preloader

Her Sezonun İdeal Tatili: Bağ Otelleri

28.07.2023
Her Sezonun İdeal Tatili: Bağ Otelleri

Yazı Boyutu:

“İnsanlar ne zaman zeytin ve üzüm yetiştirmeyi öğrendiler, barbarlıktan kurtuldular.
Thukydides

Sakin bir tatil dendiğinde aklınıza ilk gelen şey nedir? Deniz, orman, kuş sesleri, göz alabildiğine yeşil bir bahçeye bakan balkonda bardağınızdaki serin içecekleri yudumlarken kulağınıza ulaşan belli belirsiz müziğe eşlik eden yaprak hışırtıları… Odağımızı kızgın kumlardan yeşilliklerin gölgesine çeviriyoruz. Ve bu rotada karşımıza doğanın büyüsünü yaşamak, yeni şeyler keşfetmek ve konforlu, seçkin bir tatil yapmak isteyenlerin tercihi, bağ otelleri çıkıyor. Üzüm bağlarıyla çevrili bir ortamda huzur ve konforu bir araya getirerek benzersiz bir tatil sunan ve her detayı incelikle düşünülüp tasarlanmış oteller artık lüks tatilin yeni adresi.

Her Sezonun İdeal Tatili: Bağ Otelleri

Yeşilin binbir tonunun bereketli üzümlere dönüştüğü huzurlu üzüm bağlarına ve çevresine konumlanmış bağ otelleri yalın lüksün yeni ifadesi olurken doğal güzellikler ile bütünleşmesi de misafirlerinin eşsiz anlar yaşamasına olanak tanıyor. Stres ve karmaşadan uzak, modern ve rustik stillerin birleştiği bu yapılar bulunduğu bölgenin karakteristik detaylarını taşırken ‘evinde hissetme’ lüksünü yaşatıyor.

Her Sezonun İdeal Tatili: Bağ Otelleri

Yeni lüks tatil deneyimlerinin son trendi haline gelen bağ otelleri; doğal güzelliklerle çevrili ortamıyla bağcılık kültürünü yansıtırken şarap kültürünü keşfetmek ve konforlu bir konaklama deneyimi yaşamak isteyenler için birçok anıyı hafızalarına ve elbette damaklarına kazıyarak hatırlayacakları bir tatil imkanı sunuyor.

Her Sezonun İdeal Tatili: Bağ Otelleri

Böylesine masalsı ve huzurlu ortam içerisinde konumlanan otellerden biri de Bengodi. Rönesans’ın habercisi olarak görülen “Decameron”un yazarı Giovanni Boccacio, çığır açan kitabında yer alan bolluk, ışık ve umutlar ülkesi olarak ifade ediyor Bengodi’yi. Bereketli asmaların yer aldığı bu aydınlık ve mutluluk veren atmosfer Boccacio’dan ilhamla şekillleniyor.

Dinlenmek için her zamankinden farklı bir hayata dokunmanızı sağlayan, sade bir kalite ile detaylandırılmış bağ oteli, Çanakkale Eceabat’ta yer alıyor ve bölgenin naturel atmosferini şık detaylarla buluşturarak kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Her Sezonun İdeal Tatili: Bağ Otelleri

Eceabat’ta konumlanan Bengodi Otel, yerleştiği doğal arazinin yanı sıra komşu olduğu koylarla da misafirlerine mavi ile yeşilin bir arada deneyimlenebilmesini vadediyor. Çanakkale Boğazı’nın bereketli suları Bengodi’nin gastronomik lezzetlerini çeşitlendirirken denizden gelen serinletici hava, bağlarda ve otelde geçen zamanda farklı atmosferleri bir arada yaşamaya imkân tanıyor.

Her Sezonun İdeal Tatili: Bağ Otelleri

Unutulmaz anılar biriktireceğiniz, ayrıcalıklı detaylarıyla sizi bir hayal ülkesinde gibi hissettirecek Bengodi’de bağbozumu zamanı üzümün mucizevi yolculuğuna şahit olmak için ilk adım Asmadan Bağcılık Tarihi Müzesi. Üzümün uçsuz bucaksız yeşilliklerden tüm berraklığıyla bardağınıza ulaşma yolculuğunu, asma ve üzümün kadim birlikteliğini anlatırken asmanın 9 bin yıllık öyküsü de sizi şaşırtmak için keşfedilmeyi bekliyor. Tüm bu tarih sırasında kulağınız üzüm ve şarabın hikayesindeyken gözleriniz müze alanında sergilenen eserlere doğru bambaşka bir yolculuğa çıkabilir. Çünkü, ülkemizin önde gelen sanatçıları tarafından yapılan replika eserlerin yanı sıra Hellenistik ve Roma dönemlerine ait olan pek çok orijinal eser de müze alanında sizi bekliyor.

Her Sezonun İdeal Tatili: Bağ Otelleri

Geçmişle bugün arasında kurulan bağı deneyimledikten sonra şaraphaneden farklı tat notalarını deneyimleme süreci başlıyor. Üretmenin keyfini Gelibolu yarımadasının bakir ortamıyla birleştiren şaraphane de, şato benzeri mimarisiyle gerçekte olmayan atmosferleri hayal ettiriyor.

Her Sezonun İdeal Tatili: Bağ Otelleri

Gelibolu yarımadasının kuzey yamaçlarında, İmroz ve Saroz Körfezi’ne hakim bir alanda yer alan Eceabat bağlarında özenle seçilen Cabarnet Sauvignon üzümlerinin eşlik ettiği enfes gastronomik lezzetler de ziyaretçilerini bekliyor. Güne özel hazırlanan kahvaltıdan şarap uyumunu yakalayan peynir tabaklarına, atıştırmalık seçeneklerinden şef dokunuşuyla mevsime göre şekillenen A La Carte menüye farklı damak tatlarına uygun yemekleri denemek Potina Restaurant & Bar’da mümkün.

Her Sezonun İdeal Tatili: Bağ Otelleri

Dilerseniz seçkin lezzetleri, şarap, zeytinyağı ve artizan peynirleri Asmadan Dükkan’dan da temin edebilirsiniz. Avrupa’nın en seçkin peynirlerine sahip Casari Artisan Chees’in Brie’den Camembert’e, Gouda’dan Edam’a, Casari Casarian (Parmesan Style)’dan Mimolette’e, Casari Blu (Gorgonzola style)’dan Raclette’e kadar çeşitli ürün yelpazesi bu dükkanda misafirlere sunuluyor. Bengodi’nin bağlarından hasat edilen karakteristik üzümlerle üretilen Asmadan Şarapları da Asmadan Dükkan’da bulabilirsiniz. Bu masalsı atmosferi anlatmak için harika bir hediye seçeneği de olabilir.

Her Sezonun İdeal Tatili: Bağ Otelleri

Gökyüzünün engin ışıklarını içeri alan Hayyam Kule, çevreyi panaromik olarak görebileceğiniz bir seyir ortamı sunarken sıcacık atmosferinde şaraplarınızı yudumlayabilirsiniz.

Her Sezonun İdeal Tatili: Bağ Otelleri

Ahşap, doğal tuğla dokusu, sıcacık tonların yeşille buluşması da Bengodi odalarında konforlu ve lüks bir konaklama yapmanıza imkân tanıyor. Ev ambiyansında tasarlanan geniş ve ferah odalarda bağ bozumu döneminde baharın tadını çıkarabilir ya da kışın beyaz huzurunu yaşabilirsiniz.

Her Sezonun İdeal Tatili: Bağ Otelleri

Bağ otelleri, romantik tatiller, balayı ve düğünler ile özel etkinlikler için de popüler bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Doğal güzellikler, romantik atmosfer ve lüks olanaklar bir araya gelerek unutulmaz anılar yaratmanıza imkân sağlıyor.

İş seyahatleri için de ideal birer seçenek olan bağ otellerini sadece inzivada geçecek sakin bir hafta sonu için de değerlendirebilirsiniz. Bengodi misafirlerine kendini iyi hissettirecek bir konaklama sunarken, iyi yemek ve iyi şarap deneyimini Asmadan bağ gezisi ve Asmadan Bağcılık Tarihi Müzesi gezisi ile tamamlayabilirsiniz.

*Bu içerik Bengodi Boutique Hotel iş birliğiyle hazırlanmıştır.

Bahar Ergel
Bahar Ergel Tüm Yazıları