preloader

Aromaterapi ile Bütünsel Sağlık

26.02.2021
Aromaterapi ile Bütünsel Sağlık

Yazı Boyutu:

Aromaterapinin gücünden yararlanmak için uygulayabileceğiniz adımlar bu rehberde!

Topraklanmak, doğadan güç almak, doğadan beslenmek ve doğanın sırrını çözmek… Birçok yönde, tüm canlılara mucizevi güzellikler sunan doğanın gücüyle şifa bulmak, kendinize yapabileceğiniz en büyük iyilik. Aromaterapi ile doğadan yararlanarak bütünsel sağlığa ulaşmanın yollarını keşfedin.

Aromaterapi ile Evinize Huzur Getirin

Aromaterapi ile Bütünsel Sağlık

Bitkilerin çiçek, kabuk, kök, sap, tohum, çekirdek, yaprak gibi bölümlerinden bazen de tamamından çeşitli yöntemlerle elde edilen güzel kokulu yağlar aracılığı ile 'ruh, beden ve zihin' dengesi vermeyi amaçlayan aromaterapinin izinde, evlerimizde uygulayabileceğimiz şifalı reçeteleri mutlaka uygulayın.

Okaliptüs ve kekik oda spreyinizi hasta odalarında, kapalı mekanlarda, antivirüs özelliği için kullanabilirsiniz. Kapalı ortamlarda kendinizi mikroplardan korumak için yanınızda Nane ve Okaliptüs koklama kasesi ve koklama kutularımızı taşıyabilir, periyodik olarak kullanabilirsiniz.

Burun kenarlarına süreceğiniz koruyucu karışım sizi kapalı ve havasız mekanlarda koruyacaktır. Bu amaçla Rahatlatıcı Okaliptüs Kremimizi öneririz. Karışı parmağın ucu ile az miktarda burun kanatlarınıza sürün.

Aromaterapi ile Bütünsel Sağlık

Aromaterapi ile Uykunuzu Kaliteli Hale Getirin

Aromaterapi ile Bütünsel Sağlık

Sirkadiyen ritmi düzende tutmak için öncelikle akşam saatlerinde 19:00’dan sonra parasempatik sistemin, yani bizi rahatlatan, gevşeten ve melatonin salınmasını aktive eden sistemin devreye girmesi gerek; ama giremiyor. Hayatımızdaki stres o kadar çok ki; trafik, cep telefonları, haberler vb. nedenlerden sempatik sistem kortizol (stress) salgılamaya devam ediyor ve gevşetici, rahatlatıcı parasempatik sisteme yol vermiyor.

Bu aşamada aromatik yağlardan yardım almamız mümkün. Lavanta, roma papatyası, melisa, vetiver, adaçayı, yasemin, gül, bergamot, neroli gibi yağlar hava yayıcıya eklenerek odadaki frekansı yükseltiyor. Bu sayede beyine yolladığı sinyalle parasempatik sistemi aktive ediyor. Yani kortizol anlamlı ölçüde düşüyor ve melatonin salınımı başlıyor.

Gündüz; palmarosa, bergamot, portakal, limon, neroli gibi gaba agonisti ve serotonin artırıcı etkisi olan yağlar sayesinde vücutta artan serotonin metabolize olarak, akşam melatonine dönerek kaliteli uykuya destek oluyor.

Melatonin hormonunun yaşlandıkça azaldığını da belirtmek gerek. Yapılan bir araştırmada yaşlılar evinde lavanta, mercanköşk, fesleğen, vetiver, melisa, roma patyası yağlarından oluşan bir karışım odaya hava yayıcı ile uygulanmış. Sonucundaysa, 1 hafta içerisinde, uyku ilacı alan 10 kişiden 9’unun ilacı bıraktığını gözlemlenmiş.

Yağlarla Evde Spa Keyfi Yaşayın

Aromaterapi ile Bütünsel Sağlık

Tüm duyulara hitap eden bir spa deneyimi için, ortamı kokulu mumlarla aydınlatabilir, enerjik hissetmek istediğiniz durumlarda aromaterapi difüzörünüze neroli ve greyfurt uçucu yağlarından, rahatlamak istediğiniz durumlarda ise paçuli ve papatya uçucu yağlarından kullanarak modunuzu dilediğiniz şekilde yönlendirebilirsiniz. Evde spa keyfi için ihtiyacınız olan her şeyi keşfedin.

Aromaterapi ile Bütünsel Sağlık

Mum ve Difüzörlerden Destek Alın

Aynı zamadan evinizin havasını aromaterapi mumlarıyla da değiştirebilirsiniz. Homemade Aromaterapi’den Limonotlu Soyalı Mum bizim favorilerimizden. Mum, evinizin atmosferine yenileyici limonsu bir koku katacak. Üstelik yalnızca evinize değil, zihninize de huzur getirecek.

Evinizdeki nemi koruyan ve esansiyal yağlar sayesinde evinizin mükemmel kokmasını sağlayan difüzörlerden mutlaka edinin. VicTsing marka ahşap tasarımlı difüzör, çok ince sis üretirek hoş bir oda iklimi sunar. Böylece özellikle uyurken daha iyi nefes almanızı sağlar ve solunum yollarınızı nemli tutar. Su ve yağ ile dolduracağınız difüzörü, 4 farklı zaman ayarında kullanabilirsiniz.

Ayurveda’yı Hayatınıza Dahil Edin

Aromaterapi ile Bütünsel Sağlık

Vücudunuzun enerji dengesini sağlarken bağışıklığınızı da güçlendiren sağlık sistemi Ayurveda’yı hayatınıza dahil edin. Ayurveda ritüellerinden biri aromaterapi yağları ile vücut ve ayak masajı yapmak.

Vücudu rahatlatmak ve tempoyu yavaşlatmak Ayurvedik yaklaşımda önemlidir. Ayak tabanı özellikle Marma noktaları denen bedenin birçok işleviyle bağlantılı özel noktaları içerir. Bu noktaların ılık yağla ovulması sinir sistemini rahatlatır, uykuya kolay dalınmasını sağlar. Ayak tabanınıza ılık yağla masaj yapmak çocuklarınıza da uygulanabilir. Masajda Ayurvedik merkezlerden temin edilebilecek Vata, Pitta, Kapha yağlarını kullanabileceğiniz gibi susam yağı, hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı da kullanbilirsiniz. Masajı kemikler üzerinde düz, eklemler üzerinde yuvarlak hareketlerle yapınız.

Banyodan önce ise ılık yağ ile tüm vücuda kısa da olsa bir masaj yapılmalı, en az 20 dakika bekledikten sonra yıkanılmalıdır. İlk planda tercih edilmesi gereken susam yağı, bu sürede kana kadar geçip rahatlama ve gevşeme sağlar. Bu masajın düzenli olarak yapılması direnci ve bağışıklığı da arttırır.

Aromaterapi ile Bütünsel Sağlık

Okuyun: Ayurveda ve Aromaterapi

Aromaterapi ile Bütünsel Sağlık

Satın Al

Dr. Lighte Miller ve Dr. Bryan Miller’ın kitabı “Ayurveda ve Aromaterapi”, kendi metobolik tipinizi belirleme sorgulaması, esans yağlarının tarifleri ve genel problemler için esans yağlarının tarifleri ve genel problemler için esans yağlarının kullanım tariflerini içeriyor.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları