preloader

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

20.03.2023
Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Yazı Boyutu:

Avrupa’da vizesiz ya da kolay işlemlerle rahatça seyahat edebileceğiniz destinasyonları listeledik.

Arnavutluk

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Arnavutluk’un popülerliği bağımsızlığını kazandıktan sonra giderek artarken ülkenin batısında yer alan Adriyatik Denizi de turizmi üst seviyelere çıkarıyor. Arnavutluk’a vizesiz girdiğinizde 90 gün boyunca ülke içinde kalabiliyorsunuz.

Başkenti: Tiran
Para birimi: Arnavutluk Leki

Azerbaycan

Azerbaycan, Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan bir Kafkasya ülkesi. Ana dili Azerbaycan Türkçesi olan ülke zengin ve bize benzer bir kültüre sahiptir. Sovyet Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan ülkede hâlâ nüfusun belli bir kısmı Rusça konuşuyor. Azerbaycan’a girişte, 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren TC vatandaşları için vize uygulaması kalktı. Vizesiz 90 gün boyunca ülkede kalabilirsiniz.

Başkenti: Bakü
Para birimi: Azerbaycan Manatı

Belarus-Beyaz Rusya

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Başkent dahil olmak üzere Belarus’ta yer alan her şehirde tiyatro, opera gibi sahne sanatlarını seyretmek mümkün. Belarus mutfağının ise ilginç bir özelliği var; patatesten yaklaşık 250 çeşit yemek yapılıyor!

Belarus’a vizesiz seyahat ettiğiniz takdirde 30 gün ülke sınırları içinde kalabilirsiniz. Ancak toplam kalış süresi ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde 90 günü geçemiyor.

Başkenti: Minsk
Para birimi: Beyaz Rusya Rublesi

Bosna-Hersek

Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bir Balkan ülkesi. Haziran – eylül arası ziyaret etmeyi tercih edebileceğiniz Bosna-Hersek’in yemek kültürü de bize çok uzak değil. Ülkemizde de bilinen Boşnak böreğini gitmişken yerinde yemek isteyebilirsiniz. Vizesiz 180 gün içerisinde 90 gün süreyi aşmamak kaydıyla seyahat edebilirsiniz.

Başkenti: Saraybosna
Para birimi: Bosna-Hersek Markı

{774102}

Ermenistan

Denize kıyısı olmayan bir Güney Kafkasya ülkesi olan Ermenistan; özellikle başkent müzeleri, operaları, galerileri ve kütüphaneleriyle kültürel açıdan çok zengin.

Kapı vizesi ya da online vize alarak 21 gün süre şartıyla Ermenistan’ı ziyaret edebilirsiniz.

Başkenti: Erivan
Para birimi: Ermenistan Dramı

Karadağ

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Dünyanın en genç ülkelerinden Karadağ diğer bilinen adıyla Montenegro, Balkan coğrafyasında muhteşem sahillere ve etkileyici bir doğaya sahip. Son dönemde vizesiz seyahat etme imkanının da etkisiyle Türk vatandaşları için popüler bir destinasyon haline geldi. Vizesiz giriş yaptığınızda 90 gün süreyle ziyaret edebilirsiniz.

Karadağ’ın en beğenilen restoran ve otellerini bu içerikte keşfedebilirsiniz.

Başkenti: Podgoritsa
Para birimi: Euro

Kosova

2008 yılında bağımsızlığına kavuşarak dünyanın en genç ülkelerinden biri olan Kosova Cumhuriyeti, Avrupa’nın 50. ülkesi oldu. Başkent Priştine, ülkenin turistik ve kültürel açıdan en hareketli şehri.

Kosova için 180 gün içinde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekiyor.

Başkenti: Priştine
Para birimi: Euro

Gürcistan

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Gürcistan, barındırdığı çetin yamaçlara sahip dağlarıyla kayak deneyimi ve tarihsel mirasıyla kültür turizmi açısından cazip ülkeler arasında.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize uygulamayan ülkeler arasında yer alan Gürcistan’a gitmek için yanınızda kimliğinizin bulunması yeterli. Ancak kimliğin veriliş tarihinden itibaren 10 yılı aşmamış olması gerekiyor.

Başkenti: Tiflis
Para birimi: Gürcistan Larisi

{774127}

Makedonya Cumhuriyeti

Makedonya bozulmamış ormanları, dağları ve gölleriyle doğa turizmi için ideal ülkelerden biri. Özellikle ülkenin batısında yer alan Mavrovo Kasabası doğayla baş başa kalmak için birebir. Kasabanın kış turizmi içinde ideal bir yer olduğu son dönemde fark edilmiş olup, kayak severlerin seyahat rotalarına eklenmiştir.

Makedonya’yı 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile ziyaret edebilirsiniz.

Başkenti: Üsküp
Para birimi: Makedonya Dinarı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Türkiye‘de Yeşil Ada, Yavru Vatan ya da Cennet Ada adıyla da anılıyor. Ülke iklimi tüm yıl boyunca tatil için uygun. Muhteşem doğası, endemik bitki ve hayvan türleri, Akdeniz boyunca uzanan plajları ile de oldukça turistik bir ülke. KKTC’yi pasaportsuz TC. kimliğinizle de ziyaret edebilirsiniz.

Başkenti: Lefkoşa
Para Birimi: Türk Lirası

Moldova

Asma bahçeleriyle ve dünyaca ünlü şaraplarıyla bilinen Moldova’da, tarihi yapısı ve mimarisiyle dikkat çeken ve ülkenin en çok ziyaret alan şehirlerinden biri başkent Kişinev’dir.

Moldova’ya, 180 günde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Başkenti: Kişinev
Para birimi: Moldova Leyi

Sırbistan

Vizesiz Gidilen Avrupa Ülkeleri

Balkan yarımadasının ortasında yer alan ülke, etnik çeşitliliği ve kültürel yapısıyla dikkat çekmektedir. Tarihi boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan ülkede, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan birçok tarihi yapı bulunuyor. Bununla birlikte Sırbistan’da sağlık turizmi de oldukça gelişmiştir. Ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan ve ünüyle bilinen şifalı sular ve kaplıcalar, dünyanın her noktasından turistin ülkeyi ziyaret etme nedenleri arasında.

Ülkeyi 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile ziyaret edebilirsiniz.

Başkenti: Belgrad
Para birimi: Sırp Dinarı

{2793}

Önemli Not: Seyahatinizi planlamadan önce gideceğiniz ülkenin seyahat kurallarının değişmediğinden Dışişleri Bakanlığı’nın sayfasına bakarak emin olabilirsiniz. Vizeden muaf da olsa her uluslararası seyahatinizde pasaportunuzun en az altı ay geçerli süresi olduğunu kontrol etmelisiniz. Bu içerikteki vizesiz Avrupa ülkeleri umuma ait Türk pasaportları (bordo) için, turistik geziler özelindedir. Seyahatiniz turistik amaç dışındaysa gideceğiniz ülkenin şartlarına göre yanınıza ekstra belge ya da izin almanız gerekebilir.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları