisikletlerde de bu ikonik markayı gördük. Bianchi Folding Vintage, Celeste kadro rengiyle İtalyan üreticinin özgün kimliğini taşırken, retro tasarımlı logo ve renk paletiyle bizlere sürmesi kadar izlemesi de keyifli bir bisiklet deneyimi vadediyor. Alüminyum kadro üzerine geliştirilen Bianchi Folding Vintage, standart olarak 7 vites kombinasyonuyla geliyor.

Btwin Fold 500

En İyi Bisiklet Modelleri

Decathlon çatısı altında kullanıcılarla buluşması sebebiyle kısa sürede popüler katlanır bisikletlerden birisi de Btwin Fold ailesi oldu. Kendi içerisinde elektrikli versiyonları da sunulan Btwin’in Fold 500 modelinde 7 viteslik bir sistem standart olarak geliyor. Alüminyum kadro üzerine geliştirilen modelin toplam ağırlığının 12,9 kilogram olması da taşıma kolaylığı tarafında güzel bir oran. Model katlanır modda sürüyerek götürülebiliyor.

En İyi Elektrikli Bisiklet Modelleri

En İyi Bisiklet Modelleri

Elektrikli bisiklet modelleri tıpkı otomotiv dünyasında olduğu gibi son yılların yükselen trendleri arasında. Şehirli modeller kadar dağ bisikletlerine gelen entegrasyonlarla kullanıcılara önemli destekler sağlayan bu modellere yakından bakıyoruz.

S-Works Turbo Kenevo SL

En İyi Bisiklet Modelleri

E-MTB kategorisinde son yılların en beğenilen isimlerinin başında Specialized geliyor. 2023’te de zirveyi bırakmayan markanın oldukça geniş bir yelpazesi mevcut. Listede yer verdiğimiz S-Works Turbo Kenevo SL, Turbo SL 1.1 elektrik motorundan güç alıyor. Kullanıcıya 35 Nm tork veren bu motorla birlikte 320 Wh batarya kombinasyonu söz konusu. Kullanıcılar dilerler ise ek ücret ile 160 Wh kapasiteli ek bataryayı da modele entegre edebiliyor. Sistem tüm parçalarıyla 7 saate kadar sürüşlerde destek sağlama kapasitesine sahip.

Canyon Torque:ON CF 8

En İyi Bisiklet Modelleri

Yol bisikletinde yakaladığı başarıdan aldığı güçle MTB klasmanına da iddialı giren Canyon, elektrik destekli modellerinde Shimano’nun üst seviye motorundan faydalanıyor. Bisiklete 2,6 kglık ek yük getiren Shimano EP8 Motor, 85 Nm’lik maksimum tork desteği ile bugün pazardaki en güçlü ünitelerden birisi. Batarya tarafından Canyon’un kendi içerisinde geliştirdiği 720 Wh kapasiteli bir paketin kullanılması da markanın gücünü gösteren detaylar arasında. Shimano SLX grupset ile gelen modelin toplam ağırlığı ise 24 kg.

BMC Roadmachine AMP One

En İyi Bisiklet Modelleri

Elektrikli bir yol bisikleti, yol bisikletini gerçekten seven birisi için hala kabul edilebilir bir kombinasyon olmayabilir. Köklü üreticiler ise var olan talebi göz ardı edemeyerek kendi içerisinde bu versiyonları oluşturma konusunda ise tereddüt etmiyor. Standart modelleriyle başarılı olan BMW, Roadmachine AMP One ile yolda elektrik desteği arayanlara cevap veriyor. Mahle X20 motor ve 320 Wh batarya kombinasyonuyla gelen model en iyi oranda 160 kilometreye kadar menzil desteği sağlayabiliyor.

VanMoof S5

En İyi Bisiklet Modelleri

Reddot tasarım ödülüne layık görülen VanMoof S5, şehirli bir bisikletin barındırdığı klasik genleri modern bir tasarımla muhteşem şekilde harmanlıyor. 2009 yılında Hollanda’da doğan yeni bir marka olmasına rağmen kısa sürede adından söz ettirmeyi başaran VanMoof, ülkenin bisiklete olan genlerini başarılı bir ürüne dönüştürmeyi başarmış durumda. 68 Nm tork desteği sağlayan bir motorla gelen S5’te 25 km/s hıza kadar destek veren bir pedal asistan sistemi mevcut. S5’in Eco modda 150 kilometreye kadar destek verebilen bataryasını 2,5 saatte yüzde 50 seviyesine getirmek mümkün.

{29153}

Ozan Öğretmenoğlu
Ozan Öğretmenoğlu Tüm Yazıları