preloader

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

26.04.2022
Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Yazı Boyutu:

Asya’da vizesiz ya da kolay işlemlerle rahatça seyahat edebileceğiniz destinasyonları listeledik.

Not: Coronavirüs nedeniyle ülkelerin seyahat koşulları değişmektedir. Vizesiz ülkelere seyahat planı yapmadan önce ülkeye giriş şartlarını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Bahreyn

Arapça’da “iki denizin arasında” anlamına gelen ülkenin resmi adı Bahreyn Krallığı olan ülke, 30 kadar küçük adadan oluşuyor. Nüfusun 3’te 1’ini ülkeye çalışmak için gelen yabancılar ve göçmenler oluşturuyor.

Seyahat için bunaltıcı sıcaklık sebebiyle yaz aylarındansa ekim ve şubat ayları arası tercih edilebilir. Online vize alarak giriş yapabileceğiniz ülkede 30 gün süreyle kalabilirsiniz.

Başkent: Manama

Para Birimi: Bahreyn Dinarı

Birleşik Arap Emirlikleri, BAE

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

7 emirliğin birleşmesiyle oluşan Birleşik Arap Emirlikleri’nin en önemli gelir kaynağı petroldür. Ziyaret edenlerin çoğunu plajları, çölleri, tarihi evleri ve dağlarıyla büyüleyen bu ülkenin turizm açısından en gelişmiş şehri Dubai’dir.

Online vizeyle 29 gün süre içinde ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca THY, Pegasus, Emirates gibi havayolları ile uçacaksanız bu firmalar üzerinden elektronik vize alabiliyorsunuz.

Başkent: Abu Dabi

Para Birimi: Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi

Doğu Timor

Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğusu, Atauro ve Jaco adalarıyla Oecussi-Ambeno bölgesinde yer alan bu ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem, yağışlı sezonun bittiği zamana denk gelen nisan-temmuz ayları arası. Ülke mutfağında Avrupa ve Asya mutfağına benzerlikler mevcut. Başlıca yiyeceği pirinç olmakla beraber sebze, et ve deniz mahsullerine de mutfaklarında yer veriyorlar.

Kapı vizesi alarak 30 gün süreyle ziyaret edebilirsiniz.

Başkent: Dili

Para Birimi: ABD Doları

Endonezya

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Endonezya, etkileyici kumsalları, el değmemiş muhteşem adaları, kültürel farklılıkların hissedildiği, 24 saat hareketin olduğu sokaklarıyla Güneydoğu Asya’nın en sevilen destinasyonlarından biri. Nisan ve ekim ayları arasındaki kuru dönem ülkeyi ziyaret etmek için en doğru zaman.

Vizesiz olarak 30 gün süreli ziyaret edebileceğiniz bu ülkede, ziyaretiniz sırasında süreyi uzatmak isterseniz göçmenlik bürosuna giderek 30 gün daha uzatabilme imkânına sahipsiniz.

Başkent: Cakarta

Para Birimi: Endonezya Rupisi

Filipinler

Muhteşem doğası, kumsalları, yağmur ormanlarıyla ziyaretçilerini büyüleyen Filipinler, ada ve adacıklardan oluşuyor. Güneydoğu Asya’da yer alan ülkede, turizmin ülke ekonomisinde önemli bir payı var.

Filipinler’e yapılan, süresi 30 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Başkent: Manila

Para Birimi: Filipin Pesosu

Güney Kore

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Türkiye’den geldiğinizi söylediğinizde büyük bir ilgiyle karşılaşabileceğiniz Güney Kore’de, Başkent Seul’un ortasından akan Han nehri şehri ikiye bölüyor. Görkemli binaları, tarihi yapıları ve manzarasıyla turistler tarafından çokça ziyaret edilen şehirler arasında.

Güney Kore’ye yapılan, süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Başkent: Seul

Para Birimi: Güney Kore Wonu

Not: Güney Kore 13 Nisan 2020 tarihinden itibaren ülkemizin de içinde bulunduğu 90 ülkeye yönelik vize muafiyetini askıya almıştır.

Filistin

En çok ziyaret edilen iki şehri Gazze ve Kudüs’tür. Deniz ürünleri, sebze, et, fast food Filistin mutfağının başlıca lezzetlerinden.

Eğer direkt Gazze’ye gidilecekse 30 gün vizesiz kalınabilir. Eğer İsrail üzerinden geçiş yapılacaksa, İsrail vizesi alınmalıdır.

Başkent: Ramallah, Doğu Kudüs

Para Birimi: Yeni İsrail Şekeli, Ürdün Dinarı

Hong Kong

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

1997 yılından beri Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir özel idare bölgesidir. Kowloon, Hong Kong ve Lantau olarak 3 ana bölgeye ayrılmış bu ada ülkesi, her milletten insanı görerek kendinizi dünya vatandaşı gibi hissedeceğiniz kozmopolitlerden birisi. Bu nedenle Hong Kong için ”Uzak Doğu’nun Avrupası” deniliyor.

Pasaportunuzun 6 ay geçerliliği olması şartıyla vizesiz 90 gün süreyle ziyaret edebilirsiniz.

Para Birimi: Hong Kong Doları

Irak

Irak, eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Aşağı Mezopotamya bölgesinde yer alan bir ülkedir. Mezopotamya, İslam ve Arap – Kürt kültürü Irak’ın kültürünü oluşturuyor. Bu kültürler mimari, giyim, mutfak ve diğer alanlara oldukça yansıyor.

Kapı vizesi ile 10 gün süre şartıyla ziyaret edebilirsiniz.

Başkent: Bağdat

Para Birimi: Irak Dinarı

İran

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Kozmopolit bir toplum yapısına sahip İran, sanılanın aksine Arap değildir. İran mutfağı oldukça zengin, baharatlı bir yemek kültürüne sahip ve Türk mutfağı oldukça yakın.

İran’ı 90 gün süreyle vizesiz ziyaret edebilirsiniz.

Başkent: Tahran

Para Birimi: İran Riyali

Kamboçya

Siem Reap kentinde Kral II. Suryavarman için yapılmış olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki bulunan Angor Vap Tapınağı, Kamboçya’da bulunuyor. Bu sebeple Angkor National Museum gezilmesi gereken bir müze.

Ülkeye seyahat etmek isteyenler 30 gün süreli online ya da kapı vizesi alabiliyor.

Başkent: Punom Pen

Para Birimi: Kamboçya Rieli

Katar

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Orta Doğu‘nun hızla gelişen ve büyüyen ülkelerinden biri olan Katar, ülkeye ismini veren yarımada üzerinde kurulu. Katar’ın büyük bir bölümü çöllerden oluşuyor.

Katar’a 90 gün süreli vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Başkent: Doha

Para Birimi: Katar Riyali

Kazakistan

Dünyadaki dokuzuncu büyük ülke. Buna rağmen, Kazakistan sık seyahat eden pek çok kişi için bile hâlâ bilinmeyen ve esrarengiz bir destinasyon. Zirveleri karla kaplı dağlar, geniş ovalar, derin nehirler, kavrulmuş çöller, çiçeklerle bezenmiş göz alabildiğine uzanan düzlükler ve el değmemiş ormanlarla Kazakistan eşsiz doğal güzelliklere sahip.

Kazakistan’a 30 gün süre şartıyla vizesiz gidebilirsiniz.

Başkent: Nur-Sultan

Para Birimi: Kazakistan Tengesi

Kırgızistan

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Orta Asya’nın tam kalbinde bulunan Kırgızistan’ın kuzeyinde Rusya, doğusunda Çin, batısında Özbekistan ve güneyinde ise Tacikistan bulunuyor. Meşhur Tanrı Dağları Kırgızistan’da yer alıyor ve ülkenin % 65’inden fazlasını sarıyor. Bu yüzden Orta Asya’nın İsviçresi deniyor Kırgızistan’a.

Buraya seyahat etmek isteyenlere 90 günle sınırlı vizesiz seyahat imkanı bulunuyor.

Başkent: Biskek

Para Birimi: Kırgızistan Somu

Maldivler

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Olağanüstü doğal güzellikleri, bozulmamış ekosistemi ve deniziyle ziyaretçilerine eşsiz bir manzara ve deneyim sunuyor.

Hint Okyanusu’ndaki bu tropik cennete harçsız, 30 günlük vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Başkent: Male

Para Birimi: Maldiv Rufiyası

Lübnan

Birçok kültürün ve dinin bir arada uyum içinde yaşayabildiği ülke, kendini diğer Ortadoğu ülkelerinde ayrı bir yerde konumlandırıyor. Küçük bir ülke olmasına rağmen fazla sayıda tarihi eser ve yapısıyla önemli bir turizm noktası.

Lübnan’a seyahat etmek isterseniz, seyahatinizi 90 gün süre şartıyla vizesiz gerçekleştirebilirsiniz.

Başkent: Beyrut

Para Birimi: Lübnan Lirası

Kuveyt

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Arap Yarımadası’nın kuzeydoğusunda, Basra Körfezi kıyısında yer alıyor. “Su kenarındaki kale” anlamına gelen Kuveyt, gün geçtikçe gelişen görkemli yaşantısı sebebiyle dikkat çekiyor.

Kuveyt’e kapı vizesi ile 90 gün süreli seyahat edebilirsiniz.

Başkent: Kuveyt

Para Birimi: Kuveyt Dinarı

Makao

Makao (Macau), Çin’e bağlı özel idare bölgesidir. Hong Kong gibi tamamen bağımsız değildir. Makao, Uzak Doğu’nun Las Vegas’ı olarak biliniyor.

Pasaport sürenizin geçerliliği 6 ay olmak şartıyla 30 gün için vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Para Birimi: Makao Patakası

Rusya

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Rusya; kubbeli yapıları, tarihi yerleri, meydanlarıyla turizm açısından gelişmiş durumda. Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesidir.

Rusya’ya yapılan, toplam ikamet süresi 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla, her giriş için 30 günü geçmeyen seyahatlerde vize gerekmemektedir. Ayrıca St. Petersburg, Leningrad ve Kaliningrad Bölgesi’ne yapılacak seyahatlerde internetten vize alınabiliyor. Genelde 4 iş günü içinde hazır oluyor.

Başkent: Moskova

Para Birimi: Rus Rublesi

Malezya

Ekvatoral iklimin hakim olduğu ülkede, zengin bir biyoçeşitlilik mevcut. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan dört yere sahip.

Ülkeye 90 gün süreli vizesiz ziyaret mümkündür.

Başkent: Kuala Lumpur

Para Birimi: Malezya Ringgiti

Mısır

Firavunlar ülkesi Mısır; Nil Nehri, hiyeroglif kaplı tapınakları ve Giza’nın devasa piramitleri gibi tarih dolu eserlere ev sahipliği yapan, mutlaka gezip görülmesi gereken ülkeler arasında yer alıyor.

Mısır’a seyahat etmek isteyen 20 yaşından küçük ve 45 yaşından büyük Türk Vatandaşları, sınır girişlerinde uygulanan kapı vizesi ile 30 gün oturumlu geçiş vizesi alabiliyor.

Başkent: Kahire

Para Birimi: Mısır Lirası

Moğolistan

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Moğolistan, geniş ve uzun düzlüklerden oluşan bir Asya ülkesi. Kışın havalar çok soğuk, dolayısıyla gitmek için en uygun dönem bahar ve yaz aylarıdır. Eğer ziyaretiniz esnasında Gobi Çölü’ne de gitmeyi planlıyorsanız yaz aylarını tercih etmeyin.

Moğolistan’a yapılan, süresi 30 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Başkent: Ulanbator

Para Birimi: Moğolistan Tugriki

Myanmar

Tarihi bir dokuya sahip olan Myanmar’da kültür ve turizm sektörü de gelişmiştir. Ülke, yer altı kaynakları bakımından zengin değildir. Ülkenin batı kesiminde yeşim taşı çıkarmak için açılmış madenler yer alıyor.

Ülkeye online vize ile 28 gün şartıyla seyahat edebilirsiniz.

Başkent: Nepido

Para Birimi: Myanmar Kyatı

Singapur

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Küçük bir ada şehri olmasına rağmen yüksek gökdelenleriyle dikkat çeken Singapur, tropikal iklimi sebebiyle her mevsim gidilebilir.

Vizesiz 30 gün süre şartıyla seyahat edebilirsiniz.

Para Birimi: Singapur Doları

Sri Lanka

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Sri Lanka; bozulmamış doğası ve muazzam tarihi yerleriyle turistleri kendine hayran bırakan bir ada ülkesidir. Hint Okyanusu’nun incisi olarak biliniyor. 30 günü aşmayan seyahatleriniz için, internet üzerinden veya ülkeye girişte sınır kapılarından vizenizi alabilirsiniz.

Başkent: Gotabaya Rajapaksa

Para Birimi: Sri Lanka Rupisi

Tacikistan

Ülkenin büyük bir kısmı dağlardan oluşuyor. En yüksek dağları Pamir Dağları’dır. Denize kıyısı olmamakla birlikte Orta Asya’nın en küçük ülkesi olan Tacikistan’a kapı vizesi ya da online vize ile 60 gün süreli seyahat edebilirsiniz.

Başkent: Duşanbe

Para Birimi: Tacikistan Somonisi

Ürdün

Vizesiz Gidilen Asya Ülkeleri

Modern dünya ile geçmişi buluşturan Ürdün, Orta Doğu’da yer alan en büyüleyici ülkelerden biri. Tarihin yansımalarını hissettiren antik kentleri, kadim çöl kültürü, geleneksel yaşamı ve Batı’ya dönük anlayışıyla ülke, farklılıkları bir arada sunan bir yapıya sahip. Ayrıca UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan, dünyaca ünlü Petra Antik Kenti ile her sene yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu ülkeye 90 gün süre sınırıyla vizesiz ziyaret mümkün.

Başkent: Amman

Para Birimi: Ürdün Dinarı

Ürdün seyahat rehberi için tıklayın.

Tayland

“Gülen Yüzlerin Ülkesi” olarak bilinen Tayland, Güney-Doğu Asya’da kalan konumu, muhteşem plajları, etkileyici kültürel detayları ve alışveriş-eğlence olanaklarıyla 1960 yılından bu yana dünyadaki popüler turistik merkezlerden biri haline geldi.

Tayland’ı vizesiz bir şekilde 30 gün süreyle ziyaret edebilirsiniz.

Başkent: Bangkok

Para Birimi: Tayland Bahtı

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları