preloader

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

04.09.2023
Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

Yazı Boyutu:

Dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan İsviçre’yi gezi listenize mutlaka eklemelisiniz. Doğasına hayran kalacağınız bu seyahat noktasında, yüksek yaşam standartları ve kurallarına bağlı yaşamayı seven insanların kültürüne tanık olmak da ilginizi çekecek.

İsviçre Denildiğinde İlk Akla Gelenler

Doğal güzellikler, ferah yaşam, medeniyet, insana saygı, huzur…

Güzel hisleri andıran bu seyahat noktasına gittiğinizde çok daha fazlasını hissedeceksiniz. Batı, Orta ve Güney Avrupa’nın kesişme noktasında yer alan bu güzel ülkeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. “İsviçre’ye ne zaman gidilmeli, ne yenmeli, nereleri gezilmeli, ne alınmalı?” derseniz birkaç ipucumuz var.

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

İsviçre’ye Ne Zaman Gidilir?

İsviçre’de ön plana çıkan ilk özellik doğal güzellikleri olduğundan, İsviçre’ye gidince köylerini, dağlarını mutlaka ziyaret etmek gerekiyor. İsviçre’ye gitmek içinse en güzel mevsim bahar aylarıdır. Özellikle nisan ayından sonra havalar yavaş yavaş ısınmaya başlar ve doğanın canlanışı ülkenin her yerinde muazzam manzaralar oluşturur. Alternatif seçenek olarak sonbahar da tavsiye edilebilir.

Şehir gezisi, doğa keşfi için İsviçre’nin en güzel zamanı nisan ve ekim ayları arası. Eğer kayak tutkunuysanız aralık ve mart arasında İsviçre’yi ziyaret edebilirsiniz.

İlkbahar ve sonbahar aylarında yapacağınız İsviçre ziyaretinizde dağ köylerini gezerseniz, ülkenin simgesi haline gelen edelweiss çiçekleriyle, yemyeşil doğayı ve yaygın olarak yetiştirilen, özenle süslenmiş ineklerle karşılaşabilirsiniz.

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

Her yüksek coğrafyada olduğu gibi İsviçre’de de büyükbaş hayvancılık yazın dağlara – yaylalara taşınıyor. Özellikle dağ gezilerinizde ineklerin fotoğraf karelerinde olacağına emin olabilirsiniz.

Ayrıca şarapçılık yaygın olarak yapıldığından, bağbozumu mevsimi de bir farklı olur İsviçre’de. Güzel aktiviteler eşliğinde şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

Kayak tatili sevenler için Alp Dağları’nın İsviçre’ye büyük bir avantajı oluyor. Kayak merkezlerinde kayak yapabilecek olmanın yanı sıra sadece Alp’lerin kar manzarasını izlemek için dahi gidilebilir.

Yapılacak en ilginç tatil alternatifi ise açık hava spa yaparken Alplerin kar manzarasını izlemek. İsviçre dağlarında sıcak su dolu havuz içerisinde yüzerken manzaranın tadını çıkarabileceğiniz birçok otel bulunuyor.

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

İsviçre’de Görülmesi Gerekenler

İsviçre Şehirleri

İsviçre’yi, insanları, oradaki yaşamı tanıyabilmek için önce şehir merkezlerini ziyaret etmenizi öneririz. Büyük şehirlerden Zürih, Bern, Cenevre, Basel mutlaka görülmesi gereken yerleşim yerleridir. Ziyaretleriniz sırasında konuşulan farklı diller duyacaksınız, şaşırmayın çünkü İsviçre’nin dört adet resmi dili vardır.

İsviçre Noel Pazarları

İsviçre yılbaşı ruhunu sokaklarına taşıyan ülkelerden. Kasım ayının sonlarından itibaren yeni yıla kadar her şehrinin birçok merkezinde Noel pazarları kuruluyor. Özellikle Montrö’deki Montrö Christmas Market (Montreux Noël) görülmeye değer. Birçok standın yer aldığı sokak düzenlemesi şeklinde yapılan markette keyifli vakit geçirebilir, ayrıca sevdiklerinize harika hediyeler seçebilirsiniz.

İsviçre Festivalleri

Ziyaretiniz yaz aylarında ise, Montrö’ye gelmişken lütfen Montrö Caz Festivali’ne (Montreux Jazz Festival) uğramadan ayrılmayın. Her yıl temmuz ayında geleneksel olarak Cenova Gölü kıyısında düzenlenen bu müzik festivalinde harika vakit geçireceğinize eminiz. Bir şeyler yiyip içmek ve dinlenmek isterseniz de size yakınlardaki Montreux Jazz Cafe’yi tavsiye ederiz. Özenle hazırlanmış şık tasarımlı restoranında lezzetli yiyeceklerden tadabilirsiniz.

İsviçre Tren Seyahati

Şehirlerde dolaşarak yaşanılan hayata dair bilgi edindikten sonra sizleri tren seyahatine davet ediyoruz. İsviçre’ye gelmişken dağlarında, enfes manzarayı izleyerek tren yolculuğu yapmak gibisi olamaz. İlk önerimiz Bernina Express… Bu hat, İsviçre’deki Chur’u Poschiavo’ya bağlarken, yolculuğun devamında Engadin Alpler’ini geçerek İtalya’ya bağlı Tirano’ya devam eder. Yolculuğunuzun çoğunu Rhaetian Demiryolu olarak bilinen Bernina manzaralı hatta yaparsınız bilmeniz gereken önemli bir detay var; bu hat UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak tanıtılan efsanevi manzaraya sahip bir yerdir.

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

Tren yolculuğu için sizlere ikinci önerimiz, Glacier Express Panoramik tren rotasıdır. Alplerde tren yolculuğu yapmak isteyenler ‘Dünyanın en yavaş ekspresi’ olarak bilinen bu hattı manzarayı doyasıya içlerine çekmek ve hafızalarına kazımak için kullanabilirler. Bu hat, Matterhorn’un eteklerindeki Zermatt’tan başlar. Almanca konuşulan bu yerleşim yeri, Zermatt, İsviçre Alpleri’nde yer alan en ünlü kayak ve dağcılık merkezlerinden biri. İsviçre Alpleri’nden Matterhorn dağına gittiğinizde görsel size tandık gelebilir, ünlü çikolata markası Toblerone üzerinde yer alan görsel buraya aittir ve çikolata dağ şeklinden esinlenerek üçgen yapılmıştır.

İsviçre Turistik Yerleri

Luzern Aslan Anıtı

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

İsviçre için rotanıza ekleyebileceğiniz birkaç ayrıntıdan daha bahsetmek isteriz. Bunların ilki İsviçre’nin Luzern kentinde yer alan Luzern Aslan Anıtı’dır. Görenlerin etkilendiği bu heykel, Fransız devrimi sırasında öldürülen İsviçreli muhafızlar anısına 1820-1821 yılları arasında yapılmıştır.

Ren Şelalesi

Avrupa’nın en büyük şelalesi olan Ren Şelalesi, İsviçre’nin Schaffhausen kantonunda yer almaktadır ve şehir merkezine 4 km uzaklıktadır. 23 metre yüksekliğinde ve 150 metre genişliğindeki bu şelale ihtişamıyla turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

İsviçre Milli Parkı

1914 yılında kurulan İsviçre Milli Parkı, İsviçre’de korunan en büyük alan olma özelliği ile dikkat çeker. 174 km² alana sahiptir ve İsviçre’nin doğusundaki Engadin Vadisi’nde yer almaktadır. Sıkı kuralların hüküm sürdüğü koruma altındaki bu milli parkın içerisinde kulübeler mevcuttur, seyahatiniz sırasında burada kalarak, muhteşem doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

İsviçre’nin Köyleri

Lavertezzo

İsviçre’ye gelmişken, İtalyan kantonuna bağlı küçük köylere uğramadan gezinizi tamamlamamanızı tavsiye ederiz. Bu küçük yerleşim yerleri, kültürü, doğası ve yemekleri ile size İsviçre’de İtalya’yı yaşatır. Özellikle Lavertezzo birçok ziyaretçisinin ilgisini çeker. Taş evlerin yer aldığı Orta Çağ köyü olarak bilinen Lavertezzo’da suyun turkuaz rengine hayran kalacaksınız.

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

Kandergrund

Seyahatinizin bir bölümünde yer vermeniz gereken en güzel noktalardan biri; Blausee. Kander nehri yakınlarında yer alan bu muhteşem gölün manzarasından kendinizi alamayacaksınız. 887 metre yükseklikte olan göl 0,64 hektarlık alana sahip. Göl çevresinde kafe vardır ancak yemekten çok dinlenmek ve bir şeyler içmek için kullanabilirsiniz. Gölün etrafında saatlerce sıkılmadan gezinti yapabilir, bu eşsiz doğal güzellikte harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Grindelwald

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

İsviçre’de Bern kantonuna bağlı Bern Alplerinde yer alan Grindelwald köyü deniz seviyesinden 1034 metre yüksekliktedir. Burada en yaygın konuşulan dil Almanca’dır. Turizme önem verilen bu yerleşim yerinde, bir çok otel ve özel dağ kulübeleri bulunmaktadır. Dağları keşfetmek isteyen ziyaretçiler, dağ kulübelerinde kalabilir, özel yürüyüş parkurlarında yürüyüş yaparak temiz havasını içlerine çekebilirler. İsteyenler için teleferik seçeneği de mevcut.

Gstaad

Bern kantonunda İsviçre’nin güneybatısında yer almaktadır. Büyük bir kayak merkezine sahip olan Gstaad köyü, sosyetik köy olarak isim yapmıştır. Saanen belediyesine bağlıdır, otel sayısının fazla olması ile dikkat çeker. Dünya sosyetesinin ilgi odağında yer alan bir köy olduğundan, tüm oteller ihtişamlıdır ve hizmet kalitesi yüksektir.

Interlaken

İsviçre’nin Bern kantonunda yer alan köylerden son olarak Interlaken yerleşim yerini ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. İsviçre’nin sembol yerlerinden olan bu noktada, birçok güzel otel hizmet vermektedir. Listenize sakin konumu ve manzarası ile dikkat çeken Neuhaus Golf & Strandhotel’i ekleyebilirsiniz.

Gruyeres

Dünyaca ünlü Gruyere peynirinden ismini alan bu ilçe, İsviçre’nin Fribourg kantonunda yer almaktadır. Saane nehrine komşu bir vadi üzerine kurulmuştur. Orta çağ esintilerini hissedebileceğiniz turistik bir yerdir.

Andermatt

İsviçre’de Uri kantonunun başkenti Altdorf’un güneyinde bulunan dağ köyü, deniz seviyesinden 1437 metre yüksekte yer almaktadır. İki farklı kayak merkezine sahip yerleşke, kayak severlerin ilgisini çekmektedir.

Maienfeld

İsviçre’nin köyleri başlığı altında gezinirken, gözlerinizin “Heidi’nin köyü hangisi?” diye aradığını tahmin edebiliyoruz. İsviçre’nin Graubünden kantonunda yer alan bu küçük yerleşim yeri sadece Heidi hikâyesi ile değil aynı zamanda yerel şarapları ile de ünlüdür. Çocukluk anılarımızın unutulmaz hikâyesi Heidi’nin köyü, ziyaretiniz sonrası unutulmaz seyahat noktalarınız arasında yerini alacak.

İsviçre’nin Dağları

Davos

İsvçre’nin en ünlü dağlarından biri olan Davos dağı, Graubünden kantonuna bağlıdır. Davos-Platz ve Davos-Dorf isimli iki köy bulunmaktadır ve yerleşim yerleri denizden 1560 metre yüksekte yer almaktadır. Siyasi ve ekonomik forumlara ev sahipliği yapmasıyla da tanınan küçük yerleşim yeri aynı zamanda dünyanın en iyi kayak pistlerinden biri olan Parsenn pistine de ev sahipliği yapmaktadır.

Pilatus

2128 metre yüksekliğe sahip bu dağ orta İsviçre’de yer almaktadır. Birkaç tepeden oluşur ve Luzern manzaralıdır. Teleferik ile dağın zirvesine çıkarak muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Matterhorn

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

Piramit şeklindeki yapısı ile dikkat çeken Matterhorn dağının yüksekliği 4478 metredir. İsviçre’nin Zermatt kasabasının yukarısında yer alan Riffelsee dağ gölünde, yansıması ile oluşturduğu muhteşem manzaralar ilginizi çekecektir. Matterhorn dağının tırmanış rotası oldukça zorludur. Bu dağa biraz daha dikkatli bakarsanız İsviçre’yle ilgili her tanıtımda yer aldığını hatırlayacaksınız.

Jungfraujoch

Avrupa’nın en yüksek rakımlı demir yoluna sahip olması ile isim yapmış olan Jungfraujoch, İsviçre’nin Bern Alplerinde yer alır. Yılın çoğu zamanı, Jungfraujoch dağ geçidi karla kaplıdır. 3571 metre yükseklikte yer alan zirvesi Sphinx’te, bilimsel araştırma merkezi olan Sphinx Gözlemevi bulunmaktadır. Teleferik ile zirveye çıkarak, bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

St. Moritz

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

Saint-Moritz’in de içinde yer aldığı bölge 5 Dağlar olarak bilinir. En ünlü turistik yeri St. Moritz dağ kasabasıdır. İsviçre’de Engadin vadisinde yer alan St. Moritz, dünyanın en eski kış sporları merkezlerinden biridir. Donmuş göl üzerinde Polo oynanmasıyla meşhur olan kasabada, sevenler için termal kaplıcalar da vardır.

Bernina

Bernina sıradağlarının en yüksek noktası 4049 metrede yer alan Piz Bernina’dır. Bernina Sıradağlarının dikkat çeken özelliği bir çok buzul göle ev sahipliği yapmasıdır. Tren seyahatiniz sırasında buradaki manzaraya hayran kalacaksınız.

San Salvatore

İsviçre’deki Lugano kentine ziyarete gelenler, biraz yürüyüş ardından füniküler ile dağın zirvesine çıkabilirler. Lugano kenti ile Lepontine Alplerindeki Lugano Gölü’nün üst kısmında yer alan Monte San Salvatore Dağı, harika bir göl, şehir ve birçok tepede yer alan orman manzarasına sahiptir.

Eiger

3975 metre yüksekliğinde bulunan Eiger Dağı, Bern Alpleri’ndedir ve İsviçre’nin isim yapmış dağlarından biridir. Zor yürüyüş parkurlarıyla da adından söz ettirir, giden ziyaretçileri manzarası ile büyüler.

İsviçre’de Ne Yenir?

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

Fondü

İsviçre ziyaretiniz sırasında tadabileceğiniz İsviçre’ye özgü birçok lezzet vardır. İlk akla gelen ise peynir fondü ve et fondü’dür. Erimiş İsviçre peynirine ekmek ve patates banarak yerken yanında lezzetli etlerinden ve özel şaraplarından tatmak isteyebilirsiniz. Et fondünün ise daha farklı bir servis yöntemi var, masanıza gelen parça eti, kızgın tereyağına daldırarak istediğiniz kadar pişiriyor ve sonrasında çeşitli baharatlara bulayarak yiyebiliyorsunuz.

Raclette

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

Raclette, deneyimlemeniz gereken değişik pişirme şekli ile lezzetli bir yemektir. Yarı sert bir inek peyniri türü olan Raclette peynirinin eritilerek içine isteğinize göre çeşitli baharatlar ve patates koyularak yapılan lezzetli versiyonunu kuşkusuz çok beğeneceksiniz.

Röşti

En basit haliyle haşlanmış rendelenmiş patatesin tavada çevrilmesiyle hazırlanan röşti beklenenden çok daha lezzetli. Farklı aromalarla tatlandırılan röştinin en iyisi en çıtırı olarak kabul ediliyor.

Älpermargronen

Tam kelime anlamı ‘Alp makarnası’ olan bu yemek al dente haşlanmış makarnanın krema ve peynirle bir araya gelmesiyle hazırlanıyor.

Çikolata

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

İsviçre’den bahsederken çikolatayı asla es geçememek gerek. Değişik tatlarla lezzetlendirilmiş versiyonları da dahil olmak üzere her türlü çikolatayı burada bulabilirsiniz. Özellikle Zürih’in farklı noktalarında yer alan Sprüngli tavsiye edebiliriz. Küçük bir çikolatacı olan mekân, Lindt ile birleşerek dünyanın en önemli çikolata markalarından biri haline gelmeyi başardı. Çikolata çeşitlerinden Truffe’ler mutlaka tadılmalı. Markanın Luxemburgerli adını verdiği makaronlarının tadına da mutlaka bakmalısınız.

Absent

Ziyaretiniz sırasında içki olarak absent ya da bir diğer adıyla absinthe tercih edildiğini görebilirsiniz. İsviçre’nin bazı kantonlarında Absint yerel içki olarak tüketiliyor. Tıp alanında da kullanılan absinthe’nin ana bileşeninin pelin bitkisi olduğunu belirtmeden de geçmemek gerek.

Michelin Yıldızlı İsviçre Restoranları

İsviçre sokaklarında gizli kalmış birçok yerel restoranla karşılaşabilirsiniz. Restoranları gezerken, Michelin yıldızı almış restoranların çokluğu sizi şaşırtmasın. Size önerebileceğimiz restoranlardan biri ise Lozan ile Montrö arasında yer alan Le Deck isimli restoran. Alplere karşı harika manzarası olan bu restoranda yediklerinizin de çok lezzetli olduğunu fark edeceksiniz.

İsviçre’de Nerede Kalınır?

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

İsviçre’de butik otel tarzı çok yaygın. Ziyaretiniz sırasında konaklama için Booking ya da Airbnb sitelerinden destek alabilirsiniz. Şehir merkezlerini geziniz sırasında, yaygın olarak kullanılan ev kiralama modelini kullanabilir, yaygın olarak bulunan Chalet’lerden kiralayabilir ya da seçiminizi klasik şehir otellerinden yana yapabilirsiniz. Şehirden biraz uzaklaştığınızda ise açık kapalı spa seçenekleri ile dağ oteli konseptli butik oteller sizin için ideal seçim olacaktır.

Açık hava spa keyfi yaparken karlı Alp Dağları’nın manzarasını izlemek isterseniz, bu harika oteli mutlaka listenize almalısınız; The Cambrian. Adelboden’de yer alan bu müthiş otel yemekleri ile de ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor.

Kayak tatiliniz sırasında tercih edebileceğiniz en iyi otellerden biri de Luzern’de yer alan Bürgenstock Hotels & ResortWaldhotel & Spa’dır. Doğal güzelliği, manzarası yanında hizmet kalitesi ile de dikkat çekmektedir.

İsviçre’den Ne Alınır?

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

Çikolata ve Peynir

İsviçre’den kendinize veya sevdiklerinize hediye almak isterseniz, ilk sırada size tabii ki çikolata önerisi geliyor. Lezzetli İsviçre peynirleri de listenin devamında yer alıyor.

Saat ve Çakı

Daha kalıcı bir hediye için Victorinox marka bıçak ve İsviçre çakısını tercih edebilirsiniz. Ve tabii ki harika tasarımı ve şık dizaynı ile göz dolduran İsviçre saatleri alınabilecek en iyi hediyelerden.

İsviçre’nin Simgeleri

İsviçre’nin simgesi olan edelweiss çiçekleriyle süslenmiş objeler, dağ köylerinin kültüründen ilham alan aksesuarlar.

Aromat

İsviçre marketlerinde baharat reyonuna göz attığınızda başka ülkelerde olmayan farklı bir tat göreceksiniz: Aromat. İsviçre mutfağında özellikle patatesle birlikte kullanılan bu baharat tuza alternatif olarak da kullanılabiliyor.

İsviçre’ye Nasıl Gidilir?

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

İsviçre’ye girebilmek için diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Schengen vize başvurusuna gitmeden önce otel ve uçak rezervasyonlarınızı yaptırmayı ve gerekli evrakları toplamayı unutmayınız. Başvurunuzu direkt İsviçre Konsolosluğu’na yapabileceğiniz gibi, bir tur acentesi aracılığıyla da başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yeşil Pasaport sahipleri ise İsviçre’ye girişte vize uygulamasından muaf.

İsviçre seyahatiniz öncesinde pasaport tarihi, türü ve vize bilgilerini mutlaka önceden kontrol etmelisiniz.

İsviçre Hakkında Bilmeniz Gereken Küçük Ayrıntılar

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi
Luzern
 • İsviçre diğer Avrupa ülkelerine göre daha sakindir.
 • Yaşamlarında telaşa vermeyen İsviçre halkı kuralları konusunda da çok net ve katıdır.
 • İsviçre ayrıca diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha pahalı olması ile tanınır.
 • İsviçre’de ulaşım için tren sıklıkla kullanabilirsiniz, tren sistemi gelişmiştir ve ihtiyaçlarınızı karşılar.
 • Araba kiralayarak seyahat etmek isteyenler ise otobana çıkmak için gerekli olan vignette isimli karttan almalıdır. Araba kiralamak içinse Avis, Sixt ve Europcar önerilir.
 • Çöplerin mükemmelce ayrılıp geri dönüşüm yapıldığı sistemleri vardır.
 • Aileler yaşam tarzlarına ve üye sayısına göre şehrin farklı yerlerinde oturabilir.
 • Eğitim sistemi en iyi eğitimi alabilecek şekilde organize edilmiştir.
 • O kadar güvenlidir ki evlerinin kapılarının dışarıdan da açılması için kolu vardır.
 • Toplu taşımaya binerken bilet kontrol edilmez.
 • Otobüs ya da tramvaylara binmeden önce duraklardaki otomatlardan seçim yaparak biletinizi alabilirsiniz. Burada saatlik, günlük ya da haftalık bilet alabilirsiniz.
 • Eğer aylık toplu taşıma bileti alacaksanız SBB‘nin merkezlerinden bilet almanız mümkün.
 • Dört farklı resmi dili vardır. Almanca, İtalyanca ve Fransızca’yı kendi aksanlarıyla konuşurlar. Bu aksan o kadar farklılaşabilir ki bazen iki farklı kantondakiler birbirini zor anlayabilirler.
 • İsviçreliler genel olarak İngilizce bilirler. Sorulan soruya cevap verme konusunda da cömert sayılırlar.
 • Bahşiş bırakırken minimum yüzde 10 olması beklenir. Eğer servisinden memnun kaldığınız, uygun bütçeli bir restoransa bahşişin yüzde 30’larda olması beklenir.

İsviçre Künye

Masal Gibi Güzelliği İle İsviçre Seyahat Rehberi

İsviçre para birimi:

İsviçre Frangı – CHF

İsviçre resmi dili:

Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romansça.

İsviçre Nerede?

Yirmi altı farklı kantondan oluşan İsviçre’nin kuzey sınırında Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya, doğusunda Avusturya yer alır.

İsviçre’nin başkenti:

İsviçre’nin beşinci büyük şehri olan Bern, İsviçre Konfederasyonu’nun başkenti olarak kabul edilir.

İsviçre’nin resmi tatilleri:

İsviçre’de kantonların kendilerine göre farklı resmi günleri ve tatilleri vardır ama hepsinde ortak olan resmi gün 1 Ağustos İsviçre Ulusal Günü’dür.

İsviçre saat dilimi:

İsviçre’de GMT+1 saat dilimi kullanılır, Türkiye saatine göre geriden gelir. Türkiye ile saat farklı yaz saati uygulamasında -1, kış saati uygulamasında ise -2 oluyor.

Pelin Bakan Bilir
Pelin Bakan Bilir Tüm Yazıları