preloader

Kite Surf Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

07.08.2020
Kite Surf Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Yazı Boyutu:

Son yıllarda popülaritesi artan ekstrem bir spor oluşuyla adrenalin tutkunlarının vazgeçilmez aktiviteleri arasında yer alan Kite Surfing hakkında bilmeniz gerekenleri listeledik.

Tüm enerjisini rüzgardan alan Kite Surfing, masmavi suların üzerinde board ile adeta bambaşka bir deneyim sunan adrenalin yüklü bir su sporu. Uçurtma Sörfü olarak da bilinen Kite Surf, temelde paraşüt ve board kullanılarak yapılıyor ve adından da anlaşılacağı üzere çocukluğumuzun heyecan dolu sevilen aktivitesini, sörf gibi adrenalin dolu ekstrem bir spor ile buluşturuyor. Yazın deniz ve güneşle renklenen deneyimlerini adrenalin dolu bir aktiviteyle hareketlendirmek için popülaritesi her geçen gün artan eğlenceli ve bağımlılık yaratan Kite Surfing’i keşfedin.

Kite Surf Nedir?

Kite Surf Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İlk adımları 1800’lü yıllarda atılan, 1998 yılından beri ise su sporları arasında yerini alan Kite Surf, son yıllarda Türkiye’de de popülaritesini arttıran bir dal. Paraşütle yapılan rüzgar sörfü gibi de tanımlanabilen Kite Surfing, ayrıca adrenalini doruklara çıkaran wake style, wave riding, freestyle, jumping ve crusing olmak üzere çeşitli stillerde de yapılabiliyor.

Bu doğrultuda Kite Surf malzemeleri kendi içinde çeşitlenerek değişiklik gösterişiyle rüzgar sörfünden kısmen ayrılıyor fakat her ikisi de temelde aynı prensiplere dayanıyor. Diğer yandan “sörf” denince akla coşkun bir deniz ve hareketli dalgalar gelse de Kite Surf için gerekli olan tek doğa koşulu dalgalar değil rüzgar. Ancak yine de dalgalı denizlerde ve büyük dalgalarla dans ederek de Kite Surf yapılabilir. Üstelik diğer rüzgar ve su sporlarıyla karşılaştırıldığında Kite Surf yapmayı öğrenmek kısmen daha kolaydır. Son derece eğlenceli ve bağımlılık yapan keyifli bir spor oluşuyla hızlı ilerleme kaydedebileceğiniz bu aktivitede, rüzgara karşı suyun üzerinde kaymanın temellerini öğrendikten sonra farklı stillerde Kite Surf yapmaya başlamak mümkün.

Kite Surf Nasıl Yapılır?

Kite Surf Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Hangi ülkede veya hangi bölgede yapılıyor olursa olsun Kite Surf için gerekli olan ilk şey 12-20 knot arasında sabit esen bir rüzgar. Sahil ve adalarıyla zengin bir çeşitliliğe sahip Türkiye’deki çeşitli destinasyonlar da bu ekstrem su sporu için pek çok seçenek sunuyor. Gerekli coğrafi koşulların sağlandığı bu yerlerde, Kite Surfing yapabilmek için ise öncelikle board üzerindeki kişinin vücuduna 2 veya 4 ipli bir paraşüt uçurtma şeklinde bağlanır ve kişi bu ekipman sayesinde rüzgarın gücüyle board üzerinde ilerler. Suyun üzerinde, rüzgarın etkisiyle Kite’a bağlı olan kişinin tamamen denge kurmasıyla ve Kite’a yön vermesiyle yapılan bu su sporu, daha önce herhangi bir rüzgar veya su sporu deneyimi olmayan amatörler için de son derece uygundur ve hızla öğrenilebilir. Ancak hangi seviyede olunduğu fark etmeksizin, sakatlanma riski dolayısıyla güvenlik önemleri her ekstrem sporda olduğu gibi Kite Surfing’de de büyük önem taşır. Diğer ekstrem sporlara kıyasla daha az sakatlanmayla sonuçlanıyor olsa da; yalnızca temel eğitimler alınırken değil, bu eğitimler tamamlandıktan sonra bile gözetmen kontrolü altında yapılması gereken bir spordur.

{773197}

Öğrenmeye başlarken ise üç altın kuralı daima hatırlamakta fayda var; rahat olmak, rüzgarı ve Kite’ı kendinizi kasmadan hassasiyetle hissetmeye çalışmak, sabırlı olmak. Gergin ve aceleci davranmak bu sezgisel hissi ve ilerlemeyi engelleyecektir. Öğrenme süreci farklı aşamalara ayrılan Kite Surf için her bir aşama öğrenme ve ilerleme sürecinin önemli bir parçası. Dolayısıyla pek çok spor dalında olduğu gibi Kite Surfing’i öğrenmek için de sabır en önemli unsurlardan biri. İleriki aşamalarda Kite Surfing ile ulaşılan hız ve zıplayarak yapılan akrobasi hareketleri ise bu sporu bağımlılık haline getiren en keyifli ve adrenalin dolu anlar.

Kite Surf Malzemeleri ve İşlevleri Nelerdir?

Kite Surf Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kite Surfing için ihtiyaç duyulan olan bütün malzeme ve ekipmanlar eğitmenler tarafından sağlanmakta. Ancak kısa süreli bir tatil aktivitesinin ötesine geçerek bunu uzun süreli hobi haline getirecek kadar şanlıysanız kursu tamamladıktan sonra satın alacağınız malzemeler için de bir rehbere ihtiyacınız var. Bunun sebebi ise Kite Surfing yapılacak olan konumun ihtiyaç duyulan Kite boyutunda farklılık yaratmasıdır ve bunu belirleyecek olan kişi de eğitmeninizdir. Ancak seçeneğiniz hangisi olursa olsun malzemeleri ve işlevlerini tanımakta fayda var!

Önünüze aldığınız rüzgara yön vermenizi sağlayan ip, bar ve güvenlik sisteminden oluşan ekipmanı üzerinde bulunduran uçurtma/paraşüt yani Kite; bu spor için ihtiyacınız olan ana ve en temel malzeme. Ve elbette özgürce rüzgara kapılıp suyun üzerinde yol almanın keyfini sürebilmek için bunu şişirebileceğiniz bir pompa Kite’ın ayrılmaz parçası. Kite Surf için Kite kadar temel olan bir diğer malzeme ise Board. Pek çok boy ve genişlikte üretilen Kite Boardlar başlangıç seviyesinden profesyonellik seviyesine kadar farklı seviyelere ayrı olarak değişkenlik gösterir; kalınlığı ve hacmi küçüldükçe boardlar hız yapmaya daha elverişli hale gelir. Sert rüzgarlarda bile kitesurfing yapma imkanı sağlayan ve kite ile bağlantı sağlayan ipler, kite üzerinde ve kişinin kendisi üzerinde kontrol sağlamasına yarayan üzerinde güvenlik sistemi bulunan bir bar (kontrol çubuğu) ve bar ile kite arasında bağlantı sağlayan güvenlik kordonu Kite Surfing’in tamamlayıcı ekipmanları. Hernes (Trapez) ise rüzgarın etkisiyle uçurtmanın ortaya çıkardığı tüm kuvveti bele bağlanarak dengeler dolayısıyla destek sağlayan önemli bir malzemedir.

{772267}

Türkiye’de Kite Surf Yapabileceginiz Destinasyonlar

Akyaka, Muğla

Türkiye’deki en iyi kitesurf destinasyonlarından bahsederken Akyaka’yı anmamak mümkün değil. Dalgalı olmayan denizi, bakir doğası ve nispeten izole atmosferi ile sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin gözdesi olan Akyaka, kitesurf tutkunlarının da favorilerinden. Gökova Körfezi’nde konumlanan Akyaka’da Kitesurf için ayrılmış özel bir bölge de bulunuyor. Fazla derin olmayan denizi başlangıç seviyesindeki sporcular için ideal ortamı sunarken, upuzun sahili ve etraftaki şahane manzara da bu deneyimin keyfini artırıyor.

Kilyos, İstanbul

İstanbul’a yakın bir lokasyonda kitesurf yapmak istiyorsanız istikamet: Kilyos! Toplu taşıma ya da özel aracınız ile İstanbul’un merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda yer alan Kilyos; su, rüzgar ve hava koşulları açısından kitesurf için oldukça uygun bir yer olarak görülüyor. Son yıllarda Kiteboard Türkiye Şampiyonası’na da ev sahipliği yapan bu bölgenin yeni başlayanlardan ziyade daha tecrübeli sporcular için uygun olduğunu belirtmekte ise fayda var.

Bozcaada, Çanakkale

Bozcaada denildiğinde akla ilk gelen şahane üzüm bağları olsa da, Bozcaada’nın pek çok koyu kitesurf için Türkiye’nin en ideal noktaları olarak kabul ediliyor. Rüzgarları oldukça sert olan Çayır Koyu, daha çok profesyonel sörfçüler için uygun olsa da başlangıç seviyesindekiler için de pek çok alternatif bulunuyor. Bunların en popüleri ise kum zemini ve daha sakin rüzgarları ile Ayazma Koyu. Tercihinizi Bozcaada’dan yana kullanacaksanız, kitesurf yaparken etrafınızdaki nefes kesici manzaranın tadını çıkarmayı da unutmayın!

Kite Surf Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aslıhan Dönmez
Aslıhan Dönmez Tüm Yazıları