preloader

Pablo Picasso’nun Eserlerine İlham Veren Büyük Aşkları

01.01.2024
Pablo Picasso’nun Eserlerine İlham Veren Büyük Aşkları

Yazı Boyutu:

Resim sanatının en büyük üstatlarından olan ve Kübizm ile özleşen ünlü ressam Picasso’nun eserlerine ilham veren kadınları inceledik.

Aşkın, sanatçıları en çok harekete geçiren duygulardan olduğu şüphesiz bir gerçek. Bir ressama ise en çok ilham verenin karşı cinsle kurduğu ilişkiler, dostluklar olduğunu sanat tarihindeki eserlerden biliyoruz. Özellikle de sanata yön vermiş büyük ustalar söz konusu olunca bu merakımız daha da artabilir. Onlardan en kayda değerlerinden biri de resim sanatının büyük öncülerinden Pablo Picasso. Bu büyük ressamın sanatına ilham veren kadınları araştırdık ve Sylvette David, Eva Gouel, Dora Maar gibi Pablo Picasso’nun kalbinde taht kuran ve tablolarına konu olan kadınlar mercek altında aldık. Tabloların hikâyelerini OGGUSTO’nun sanat tutkunu okurları için inceledik.

Fernande Olivier

Pablo Picasso’nun Eserlerine İlham Veren Büyük Aşkları

Picasso’nun pembe ve turuncu tonlarını kullanarak daha çok figürler resmettiği ‘rose period’ denilen sanatının ilk döneminde sanatçıyla tanışan Fernande Olivier onun en büyük ilhamı ve aşkı oldu. Picasso’dan önce kötü bir çocukluk ve evlilik geçiren Fernande, Paris’te tanıştığı Picasso’yla büyük bir aşk yaşadı ve sanatçının birçok tablosuna modellik de yaptı. Yedi yıl boyunca birlikte olduktan sonra ayrılan ikili, ilişkileri boyunca karşılıklı kıskançlıklarıyla birbirlerini sürekli yıpratmalarıyla biliniyor.

Eva Gouel

Pablo Picasso’nun Eserlerine İlham Veren Büyük Aşkları

Picasso’nun, Eva Gouel’in adının geçtiği her konuşmada ondan başka kimseye daha büyük bir tutku beslemediğini söylediği biliniyor. Sanatçının diğer sevdiği kadınların aksine Eva Gouel’in hiç portresini yapmamış ve bunun için de bir açıklaması yok. Ama bir kenarında ‘Ma Jolie’ yani ‘tatlım benim’ yazan her tablosunun Eva Gouel’den alınan ilhamla resmedildiği biliniyor. Dört yıl boyunca birlikte olan ikilinin aşkları, Eva 1915 yılında tüberkülozdan vefat edene kadar devam etti.

Olga Khokhlova

Pablo Picasso’nun Eserlerine İlham Veren Büyük Aşkları

Rus asilzadelerinden ve dansçı olan Olga Khokhlova’yla Pablo Picasso 1917’de, İtalya’da tanıştılar. Olga’nın gösterisi için sahne hazırlayan Picasso, Olga’nın zarif duruşuna ve asaletine öylesine hayran oldu ki çok geçmeden evlenip Fransa’da yaşamaya başladılar. Oğulları Paulo’nun doğumunun ardından çiftin evliliği sallantıya girdi ve bitmeyen kavgalar yüzünden çift -hiçbir zaman boşanmasalar da- yollarını ayırdılar. Boşanmamalarının nedeni olarak gün yüzünde mal paylaşımı olsa da Picasso’ya yakın isimler ünlü ressamın Olga’dan hiçbir zaman vazgeçemeyecek olmasının asıl neden olduğunu söylediler.

Marie-Thérèse Walter

Pablo Picasso’nun Eserlerine İlham Veren Büyük Aşkları

Marie-Thérèse Walter, Paris’in meşhur mağazalarının birinin kapısında Pablo Picasso’nun karşısına çıktı ve ilk görüşte aşkı birbirlerine kanıtladılar. Sevgili oldukları sırada Picasso, Olga Khokhlova ile evli olduğu için ilk başlarda ilişkilerini gizli yaşadılar. Sonrasındaysa sık sık görüşebilmek için yakın evlerde oturdular. Birkaç yıl sonra çiftin Maya adında -Picasso’nun da resmettiği- bir kızı oldu. Ve Picasso’nun hemen her aşkı gibi ressam gönlünü başka bir kadına kaptırınca aralarındaki ilişki de bitti.

Dora Maar

Pablo Picasso’nun Eserlerine İlham Veren Büyük Aşkları

Picasso’nun ilişkilerine donüp bakıldığında Dora Maar entelektüel kişiliği ve sanat yönü ile farklı görünüyor. Güzel olduğu kadar donanımlı da olan Dora Maar, Picasso’nun en bilinen tablolarına modellik yaptı; Picasso da Dora Maar’ın objektifine poz verdi. Yedi yıl süren ilişkileri boyunca aşklarına ikisinin de savaş karşıtı kişilikleri eşlik etti. Picasso’nun çapkınlığı ve Maar’ın buna katlanmamasıyla biten ilişkileri sonrasında Dora Maar katolik kilisesine yönelerek kendine çok farklı bir yön çizdi.

Francoise Gilot

Pablo Picasso’nun Eserlerine İlham Veren Büyük Aşkları

1943 yılında Francoise Gilot ve Pablo Picasso tanıştıklarında Gilot 21, Picasso 62 yaşındaydı. Tanıştıktan kısa bir süre sonra birlikte yaşamaya başlayan ikili 10 yıl birlikte oldular. Birlikte oldukları süre boyunca nasıl mutlu oldukları Picasso’nun tablolarına canlı renkler ve hareketli figürler olarak da yansıdı. Bir kızı bir de oğlu olan çiftin ilişkisi bittikten sonra Gilot, Picasso’ya dair birçok gizli detayı yazdığı bir kitap çıkardığı için ilişkileri bozuldu. Birçok kaynak ilişkileri süresince Picasso’nun Gilot’ya sadık kaldığını yazsa da Gilot ve yakın arkadaşları Picasso’nun başka kadınlarla ilişki kurmaya devam ettiğini söylüyor.

Sylvette David

Pablo Picasso’nun Eserlerine İlham Veren Büyük Aşkları

Atkuyruğu topladığı sarı saçlarıyla Sylvette David, Picasso’nun tablolarına sık sık ilham olmuş bir isim. Picasso’nun 70’e yakın resmini yaptığı Sylvette David’in ressamın hiçbir zaman sevgilisi olmadığı ama Picasso’nun ona büyük bir hayranlık beslediği biliniyor. Sylvette’in stili, gençliği ve güzelliğiyle Picasso tablolarına konuk olması ise ressamın son aşkı olacak olan Jacqueline Roque ile tanışmasıyla son bulması; aralarında gizlemeye çalıştıkları bir çekim olduğunun da kanıtı kabul ediliyor.

Jacqueline Roque

Pablo Picasso’nun Eserlerine İlham Veren Büyük Aşkları

Picasso’nun seramiklerini ürettiği güney Fransa’daki Madoura Pottery’de tanışan çift altı yıllık ilişkilerinin sonunda evlilik kararı aldı (Picasso’nun ilk eşi Olga Khokhlova 1954’te hayatını kaybettiği için resmiyette bekar olmuştu). Evlendiklerinde Picasso 79, Jacqueline Roque 34 yaşındaydı. Bazıları için Jacqueline, Picasso’nun durulduğu evre olsa da ressam en çok eşinin resmini yapmasıyla aldığı ilhamı, en çok onunla mutlu olduğunu kendince herkese göstermiş oldu. Geçirdikleri 17 yılda Jacqueline Roque’un 400’den fazla tablosunu ve çizimini yaptı. Picasso’nun bu çizimleri ve resimleri kariyerinin başındaki ‘Blue Period’ dönemine benzetildi ve Jacqueline Roque’tan enerjisini aldığı yorumlandı. Çift, Pablo Picasso’nun hayatını kaybettiği 1973 yılına kadar beraberlerdi.

{68032}

Bergin Azer
Bergin Azer Tüm Yazıları