preloader

Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

06.08.2019
Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Yazı Boyutu:

aaa

Pop Art akımının temsilcisi Andy Warhol'un hayatı, eserleri ve hakkında az bilinen gerçeklerini derledik.

Andy Warhol Kimdir?

Slovakya göçmeni bir ailenin üçüncü çocuğu olarak 6 Ağustos 1928’de dünyaya gelen Andrew Warhola, sanat eğitimine annesi ile başlar. İlk öğretimini Pittsburgh’de tamamladıktan sonra, New York’un en prestijli okullarından Carnegie Institute for Technology’de klasik sanat eğitimi aldığı yıllarda adını Andy Warhol olarak değiştirir.

Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Okul hayatı sürerken dünyayı gezmeyi de ihmal etmeyen Warhol, Japonya, Hindistan, İtalya, Mısır ve Kamboçya’nın etkisi altında kalır. İngiltere’de karşılaştığı Pop Art (Popüler Sanat) akımın geleneksel sanat anlayışını sarstığını görür ve bu akımı benimser. 1962 yılında ilk defa sergilediği ¨Campbell's Çorba Konserveleri¨ ile tarzını ve adını pekiştirir.

{772017}

Andy Warhol’un Hayatı

New York’un canlı hayatı, değişen sanat akımı ve yaşam biçiminin etkisinde kalan Warhol, bir süre sonra Pop Art’ın önde gelen isimleri arasında yer alır. Yemek kitabından dizilere, gece kulübü işletmesinden ürün tasarımına el attığı her sektörde başarılı olmuş ender isimler arasındadır. Vasiyeti gereği görsel sanatlara destek olması için 1987 yılında açılan Vakıf, Andy Warhol’un en önemli mirası sayılabilir.

Doğduğu Pittsburg’da 1994 yılında açılan Andy Warhol Müzesi’nde eserleri, çizimleri, heykel, film ve fotoğraf arşivini ve uzun yıllar çıkarttığı Interview dergisinin sayılarını incelemek mümkün. Ayrıca, ses kayıtları, günlükleri, peruk ve dev parfüm koleksiyonu da burada görülebiliyor.

Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Andy Warhol’un Eserleri

Marilyn Monroe ve Elizabeth Taylor Eserleri

Warhol’un meşhur ipek baskı portreleri arasında politikacılar, arkadaşları ve sipariş verenler olsa da bu çalışmaları arasında en ünlü olanlar Marilyn Monroe ve Elizabeth Taylor olarak biliniyor. Bu baskıları Pop Art’ı, adından anlaşıldığı gibi popüler hale getirmek için seri imalat olarak çoğaltan Warhol, büyük tartışmalara yol açmıştır.

Ondan nefret ediyorum. Sırtımdan yeteri kadar para kazandı. Aynada görebildiğim için bir de ona ödem yapmayacağım.– Elizabeth Taylor

Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Campbell’s Soup Cans

Hayatı boyunca gezmeyi ihmal etmeyen Andy Warhol; İngiltere’de karşılaştığı Pop Art (Popüler Sanat) akımın geleneksel sanat anlayışını sarstığını görür ve bu akımı benimser. 1962 yılında ilk defa sergilediği ¨Campbell's Çorba Konserveleri¨ ile tarzını ve adını pekiştirir. Eser, Campbell Soup Company tarafından piyasaya sürülmüş tüm çorba konservesi çeşitlerinin resmedildiği 32 tuvalden oluşuyor.

Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Brillo Box

Tıpkı Cambell’s Soup Cans gibi Brillo Box da döneminin en yaygın kullanılan nesnelerindendi. Andy Warhol’un bu ticari objeyi sanata dönüştürmesi ise büyük tartışmalara sebep oldu. İlk kez 1964’te Stable Gallery’de sergilenen eser, 2010 yılında Christie’s tarafından düzenlenen bir müzayedede rekor fiyata satıldı. Andy Warhol’un hayatını konu alan aynı isimli bir kitap ve o kitaptan uyarlanmış bir de belgesel bulunmaktadır.

Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Banana (Muz)

Andy Warhol’un en popüler işlerinden biri haline gelen Banana (Muz), aslında 1967 yılında The Velvet Underground & Nico’nun çıkış albümünün kapağı için tasarlanmıştı. Grubun ilk 5 yılında menajerlik görevini de üstlenen Warhol, bu ikonik eserinin reprodüksiyonlarını yaparak “Muz”u Pop-Art akımının en ikonik simgelerinden biri yapmayı başardı. Marilyn Monroe ve Cambell’s Soup Cans gibi diğer ünlü eserleri ise bu eserden ilham alarak ortaya çıkardı.

Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Albüm Kapakları

Andy Warhol ayrıca 60 filme yönetmenlik yapmış, üç TV dizisine imza atmış ve The Velvet Underground, Rollings Stones ve John Lenon’un albüm kapaklarını da hazırlamıştır. 1971 yılında Rolling Stones için tasarladığı albüm ise Grammy ödülüne aday gösterildiği için ayrıcalık taşımaktadır.

Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

{772005}

Andy Warhol ve Meşhur Hamburger

Bu ikilinin bir araya gelmesiyle ortaya ünlü bir tablo değil ama oldukça ikonik bir reklam filmi çıktı. Andy Warhol’un 4 dakika boyunca Burger King’in Whopper menüsünü yediği sahne, ilk olarak 1981 yılında yönetmen Jørgen Leth’in “66 Scenes From America” isimli filminde yer almıştı. Bu ünlü sahnenin tekrar gündeme gelmesi ise 2019 yılındaki Super Bowl’da yayınlanan Burger King reklamı ile oldu. Büyük ses getiren reklamda bu kullanılan sahnenin perde arkası ise daha da enteresan. Çünkü söylenenlere göre, bu sahnenin çekildiği gün Warhol, istediği Big Mac menü gelmeyince Whopper ile yetinmek zorunda kalmış ve bu tesadüf sonucu da ortaya bu ikonik reklam çıkmış.

Andy Warhol’un Stili ve İlhamı

Andy Warhol, tüm çalışmalarını yapabileceği ve New York’un canlı sanat camiasının buluşabileceği The Factory (Fabrika) adını verdiği atölyesinin kapılarını 1962 yılında açmıştır. Üç kere taşınan atölyeyi 1987 yılına kadar kullanır. Özellikle film ve fotoğraf çekimlerinde kullandığı ve gümüş folyo ile kapladığı alana “Gümüş Fabrika” adını verdiği mekan, bugün hayranlarının ziyaret ettikleri yerler arasında yer alıyor.

Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

“İleride herkes 15 dakika boyunca ünlü olacak.” – Andy Warhol

Günlük objelerin oranları ve renk yerleşimleri ile oynayarak farklı bir bakış açısı sunan Warhol’un ilham aldığı en garip nesne ise adı Cecil olduğu için satın aldığı doldurulmuş danua köpeği. The Factory’nin kapsında 17 yıl bekçilik yapan nesne, ayrıca Canis Major serisinin de ilham kaynağıdır.

Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Andy Warhol Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Arkadaşları ve asistanlarının Drella ismiyle seslendikleri Andy Warhol, bu ismi Dracula ve Cinderella’yı birleştirerek yaratmıştır. Nadiren içten ve gerçek cevaplar vermesi ve iki ismi de kullanması, çift ruhunun Dr. Jekyll ve Mr. Hyde yapısında olmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Fırça gibi saçları ile hemen tanınan sanatçı, bu perukları yirmili yaşlarında dökülen saçlarını kamufle etmek için kullanmıştır. Kendi tarzını oluşturması ile bağdaşan gümüş perukları, hayatının sonuna kadar tercih etmiştir. 1986 yılında serileştirdiği otoportrelerindeki mor saçlı alternatif ise 2010 yılında 32 milyon USD’de satılması ile hatırlanıyor.

Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri

Valerie Solanas ve Andy Warhol’un Ölümü

Akli dengesi bozuk yazar Valerie Solanas, Warhol’un bir yapıtını çalacağını düşünerek, 1968’de telefonda konuştuğu bir anda Warhol’u vurur. O anda Factory’de bulunan başkalarına da ateş etmek istediğinde yakalanır. Warhol, hastanede öldüğü anons edildikten birkaç saat sonra kendisine gelir. Sanatçının vefatı bu olaydan yirmi yıl sonra, 1987’de geçirdiği bir ameliyatta yaşadığı komplikasyonlar sonucu olur.

Andy Warhol: Hayatı, Eserleri ve Bilinmeyenleri