preloader

Dünyanın En Ünlü Bisiklet Yarışları

01.03.2024
Dünyanın En Ünlü Bisiklet Yarışları

Yazı Boyutu:

Her yıl milyarlarca izleyici tarafından merakla beklenen dünyanın en ünlü bisiklet yarışlarını keşfedin!

1868 yılından beri varlığını sürdüren bisiklet yarışları, her yıl dünya çapında ilgiyle karşılanıyor! Bisiklet yarışlarının farklı birçok yanı var…. Seyahat ettiğiniz ülkede gerçekleşiyorsa rengarenk görüntülere şahit oluyor, eğer yaşadığınız ülkede gerçekleşiyorsa da kapınızın önünden, eşsiz bir deneyime tanıklık ediyorsunuz! Yarışlar ülkenin tanıtımı için de önemli rol oynuyor. Milyarlarca izleyici, bisiklet yarışları sırasında, önümüzdeki yılki seyahat rotasını, nereyi keşfetmek istediğini belirliyor. Bizler de, dünyanın en ünlü bisiklet yarışlarını keşfetmeniz için sizi listemizle baş başa bırakıyoruz…

Tour de France

Dünyanın En Ünlü Bisiklet Yarışları

Listemizin ilk sırasında, tüm profesyonel bisikletçilerin hayalini süsleyen Tour de France yer alıyor. 1903 yılında başlayan Fransa Bisiklet Turu, Avrupa’nın büyük turları arasında en çok puan kazandıran yarış konumuna sahip. Yaklaşık 3 hafta süren Tour de France, her yıl temmuz ayında gerçekleşiyor. Gerek Fransa sınırları içerisinde gerek Belçika, Lüksemburg ve Almanya gibi ülkelerin sınırlarında da yarışma imkanı sağlayan tur, dünya çapında yaklaşık 3.5 milyar kadar coşkulu takipçiye sahip.

Giro d’Italia

Dünyanın En Ünlü Bisiklet Yarışları

İtalya Bisiklet Turu’nun, aslen bir spor gazetesinin satışlarını arttırmak amacıyla düzenlendiğini duymuş muydunuz? 1909 yılından beri, savaş yılları haricinde, her yıl düzenli olarak mayıs, haziran aylarında gerçekleşiyor. Fransa Bisiklet Turu’ndan farklı olarak daha çok tırmanış etaplarında yarışçıları test etmesi ile meşhur olan İtalya Bisiklet Turu, Avrupa’nın büyük turları arasında yer alıyor. Yarışçılar, göl etrafına yerleşmiş büyülü İtalyan kasabalarını geçip, Alp’lerin zirvelerinde sınırlarını test ederlerken, 200’e yakın ülkeden de milyarlarca kişi tarafından merakla izleniyorlar.

Bisikletten tenise dünyanın en büyük spor turnuvalarını takip etmek için bu listeyi ajandanıza ekleyin.

Vuelta de Espana

Dünyanın En Ünlü Bisiklet Yarışları

Avrupa’nın büyük turları arasında üçüncü ve sonuncusu olan İspanya Bisiklet Turu, 1935 yılında, Fransa ve İtalya’daki yarışların başarısından etkilenerek başladı desek, inanır mıydınız? İspanya Bisiklet Turu, yaklaşık 3 hafta sürüyor ve 21 etaptan oluşuyor. İzlenen güzergah her yıl değişse de, yarışçılar mutlaka Pireneler sıra dağlarından geçerek, yarışı, başkent Madrid’de noktalıyorlar. ‘Büyük bir turu kazanan en yaşlı bisikletçi’ ünvanına sahip Chris Horner’ın da, 2013 yılında o dönem 41 yaşında iken bu ünvanı İspanya Turu’nda elde ettiğinin ekleyelim.

{774523}

Tour de Suisse

Dünyanın En Ünlü Bisiklet Yarışları

Tour de Suisse, Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) kapsamında, her yıl haziran ayında İsviçre’de düzenleniyor ve yaklaşık 9 gün sürüyor. İlk kez 1933 yılında gerçekleşen bu yarış, yarışçılar için Fransa Turu’na katılmadan önce bir test gibi görülüyor. Yarışçılar, bu turu tamamladıktan yaklaşık iki hafta sonra da dünyanın en köklü organizasyonu ve listemizin ilk sırasında yer alan ‘Tour de France’a katılıyorlar. İzleyiciler de 9 gün boyunca hem yarışın hem de İsviçre Alp’lerinin tadını çıkarıyorlar.

Tour Down Under

Dünyanın En Ünlü Bisiklet Yarışları

Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) açılış organizasyonu olan Tour Down Under, her yıl Avusturalya’nın güneyinde düzenleniyor ve yaklaşık 6 gün sürüyor. Ocak ayının ortaları Avustralya’da yaz aylarına denk geldiğinden, yarışçılar hava sıcaklığı karşısında ayrıca bir mücadele veriyorlar. Sadece Tour Down Under’ın renkli görüntülerine şahit olmak adına Avustralya’ya turist akımının gerçekleştiğini de ekleyelim.

Paris-Nice

Dünyanın En Ünlü Bisiklet Yarışları

Paris-Nice’, nam-ı diğer ‘Güneşe Doğru Yarış’, adından da anlaşılacağı üzere Paris’te başlayıp, Nice’de bitiyor. Bu 8 günlük yarış, aynı zamanda, Avrupa yarışlarının açılış organizasyonu olma özelliğini taşıyor. 1933 yılında başlayan Paris-Nice yarışının, tıpkı İtalya Bisiklet Turu gibi, Paris merkezli bir gazete tarafından başlatıldığını belirtelim. Bisikletçiler Col d’Eze’e tırmandıklarında ise yarış son buluyor.

{774519}

Damla Kaya
Damla Kaya Tüm Yazıları