preloader

Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

26.02.2021
Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Yazı Boyutu:

Evinize huzur getirip zihninize sakinlik veren bitkilerin dünyasıyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi keşfedin.

Yaşam alanlarında bitki yetiştiriciliğinin en keyifli yanı bunun sizi sürekli aktif ve sorumlu tutacak olması. Bitkilerin rutin bakım ihtiyaçları, mevsimsel süreçler, çiçeklenme-yavrulama-meyve verme zamanları, sorunlarının çözüm yöntemleri ile meşgul olurken yanı başınızdaki bambaşka bir sisteme tanıklık etmenin hayretini yaşamak müthiştir. Bitkilerin dünyasını yakından tanıyın…

Eve Taze Bir Hava Katmanın Püf Noktalarını Öğrenin

Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Bitkinizin sürdürülebilir bakımını sağlayabilmek için anavatanına doğru ufak bir seyahat etmeniz gerekecek. Bitkiler en bilindik isimler ile Tropik, Sukulent ve Kaktüs türlerine ayrılırlar. Biraz gözlem ve biraz araştırma ile bitkinizin bu türlerden hangisine dahil olduğunu kolayca tespit edebilirsiniz. Seyahatiniz başladı. Bu süreçte öncelikle bitkilerinizin latince isimleri ile karşılaşacaksınız, karışıklığı sizi korkutmasın. Bir süre sonra bu isimler sayesinde aynı anda pek çok türü sınıflayabilir, bakım yöntemlerinin ortaklığını keşfedebilirsiniz.

Mesela şahane bir salon bitkisi olan Ficus lyrata ile iyi anlaştıysanız Ficus ailesinden diğer türler ile alanınızda çeşitlilik yaratmakta cesur olabilirsiniz. Ficus elastica gibi uzun boylu bireylerle dolu bu aile, yüksek tavanlı alanlarda mekanı doldurucu özellikleri ile çok iyi bir seçimdir… Yazının devamından tüm püf noktaları keşfedebilirsiniz.

Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Dekoratif Görünüm İçin Bitkilerle Yeşil Köşeler Yaratın

Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Tasarım duayenleri bu sene iç mekanlara entegre edilmiş bitkilerin maksimuma ulaşacağının işaretlerini veriyor. Evlerimizdeki yeşil bitkilerin nüfusu giderek artarken kafamızda onları nasıl yerleştireceğimiz soruları dönüyor. Seramikten tasarlanmış zanaatkar saksı tasarımları, geri dönüştürülmüş objeler, sepetler ve makromeler ile succulent'ler, kaktüsler, sarmaşıklar ve çeşitli iç mekan bitkilerini çekici kurgularda bir araya getirebilir; yeşili iç mekanlara stil sahibi fikirlerle dahil edebilirsiniz.

Şu anki en güçlü eğilimin doğayı günlük hayatın tam merkezinde konumlandırmak olduğunu düşünen trendsetter’lar, iç ve dış mekânlar arasındaki sınırları kaldırıyorlar. İlginç saksı tasarımları, doğasını yitirmemiş ve ilkel güzelliğini koruyan doku ve malzemeler yeşilin eşsiz güzelliğini evinize taşıma görevini üstleniyorlar. Areka palmiyesi veya deve tabanı bitkileri ihtişamlı görünümleriyle iç mekanlara tropik bir atmosfer katar; ayrıca yetiştirmesi de oldukça kolaydır.

Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Bakımı Kolay Bitkilere Yer Açın

Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Büyük bir çoğunluğumuz en azından hayatında bir kere bitki bakmayı denemiştir. Bu denemesi hüsranla sonuçlananlar da, büyük ihtimalle tekrar bitki bakmaya yeltenmemiştir. “Ben bitki bakmayı bilmiyorum.” ve “Bitkileri yaşatamıyorum.”gibi cümleleri çok kişiden sıklıkla duyarız. Ancak bununla birlikte, doğayı evimize taşımak, hem dekorasyonumuzu güçlendirip hem de bir canlıyla evimizi paylaşmayı hepimiz isteriz. Çünkü hazzını yaşayanlar bilir ki; bir bitkinin kıvrılarak gelen her yeni yaprağı, gittikçe gürleşen yaprakları ve her yeni gelen dalı bize umut, heyecan ve güç verir.

O nedenle bu yazımızda, bitki bakmaya yeni başlayan hevesli kişiler ve daha önce kötü tecrübe yaşamış olanlar için bile bakımı kolay, keyifli, az bakım isteyen savaşçı bitkileri paylaşacağız. Birçoğunuzun tahmin ettiğinin aksine bu listenin çoğunluğu kaktüs ve sukulentlerden oluşmayacak… Evinde uzun ömürlü bitkilere sahip olmak isteyen bitki severler için bakımı kolay, keyifli ve az bakım isteyen 10 savaşçı bitkiyi keşfedin.

Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Evlere Huzur Getiren Bitkilerin Bakım Sırlarını Öğrenin

Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Çiçek bakımı için kapsamlı bir rehber hazırladık! Örneğin, evin havasını temizleyen paşa kılıcı bitkisine gelin beraber bir bakalım.

Sansevieria, Batı Afrika'dan gelen sukulent bir bitki. Yani yapraklarında suyu rezerve eden, dikensiz bir tür. Dolayısıyla suyu önce depolayıp sonra kullandığı için susuzluğa karşı son derece dayanıklıdır. Kaprisli bir bitki türü olmadığından çok sık tercih ediliyor ama eğer yaprak güzelliği ile göz zevkinizi okşasın daha sağlık büyüsün istiyorsanız bazı bakım önerilerini yerine getirmelisiniz. Sansevieria'nın gölgeye, yarı gölge ortamlara itirazı olmaz. Ama güzel bir gelişim gösterip geceleri bol bol oksijen salgılasın istiyorsanız kuvvetli ışık alan, arada esintili bir yere koysanız daha hızlı bir verim alacaksınız. Sansevieria'ya siz ne kadar emek verirseniz, karşılığını size fazlasıyla geri verecektir…

Telgraf çiçeğinden para bitkisine, ortancadan aloa veraya, farklı çiçek türleri için bakım rehberini inceleyin.

Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Standartların Dışına Çıkıp Kokedama ile Tanışın

Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Yosun topları, orijinal bitki tasarımlarından biri olarak uzun süredir karşımıza çıkıyor. Orijinal adı; kokedama olan bu topları biz, bitki yetiştirmenin en farklı, en sıra dışı ve eğlenceli yolu olarak görüyoruz. Kokedama Japonca bir kelime olup; “koke” yosun ve “dama” top anlamına geldiğinden bu eşsiz güzellik dilimize “yosun topu” olarak çevrilmektedir. Yeni bir trend gibi düşünülse de kokedamanın geçmişi aslında oldukça eski ve kökeni 17. yy. Japonya’sına dayanmakta. Tokyo’nun eski ismi olan Edo adı ile anılan bu dönemde Japonya modernleşmiş, sanat ve kültür alanında istikrarlı bir gelişim yaşamıştır. Bahçecilik alanında geçmişten günümüze ileri seviyede olan Japonya, farklı bitki yetiştirme teknikleri ile özgün tarzlarını bu alanda da ortaya koymuştur. Kokedama hakkında bimeniz gereken her şeyi öğrenin.

Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Okuyun: Bitki Yetiştiriciliği Kitabı

Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Satın Al

Coffee table book mantığında birçok güzel bitki kitabı bulmanız mümkün. Botanik alanında tanınan bir isim olan Hilton Carter’ın Wild at Home kitabı da evde yetişen bitkilerle ilgili birçok bilgi ve detay veriyor. Hediyeniz bu tarzda, kalın kapaklı ve dekoratif olarak da kullanılabilecek bir kitap olsun isterseniz göz atabilirsiniz.

Botanikçilerin Takip Ettiği Instagram Hesaplarından İlham Alın

Doğayı yaşam alanına adapte edenler ve yaşam alanını doğaya adapte edenler… Tarafınızı seçin, siz hangi gruptasınız? Son yıllarda özellikle şehirli yaşamın bir trendi haline gelmesinin yanı sıra, yeşile hayran olanlar için daima ömürlük bir tutku doğayı yaşam alanlarına taşımak.

Ancak bitki konusu yalnızca dekorasyonun parlayan yıldızı olmaktan ibaret değil… Bir canlıya aynı çatı altında hayat vermek, her birinin ruhuna hayatımızda yer açmak yalnızca yaşam alanlarımızı yeşillendirmekle kalmıyor ruhumuzda da çiçekler açtırıyor. Bu hisse bir kere kapılan ise bitki ve çiçeklerin büyülü dünyasından kopamıyor. İşte biz de bunun için misafiri olduğumuz bu doğayı evlerimize taşırken birer rehber niteliği taşıyan bitki gurularının ilham aldıkları Instagram hesaplarını sorduk. Severek ve çok şey öğrenerek takip ettiğimiz yeşil hesapların takip ettikleri Instagram hesaplarını keşfedin.

Bitki Dünyasıyla İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları