Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika’da vizesiz ya da kolay işlemlerle rahatça seyahat edebileceğiniz destinasyonları listeledik.

Yorucu prosedürler, çeşitli ek masraflar ve vize onayı geldi mi gelecek mi diye uzun, meraklı bekleyişler… Çıkmak istediğimiz seyahatler ve gidip görmek istediğimiz yerler için hepsi önümüzde ayrı ayrı birer engel gibi. Hayalini kurduğumuz o güzel seyahatlerde enerjimizi keyifli vakit geçirmeye ayırmak için tercih edilebilir seyahat noktaları arasında vize istemeyen ülkeler tahmin ediyoruz ki herkes için daha caziptir. Bu yazımızda seyahat öncesinde vize derdine düşmeden yeri geldiğinde bir anda karar verip gitmek isteyebileceğiniz her bölgeden ülkeleri derledik.

Not: Coronavirüs nedeniyle ülkelerin seyahat koşulları değişmektedir. Vizesiz ülkelere seyahat planı yapmadan önce ülkeye giriş şartlarını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Avrupa Ülkeleri

Arnavutluk

Bağımsızlığını kazandıktan sonra giderek artan popülerliği ve ülkenin batısında yer alan Adriyatik Denizi ile turizm ülkelerinden biri haline gelen Arnavutluk’a vizesiz girdiğinizde 90 gün boyunca ülke içinde kalabiliyorsunuz.

Başkenti: Tiran

Para birimi: Arnavutluk Leki

Bosna-Hersek

Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bir balkan ülkesi. Haziran – eylül arası ziyaret etmeyi tercih edebileceğiniz Bosna-Hersek’in yemek kültürü de bize çok uzak değil. Ülkemizde de bilinen Boşnak Böreği’ni gitmişken yerinde yemek isteyebilirsiniz. Vizesiz şekilde 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla seyahat edebilirsiniz.

Başkenti: Saraybosna

Para birimi: Bosna-Hersek Markı

Karadağ

Dünyanın en genç ülkelerinden Karadağ diğer bilinen adıyla Montenegro, Balkan coğrafyasında muhteşem sahillere ve etkileyici bir doğaya sahip. Son dönemde vizesiz seyahat etme imkanının da etkisiyle Türk vatandaşları arasında da giderek popülerleşti. Vizesiz giriş yaptığınızda 90 gün süreyle ziyaret edebilirsiniz.

Başkenti: Podgorista

Para birimi: Euro

Kosova

2008 yılında bağımsızlığına kavuşarak dünyanın en genç ülkelerinden biri olan Kosova Cumhuriyeti, Avrupa’nın 50. ülkesi oldu. Başkent Priştine, ülkenin turistik ve kültürel açıdan en hareketli şehri. Kosova için, 180 gün içinde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmiyor.

Başkenti: Priştine

Para birimi: Euro

Sırbistan

Balkan yarımadasının ortasında yer alan ülke, etnik çeşitliliği ve kültürel yapısı ile dikkat çekiyor. Tarihi boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan ülkede Roma ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan birçok tarihi yapı bulunuyor. Bununla birlikte Sırbistan’da sağlık turizmi de oldukça gelişmiş. Ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan ve ünüyle bilinen şifalı sular ve kaplıcalar, dünyanın her noktasından turistin ülkeyi ziyaret etme nedenleri arasında. Ülkeyi 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile ziyaret edebilirsiniz.

Başkenti: Belgrad

Para birimi: Sırp Dinarı

Vizesiz gidebileceğiniz tüm Avrupa ülkeleri için tıklayın.

Afrika Ülkeleri

Fas

Fas’ın, Kazablanka başta olmak üzere Marakeş ve Rabat gibi pek çok farklı turist şehri mevcut. Afrika’da yer alan diğer ülkeler gibi oldukça sıcak hava koşullarına sahip olması, Fas’ı yaz tatili için ideal bir seçenek haline getiren başka bir özellik. Türk vatandaşları, ülkeye giriş tarihinden itibaren 6 ay süreyle geçerli pasaport bulundurmaları halinde Fas’a yapacakları 90 güne kadar uzanan seyahatlerinde vizeden muaftır. 

Başkent: Rabat

Para Birimi: Fas Dirhemi

Kenya

Kenya; tarihi yerlerden çok ulusal parkları, doğası, yabani hayvanları ve yaşamlarını keşfetmenizi sağlayacak safari turlarıyla bilinen bir Doğu Afrika ülkesi. Kenya'ya seyahat edecek olanların elektronik vize almaları gerekiyor. Genelde 2 iş günü içinde çıkıyor.

Başkent: Nairobi

Para Birimi: Kenya Şilini

Madagaskar

Kızıl toprakları nedeniyle ‘büyük kırmızı ada’ olarak bilinen Madagaskar, dünyanın en büyük dördüncü adası. Temel besinleri pirinçtir, et ve deniz ürünleriyle servis edilir. Popüler yemekleri ise hindistancevizi sütü ile yapılan Ravitoto’dur. Madagaskar’a kapı vizesi alarak 30 gün süre şartıyla seyahat edebilirsiniz.

Başkent: Antananarivo

Para Birimi: Madagaskar Ariarisi

Tanzanya

Tanzanya; bünyesinde yer alan vahşi yaşam alanlarıyla dikkat çekiyor. Birçok kişi ülkeye safari turu yapma ve doğal yaşamı keşfetme amaçlı gidiyor. Tropikal iklimin hakim olduğu ülkeye 90 gün geçerli kapı vizesi alarak girebilirsiniz.

Başkent: Dodoma

Para Birimi: Tanzanya Şilini

Tanzanya’nın en iyi otelini keşfetmek için tıklayın.

Tunus

Tunus, lezzetli yerel mutfağı, tarihi yapıları, egzotik kültürü ile farklı yerler görmeyi ve keşfetmeyi sevenler için uygun bir ülke. 90 gün şartıyla vizesiz giriş yapabilirsiniz.

Başkent: Tunus

Para Birimi:  Tunus Dinarı

Uganda

Ülkede düzenlenen safarilerle, doğal güzelliklerini doğal ortamında gözlemleme imkanı sunuluyor. Uganda, dünyanın en büyük göllerinden biri olan Victoria gölüne de kıyısı bulunuyor. Uganda’ya 90 gün süre şartıyla kapı vizesi alarak girebilirsiniz.

Başkent: Kampala

Para Birimi:  Uganda Şilini

 

Asya Ülkeleri

Birleşik Arap Emirlikleri BAE

7 emirliğin birleşmesiyle oluşan Birleşik Arap Emirlikleri’nin en önemli gelir kaynağı petrol. Ziyaret edenlerin çoğu plajları, çölleri, tarihi evleri ve dağlarıyla büyüleyen bu ülkenin turizm açısından en gelişmiş şehri Dubai'yi tercih ediyor. Online vizeyle 29 gün süre içinde ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca THY, Pegasus, Emirates gibi havayolları ile uçacaksanız bu firmalar üzerinden elektronik vize alabiliyorsunuz.

Başkent: Abu Dabi

Para Birimi: Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi

Endonezya

Endonezya, etkileyici kumsalları, el değmemiş muhteşem adaları, kültürel farklılıkların hissedildiği, 24 saat hareketin olduğu sokakları ile Güneydoğu Asya’nın en sevilen destinasyonlarından biri. Nisan ve ekim ayları arasındaki kuru dönem ülkeyi ziyaret etmek için en doğru zaman. Kapı vizesi ile 30 gün süreli ziyaret edebileceğiniz bu ülkede, ziyaretiniz sırasında süreyi uzatmak isterseniz göçmenlik bürosuna giderek 30 gün daha uzatabilme imkanına sahipsiniz.

Başkent: Cakarta

Para Birimi: Endonezya Rupisi

Filipinler

Muhteşem doğası, kumsalları, yağmur ormanları ile ziyaretçilerini büyüleyen Filipinler, ada ve adacıklardan oluşuyor. Güneydoğu Asya’da yer alan ülkede turizmin ülke ekonomisinde önemli bir payı var. Filipinler’e yapılan, süresi 30 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmiyor.

Başkent: Manila

Para Birimi: Filipin Pesosu

Güney Kore

Türkiye’den geldiğinizi söylediğinizde büyük bir ilgiyle karşılaşabileceğiniz Güney Kore’de, Başkent Seul’un ortasından akan Han nehri şehri ikiye bölüyor. Görkemli binaları, tarihi yapıları ve manzarasıyla turistler tarafından çokça ziyaret edilen şehirlerden biri. Güney Kore’ye yapılan, süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmiyor.

Başkent: Seul

Para Birimi: Güney Kore Wonu

Not: Güney Kore 13 Nisan 2020 tarihinden itibaren ülkemizin de içinde bulunduğu 90 ülkeye yönelik vize muafiyetini askıya almıştır.

Hong Kong

1997 yılından beri Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı bir özel idare bölgesidir. Kowloon, Hong Kong ve Lantau olarak 3 ana bölgeye ayrılmış bu ada ülkesi, her milletten insanı görerek kendinizi dünya vatandaşı gibi hissedeceğiniz kozmopolitlerden birisi. Bu nedenle Hong Kong için ''Uzak Doğu'nun Avrupası'' deniliyor.

Pasaportunuzun 6 ay geçerliliği olması şartıyla vizesiz 90 gün süreyle ziyaret edebilirsiniz.

Başkent: Hong Kong Şehri

Para Birimi: Hong Kong Doları

Mısır

Firavunlar ülkesi Mısır; Nil Nehri, hiyeroglif kaplı tapınakları ve Giza’nın devasa piramitleri gibi tarih dolu eserlere ev sahipliği yapan, mutlaka gezip görülmesi gereken ülkeler arasında yer alıyor. Mısır’a seyahat etmek isteyen 20 yaşından küçük ve 45 yaşından büyük Türk Vatandaşları, sınır girişlerinde uygulanan kapı vizesi ile 30 gün oturumlu geçiş vizesi alabiliyor.

Başkent: Kahire

Para Birimi: Mısır Lirası

Özbekistan

Çin ile Akdeniz arasındaki antik ticaret yolu olan İpek Yolu ile bağlantılı yapıları ile ünlenen, eski Sovyet Cumhuriyeti’nden Özbekistan; Semerkant, Registan gibi ilgi gören şehir ve mimarileri barındıran bir Orta Asya ülkesi. Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport sahipleri Özbekistan vizesinden 90 gün boyunca muaf tutulmaktadır.  

Başkent: Taşkent

Para Birimi: Özbekistan Somu

Rusya

Rusya, kubbeli yapıları, tarihi yerleri, meydanları ile turizm açısından çok gelişmiş. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesi! Rusya’ya yapılan, toplam ikamet süresi 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla, her giriş için 30 günü geçmeyen seyahatlerde online vize yeterli oluyor. Ayrıca St. Petersburg ve Leningrad v Kaliningrad Bölgesi’ne yapılacak seyahatlerde de internetten vize alınabiliyor. Genelde 4 iş günü içinde hazır oluyor.

Başkent: Moskova

Para Birimi: Rus Rublesi

Rusya rehberini incelemek için tıklayın.

Tayland

Gülen Yüzlerin Ülkesi” olarak bilinen Tayland, Güney-Doğu Asya’da kalan konumu, muhteşem plajları, etkileyici kültürel detayları ve alışveriş-eğlence olanaklarıyla 1960 yılından bu yana dünyadaki popüler turistik merkezlerden biri haline geldi.

Tayland’ı vizesiz bir şekilde 30 gün süreyle ziyaret edebilirsiniz.

Başkent: Bangkok

Para Birimi: Tayland Bahtı

 

Vizesiz gidilen tüm Asya ülkeleri için tıklayın.

Amerika Ülkeleri

Arjantin

Güney Amerika’nın güneyinde And dağları ile Atlas Okyanusu arasında uzanıyor. Arjantin Güney Amerika kıtasında 2. dünya genelinde 8. en büyük toprak. Arjantin Türkyie’den vize istemeyen ülkeler arasında. Arjantin’e 90 gün süreli vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Başkent: Buenos Aires

Para Birimi: Arjantin Pesosu

Bahamalar

Hayallerinizdeki deniz, kum, güneş manzarasına tanık olabileceğiniz bu ülke 700 adadan oluşuyor. Başkenti Nassau, ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri. Bahamalar Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında. Bu ülkeye kapı vizesi ile seyahat edebilirsiniz.

Başkent: Nassau

Para Birimi: Bahama Doları

Brezilya

Her sene düzenlenen karnavalları, futbol geleneği, Amazon Ormanları ve turistik yerleriyle adından sık sık söz ettiren Brezilya; hem coğrafi hem de nüfus açısından dünyanın en büyük beşinci ülkesidir. Dünyanın en büyük karnavallarından olan Rio Karnavalı bu ülkede gerçekleştirilmektedir. Brezilya'ya yapılan, süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmiyor.

Başkent: Brasilia Trend

Para Birimi: Brezilya Reali

Rio de Janeiro rehberini incelemek için tıklayın.

Dominik Cumhuriyeti

Muhteşem plajları ve manzaralarıyla turizm açısından gayet iyi durumda olan Dominik Cumhuriyeti adalardan oluşuyor. Dominik’e girerken 30 günlük kapı vizesi alınabiliyor.

Başkent: Santo Domingo

Para Birimi: Dominik Pesosu

Jamaika

Jamaika doğası, farklı kültürleri, Reggea müziğin çıktığı yer olması sayesinde her yıl bir milyondan fazla turistin ziyaret ettiği bir ada ülkesi. Her yıl düzenlenen Jamaica Carnival turistler tarafından oldukça ilgi gören etkinlikler arasında. Ayrıca Bob Marley’in de ülkesi olarak ünlenmiş. Türk vatandaşları  90 gün süre ile vizeden muaftır.

Başkent: Kingston

Para Birimi:  Jamaika Doları

Panama

Pasifik ve Atlantik okyanusunu birbirine bağlaması sebebiyle “büyük bir mühendislik harikası” olarak tanımlanan Panama, aynı zamanda Güney ve Orta Amerika arasında köprü görevi görüyor. Başkenti Panama City’deki gece hayatı ile ün salan ülkeyi 90 güne kadar vizesiz olarak ziyaret edebiliyor.

Başkent: Panama Şehri

Para Birimi: ABD Doları, Panama Balboası

Paraguay

Paraguay; Arjantin, Brezilya ve Bolivya arasında kalan subtropikal ormanlara sahip, 17 bölgeden oluşan bir ülkedir. Bataklıklarıyla meşhur bu Güney Amerika ülkesine yalnızca pasaportunuzu alarak 180 gün içeresinde 90 güne kadar ziyarette bulunabilirsiniz. 

Başkent: Asunsion

Para Birimi:Paraguay Guaranísi

Peru

Amazon Ormanları’nın bir kısmına ve And dağlarında antik bir şehir olan Maccu Picchu’ya ev sahipliği yapan Peru, Güney Amerika’nın arkeolojik açıdan en zengin ülkelerinden. Peru’yu ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları, toplam ikamet süresi ilk giriş tarihinden itibaren 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaf tutulmaktadır.

Başkent: Lima

Para Birimi: Nuevo Sol

 

 

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.