preloader

Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları

03.03.2024
Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları

Yazı Boyutu:

Açık havada egzersiz yapmanın bedende yarattığı faydaları, spor tutkunları için mercek altına aldık.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, haftada en az 150 dakika boyunca orta yoğunlukta egzersiz yapmayı öneriyor. Bu süre, özellikle egzersize yeni başladıysanız gözünüzde büyüyebilir. Spor salonunda sürekli saate bakmaya son verip, zaman kavramını (ve bitmeyen tekrar sayılarını) ortadan kaldırabilirsiniz. Açık alanda yapılan egzersiz seansları, anın tadını çıkarmanın yanı sıra birçok faydayı da beraberinde getiriyor.

Daha Çok Kalori Yakarsınız

Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları

Aynı egzersizi kapalı alan yerine açık alanda yaptığınız zaman, daha çok kalori yakarsınız. Sıcaklığın kontrol altında olmadığı, yürüyüş alanının ön görülemeyen koşullara sahip olduğu ortamda daha fazla efor harcarız. Exeter Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre açık havada koşanlar, aynı hızda koşu bandında koşanlara göre daha fazla kalori yakıyor. Engebeli arazi ve koşucuların rüzgâra karşı gösterdiği direnç, yaktıkları kalori miktarını etkiliyor. Amerikan Egzersiz Konseyi’ne göre yaptığımız egzersizi tutarlı bir hızda sürdürmek ve çevremizdeki tüm bu küçük değişikliklere uyum sağlamak adına vücudumuz, daha fazla çalışıyor.

{121376}

Zihin Sağlığınız Olumlu Yönde Etkilenir

Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları

PubMed’te yayımlanan bir incelemeye göre dışarıda egzersiz yapan kişilerde öfke azalması ve enerji artışı görülüyor. Journal of Environmental Psychology’de yayımlanan başka bir çalışma ise açık alanda olmanın, genel olarak canlılık ve enerji hissi üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu belirtiyor. Açık alanda egzersiz yaparken güneş ışığına maruz kalmak, ruh halinin iyileşmesinden kısmen sorumlu olabilecek D vitamini üretimini de artırıyor.

Egzersiz Yaparken Sosyalleşme İmkanı Bulursunuz

Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları

Açık havada yapılan egzersizinin en büyük faydalarından biri, çevrenizdeki insanlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olmasıdır. Koşu ve yürüyüş gruplarına katılıp, sizinle ortak amaca sahip insanlarla tanışabilirsiniz. Dilerseniz arkadaşlarınızla koşu günleri ayarlayıp, egzersizi sosyal bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz. Açık havada egzersiz yapmak, kendinizi topraklanmış hissetmenize, çevrenizle olan iletişiminizi derinleştirmenize ve etrafınızdaki güzellikleri fark etmenize imkan sağlar.

{46544}

Daha Uzun Süre Egzersiz Yaparsınız

Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları

Dışarıda egzersiz yaptığınızda, spor salonundaki gibi zamana odaklanmazsınız. New York’taki Beth Israel Tıp Merkezi’nin Ortopedi ve Spor Rehabilitasyonu Direktörü Robert Gotlin, “Rutininizi değiştirmek, yeni yüzler görmek ve doğanın engebeleri ile karşılaşmak; egzersiz sıkıntısıyla mücadele etmenize yardımcı oluyor” diyor. Ayrıca spor salonunda uyguladığınız yorucu antrenman planını da rahatça uygulayabilirsiniz. Çevre koşulları dikkatinizi dağıtacağı için antrenman sürenizi ikiye katlayabilirsiniz.

Kendinize Zaman Yaratırsınız

Açık Havada Spor Yapmanın Faydaları

Açık alanda egzersiz yapmak için günler öncesinden randevu almanıza ya da bir maraton koşmanıza gerek yok. Öğle molanızı yürüyüş yaparak ya da parklarda bulunan egzersiz aletlerini kullanarak geçirebilirsiniz. Sadece 15 dakikalık bir egzersiz molası vermek için dışarı çıkabilir ve kendinizi enerjik hissederek işe dönebilirsiniz.

Pınar Şen
Pınar Şen Tüm Yazıları