preloader

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

04.03.2024
Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Yazı Boyutu:

Balkan turlarının vazgeçilmez rotası, yakın tarihin izlerini her sokağında yaşamaya devam eden Bosna-Hersek tüm detaylarıyla yazımızda.

Roma İmparatorluğu zamanlarından günümüze kadar süren çalkantılı tarihi ve geçirdiği yıkıcı savaşlara rağmen ayakta kalmayı başarmasıyla özel bir ülke olan Bosna-Hersek, Balkanlar’da kendine has dokusuyla ilgi noktası olmaya devam ediyor.

Bosna ve Hersek olarak iki bölgeye ayrılan ülkede Müslümanlar, Ortodokslar ve Katolikler gibi farklı dini etnik gruplar bir arada huzurla yaşıyor. Bu nedenle kültürel zenginliği ve uyumu ülkenin neresine giderseniz gidin gözlemliyorsunuz.

Masallardan çıkmış gibi görünen doğal güzellikleri, yöresel yemekleri, antika pazarları, hem kıpır kıpır hem de hüzünlü şarkıları, otantik mimarisi, güler yüzlü ve sevecen halkı ile Bosna-Hersek; seyahat rotaları içinde bir cevher gibi parlıyor.

Bosna-Hersek Seyahat Detayları

Bosna-Hersek’e Nasıl Gidilir?

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Avrupa’nın güneydoğusunda bulunan Bosna-Hersek’in Adriyatik Denizi’ne 20 km’lik bir kıyısı bulunuyor. Doğudan Sırbistan, güneyden Karadağ, kuzeyden ve batıdan ise Hırvatistan ile çevrili. Türk vatandaşlarından 3 aya kadar vize istemeyen Bosna-Hersek’e gitmek için kara yolu ya da hava yolu ulaşımını tercih edebilirsiniz.

Hava yolu ile Ulaşım

Bosna-Hersek’te bulunan Saraybosna ve Mostar havaalanlarına; İstanbul, Ankara, Adana ve İzmir üzerinden yapılan doğrudan uçuşlarla yaklaşık 2 saatte ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin diğer şehirlerinden yola çıkacaksanız, hem Türk Hava Yolları’nın hem de Pegasus’un aktarmalı uçuşlarını takip edebilirsiniz.

Kara yolu ile Ulaşım

Esenler Otogarı’ndan Saraybosna’ya yapılan günlük seferlerle Bosna Hersek’e yaklaşık 20 saatlik otobüs yolculuğunun sonunda ulaşıyorsunuz. Bu seferler günde 3 kez yapılıyor. Ancak seyahatiniz sırasında Avrupa Birliği üyesi olan Bulgaristan’dan geçeceğiniz için transit geçiş vizesi almanız gerekiyor.

Bosna-Hersek’e Ne Zaman Gidilir?

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Kış döneminde Bosna-Hersek’te sıcaklıklar, genellikle 0 derecenin altında seyrediyor. Hava şartlarının kar ve sis gibi etkenlerle daha da ağırlaştığı bu aylarda ülkeyi keşfetmek sizi zorlayabilir. Ancak kayak sporu sevenlerdenseniz, ocak-mart ayları sizler için biçilmiş kaftan.

Yaz aylarındaysa genel ortalama sıcaklık 30-32 dereceleri buluyor. Bu dönemde bunaltıcı hava etkili olsa da konserler, festivaller ve sokak gösterileri gibi etkinliklerle turist yoğunluğu artıyor. Bu nedenle ılıman hava şartlarının olduğu mayıs-haziran ve eylül-ekim ayları Bosna-Hersek’i ziyaret etmek için en doğru zamanlar.

Bosna-Hersek’te Ne Yenir?

Uzun yıllar Osmanlı hakimiyetinde olan Balkanlar’daki yeme-içme kültürünün, Türk mutfağına olan benzerliği biliniyor. Bu nedenle yöresel yemeklerin et ve hamur işi ağırlıklı olduğunu belirtmekte fayda var.

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi
Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Bosna-Hersek’te çoğunlukla karşınıza çıkacak lezzetler arasında; Bosna pidesinin üzerinde servis edilen dana ya da kuzu etinden yapılmış kızarmış köfte (cevapi), ülkedeki hemen hemen her fırında porsiyon ya da kilo olarak alabileceğiniz Boşnak böreği, Türk porsiyonlarından daha büyük dilimlerle içleri etle doldurulmuş Boşnak mantısı (klepe), her öğünde -özellikle kahvaltılarda- tüketilen hamur kızartmaları ustipci ve içi doldurulmuş hamburger köftesi (punjena pleskavica) bulunuyor. Saraybosna’daki Petica Ferhatović Restaurant ve Buregdžinica Bosna Restaurant’ta bu yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Uzun pişimli, bol etli tariflerle yapılan güveç yemekleri ve özel soslu çorbalar da Balkan mutfağının değişmez parçaları. Örneğin; Bosanski Lonac büyük et parçaları ve sebzelerle güveç tencerelerde hazırlanan harika bir yemek. Bol kıvamlı Begova Çorbası ise tavuk, kereviz, havuç gibi malzemelerle hazırlanan; ekşi krema ya da sosla tüketilen ve damaklarda bayram havası estiren sağlıklı bir çorba. Genellikle yine bir Osmanlı mutfağı klasiği olan soğan dolması eşliğinde, özellikle milli bayram zamanlarında ülkede fazlaca tüketiliyor.

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi
Tufahija

Balkan mutfağından bahsederken elbette kendilerine has tatlıları da saymadan olmaz. Bol malzemeli ve irice doğranmış kuru yemişlerin kullanıldığı Bosna Baklavası tüm tatlıcılarda karşınıza çıkacaktır. Saraybosna’daki Başçarşı’da kahvenizi yudumlarken güzel bir eşlikçi olarak tüketebilirsiniz. Şerbetli tatlılara bir diğer örnek de ceviz dolgulu ve kremalı fırınlanmış elmadan oluşan tufahija. Bunların dışında incir pekmeziyle ve yine şerbetle hazırlanan bir hamur işi olan smokvara da kahve yanına ya da öğünlerinizden sonra keyfinize keyif katacak tatlılardan. Restaurant Pocitelj ve Mostar’daki Ascinica Balcan’da bu tatlıları deneyebilirsiniz.

Bosna-Hersek’te mutfak lezzetleri dışında dünyanın en iyi ve kaliteli biraları arasında gösterilen ulusal biraları Sarajevsko kolay içimli yumuşak tadıyla denemeden dönmemeniz gereken lezzetlerden. Ayrıca pastanelerde ve börekçilerde sık sık karşınıza çıkacak olan hafif ekşimsi aromasıyla ardıç suyu da sıcak yaz günlerinde ferahlamak için iyi bir tercih.

Bosna-Hersek’te Ulaşım

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Başkenti Saraybosna olan ülkenin diğer önemli şehirlerini; Monstra, Trebinje, Banja Luka, Travnik ve Bihaç olarak sıralayabiliriz. Şehirler arasında dolaşmak için araç kiralama yaparak muhteşem manzaralar içinde güzergâhınızı belirleyebilirsiniz. Ancak bölgenin dağlık olmasından ötürü yol şartlarının biraz engebeli ve virajlı olduğunu hatırlatalım.

Saraybosna’da havaalanı merkeze 6 km’lik bir mesafede bulunuyor. Uçak yolculuğunuzun ardından sık sık yapılan otobüs seferleriyle ya da taksiyle kısa sürede şehre ulaşabilirsiniz. Merkezde bulunan Başçarşı’dan ise tramvay ya da otobüsleri kullanarak Saraybosna Otobüs Terminali ya da Saraybosna Tren Garı’na gidebilirsiniz. Bu noktalardan Bosna-Hersek’teki hemen hemen bütün şehirlere karşılıklı olarak otobüsle ya da trenle ulaşım sağlanıyor.

Bosna-Hersek’ten Hediyelik Ne Alınır?

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Bosna-Hersek’te en fazla karşınıza çıkacak hediyelikler, geleneksel ürünler ve el işçiliğine dayalı aksesuarlar olacaktır.

Yöresel kıyafetlerden turistler tarafından en çok tercih edilenlerin başında Bosna Terlikleri geliyor. Birbirinden farklı özel figürlerin işlendiği, deri taban dikilerek yapılan bu el yapımı terlikleri Morica Han ya da Bazar Kujundžiluk gibi bit pazarlarında bulabilirsiniz. Bu pazarlarda ayrıca savaş dönemlerinden kalan eşyalar, bakır kahve takımları, gümüş takılar, örgü eldivenler, eski zamanlardan kalan oyuncaklar gibi hediyelik olarak alabileceğiniz bir çok seçenek bulunuyor.

Balkanların en bilinen sosu Ajvar sos, bal ve kuru etle birlikte pazarlardan ya da marketlerden alabileceğiniz yiyecek ürünlerinden en popüler olanları. Özellikle Ajvar sos için müdavimleri olduğunu söylesek abartmış olmayız. Közlenmiş soğan, sarımsak, kırmızı biber ve patlıcandan oluşan bu sos, hem kendiniz hem de sevdikleriniz için en doğru hediyelerden biri.

Bosna Hersek halı dokumacılığında da ismini duyurmuş bir ülke. Osmanlı zamanından beri üretilen ve kendine has renkli desenleri olan el yapımı halılar, günümüzde de ilgi çekmeye devam ediyor. En güzel ve kaliteli Bosna Halısı örneklerini görmek için Capljina Tepih Handmade Carpets mağazasını ziyaret edebilirsiniz.

Bosna Hersek’ten Japonya’ya vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeleri keşfetmek için tıklayın.

Saraybosna Seyahat Rehberi

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Uluslararası alanda Sarajevo (Saray Ovası) ismiyle bilinen Saraybosna, Bosna-Hersek’in başkenti ve aynı zamanda hem nüfusu hem de yüz ölçümüyle en büyük şehri. Tarih boyunca yıkıcı savaşlara rağmen farklı etnik grupların huzurla yaşadığı bu şehre ‘’Avrupa’nın Kudüs’ü’’ de deniliyor.

15. yüzyılda Osmanlı hakimiyetine giren bölgenin gelişmesiyle birlikte Türklerin Avrupa’da kurduğu en büyük şehir oluyor. Dinar Alplerinin arasında uzanan geniş vadide şehirleşme faaliyetlerinin ardından; Centar (Merkez), Novo Sarajevo (Yeni Saraybosna), Novi Grad (Yeni Şehir) ve Stari Grad (Eski Şehir) olarak farklı belediyelerce yönetilen bölümlere ayrılıyor.

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Saraybosna çok kültürlü yapısının bir yansıması olarak, mimari açıdan oldukça dikkat çekici bir şehir. Hem Osmanlı’nın hem de Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun izleri, Bosna-Hersek’in tamamında olduğu gibi Saraybosna’da da ön plana çıkıyor. Tarihi dokusu yanında doğal güzellikleri, kendine has yemekleri ve müzikleriyle kısa sürede keşfedip kendine hayran bırakacak kadar etkileyici.

Saraybosna Otelleri

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi
Hotel Aziza
Şehrin merkezinde, Başçarşı’ya 500 metre mesafede olan Hotel Aziza, konforlu ferah odalarıyla evinizdeki rahatlığı sunuyor. Açık büfe kahvaltı, hava alanı transferi, ücretsiz şehir turu etkinlikleri, sauna ve masaj odaları gibi olanaklarından faydalanabilirsiniz.
Bosna-Hersek Seyahat Rehberi
Radon Plaza Hotel
Büyük camlı zarif odalarıyla şık bir atmosfer sunan Radon Plaza, aynı zamanda hayvan dostu ve 5 yıldızlı bir otel. Tesisin çatı katındaki döner restoranda panoramik Saraybosna manzarasının keyfini sürebilirsiniz.
Bosna-Hersek Seyahat Rehberi
Malak Regency Hotel
Malak Regency Hotel, şehir merkezine araçla 10 dakikalık mesafede, yemyeşil vadilerin arasında bulunan 5 yıldızlı bir tesis. Kapalı havuzu, modern ekipmanlarla donatılmış fitness merkezi, yürüyüş alanları ve restoranları ile titizlikle hizmet veriyorlar.
Bosna-Hersek Seyahat Rehberi
Central Point Hotel
Saraybosna’da Knez Mihailova Caddesi, Belgrad Ulusal Tiyatrosu ve Skadarlija bölgesi gibi tüm turistik noktalara yakın olan Central Point Hotel, lüks ve konforlu birimleriyle merkezi konumda konaklamak isteyenler için ideal bir seçenek.
Bosna-Hersek Seyahat Rehberi
Swissotel Sarajevo
Modern tasarımlı standart ve suit odalarına muhteşemen doğa manzaralarının eşlik ettiği Swissotel, restoranları ve sağlıklı yaşam merkeziyle öne çıkıyor. Ayrıca şehrin en büyük alışveriş merkezi olan Saraybosna Şehir Merkezi de otelin hemen yanında bulunuyor.
Bosna-Hersek Seyahat Rehberi
VIP Apartments
Tam donanımlı odalarının yanı sıra; 24 saat açık resepsiyon, concierge ve restoran hizmetleri sunan VIP Apartments merkeze yakın konaklama birimleri içinde en fazla tercih edilen işletmelerin başında geliyor.

Saraybosna Restoranları

Cevabdzinica Hodzic (Köfteci Hodzic)

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Şehrin en iyi köftecisi olarak ün salmış Cevabdzinica Hodzic, gerçekten de ününe yakışır tazelikte ve lezzette bir menüye sahip. Az ama öz seçenekleri olan restoranda kaymakla sunulan cevabi ve bol malzemeli baklava misafirlerin favorisi.

Bravadžiluk 34, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek +38733532866

Dveri

Başçarşı’nın içinde bulunan Dveri, yöresel yemekleri en lezzetli sunan yerlerin başında. Kurutulmuş sebzelerle yaptıkları sosları, dolmaları, çorbaları, ekmekleri ve et ağırlıklı seçenekleri içinden hangisini seçerseniz seçin pişman olmayacağınızı garanti ediyoruz.

Prote Bakovića 12, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek +38733537020

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Hedona Wine Club

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Kendi üzüm bağlarından ürettikleri şarapları ve İtalyan mutfağı ağırlıklı menüsüyle Hedona Wine Club, Saraybosna ziyaretinizi unutulmaz kılacak bir mekân. Şehir manzarasının ve restoranın özel atmosferi lezzetli yemeklerin etkisini daha da kalıcı hâle getiriyor.

G.Kromolj 9, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek +38761131271

Buregdžinica Bosna

Saraybosna’da hemen hemen her sokakta bir börekçiyle karşılaşmanız mümkün. Buregdžinica Bosna ise Balkan böreklerinin etli, sebzeli, sade ya da otlu gibi birbirinden farklı seçeneklerini bulabileceğiniz; kendilerine has pişirme yöntemleri olan samimi bir aile işletmesi. Özellikle bal kabaklı börekleri (Tikvenjača) parmaklarınızı yedirtecek türden.

Bravadžiluk 11, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek +38733538426

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Bon Appetit Sarajevo

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Yöresel lezzetlerin dışında dünya mutfağından sunumlar yapan bir restoran arıyorsanız Bon Appetit Sarajevo doğru adres. Restoranda yazılı bir menü bulunmuyor. Şeflerle ya da garsonlarla dilediğiniz yemeyi paylaşıyorsunuz ve önünüze sürprizli bir tabak geliyor. Konseptiyle ve güler yüzlü çalışanlarıyla oldukça keyifli bir mekân.

Kranjčevićeva 17, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek +38761439450

Saraybosna’da Görülecek Yerler

Başçarşı

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

15. yüzyılda kurulan Başçarşı, Saraybosna’nın en turistik bölgesi olması yanı sıra, kültürel ve tarihi merkezi. Burası hem medrese, hamam gibi tarihi yapılar; hem de çeşit çeşit restoran, kafe ve hediyelik eşya dükkânlarıyla dolu bir alan. Yöresel yemekleri ve bütün çarşıya kokusu sinen lezzetli kahvelerini denemek için de en doğru yer.

71000 Saraybosna, Bosna Hersek

Saat Kulesi

Başçarşı’da öne çıkan yapıların başında Saat Kulesi geliyor. Ay takvimine göre işleyen; gün doğumu ve gün batımını gösteren kule yaklaşık 30 metre yüksekliğinde. Akşam saatlerinde ışıklandırmalarla birlikte harika bir görünüme bürünüyor.

Mudželiti veliki, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Morica Han

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Başçarşı’nın içindeki en otantik yapılardan biri olan Morica Han, antikacı dükkânları, yan yana dizilmiş ufak kafeteryalarıyla oldukça sevimli ve samimi bir yer. Bir öğle arası vermek, kahve ya da limonata yudumlayarak dinlenmek için uğrayabilirsiniz.

Morića Han, Sarači 77, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek

Ferhadiye Caddesi

Başçarşı’nın bitiminde sıralı alışveriş mağazaları, restoranlar ve tarihi yapılarla uzanan Ferhadiye Caddesi, şehrin hem tarihi hem de modern yapısını görmek için uğramanız gereken yerlerden.

Ferhadija, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Sonsuz Ateş Anıtı

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Şehrin en önemli sembollerinden biri olan anıt, Ferhadiye Caddesi’nin hemen girişinde sizi karşılıyor. 1946 yılında yapılan ve Saraybosna’nın 2. Dünya Savaşı’ndan kurtuluşunu simgeleyen anıtta, savaşta kaybedilenleri anmak için 24 saat boyunca ateş yakılıyor.

Ferhadija, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek

Saraybosna Katedrali

Ferhadiye Caddesi’nin sonuna geldiğinizde neo-gotik tarzda yapılan etkileyici Saraybosna Katedrali’nin manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. 19. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen katedral, savaşlarla hasar görse de yenileme çalışmalarıyla orijinalini aratmayan bir güzellikte görünüyor. Özellikle iç tasarım detayları, mimari açıdan göz dolduruyor.

Trg Fra Grge Martića 2, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Latin Köprüsü

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Avusturya-Macaristan prensi Franz Ferdinand’ın öldürülmesiyle 1. Dünya Savaşı’nın başlamasına sebep olan elim hadisenin meydana geldiği Latin Köprüsü, görünümüyle çok etkileyici olmasa da anlamı yönünden oldukça önemli. O bölgeyi gezerken hemen yanında bulunan Milli Kütüphane’ye de gidebilirsiniz.

Obala Kulina bana bb, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek

Umut Tüneli

Saraybosna Tüneli olarak da bilinen 800 metre uzunluğundaki tünel, 1992-1995 yılları arasında Bosna Savaşı sırasında kazılmış. Savaş boyunca ilaç, yiyecek, cephane gibi temel ihtiyaçların taşınmasında ve bombardımanlardan korunmak için büyük rol oynamış. Fotoğraflarla o dönemin anlatıldığı tünelin, sadece 20 metrelik bir kısmı ziyarete açık. Ülkedeki savaşı ve yaşananları daha iyi öğrenmek isteyenler için ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

BA, 1, Tuneli, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Gazi Hüsrev Bey Camii

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Bosna-Hersek’in en büyük camisi olan ve Mimar Sinan’ın 1531-1534 yılları arasında yaptığı camii, şehrin kültürel ve dini simgelerinden biri. Osmanlı mimarisinin öne çıkan tüm özelliklerini taşıyan yapısı, savaşlar boyunca hasar görmesine rağmen restore çalışmalarıyla günümüzde de orijinalliğini koruyor.

Sarači 8, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek

Sarı Kale

18. yüzyıldan kalma yıkılmış kale duvarlarından oluşan Sarı Kale, aynı zamanda seyir terası olarak da biliniyor. Şehrin en güzel manzarasını izleyebileceğiniz kalenin etrafında çay-kahve içip keyifli vakit geçirilecek alanlar da mevcut.

Jekovac, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Bosna-Hersek Ulusal Müzesi

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Ulusal Müze, Bosna-Hersek’in kültürel ve sanatsal tarihini gösteren ve zengin içeriklere sahip koleksiyonların olduğu bir sanat merkezi. Coğrafyadan tarihe, arkeolojiden edebiyata kadar farklı alanlarda birçok esere ev sahipliği yapıyor. Müzeye kadar gitmişken büyüleyici güzellikteki botanik bahçesini de turlayın deriz.

Zmaja od Bosne 3, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek

War Childhood Museum

2017 yılında kurulan War Childhood Museum, savaş yıllarını çocukların gözünden ve gündelik deneyimleri üzerinden anlatan özel bir müze. Müzede o yıllarda çocuklar tarafından kullanılan oyuncaklar, mektuplar, kıyafetler, müzik enstrümanları gibi birçok nesne bulunuyor. Ayrıca dönemin ruhunu daha iyi anlamak için de sözlü anlatımlarını, müze turlarını ve video sunumlarını takip edebilirsiniz.

30-32, Logavina, Sarajevo, Bosna-Hersek +38733535558

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Hem Balkanların hem de Adriyatik’in vizesiz seyahat rotası Karadağ’ı keşfetmek için tıklayın.

Mostar Seyahat Rehberi

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Bosna-Hersek’in güney kısmında kalan Hersek bölgesinin baş şehri olan Mostar, Saraybosna kadar ilgi gören; tarihi, kültürü ve doğasıyla ülkeyi ziyaret edenlerin mutlaka uğraması gereken kasaba görünümlü bir kent. Şehrin ortasından geçen Neretva nehri, şehri masalsı bir görünüme sokarken; yemyeşil doğası büyüleyici manzaralara sahne oluyor.

Mostar’a yabancı havayolu şirketleri aracılığıyla Türkiye’den yapılan aktarmasız uçuşlarla gidebilirsiniz. Ya da önce Saraybosna’ya giderek otobüs ya da tren aracılığıyla yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla şehre ulaşıyorsunuz.

Ülkenin kuzey bölgelerine göre daha ılıman bir iklime sahip olsa da Mostar’a gitmek için en uygun zamanlar ilkbahar ve yaz ayları olacaktır. Ancak Saraybosna’da olduğu gibi kış turizmine açık olduğu için kış sporlarıyla ilgilenenler ocak-mart aylarını da tercih edebilirler.

Mostar Otelleri

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi
Muslibegovic House
Osmanlı tipi bir konak olan lüks otel, aynı zamanda müze olarak geçiyor. Konaklamanız süresince otelde bulunan antik objeler, duvar süsleri gibi Osmanlı dönemine ait eserlerle zaman algınız biraz değişebilir. Otelden yürüyerek Mostar Köprüsü gibi turistik birçok alana kolayca ulaşabilirsiniz.
Bosna-Hersek Seyahat Rehberi
Hotel Mepas
Şehrim tam merkezinde bulunan otel; kapalı yüzme havuzu, restoranı, sağlıklı yaşam ve fitness merkezi ile öne çıkan işletmelerin başında geliyor. Otelin alt katında bulunan alışveriş merkezinde ise sinemadan, ünlü markaların mağazalarına kadar farklı olanaklardan yararlanabilirsiniz.
Bosna-Hersek Seyahat Rehberi
Hotel Restaurant Kriva Cuprija
Hotel Restaurant Kriva Cuprija; konumu, bünyesindeki restoranları ve misafirlerine sunduğu konforla hem turistlerin hem de yerlilerin Mostar’daki ilk tercihleri arasında yer alıyor. Oda servisi, consierge gibi hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.
Bosna-Hersek Seyahat Rehberi
Eden Hotel&Spa
Konaklamanız süresince aynı zamanda rahatlayıp tazelenecek bir tesis arıyorsanız en ideal yer olacaktır. Uzman ekiplerden oluşan spa merkezinin yanı sıra; kapalı havuz, ücretsiz kahvaltı ve oda servisi gibi olanakları da bulunuyor.

Mostar Restoranları

Restoran Lagero

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Mostar Köprüsü’ne karşı Balkan lezzetlerini denemek ya da bir keyif kahvesi yudumlamak için Restoran Lagero ilk uğrayacağınız yerlerden biri olmalı.

Onešćukova, Mostar 88000, Bosna-Hersek +387 61 808 698

TABOO Bar Restaurant

Dünya mutfaklarından modern sunumlar yapan TABOO Bar Restaurant oldukça şık bir mekân atmosferine de sahip. Akşam yemeği yanında menülerinde bulunan yerel şarapları da göz dolduruyor. Mostar’da suşi yemek ve farklı kokteyller denemek isteyenler için de ideal bir mekân.

Vukovarska bb, Mostar 88000, Bosna-Hersek +387 63 610 061

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Tima-Irma Restaurant

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Balkan yemekleri ağırlıklı bir menüsü olsa da vejateryan seçenekleri de hayli doyurucu olan Tima-Irma Restaurant küçük bir işletme olmasına rağmen şehirde yöresel yemekleri denemek için öncelikli olarak tercih edilen yerlerin başında geliyor. Onešćukova 7, Mostar 88000, Bosna-Hersek

Mostar’da Görülecek Yerler

Mostar Köprüsü

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Mostar denince ilk akla gelen yapılardan biri olan Mostar Köprüsü, yenileme ve tamirat çalışmalarının ardından 2005 yılında Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne girdi. Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 16. yüzyılda inşa edilen köprü Osmanlı dönemi yapıtlarının en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

88000 Mostar, Bosna-Hersek

Blagay Tekkesi

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Bölgenin 15. yüzyılda Osmanlı hakimiyetine geçmesinden sonra kurulan Blagay Tekkesi, ülkedeki Osmanlı mimarisinin başka bir örneği. Nehir kaynağının girişindeki mağaranın hemen yanında, özel bir konumda olan yapıya Dervişler Tekkesi de deniyor. Tekkenin karşısına konumlanan restoranlarda nehirden çıkan taze balıklarla hazırlanmış yemeklerin tadına bakabilir; yemyeşil Buna nehrinin seyrine dalabilirsiniz.

7W43+V7H, Blagaj bb, 88000, Bosna-Hersek

Kravice Şelalesi

Mostar’ın yaklaşık 40 km güneyinde, araçla yaklaşık 1 saatlik mesafede kalan Kravice Şelalesi’ne mutlaka zaman ayırmalısınız. 25 metre yükseklikteki şelalenin döküldüğü büyük gölde hem yüzebilir, hem de harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Studenci bb, Studenci 88320, Bosna-Hersek

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Karagöz Bey Camii

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

4 kubbeli, ahşap verandasıyla Mostar’daki bir diğer Osmanlı ve Mimar Sinan yapısı olan cami, 1557 yılında inşa edilmiş. Yapının bir bölümü hâlâ ibadet için kullanılıyor. Ancak caminin büyük bir bölümünü gezebilir, dilerseniz minareye çıkarak şehir manzarasını seyredebilirsiniz.

Braće Fejića, Mostar 88000, Bosna-Hersek

Poçiteli Köyü

Mostar’dan 30 km uzaklıkta Hırvatistan’ın Dubrovnik şehri sınırında bulunan Poçiteli, mimari yapısını korumaya devam etmiş bir Osmanlı köyü. Netreva Nehri kıyısında dik bir yamaç üzerine kurulmuş olan köyün tamamı taştan evlerle inşa edilmiş. Köyün en tepesinde bulunan Poçiteli Kalesi, ufka kadar uzanan harika manzara sunuyor.

Počitelj, Mostar

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

Bakırcılar Çarşısı (Bazar Kujundžiluk)

Bosna-Hersek Seyahat Rehberi

El yapımı ürünleri, antika eşyaları ve bakırdan yapılma birbirinden farklı yüzlerce ürünü bulabileceğiniz Bakırcılar Çarşısı, hediyelik alternatifler arayanlar için Mostar’ı ziyaret edenlerin ilk uğrak yeri.

Mala Tepa, Mostar 88000, Bosna-Hersek

Ceylan Kara
Ceylan Kara Tüm Yazıları