preloader

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

01.06.2022
İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

Yazı Boyutu:

aaa

Suşi deneyimini zirvede yaşamak istiyorsanız bu listeyi kaçırmayın! İstanbul’un suşi adreslerini sizler için listeledik.

Altın çağını yaşayan Asya mutfağı, dünya çapında giderek artan yoğun bir ilgi görüyor. Geniş coğrafyasında yaşayan pek çok köklü kültürün etkisiyle, pişirme teknikleri ve malzemesiyle şekillenmiş bu eşsiz mutfağın köklü lezzetlerinden biri ise elbette suşi. Neredeyse iki bin yıllık geçmişe sahip suşinin tarihteki yolculuğu; basit bir saklama tekniğinin yıllar içinde değişen formu aynı zamanda. Geçmiş zamanlarda balıkların tazeliğini daha uzun süre koruyabilmek ve yolculuğa dayanıklı hale getirebilmek için tuzla fermente edilen pirinç içinde bekletmişler. Bu yöntem Japonya’da yaygın hale gelirken balıkla birlikte üzerindeki pirinç de tüketilmeye başlanmış. 17. yy sonrasında sirkeyle tatlandırılan pirinç sayesinde suşi uzun süre beklemeden tüketilmeye başlanmış.

Günümüzde nigiri, sashimi, urakami, inari, maki gibi birbirinden farklı çeşitle gelişen suşi çeşitleri arasında hemen herkesin bir favorisi var. Özellikle İstanbul, suşi mekânları ve şefleri bakımından oldukça zengin. Geçttiğimiz yıllarda birbiri ardına açılan iddialı yeni restoranlarda suşi deneyimini üst düzeyde yaşamak mümkün. Elbette İstanbul’da açılan suşi restoran sayısının olduça fazla olması kafa karışıklığına sebep olabiliyor. Yanlış adreste tadıldığında pek de hoş bir deneyim sayılmayan suşi deneyimini şansa bırakmamanız için aşağıdaki listeyi kaydetmenizi öneriyoruz.

Nobu İstanbul, The Ritz-Carlton İstanbul / Şişli

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

Ünlü oyuncu Robert de Niro’nun da ortağı olan dünyaca ünlü New York restoranı Nobu, The Ritz-Carlton İstanbul’da açıldı! Mekâna ismini veren Şef Nobu işe ilk olarak Japon ve Peru mutfağının klasiklerinden ilham alarak kendi imzası niteliğinde olan menüler oluşturmaya başlamış. Şef zamanla mutfağında farklı ülkelerin tatlarına yer verirken, bir röportajında mutfağında yerel malzemelerin kullanımına dikkat ettiğini belirtmiş ve Türk lezzetlerinin mutlaka mutfağında yer alacağını vurgulamıştı. 1000 metrekarelik özel bir alanda ve panoramik İstanbul Boğazı manzarasıyla hizmet veren bu mekân, şaşırtıcı bir atmosferde sürekli yenilenen özgün bir menü sunmakta.

(Askerocağı caddesi No:6. Elmadağ, Süzer Plaza, 34367 Şişli/İstanbul; (0212 334 30 34)

Maromi by Divan

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

Kadıköy çevresinin dikkat çeken suşilerini tadabileceğiniz Maromi by Divan, Kalamış Marina’nın sakin, huzurlu ortamında konumlanıyor. Suşiyi konveyör bant sistemi ile deneyimleyebileceğiniz restoranda suşi çeşitleri ise oldukça bol. Bir bant üzerindeki farklı renklerde olan tabakların konukların önünden geçerek sürekli dönmesine dayanan sistem bir yandan oldukça eğlenceli bir atmosfer yaratırken bir yandan da farklı suşi çeşitlerine yönelmeniz için sizi cesaretlendiriyor adeta! Küçük bir mekan olduğu için rezervasyon yapmayı düşünebilirsiniz.

(Amiral Fahri Korutürk Yat Limanı Kalamış; 021654103549)

Sushi Manga

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

Nobu Londra ve New York’un ardından Sunset gibi İstanbul’un en önemli restoranlarında çalışan ünlü Japon Şef Hiroki Takemura’nun yeni adresi olan Sushi Manga, İstanbul’un gittikçe daha çok ilgi gören gastronomi bölgelerinden biri olan Göktürk’de konumlanıyor. Japon mutfağının en beğenilen tatlarının yer aldığı menüdeki yemeklerin tümünde taze malzemeler kullanıldığı için oldukça dikkat çekiyor. Dana etli gyozo’dan suşi çeşitlerine kadar her şey büyük bir dikkatle hazırlanıyor. Arzu edenlere suşiler paket servis ile sevenlerine ulaştırılıyor.

(Göktürk Merkez Mah. İstanbul Cad. 1. Begonya Sok Arcadium Life 3, No: 2-C, 34077 Eyüp; 02122100808)

İsokyo İstanbul

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

Hem menüsüyle hem de sunduğu lezzet deneyimiyle oldukça farklı bir mekan İsokyo. ‘Çağdaş Pan Asya’ konsepti etrafında İstanbul’dan Tokyo’ya kadar uzanarak, Tayland, Çin, Vietnam, Kore gibi mutfakların her birinden esinlenilen tarifleri ve paylaşım tabaklarını sunum şekli oldukça benzersiz. Restoranın tasarımı, kullanılan ufak aksesuarlar ile sadelik yaratıyor.

(Koru Sok. Zorlu Center Raffles İstanbul 1.kat Levent; 02129240244)

İnari Omakase

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

Kaliteli bir suşi deneyimlemek isterseniz bilindik adreslerden biri olan İnari Omakase, tartışmasız İstanbul’un en iyilerinden. Japon kültürünü merkeze alarak Asya füzyon menüsüyle şaşırtıcı ve oldukça farklı tatlar bulabileceğiniz özel bir atmosfere sahip. Suşi çeşitlerinin yanı sıra mısır tempura, mantı, kızarmış pilav gibi farklı seçenekleri de seçmek mümkün. İnari’nin yetenekli şefi Barlas Günebakan’ı izleyebileceğiniz açık mutfak çay seremonilerinin yapıldığı tatami odalarından ilham alınarak tasarlanan masa düzeni ve özel suşi bar bir o kadar dikkat çekici. Barlas Şef, Uzakdoğu mutfağında deneyim sahibi. Şefin imza suşi roll seçkisini oldukça muazzam. New Dragon ve Osasume lezzetlerini tatmayı unutmayın.

(Kuruçeşme Cad. No:11 Beşiktaş; 02122659601)

Itsumi

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

Türkiye’de ikamet etmekte olan Asyalıları Itsumi’de görebilirsiniz. Japon şef Shunichi Horikoshi, 2003 yılında kurduğu Itsumi, gerek lezzetleri gerekse hijyenik ortamı ile sevilen ve tercih edilen suşi restoranlarından bir tanesi. İstanbul’da gerçekleşen bir çok farklı Japon etkinliğinin yemekleri de burada hazırlanmakta. Japonya’dan getirtilebilen bütün malzemeler bu mutfakta lezzetlerin yapımında kullanılıyor. Itsumi’de çalışan şeflerin geneli Japon. Japonya’nın hem mutfağını hem de kültürünü en iyi şekilde yansıtılması sayesinde Japonya’ya karşı bir yakınlık da kurmuş oluyorsunuz. Çevredeki bir çok iş yerine yakın olmasından dolayı öğle saatlerinde kalabalık olan Itsumi fark yaratan mekanlardan bir tanesi.

( İşkuleleri Kule 2 Giriş katı No:43 4.Levent; 02122646448)

İoki

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

Suşi mekanları denilince belki aklınıza Asya tasarımının yoğun olarak kullanıldığı yerler gelebilir ancak İoki‘de durum farklı. İoki’nin Kandilli’deki şubesi farklı bir suşi deneyimi yaşamak isterseniz tam da size göre. Mekanda, İstanbul manzarasına karşı harika bir suşi deneyimi yaşayabilirsiniz. Herkes tarafından çokça tercih edilen klasik suşilerde oldukça iyiler. İoki İstanbul’da bulunan Asya mekanları arasında oldukça iyi bir yere sahip.

(Kandilli Cad. No:11/A Üsküdar; 02162022022)

Miyabi Sushi & Japanese Grill Bar

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

İstanbul’da kaliteli bir suşi deneyimi yaşamak isterseniz Miyabi tercih edebileceğiniz adreslerden bir tanesi. Asyalı şeflerinin hazırladığı menü yeni ve farklı tatlar ile yenileniyor. Şeflerin seçtiği suşi bölümü sayesinde eğlenceli bir yemek deneyimi yaşamanız mümkün. Eğer Nigiri’ye düşkünseniz Miyabi’nin menüsünde bulunan çeşitlilik sizi sevindirecek cinsten. Suşi menüsü bu kadar çeşitli olduğu bir restoran oldukça sayılı. Miyabi’nin şehirden uzak sakin ortamı keyifli bir vakit geçirmenizi de sağlıyor.

(Akat Mah. Zeytinoğlu Cad. Yaren Sok. No: 6/14-15 Beşiktaş – 02123520222)

Zuma

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

İstinye Park’ta bulunan Asya mutfağından lezzetler bulunan Zuma, farklı bir suşi deneyimi yaşamak isterseniz gidebileceğiniz yerlerden. İstanbul’da bulunan suşi mekanlarından sıyrılarak kendine özgü bir tarzı olan Zuma bir çok kişi tarafından oldukça beğeniliyor. Mekanın menüsünde avokadolu ızgara yılan balığından tatlı omlete, acılı mayonez ve yuzulu ton balığı aburi gibi bir çok farklı seçenek bulmak mümkün. 2002 yılında Kurulan bu ünlü mekanın İstanbul dışında da şubeleri bulunuyor.

(İstinye Park No: 461 Sarıyer; 02122322296)

Naomi Sushi Bar

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

Suşi keyfinizi samimi ve küçük bir ortamda birbirinden farklı suşiler ile yaşamak isterseniz Naomi tam da size göre bir yer. Türk damak zevkine göre bir çok roll çeşidi bulunmakta. Menüde Nikkei esintilerini kaçırmamak işten bile değil. Ceviche tabakları ve tempuraları çokça tercih edilen lezzetlerden. Fiyatları diğer suşi mekanlarına kıyasla birazcık yukarıda ancak suşi keyfinize değecek yerlerden bir tanesi.

(Mim Kemal Öke Cad. Çiftçiler Apt. No:1/C Nişantaşı; 02122343434)

Sunset Grill&Bar

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

Hem Uluslararası ve hem de yerel ödülleri toplamış olan Sunset Grill&Bar, Ulus Parkın’da bulunan bu mekan İstanbul’un en harika manzaralarından birine sahip. Sunset Grill&Bar, 1994 yılından bu yana şehrin “fine dining” noktalarının en çok tercih edileninden ve İstanbul’daki en iyi Sushi mekanlarından biri olan restoran, Yeni Japon Mutfağı tarzını yansıtan oldukça geniş bir menüye sahip.

(Kuruçeşme Mah. Yol Sok. No:2 Ulus Park, 34345, Ulus, Beşiktaş/ İstanbul; 02122870357)

Kaen

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

“Rolling with Passion” mottosuna sahip olan Kaen‘in suşileri oldukça özel. Koşuyolu’nda bulanan ana mekanının haricinde Arenapark AVM Migros ve Kemercountry Bolpazarda’da Kaen’nin lezzetlerini bulabilirsiniz.

(Koşuyolu Mahallesi, Asmadalı Sk. No:6, 34718 Kadıköy/İstanbul; 02163399191)

Orōro Sushi Bar

İstanbul'un En İyi Sushi Restoranları

Ororo Sushi Bar’ın ilk şubesi Moda’da bulunuyor. Ororo, Türkiye’nin damak tadını sevenlere hitap edebilen roll’lardan, vegan-vejetaryen çeşitlere kadar oldukça farklı ve geniş bir çeşitliliğe sahip menüsü bulunuyor.

(Moda Şube: Caferağa, Fırıldak Sk. No14/17, 34710 Kadıköy/İstanbul; 02163450181)

(Erenköy Şube: Caddebostan, Yener Sk. No: 5/B, 34728 Kadıköy/İstanbul; 02167552205)