preloader

Tablo Okumaları: Pablo Picasso’nun "Avignonlu Kızlar" Adlı Eseri

07.09.2022
Tablo Okumaları: Pablo Picasso’nun "Avignonlu Kızlar" Adlı Eseri

Yazı Boyutu:

Pablo Picasso’nun turuncu tonlar ve beş kadının durgun bakışları ile sonbahar mevsimini anımsattığı “Avignonlu Kızlar” adlı tablosunun tüm detaylarını keşfedin.

“Avignonlu Kızlar” gerek renkleriyle gerekse figürleriyle adeta sonbahar mevsimini anımsatır. Turuncu tonları mevsimin değiştiğini haber ederken, beş kadının durgun bakışları da sonbaharın hüznünü bizlere hatırlatır.

Orijinal ismiyle “Les Demoiselles de Avignon”, sıra dışı İspanyol ressam Pablo Picasso’nun en çok ses getiren ve aynı zamanda da en çok eleştiri alan tablolarından biridir. Döneminde genelev kadınlarını cesaretle betimlemesinden ötürü herkeste şok etkisi yaratan bu çalışma, tüm sivri uçlu okları da Picasso’ya yönlendirmiştir. Aslında sanatçı bu eseri üretirken hiç olmadığı kadar aşırı duygusal davranmış, kendi korkularıyla birlikte beş genelev kadınının duygu ve düşüncelerini de izleyiciye aktarmak istemiştir.

Tablo Okumaları: Pablo Picasso’nun
Pablo Picasso

Picasso, resminin ismini ilk olarak “Genelev” olarak belirler fakat sanat eleştirmenleri ve tarihçileri tarafından uygun bulunmadığından isim “Avignonlu Kızlar” olarak değiştirilir. Bu değişiklik ünlü ressamı rahatsız eder, çünkü bir sokak isminin belirtilmesiyle o yerin saygınlığının kaybolabileceğini düşünür. Aynı zamanda buradaki betimlenen karakterlerin yer ve mekânla ilişki kurulmaması gerektiğinin bu figürlerinin tamamıyla hayali kadınlar olduğunun altını da çizmek ister. Picasso’nun çalışmasında insana dimdik bakan beş devasa fahişe karşısında izleyici bir bakıma müşteri durumuna sokulmak istenir.

Tablo Okumaları: Pablo Picasso’nun

Resimdeki diğer önemli ayrıntılar maske, kırılganlık ve bozulmuşluk hissidir. Ressam Matisse’in etkisiyle etnografya müzelerine yaptığı ziyaretler sonucunda Picasso, Afrika maskeleriyle tanışır. Afrika o dönem için Ortaçağ Avrupa’sında tepki duyulan bir topluluktur. Dönemin hastalığı olan frenginin bile Afrika’dan geldiği düşünülür. Frenginin ilk bulaşabileceği tehlikesini Picasso bu tabloyu yaptığı sırada hisseder. Malum kadınlara düşkünlüğü ile bilinen ressam, genelevdeki kadınlardan frengi hastalığını almış olabileceğini düşünerek aşırı bir korkuya kapılır. Beş kadın karakterden bazılarına Afrika maskesi giydirerek onları frengi hastalığıyla özdeşleştirir.

Bu korkunç, edepsiz ve hatta iğrenç sıfatlarına layık görülmüş “Avignonlu Kızlar” eseri aynı zamanda modern sanat tarihinin öncü tablosu olma özelliğini de sahip olmuştur.

Büyük ebatlı bu eseri New York’a gittiğiniz zaman mutlaka MOMA’da görmeyi unutmayın. Picasso’nun korkularını ifade eden bu beş genelev kadını hakkında bakalım sizler ne düşüneceksiniz?

{21105}

Feride Çelik
Feride Çelik Tüm Yazıları