preloader

Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

19.02.2024
Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

Yazı Boyutu:

Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika’da vizesiz ya da kolay işlemlerle rahatça seyahat edebileceğiniz destinasyonları listeledik.

Yorucu prosedürler, çeşitli ek masraflar ve vize onayı geldi mi gelecek mi diye uzun, meraklı bekleyişler… Çıkmak istediğimiz seyahatler ve gidip görmek istediğimiz yerler için hepsi önümüzde ayrı ayrı birer engel gibi. Hayalini kurduğumuz o güzel seyahatlerde enerjimizi keyifli vakit geçirmeye ayırmak için tercih edilebilir seyahat noktaları arasında vize istemeyen ülkeler tahmin ediyoruz ki herkes için daha caziptir. Bu yazımızda seyahat öncesinde vize derdine düşmeden yeri geldiğinde bir anda karar verip gitmek isteyebileceğiniz her bölgeden ülkeleri derledik.

Not: Ülkelerin seyahat kuralları hızlıca değişebiliyor. Yolculuk sırasında kötü sürprizlerle karşılaşmamak için gideceğiniz ülkenin seyahat kurallarını Dışişleri Bakanlığı’nın sayfasından kontrol edebilirsiniz. Vizesiz de olsa her uluslararası seyahatinizde pasaportunuzun en az altı ay geçerli süresi olduğunu kontrol etmelisiniz. Bu sayfadaki vizesiz ülkeler umuma ait Türk pasaportları (bordo) sahipleri için, turistik geziler özelindedir. Eğer seyahat amacınız ticari ya da iş içinse gideceğiniz ülkenin ekstra belge ya da izin istemediğinden emin olmalısınız.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

Arnavutluk

Bağımsızlığını kazandıktan sonra giderek artan popülerliği ve ülkenin batısında yer alan Adriyatik Denizi ile turizm ülkelerinden biri haline gelen Arnavutluk’a vizesiz girdiğinizde 90 gün boyunca ülke içinde kalabiliyorsunuz.

Başkenti: Tiran
Para birimi: Arnavutluk Leki

Bosna-Hersek

Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bir Balkan ülkesi. Haziran – eylül arası ziyaret etmeyi tercih edebileceğiniz Bosna-Hersek’in yemek kültürü de bize çok uzak değil. Ülkemizde de bilinen Boşnak böreğini gitmişken yerinde yemek isteyebilirsiniz. Vizesiz şekilde 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla seyahat edebilirsiniz.

Başkenti: Saraybosna
Para birimi: Bosna-Hersek Markı

Karadağ

Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

Dünyanın en genç ülkelerinden Karadağ diğer bilinen adıyla Montenegro, Balkan coğrafyasında muhteşem sahillere ve etkileyici bir doğaya sahip. Son dönemde vizesiz seyahat etme imkânının da etkisiyle Türk vatandaşları arasında da giderek popülerleşti. Vizesiz giriş yaptığınızda 90 gün süreyle ziyaret edebilirsiniz.

Başkenti: Podgorista
Para birimi: Euro

Kosova

2008 yılında bağımsızlığına kavuşarak dünyanın en genç ülkelerinden biri olan Kosova Cumhuriyeti, Avrupa’nın 50. ülkesi oldu. Başkent Priştine, ülkenin turistik ve kültürel açıdan en hareketli şehri. Kosova için, 180 gün içinde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmiyor.

Başkenti: Priştine
Para birimi: Euro

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

Yavru vatanımız Kuzey Kıbrıs’a maksimum 90 gün kalma koşuluyla vizesiz seyahat etmek mümkün. Hem eğlenceli hem de denizin tadını çıkarmak için Kıbrıs güzel bir destinasyon.

Başkenti: Lefkoşa
Para Birimi: Türk Lirası

Sırbistan

Balkan yarımadasının ortasında yer alan ülke, etnik çeşitliliği ve kültürel yapısı ile dikkat çekiyor. Tarihi boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan ülkede Roma ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan birçok tarihi yapı bulunuyor. Bununla birlikte Sırbistan’da sağlık turizmi de oldukça gelişmiş. Ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan ve ünüyle bilinen şifalı sular ve kaplıcalar, dünyanın her noktasından turistin ülkeyi ziyaret etme nedenleri arasında. Ülkeyi 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile ziyaret edebilirsiniz.

Başkenti: Belgrad
Para birimi: Sırp Dinarı

{8883}

Vizesiz gidebileceğiniz tüm Avrupa ülkeleri için tıklayın.

Vizesiz Afrika Ülkeleri

Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

Fas

Fas’a vizesiz seyahat etmek için en az altı ay geçerliliği olan pasaporta sahip olmak yeterli. Gümrük kontrolünde uçakta verilen formları eksiksiz doldurduğunuza da emin olmalısınız.

Başkent: Rabat
Para Birimi: Fas Dirhemi

Güney Afrika

Güney Afrika’ya girişte pasaportunuzda en az iki sayfalık boş alan olması ve gidiş dönüş uçak biletinizi göstermeniz yeterli oluyor. Vizesiz seyahat edebilmek için ülkeden maksimum 30 gün içerisinde çıkacağınızı da kanıtlamanız gerekiyor.

Başkent: Cape Town
Para Birimi: Güney Afrika Randı

Kenya

Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

Kenya; tarihi yerlerden çok ulusal parkları, doğası, yabani hayvanları ve yaşamlarını keşfetmenizi sağlayacak safari turlarıyla bilinen bir Doğu Afrika ülkesi. Kenya’ya seyahat edecek olanların elektronik vize almaları gerekiyor. Genelde 2 iş günü içinde çıkıyor.

Başkent: Nairobi
Para Birimi: Kenya Şilini

Madagaskar

Kızıl toprakları nedeniyle ‘büyük kırmızı ada’ olarak bilinen Madagaskar, dünyanın en büyük dördüncü adası. Temel besinleri pirinçtir, et ve deniz ürünleriyle servis edilir. Popüler yemekleri ise hindistancevizi sütü ile yapılan Ravitoto’dur. Madagaskar’a kapı vizesi alarak 30 gün süre şartıyla seyahat edebilirsiniz.

Başkent: Antananarivo
Para Birimi: Madagaskar Ariarisi

Mısır

Mistik destinasyon seven herkesin seyahat listesinde olan Mısır’da farklı vize muafiyetleri var. Şarm El Şeyh’e girişlerde ülke 15 gün -o bölgede kalmak şartıyla- vizesiz girişe izin veriyor. Diğer şehirler için de 20 yaşından küçük ve 45 yaşından büyükler Mısır’a maksimum 30 gün kalma şartıyla vizesiz kabul ediliyor. 20-45 yaş arası misafirlerin ise Şarm El-Şeyh dışındaki şehirler için vize alması gerekiyor.

Başkent: Kahire
Para Birimi: Mısır Lirası

Tanzanya

Tanzanya; bünyesinde yer alan vahşi yaşam alanlarıyla dikkat çekiyor. Birçok kişi ülkeye safari turu yapma ve doğal yaşamı keşfetme amaçlı gidiyor. Tropikal iklimin hakim olduğu ülkeye 90 gün geçerli kapı vizesi alarak girebilirsiniz.

Başkent: Dodoma
Para Birimi: Tanzanya Şilini

Tunus

Tunus, lezzetli yerel mutfağı, tarihi yapıları, egzotik kültürü ile farklı yerler görmeyi ve keşfetmeyi sevenler için uygun bir ülke. 90 gün şartıyla vizesiz giriş yapabilirsiniz.

Başkent: Tunus
Para Birimi: Tunus Dinarı

Uganda

Ülkede düzenlenen safarilerle, doğal güzelliklerini doğal ortamında gözlemleme imkânı sunuluyor. Uganda’nın, dünyanın en büyük göllerinden biri olan Victoria Gölü’ne de kıyısı bulunuyor. Uganda’ya 90 gün süre şartıyla kapı vizesi alarak girebilirsiniz.

Başkent: Kampala
Para Birimi: Uganda Şilini

{136731}

Vizesiz Asya Ülkeleri

Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

Birleşik Arap Emirlikleri

7 emirliğin birleşmesiyle oluşan Birleşik Arap Emirlikleri’nin en önemli gelir kaynağı petrol. Ziyaret edenlerin çoğu plajları, çölleri, tarihi evleri ve dağlarıyla büyüleyen bu ülkenin turizm açısından en gelişmiş şehri Dubai‘yi tercih ediyor. Online vizeyle 29 gün süre içinde ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca THY, Pegasus, Emirates gibi havayolları ile uçacaksanız bu firmalar üzerinden elektronik vize alabiliyorsunuz.

Başkent: Abu Dabi
Para Birimi: Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi

Endonezya

Endonezya, etkileyici kumsalları, el değmemiş muhteşem adaları, kültürel farklılıkların hissedildiği, 24 saat hareketin olduğu sokakları ile Güneydoğu Asya’nın en sevilen destinasyonlarından biri. Nisan ve ekim ayları arasındaki kuru dönem ülkeyi ziyaret etmek için en doğru zaman. Vizesiz olarak 30 gün süreli ziyaret edebileceğiniz bu ülkede, ziyaretiniz sırasında süreyi uzatmak isterseniz göçmenlik bürosuna giderek 30 gün daha uzatabilme imkânına sahipsiniz.

Başkent: Cakarta
Para Birimi: Endonezya Rupisi

Filipinler

Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

Muhteşem doğası, kumsalları, yağmur ormanları ile ziyaretçilerini büyüleyen Filipinler, ada ve adacıklardan oluşuyor. Güneydoğu Asya’da yer alan ülkede turizmin ülke ekonomisinde önemli bir payı var. Filipinler’e yapılan, süresi 30 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmiyor.

Başkent: Manila
Para Birimi: Filipin Pesosu

Katar

Farklı yaşam tarzıyla dikkat çeken Katar’a maksimum iki hafta içerisindeki dönüş biletini, otel rezervasyonunu göstererek ve 100 Katar Riyali ödeyerek vizesiz giriş yapmak mümkün.

{83245}

Vizesiz gidilen tüm Asya ülkeleri için tıklayın.

Vizesiz Amerika Ülkeleri

Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

Arjantin

Güney Amerika’nın güneyinde And dağları ile Atlas Okyanusu arasında uzanıyor. Arjantin Güney Amerika kıtasında 2. dünya genelinde 8. en büyük toprak. Arjantin Türkyie’den vize istemeyen ülkeler arasında. Arjantin’e 90 gün süreli vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Başkent: Buenos Aires
Para Birimi: Arjantin Pesosu

Bahamalar

Hayallerinizdeki deniz, kum, güneş manzarasına tanık olabileceğiniz bu ülke 700 adadan oluşuyor. Başkenti Nassau, ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri. Bahamalar Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında. Bu ülkeye kapı vizesi ile seyahat edebilirsiniz.

Başkent: Nassau
Para Birimi: Bahama Doları

Brezilya

Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

Her sene düzenlenen karnavalları, futbol geleneği, Amazon Ormanları ve turistik yerleriyle adından sık sık söz ettiren Brezilya; hem coğrafi hem de nüfus açısından dünyanın en büyük beşinci ülkesidir. Dünyanın en büyük karnavallarından olan Rio Karnavalı bu ülkede gerçekleştirilmektedir. Brezilya’ya yapılan, süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmiyor.

Başkent: Brasilia Trend
Para Birimi: Brezilya Reali

Dominik Cumhuriyeti

Muhteşem plajları ve manzaralarıyla turizm açısından gayet iyi durumda olan Dominik Cumhuriyeti adalardan oluşuyor. Dominik’e girerken 30 günlük kapı vizesi alınabiliyor.

Başkent: Santo Domingo
Para Birimi: Dominik Pesosu

Jamaika

Jamaika doğası, farklı kültürleri, Reggea müziğin çıktığı yer olması sayesinde her yıl bir milyondan fazla turistin ziyaret ettiği bir ada ülkesi. Her yıl düzenlenen Jamaica Carnival turistler tarafından oldukça ilgi gören etkinlikler arasında. Ayrıca Bob Marley’in de ülkesi olarak ünlenmiş. Türk vatandaşları 90 gün süre ile vizeden muaftır.

Başkent: Kingston
Para Birimi: Jamaika Doları

Peru

Tatili Doyasıya Yaşayacağınız Vizesiz Gidilen Ülkeler

Machu Picchu sayesinde her yıl çok sayıda turisti ağırlayan Peru akıllarda kalacak bir ülke. Yemyeşil doğası ve rengarenk kültürüyle tanınan Peru mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Başkent: Lima
Para Birimi: Peru Solü

Şili

Sarp doğası ve alışılmışın dışında coğrafyasıyla Şili görmeye değer yerlerden bir tanesi. And Dağları’nın büyüleyici sahneleri gidenlerin hafızalarında kalıyor.

Başkent: Santiago
Para Birimi: Şili Pesosu

{24794}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları