Kahve Keyfinizi İkiye Katlayacak Öneriler

Mükemmel Bir Kahve Keyfi İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Yöntemler çeşitlendikçe ve deneyim zenginleştikçe, kahvenin hayatımızda kapladığı alan çoğaldı... Kavrulma şekillerinden kahveye eşlik eden atıştırmalıklara, kahve keyfinizi ikiye katlayacak her şey bu rehberde.

Günümüzde kahve hem damakta kalan tadı hem de yarattığı fiziksel etki sayesinde artık zengin bir evrene dönüştü. Elbette dünyanın dört bir yanında farklı yöntemlerle hazırlanan, farklı kavurma teknikleri sayesinde farklı anlamlar kazanan kahveler bir süredir vardı; ancak özellikle son 10 yıl içinde kahve ile olan ilişkimiz çok daha özel ve çok daha derinlikli bir hal aldı. Yöntemler çeşitlendikçe ve deneyim zenginleştikçe, kahvenin hayatımızda kapladığı alan da çoğaldı. Artık kahve denince akla bir değil beşten çok alternatif gelmeye, gün içinde damakta aranan lezzet ve aroma farklılaşmaya başladı. Durum böyleyken biz de kahve keyfinizi mükemmel bir deneyime dönüştürmek istedik. Kahveyle ilgili bilmeniz gereken temel bilgilerden kahveye eşlik eden atıştırmalıklara… İhtiyacınız olan her şey bu rehberde!

En Popüler Kahve Çeşitlerini Yakından Tanıyın

Günümüzde kahve hem damakta kalan tadı hem de yarattığı fiziksel etki sayesinde artık zengin bir evrene dönüştü. Elbette dünyanın farklı köşelerinde farklı yöntemlerle hazırlanan, farklı kavurma teknikleri sayesinde farklı anlamlar kazanan kahveler bir süredir vardı; ancak özellikle son 10 yıl içinde kahve ile olan ilişkimiz çok daha özel ve çok daha derinlikli bir hal aldı.

Yöntemler çeşitlendikçe ve deneyim zenginleştikçe, kahvenin hayatımızda kapladığı alan da yeniden tanımlandı. Artık kahve denince akla bir değil beşten çok alternatif gelmeye, gün içinde damakta aranan lezzet ve aroma farklılaşmaya başladı. Evde geçirdiğimiz vakit arttıkça da bu farklılıklar elimizin altında olsun, gün boyunca arzuladığımız kahveyi hemen içebilelim istiyoruz... Kahveyi yakından tanımanız için en çok tercih edilen kahve çeşitlerini ve aralarındaki farkları öğrenmek için okumaya devam edin!

Kahvenin Kavrulma Şekillerini Keşfedin

Genellikle az, orta ve koyu şeklinde adlandırılan ve gruplanan kavrulmuş kahve çekirdeklerinde sanılanın aksine az kavrulmuş kahve çekirdekleri daha yoğun ve kompleks aroma ihtiva ediyor. Zira daha uzun süreli kavrulmaya uğrayan çekirdekler, içlerindeki aromatik yağları ve asiditesini kaybettiğinden dolayı derinliği olmayan bir lezzete sahip oluyorlar. Kavrulma işlemi kahvenin tadı kadar kıvamında da etkili oluyor. 

Hava, nem ve ışıktan korunarak saklanması gereken kahve için diğer önemli bir nokta ise hazırlanışı. Hangi yöntemle hazırlanırsa hazırlansın, kahveyi sunabilmek için önce çekirdekleri öğütüp (toz haline getirip) ardından da sıcak su ile (aromasını suya verebilmesi için) bir süre buluşturmak gerekiyor. Öğütme ve sıcak su ile buluşturma işlemi kahveyi hazırlayış yöntemine göre büyük bir yelpazede çeşitlilik gösteriyor. Örneğin günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız espresso ve filtre kahvede öğütme ve sıcak su ile buluşturma işlemi birbirinden çok farklı… Aralarındaki farkları şef, menü danışmanı ve yemek kitabı yazarı Jale Balcı’dan öğrenin.

French Press ile Lezzetli Kahveler Yapın

Tüm dünyada en çok tüketilen içecekler arasında yer alan kahve, ilk olarak 9. yüzyılda Etiyopyalı çobanlar tarafından keşfedildi ve ününe ün katarak günümüze kadar geldi. Başlı başına bir kültür olarak değerlendirilen kahve, kendi içinde yüzlerce farklı seçenek sunuyor ve bunların arasında günümüzde en çok tüketilen türü ise filtre kahve. Önce tıpkı çay gibi demlenen ve ardından süzülerek içilen filtre kahve, farklı yöntemlerle hazırlanabiliyor. Fakat makine kullanmadan da filtre kahve hazırlamanın çok pratik bir yöntemi var; French Press kullanmak.

Nasıl Kullanılır?

 

1. French Press’e Filtre kahveyi ekleyin.

2. Kahvenin üstüne kaynamış su ekleyin.

3. 4 dakika bekleyin ve pressleyin.

French Press kullanarak daha leziz kahveler demleyebilmek için Coffee Department kurucusu Metin Benbasat’ın basit ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Türk Kahvesiniyle İlgili Bilmediklerinizi Öğrenin

Kendinize bir Türk kahvesi yapıp kahve eşliğinde bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz! Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan Türk kahvesinin tarihini, sanattaki, edebiyattaki yerini ve Türk kahvesi ile ilgili az bilinen gerçekleri sizlere buluşturuyoruz. Kısa bir giriş yapıp Türk kahvesiyle ilgili şaşırtıcı bilgiler sunalım…

  • Ortalama bir çikolata barında 30 miligram kafein varken, bir fincan kahve 100 ile 150 miligram civarında kafein içerir.

  • 20.000 kişi üzerinde çalışma yapan Harvard'lı bir araştırmacıya göre, düzenli olarak kahve içenler, kahve içmeyenlere oranla üçte bir daha az astım belirtileri gösterirler.

  • Kaliforniya Üniversitesi'nin çıkardığı bilimsel bir rapor, bir fincan kahveden yükselen buharın üç adet portakaldakine eşdeğer miktarda antioksidan içerdiğini ortaya çıkarmıştır. Antioksidanlar kanseri ve kalp krizini engelleyen heterosiklik bileşimler içerirler. Bu sizin için iyidir!

  • İnsan vücudu hakkında yapılan özel çalışmalar, insan vücudunun verilen süre içinde 300 miligram kafein emebileceğini ortaya çıkarmıştır. Yaklaşık 4 normal fincan. Bunun üzerindeki miktarlar sadece atılır, daha fazla uyarılmaya sebep olmaz. Aynı zamanda, insan vücudu, her saat sistemdeki kafeinin %20'sini harcar.

  • Her yıl 400 milyar fincan tüketilen kahve dünya çapında en popüler içecektir.

Kahvenizin Yanına Atıştırmalık Alın

Marsel Delights

Satın Al

Josephine Cookies

Satın Al

Çoğu kahve sever için kahveye eşlik eden küçük bir atıştırmalık ritüelin bir parçası. Sizi öncelikle Marsel Delights ile tanıştırmak istiyoruz. Lokuma çağdaş ve lezzetli bir yorum katan bu harika marka, aşina olduğumuz damla sakızı ve fıstıklı lokumları sumak ve biber gibi farklı aromalarla bir araya getiriyor. Üstelik de rafine şeker ilave etmeyerek ve doğal malzemeler kullanarak! İkinci önerimiz ise günlük taze olarak pişirilen ve kapınıza kadar gelen Josephine Cookies! En iyi içeriklerle hazırlanan birbirinden lezzetli kurabiye çeşitleri herkesi mutlu etmek için birebir!

Şekersiz Tatlılar Yapın

Kahveye eşlik edecek atıştırmalığı kendiniz yapmak istiyorsanız, sizi hemen mutfağa alalım. İçerisinde rafine şeker olmaksızın çok lezzetli ve sağlıklı tatlılar yapmak mümkün. Aydan Üstkanat’ın şekersiz elmalı kekinden İdil Yazar’ın şekersiz pudingine, Elif Edes Tapan’ın hafif lime cheesecake’inden Ece Zaim’in ev yapımı bounty tarifine… Ünlü şeflerin şekersiz tatlı tariflerini inceleyin.

Kahveye Eşlik Eden ve İlham Veren Kitaplar Okuyun

İyi bir kahveye eşlik edebilecek en güzel şeylerden biri ise iyi bir kitap! Bu ikileye bir de arka fonda çalan keyifli bir playlist de eşlik ediyor ise, verilebilecek en güzel molalardan biri verilmiş demektir. Assouline’in birbirinden ilginç temalara sahip ve muhteşem görselleri ile büyüleyen uçsuz bucaksız kitap seçkisine göz atmayı unutmayın! Biz sizin için iki tanesini seçtik bile...

Italian Chic

Satın Al

Ai Weiwei

Satın Al

Kahve Fincandan Lezzete

Satın Al

Kahve Topraktan Fincana

Satın Al

Kitap ve kahve keyfinize eşlik etmesi için aşağıdaki listemizi dinleyebilirsiniz!

Instagram’ın En İyi Kahve Hesaplarından İlham Alın

Yaptıkları paylaşımlar ile adeta kahve kokusunu burnunuza getiren hesapları takip ederek, kendi Instagram hesabınız için ilham alabilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz üç hesap ile takibe başlayabilirsiniz. @baristart, Michael Breach isimli bir baristanın hesabı, kahve sanatının gerçekten hakkını veriyor! @coffeetablemags; kitap, çiçek ve kahve üçlemesini en güzel şekilde paylaşıyor. Bir baristanın hesabı olan @junichi_yamaguchi ise kahveyi sunuş şekilleri ile içinizi açıyor.

İstanbul’un En İyi Kahvecilerini Deneyimleyin

Son senelerde hayatımıza Üçüncü Dalga Kahve diye bir akım yön veriyor. Her gün yeni mekanlar açılıp kapansa da bazıları kalitesinden ödün vermeden, İstanbul’un en özenilmiş kahvelerini misafirlerine sunuyor. Çekirdek seçiminin ve kavurma tekniğinin hayati önem taşıdığı bu alanda kendi kahvelerini kavuran ve şehrin en yetenekli baristalarıyla çalışan İstanbul’un en iyi kahve yapan mekanlarını keşfedin. İçinde bulunduğumuz dönemde pek çoğunun online satışa devam ettiğini hatırlatalım!

Kahvenin Eşlik Ettiği Filmler ve Diziler

Tiffany’de Kahvaltı/ Breakfast at Tiffany’s

Şapkası, uzun sigara ağızlığı, gözlüğü ve tabii ki elinde kahvesiyle Audrey Hepburn’un başrolünde oynadığı Tiffany’de Kahvaltı, daha açılışından itibaren kahve ile başlar. Hepburn, elindeki kurabiye ve kahve ile vitrini seyreder.

Kahve: Gerçek ile Hayal Arasında 

İsrail ve Filistinli yönetmenlerin işbirliğinin bir ürünü olan bu film, 8 kısa filmden oluşuyor. Bu kısa filmlerin her biri, kahvenin kültürel kimliklerimizdeki yerini ve günlük rutindeki önemini kişisel bir bakış açısıyla sunuyor.

Yeşil Yaban Arısı/ The Green Hornet

Büyük bir gazetenin tek varisi olan Britt Reid isimli bir play boy, hayatını keyifle sürerken bir gün babası aniden ve gizemli bir şekilde vefat eder. Artık babasının tüm gücü ve varlığı Britt Reid’a kalmıştır.Britt, şirket çalışanlarından biri olan Kato ile gücünü birleştirir. Kato, iyi bir kahve yapıcısıdır. Adeta kahveyi sanata çevirmek sözünün karşılığıdır. Kato, köpükle kahveye resimler çizer ve öyle ki izlerken canınız kahve içmeyi çeker.

Şimdi Ya Da Asla/ The Bucket List

Kahve ile ilgili komik bir hikaye yer almaktadır, The Bucket List filminde. Çok zengin bir insanı canlandıran Jack Nicolson tam bir kahve tutkunu hatta tiryakisidir. Bu zengiliğe rağmen nereye gitse kendisine ait kahve pişirme setini ve özel kahvesini de yanında götürür. Ancak o kahvenin sırrı epey şaşırtıcı ve gülünçtür.

Coffee and Cigarettes/ Kahve ve Sigara

Farklı zamanlar ve mekanlarda insanlar hayat, müzik, sinema gibi konularda sohbet etmektedirler. Çok fazla ortak noktası olmayan bu insanların ortak denilebilecek tek paydası ise sigara ve kahvedir. Bazıları her ikisine de bağımlıdır, bazıları nefret eder, ayrıca aralarında bırakmaya çalışanlar, başlamayı düşünenler de vardır. Birbirinden ilginç kısa filmler oluşan bu yapım, yer yer oldukça eğlenceli bazen de beklenmeyen bir hüzün barındırmaktadır. Kahve ve sigara bu iki bağımlılığın filmidir.

Chinese Coffee/ Çin Kahvesi

Filmde Çinlilere atıf mevcuttur. Çinliler kahveyi şu şekilde yaparlar: en iyi kahve çekirdekleriyle taze olarak size ikram ederler ve silis demliklerine koyduğu bu kahveler oldukça özeldir. Kahve asla bardakya da kupaya koyulmamalıdır. Çinlilere göre; kahvenin lezzetini veren şey ise kremadır. Tribeca Film Festivalinde gösterilen film, ağır işlenmiş bir konuya sahiptir. Ayrıca filmde Al Pacino’yu da görmek mümkün.

Kahve Hakkında Bir Film

Film, kahvenin “özel harman” olarak tanımlanması için ne gerektiği ve bunun ne anlama geldiğini inceliyor ve seyircileri Honduras ve Ruanda’daki çiftliklerden Tokyo, Portland, Seattle, San Francisco ve New York’taki kahvecilere uzanan bir dünya turuna çıkarıyor. Film, hem entelektüel hem de coğrafi mesafeleri kısaltan, tat ve zevki çağrıştırarak her ikisini de sağlama özelliğini taşımaktadır.

Sıcak Kahve

Amerikalıların kendi hukuki sistemlerinden haksız fayda sağlamak için “saçma” denilebilecek davaları nasıl kullandıklarının en önemli örneklerinden biri olan McDonalds kahve davasını konu almaktadır.

Friends

Dizideki önemli sahnelerin çoğu, arkadaşların sürekli buluştuğu kahve dükkanı olan Central Perk'in içinde gerçekleşti. Önemi ilk bölümden anlaşılan bu mekan dizinin hayranları tarafından da diziye dair sevilen unsurlardan biri haline geldi.

Fraiser

Bir sitcom dizisi olan Frasier’ın ana lokasyonlarından biri olan Cafe Nervosa mevcut.  Burada Frasier ve Niles kardeşler, bir cappuccino içerken hayatlarında olup bitenlerle ilgili sır alışverişinde bulunurlar ve birbirlerinden tavsiye isterler.

Dangerous Grounds

Mükemmel bir fincan kahve için hayatınızı riske atar mıydınız? Todd Carmichael yapardı. Philadelphia’da birinci sınıf bir kahve şirketi olan La Colombe Torrefaction'ın sahibi olan Todd, dünyayı dolaşıyor, arabasının altında uyuyor ve zarar görmekten kaçınarak, mükemmel bir fincan kahve için her şeyi riske atıyor.

Kahvenin sinemadaki yansımalarını daha detaylı öğrenmek için tıklayın

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.