preloader

Marakeş Gezi Rehberi: Janine Gaëlle Dieudji

Marakeş Gezi Rehberi: Janine Gaëlle Dieudji

Yazı Boyutu:

Marakeş’teki bağımsız, kar amacı gütmeyen modern sanat müzesi MACAAL’ın Sergiler Direktörü Janine Gaëlle Dieudji, Marakeş’te gezilecek yerler, nerede kalınır ne yenir her şeyi OGGUSTO’ya anlattı.

Marakeş’teki bağımsız, kar amacı gütmeyen modern sanat müzesi MACAAL, Afrika sanatlarını sergileme ve eğitim programları ile tanıtma anlamında türünün tek örneği. Kalıcı koleksiyonların yanı sıra Afrikalı ve uluslararası sanatçılara diyalog alanı oluşturacak etkileşimlere de kapı açan müzenin Sergiler Direktörü Janine Gaëlle Dieudji, Marakeş’in en sevdiği yerlerini OGGUSTO okuyucuları ile özel olarak paylaştı.

Marakeş’te nerede kalınır?

¨Marakeş’te kalmayı en çok sevdiğim yerlerden biri La Palmerai’deki elegan butik otel Jnane Tamsna. Buranın en sevdiğim yanı, sahipleri Meryanne Loum-Martin ve Gary Martin’in kar amacı gütmeyen Global Diversity Foundation aracılığı ile yerel ve uluslararası topluluklarla sosyal etkileşim içine girmeleri.”

Meryanne Loum-Martin’in olağanüstü iç dekorasyonu ve Gary Martin’in huzurlu bahçe dizaynı ile şekillenen, iç içe geçmiş 5 evden, 5 havuzdan ve bir tenis kortundan oluşan Jnane Tamsna, 24 odalı bir butik otel. Fas’ın zengin mutfak mirasından ve modern Akdeniz mutfağından ilham alan yemekleri de takdire şayan.

Marakeş’te gezilecek yerler?

¨Tabii ki, MACAAL! Golf Al Maaden’in yanında konumlanan müze, bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir oluşum. Değişen sergileri ve eğitim programları ile Afrika sanatının yayılması anlamında türünün tek örneği. Afrika’dan sanat eserleri toplayarak ve sanatçıları keşfederek, yaratıcı enerjiyi öne çıkararak ve kültürel çeşitliliğe vurgu yaparak modern sanatı anlamaya ve anlatmaya çalışan bir müze burası. Ve bu muazzam projenin içinde yer aldığım, harika bir ekiple çalıştığım için gurur duyuyorum. Ayrıca, dünyanın herhangi bir yerinde fotoğraf çekmiyorsa Hassan Hajjaj Larache’nin Riad Yima’daki stüdyosunu ziyaret ediyorum. Burası bir fotoğrafçının evrenini keşfetmek için eşsiz bir yer.”

Resmi açılışını 2018’in Şubat ayında yapmış olmasına rağmen uluslararası sanatın ilgi odağı haline gelen MACAAL, Afrika sanatını gerek sergilerle gerek de eğitim programları ile tanıtmayı ve geliştirmeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir modern sanat müzesi. 900 metrekarelik sergi alanı ve 1040 metrekarelik bahçesi ile harikulade bir mimariye de sahip. ‘Marakeş’in Andy Warhol’u’ olarak tanımlanan Hassan Hajjaj Larache ise içinde büyüdüğü pop-art jenerasyonunu modern sanata dönüştüren bir sanatçı.

Şehirde mutlaka deneyimlenmesi gereken şeyler nedir?

“MACAAL’da çalışmadığım zamanlarda Medina’da içgüdümle ve tüm merakımla keşif yürüyüşleri yapmak. Her köşesi ayrı bir sürpriz, yeni bir hikaye. Kaybolmayı sevdiğim bir diğer yer, vintage hazineler bulmak için ideal olan bit pazarı Bab El Khemis. Şehrin kuzeybatısında yer alan bu otantik pazarın ismi, Perşembe Kapısı anlamına geliyor.”

Turistler tarafından henüz keşfedilmediği için otantikliğini ve orijinalliğini koruyan bit pazarı Bab El Khemis, eski bir deve pazarı. Dört bölüme ayrılan pazarın bir bölümü zengin bir antikacılar çarşısı iken diğer üç bölümü ağaç, seramik ve pirinç ustalarının atölyeleri oluşturuyor. Bab El Khemis’e gelmek için en ideal günlerse, daha fazla satıcının ve daha kaliteli ürünlerin bulunabileceği Perşembe ve Pazar günleri.

Marakeş’te ne yenir?

“Favori yemek mekanım, özellikle geleneksel Fas kuskusu ile, Guéliz’deki Amal. Burası kadınların mutfak becerileri ile onları güçlendirmeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Kendimi şımartmak istediğimde ise seçkin Fransız ve Akdeniz mutfağı ile ünlü Le Petit Cornichon’a gidiyorum.”

Marakeş merkezli kar amacı gütmeyen organizasyon Amal, kendini restoran işletmeciliği ve işe yerleştirme ile kadınları güçlendirmeyi amaçlatan bir oluşum. Gueliz’deki restoranda yemek yiyerek veya uzman şeflerin verdiği Fas yemekleri eğitimlerine katılarak organizasyona destek olabiliyorsunuz. Stil sahibi, renkli ve modern Le Petit Cornichon’da ise özenle hazırlanmış büyük porsiyonlarla kendinizi bir Fransız bistrosunda sanabilirsiniz.

Ne içilir?

“Le Barométre, benim için şehirdeki en cool yer. Miksoloji sanatının ustalıkla uygulandığı rafine bir mekan.”

Fas’ta tamamen miksolojiye ayrılmış ilk yer olma özelliği taşıyan Le Barométre, Hadni kardeşler tarafından kurulmuş. Yaratıcı bir Akdeniz mutfağı menüsüne sahip olan mekan, Fas’ın en iyileri arasında seçilmiş.

Marakeş’te kendinizi şımartabileceğiniz aktiviteler?

“Gönül rahatlığıyla diyebilirim ki; MACAAL Shop! Sadece zamanımın çoğunu geçirdiğim müzeye ait olmasından değil; çok da iyi bir yelpazeye sahip olmasından ötürü. Görsel sanatlara dair çok geniş bir seçkisinin olmasının yanı sıra modern sanatlardan ilham alan birçok seçkin ve dekoratif tasarım ürünü bulabiliyorsunuz. Mağazada ayrıca Fas ve Afrika geleneksel el sanatlarına dair kıyafetler ve mücevherler de var.”

MACAAL’ın giriş katında konumlanan MACAAL Shop, moda aksesuarlarından dekoratif ürünlere çok zengin bir seçki sunuyor. Burası kıyafetten mücevhere, masa örtüsünden pikeye Fas ve Afrika geleneksel el sanatlarına dair ürünlerin yer aldığı bir konsept mağaza olmanın yanı sıra Fransız, Arap ve İngiliz yayınevlerinin basımlarına yer veren bir kitap evi.

Şehirde sizi şaşırtabilecek şeyler nedir?

“Hotel La Maison Arabe’nin mütevazı ve aynı zamanda elegan hamamı. Burası yoğun dönemlerin ardından benim için bir rahatlama yeri.”

La Maison Arabe’nin Sağlık Merkezi kompleksinde 2 hamam ve 5 masaj odası bulunuyor. Rahatlamak ve La Maison Arabe için özel olarak üretilen doğal ürünlerle yapılan geleneksel Fas masajını deneyimlemek isterseniz gitmeden önce randevu almak isteyebilirsiniz.

Marskeş’te görülecek yerler?

“Montresso Art Foundation’daki herhangi bir sergi. Onların sanatsal yaklaşımlarını ve programlarını seviyorum. Yakın zamandaki ünlü sanatçı Zinkpé kürasyonunu çok sevdim. Ayrıca Marakeş’in dışında, hiçliğin ortasında konumlanmış olmaları da orayı mükemmel bir kaçış noktası yapıyor.”

Yaratıcılığı desteklemek ve artistik araştırma alanındaki çeşitliliği artırmak amacı ile kurulan Montresso Art Foundation, 2007 senesinden beri bir laboratuvar gibi çalışıyor. Sanatsal ve entellektüel buluşmalarla sergilere ev sahipliği yapan merkezin duvarlarının dışı da bienaller ve festivaller gibi uluslararası etkinlikler için kullanılıyor.

Marakeş’te nereden alışveriş yapılır?

“Pazar yerindeki vintage parçaları seviyorum. Medina’nın kalbinde Shtatto adında yeni bir mağaza açıldı. Moda tasarımcısı Amine Bendriouich’in dünyası ile Fas’ın kültürel mirasının ve el sanatlarının estetiği arasında bir kombinasyon sunuyor.”

Marakeş’in ilk konsept mağazası olan Shtatto, ödüllü moda tasarımcısı Amine Bendriouich’in çizgisinde sanatsal kimliği yeniden tanımlıyor. Mağazanın teras katında kahvaltı yapabilir veya meyve kokteyllerinin tadına bakabilirsiniz.

Zeynep Özar Berksü
Zeynep Özar Berksü Tüm Yazıları