preloader

En İyi Netflix Filmleri

02.03.2023
En İyi Netflix Filmleri

Yazı Boyutu:

Netflix’te hangi filmler izlenir, Oscar ödüllü hangi filmler Netflix’te var? Netflix tarafından yapılmış birbirinden güzel filmleri sizler için derledik.

Film sektörüne yepyeni bir soluk getiren Netflix, sinema keyfini eve taşımak isteyenlerin bir numaralı tercihi haline geldi. Hollywood’dan Avrupa sinemasına kadar benzersiz örnekleri barındıran Netflix arşivindeki filmlerin yanı sıra, son yıllarda kendi imzasını attığı Netflix Originals yapımlar da dikkat çekiyor. 2023 yılı ve tüm zamanlar için “Netflix’in en iyi filmleri hangileri?” diyenlere birbirinden güzel Netflix film önerilerimizi bir araya getirdik.

Netflix Türk Filmleri

Aaahh Belinda

Deniz Yorulmazer’in yönetmenliğini yaptığı, senaryosunu Hakan Bonomo’nun kaleme aldığı ve başrolünde Neslihan Atagül’ü gördüğümüz “Aaahh Belinda” filmi, yakın zamanda çıkacak bir şampuan olan “Belinda” için bir televizyon reklamında yer alan genç oyuncu Dilara’yı odak noktasına alıyor. Aynı isimli filmin modern uyarlaması olan filmde, provalardan birinde Dilara’nın hayatı bir anda değişir ve senaryonun tüm unsurlarının gerçeğe dönüştüğünü fark eder. Artık o Handan’dır ve çaresizce aksini kanıtlamaya çalışır.

Boğa Boğa

Yönetmenliğini Onur Saylak’ın, senaryo yazarlığını Hakan Günday’ın üstlendiği, başrollerini ise Kıvanç Tatlıtuğ ve Funda Eryiğit’in paylaştığı “Boğa Boğa” filmi, Netflix’in Türk yapımlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncu kadrosunda Gürgen Öz, Müge Bayramoğlu, Onur Gürçay gibi isimlerin de yer aldığı film, aynı zamanda 42. İstanbul Film Festivali kapsamında “Ulusal Yarışma” bölümünde de yarışacak.

İyi Adamın 10 Günü

Netflix, Mehmet Eroğlu’nun aynı adlı roman üçlemesinden uyarlanan ve başrolünde Nejat İşler’in yer aldığı gerilim filmi “İyi Adamın 10 Günü”nün fragmanını yayınladı. 10 Şubat tarihinde yayınlanacak filmde; mafya adamları, insan kaçakçıları ve sadist katillerin dünyasına adım atan bir özel dedektifin hikayelerini izleyeceğiz. Nejat İşler ve Uluç Bayraktar’ı Netflix’te ilk kez buluşturan yapımın oyuncu kadrosunda ise İlayda Alişan, Şenay Gürler, Nur Fettahoğlu, Yurdaer Okur ve Barış Falay gibi birçok başarılı isim de yer alıyor.

Cici

Netflix yapımı “Bir Başkadır” dizisiyle gündeme gelen Berkun Oya’nın yazıp yönettiği yeni filmi “Cici”nin ilk fragmanı yayınlandı. Filmin oyuncu kadrosunda Ayça Bingöl, Fatih Artman, Funda Eryiğit, İncinur Daşdemir, Nur Sürer, Okan Yalabık, Olgun Şimşek, Şevval Balkan ve Yılmaz Erdoğan gibi isimler yer alıyor. Acı bir kaybın ardından köyden kente göçen bir ailenin yaklaşık 30 yıl sonra eski evlerinde buluşmasını konu alan film izleyicilerle buluştu.

Aşıklar Bayramı

Başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ ve Settar Tanrıöğen’in yer aldığı film bir baba ve oğul ilişkisini konu alıyor. Tanınmış bir halk ozanı olan Heves Ali ve avukat oğlu Yusuf’un pişmanlık, öfke, merak ve yirmi beş yıllık hasretle dolu hikâyesi Netflix’te kaçırılmaması gereken filmler listesine giriyor.

Aşkın Kıyameti

Başrollerinde Boran Kuzum ve Pınar Deniz’in yer aldığı “Aşkın Kıyameti” filmi Netflix’in yeni Türk yapımlarından biri. 20 Haziran tarihinde yayınlanmaya başlayan filmde reklam ajansı batan, borç içindeki Fırat, katıldığı yoga etkinliğinde şarkıcı kıza âşık olur. Birlikte çıktıkları kendini bulma yolculuğunda bilinmezlikler onları bekler.

Yolun Açık Olsun

23 Mayıs’ta yayınlanacak olan, Engin Akyürek ve Tolga Sarıtaş’ın başrolleri paylaştığı yeni Netflix yapımı “Yolun Açık Olsun” filminden fragman yayınlandı. Hakan Evrensel’in aynı adlı kitabından uyarlanan filmde Yüzbaşı Salih, Asteğmen Kerim ile Dalyan’a doğru olan yolculuğunu anlatıyor. Salih, Kerim’i büyük aşkı Elif’e kavuşturmayı amaçladığı bu yolculuk Salih’in geçmişle hesaplaşmasına yol açar.

Özel Ders

Netflix, ilişkide nasıl bir taktik uygularsanız kazanırsınız temalı yeni filmini tanıttı. Yönetmen koltuğunda Kıvanç Baruönü’nün oturduğu, senaryosunu Murat Dişli ve Yasemin Erturan’ın yazdığı filmin başrollerinde Bensu Soral yer alıyor.

Sen Yaşamaya Bak (IMDb: 5.6)

Başrollerinde ekranların sevilen yüzlerinden Aslı Enver ve son dönemin popüler oyuncularından Kaan Urgancıoğlu’nun bulunduğu “Sen Yaşamaya Bak”, oğlu Can’ı tek başına büyütmek zorunda kalan bir anne olan Melisa’nın hikâyesine odaklanıyor. Hasta olduğunu ve yaşayacak sayılı günü kaldığını öğrenen Melisa, hayatının son günlerini yaşarken bir yandan ayaklarını yerden kesecek bir aşk yaşayıp bir yandan da oğlu Can’ı emanet edebileceği birini bulmaya çalışacaktır.

Nuh Tepesi (IMDb:7,4)

Cenk Ertürk’ün hem yazıp hem yönettiği film SİYAD Ödülleri’nde en iyi film seçildi. Aynı zamanda filmin kadrosunda yer alan Ali Atay filmdeki performansıyla en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Film, babasının ölmeden önceki son dileği olan köydeki “Nuh Ağacı”nın altına gömülme isteğini yerine getirmeye çalışan Ömer’in, ağacın kadim zamanlardan kaldığına inanan köylülerle olan hikâyesine anlatıyor.

Azizler (IMDb:6,1)

Bir Başkadır ve Masum dizilerinin senaristi olan Berkun Oya’nın kaleme aldığı, yönetmenliğini Durul Taylan ve Yağmur Taylan’ın yaptığı Netflix’in yeni Türk filmi Azizler 8 Ocak’ta izleyicisiyle buluşuyor! Başrollerinde Haluk Bilginer, Engin Günaydın, Fatih Artman, Binnur Kaya, İrem Sak ve Öner Erkan gibi büyük oyuncularla bizi buluşturan filmin fragmanı bile şimdiden ilgi çekmeyi başardı. Azizler filminin hikâyesi, gençliğinin sonuna geldiğini düşünen Aziz’in senelerdir kurduğu kariyer planlarından ne kadar uzakta olduğunu fark etmesiyle ve 4 senelik ilişkisinin sonlanmasıyla başlıyor. Sonrasında kendine zaman ayırmaya, özgürleşmeye ihtiyaç duyan Aziz, en çaresiz hissettiği anda karşısına çıkan bir fırsatı değerlendirmek için yalana başvurur. Başvurduğu yalan ile hayatı tamamen değişen Aziz’in maceralarını izlemek isteyenler 8 Ocak’ta Netflix’te buluşuyor!

9 Kere Leyla (IMDb: 4,1)

Başrollerinde Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Elçin Sangu’nun olduğu Netflix’in ilk Türk komedi filmi IMDb’den düşük bir puan alarak yayına başladı. Adem (Haluk Bilginer), güzeller güzeli metresi Nergis (Elçin Sangu) için Leyla (Demet Akbağ) ile 20 yıllık evliliğini bitirmeye karar verir. Ancak Leyla’dan doğal bir yolla kurtulması neredeyse imkansızdır. Diğer yandan bu duruma bir çözüm bulamazsa, yasak aşkı Nergis, çok yakında parmaklarının arasından kayıp gidecektir. Üstelik Adem tüm bu aşk trafiğininin arasında kendisine ait antika el yazmasının peşinde olan Mahdum Bey (Fırat Tanış) ve kıskanç avukatı Haris (Alican Yücesoy) ile de uğraşmak zorundadır.

Yarına Tek Bilet (IMDb: Belli Değil)

Netflix’in ilk orijinal Türk filmi olma özelliğini taşıyan Yarına Tek Bilet, Aile Arasında ve Annemin Yarası gibi filmlerden tanıyabileceğiniz Ozan Açıktan’ın imzasını taşıyor. Son dönemin en gözde genç oyuncularından Metin Akdülger ve Dilan Çiçek Deniz’in başrollerini paylaştığı film, bir tren yolculuğu sırasında tanışan iki yabancının hikâyesini anlatıyor. Esasında bir yüzleşme hikâyesi olan Yarına Tek Bilet, pek çok iyi film gibi karakterlerin birbirleriyle atışmasıyla başlıyor ama tren le birlikte hikâye de başka bir yöne doğru ilerliyor.

{31387}

Netflix Komedi Filmleri

Ah Siz İnsanlar

Yayına girdiği andan itibaren komedi severlerin ilgisini çeken yapımlardan biri olan Bir Kenya Barris komedisi, yeni bir çiftin ailelerinin, kültürel çatışmaların, toplumsal beklentilerin ve nesil farklarının ortasında modern aşkla baş etmesini konu alıyor.

Meyerowitz Hikâyeleri / The Meyerowitz Stories (IMDb: 6,9)

Başrollerinde ünlü komedi oyuncuları Adam Sandler, Ben Stiller ve usta oyuncu Dustin Hoffman’ı izlediğimiz Meyerowitz Hikâyeleri, Netflix Originals yapımı sıcak bir aile komedisi olarak karşımıza çıkıyor. Dağılmış bir ailenin, babalarının sanatsal çalışmalarını kutlayacakları bir etkinlik için New York’ta toplanmasını konu alan film, izleyenlere oldukça eğlenceli dakikalar vadederken, yer yer de izleyicilerini duygusal anlarla karşılıyor. Filmin sıcaklığı, fragmanından da yansıyor.

Patronlara Tuzak / Set It Up (IMDb: 6,5)

Romantik komedi havasıyla günlük yoğunluklarından uzaklaşmak isteyenler için Patronlara Tuzak filmi oldukça uygun. New York’ta asistan olarak çalışan iki genç, oldukça yoğun çalışma tempolarından bıkarak, patronlarını işten biraz olsun uzaklaştırmak için bir çözüm yolu geliştirirler. Patronlarını tanıştırarak aralarında duygusal bir bağ oluşturmaya çalışan asistanlar, bu süreçte birbirlerini tanıyarak yakınlaşacaklardır.

Bıçaklar Çekildi: Gizemli Bir Serüven

Dedektif Benoit Blanc’in her biri renkli karaktere sahip şüphelilerden oluşan yeni bir kadronun dâhil olduğu bir gizemi adım adım çözmek üzere Yunanistan’a gittiği, Rian Johnson imzalı “Bıçaklar Çekildi”nin devam filmi olan “Bıçaklar Çekildi: Gizemli Bir Serüven” 23 Aralık’ta Netflix’te izleyiciyle buluşuyor.

Netflix Gerilim Filmleri

El Camino: A Breaking Bad Movie (IMDb: 7,7)

Büyük başarılara imza atan efsane dizi Breaking Bad, Netflix yapımı filmi El Camino ile geri dönüyor! Film, tüm dünyayla aynı anda 11 Ekim Cuma günü sadece Netflix’te yayına girdi. Dizinin sevilen kahramanı Jesse Pinkman, yaşadığı dramatik olayların ardından, geleceğini şekillendirmek için geçmişiyle verdiği mücadele ile tekrar izleyicisiyle buluşuyor. Vince Gilligan’ın kaleme aldığı ve yönettiği El Camino: Bir Breaking Bad Filmi’nde Jesse’nin arkadaşları Badger ve Skinny Pete de rol alıyor.

Heart of Stone

Gal Gadot’un istihbarat ajanı Rachel Stone’u canlandırdığı, Tom Harper imzalı Heart of Stone, aksiyon dolu hikâyesiyle izleyiciyi çılgın bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor. Gal Gadot ile beraber Jamie Dornan, Alia Bhatt, Sophie Okonedo, Matthias Schweighöfer, Jing Lusi, Paul Ready’nin oyuncu kadrosunda yer aldığı film, 11 Ağustos 2023’te Netflix’te yayınlanacak.

Lift

F. Gary Gray’in yönettiği Lift, Kevin Hart, Gugu Mbatha-Raw, Vincent D’Onofrio, Úrsula Corberó, Billy Magnussen, Jacob Batalon, Jean Reno, Sam Worthington gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla dikkatleri üzerine çekiyor. 25 Ağustos 2023’te Netflix’te yayınlanacak filmin senaryosunu Daniel Kunka, Emerald Fennell ve Simon Kinberg kaleme alıyor. Bir terör saldırısını önlemek için tutulan uluslararası bir soygun ekibi, soygunu uçakta bir uçuş sırasında gerçekleştirmelidir.

A Fall from Grace (IMDb: 5,8)

Başrollerini Crystal Fox, Phlylicia Rashad, Bresha Webb’in paylaştığı A Fall From Grace filmi gerilim dolu bir Tyler Perry filmi. Eski kocasıyla mutsuz evliliğini sonlandıran Grace, bir daha aşık olamayacağına inanıyorken karşısına, hayallerini süsleyen biri çıkar. Başta her şeyin kusursuz olduğu bu ilişki, evlendikten sonra bir kabusa dönüşür. İşini, hayatını, kariyerini, akıl sağlığını kaybetmeye başlayan Grace, yeni kocasını öldürmekle de suçlanır. Grace’in ve onun masum olduğuna inanan avukatının macera dolu hikâyesine bu filmde tanıklık edeceksiniz.

The Platform (IMDb: 7,0)

Prömiyeri Toronto Film Festivali’nde yapılan The Platform, yayınlandığı ilk günden beri Netflix’deki en popüler yapımlar arasında yer alıyor. İspanyol yapımı bir gerilim filmi olan The Platform, içinde bulunduğumuz düzene karşı bir sistem eleştirisi niteliği taşıyor. Her katta bir hücrenin yer aldığı dikey bir hapishane düşünün; her hücrede de ikişer kişi. Yukarıdan aşağıya doğru dağıtılan yemek, herkese yetecek kadar olmasına rağmen bir türlü aşağıya ulaşamıyor. Herkesin açgözlülükle saldırdığı yemekler yüzünden hapishanede kan gövdeyi götürüyor.

Netflix Dram Filmleri

Everything Everywhere All at Once (IMDb:8,0)

Yedi dalda Oscar kazanan filmin konusu şöyle; Kocası Waymond Wang ile birlikte bir çamaşırhane işleten Çinli Amerikalı göçmen Evelyn Quan, kendini bir yol ayrımında bulur. Çamaşırhane bir IRS denetiminden geçmektedir, kocası boşanmak istemektedir ve babası Ay Yeni Yılı partisi için ziyarete gelmiştir. Ayrıca kızı Joy’un Çinli olmayan bir partnerle ilişkisi vardır ve annesinin onayını beklemektedir. Ancak, Waymond’ın bedeni Alphaverse’den kendisinin paralel bir versiyonu olan Alpha-Waymond tarafından ele geçirildiğinde tüm bu sorunlar arka planda kalır. Alpha-Waymond birden fazla paralel evrenin var olduğunu ve çoklu evrenin şu anda Joy’un Alphaverse versiyonu Jobu Tupaki tarafından tehdit edildiğini ortaya çıkarır. Evelyn evren atlama teknolojisiyle donatılmıştır ve Jobu’yu durdurmakla görevlendirilmiştir. Evelyn farklı evrenlere atladıkça yeni güçler kazanır ve nihayetinde ailesi ve arkadaşlarıyla barışır. Hiçbir şey mantıklı gelmese bile, her zaman sevdikleriyle birlikte olmayı seçeceği sonucuna varır.

All Quiet on the Western Front (IMDb:7,8)

En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film dalında Oscar ödülüne layık görülen film Erich Maria Remarque’ın 1929 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan 2022 yapımı Alman epik savaş karşıtı bir yapım olarak göze çarpıyor. Edward Berger’in yönettiği filmde Daniel Brühl, Albrecht Schuch, Sebastian Hülk, Felix Kammerer, Aaron Hilmer, Edin Hasanovic ve Devid Striesow rol alıyor. I. Dünya Savaşı’nın son yıllarında geçen film, arkadaşlarıyla birlikte Alman Ordusu’na yazıldıktan sonra savaşın gerçekleri karşısında kendini risk altında bulan ve kahraman olma umutları yerle bir olan Alman asker Paul Bäumer’in hayatını konu alıyor.

Marriage Story (IMDb: 8,1)

Seyircisiyle ilk kez buluştuğu Venedik Film Festivali’nde müthiş övgüler alan ve yönetmen koltuğunda Oscar’lı sinemacı Noah Baumbach’ın yer aldığı Netflix yapımı Marriage Story, 6 Aralık’ta Netflix’te yayınlanacak. Film, dağılan bir evliliğin ve birlikte kalan bir ailenin dokunaklı ve şefkatli hikâyesini konu alıyor. Filmin hikâyesi kadar dikkat çeken oyuncu kadrosunda ise başrolleri Scarlett Johansson ve Adam Driver paylaşıyor. Heyecanla beklenen filmin fragmanını izlemeyi unutmayın!

Roma (IMDb: 7,8)

Meksiko’nun orta sınıf ailelerinin yaşadığı Roma mahallesindeki bir evde hizmetçi olarak çalışan genç Cleo’nun ilişkisi beklediği gibi ilerlemez. Diğer yanda evin dört çocuklu annesi Sofia, kocasının yokluğu ile başa çıkmaya çalışmaktadır. Birbirinden tamamen farklı hayatlara sahip olmalarına rağmen benzer travmalar yaşayan bu iki kadın, siyasi karmaşanın süregeldiği bir ortamda birbirlerinin en büyük destekçisi olurlar. Altın Küre ve Oscar’da, yabancı dilde en iyi film ödülü dahil pek çok ödül alan, ünlü yönetmen ve senarist Alfonso Cuaron yapımı Roma, muazzam bir kadın dayanışması örneği sergiliyor.

Dünyanın En Şanslı Kızı

ABD’li oyuncu Mila Kunis’in başrolünde oynadığı ‘Luckiest Girl Alive’ bugün Netflix’de gösterime girdi. Yönetmen koltuğunda ‘Damızlık Kızın Öyküsü’ ve ‘Fargo’ dizilerinden tanıdığımız Mike Baker var. The Luckiest Girl Alive (Dünyanın En Şanslı Kızı) ABD’li yazar Jessica Knoll’un aynı adlı romanından uyarlama. Kitap 2015’te yayımlandıktan kısa süre sonra çok satanlar listesinde girmişti.

The Good Nurse

Tobias Lindholm tarafından yönetilen ve Charles Graeber’in aynı adlı 2013 kitabına dayanan Krysty Wilson-Cairns tarafından yazılan 2022 Amerikan suç drama filmidir. Filmde Jessica Chastain, Eddie Redmayne, Nnamdi Asomugha, Kim Dickens ve Noah Emmerich rol alıyor. Filmin konusu ise; işi başından aşkın bir yoğun bakım hemşiresi, özverili yeni iş arkadaşından işte ve evde destek alır. Ancak bir hastanın beklenmedik ölümü, şüpheleri bu yeni hemşireye çeker.

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths

Bardo,Bir Avuç Gerçeğin Yanlış Tarihçesi Alejandro G. Iñárritu’nun ortak yazdığı, bestelediği, kurguladığı, yapımcılığını üstlendiği ve yönettiği 2022 yapımı Meksika epik kara komedi – drama filmi olarak göze çarpıyor. Film , anavatanı Meksika’ya dönen ve varoluşsal bir kriz yaşamaya başlayan bir gazeteci/belgeselciyi konu alıyor. Bu, Iñárritu’nun 2000’deki Amores perros’tan bu yana tamamen Meksika’da çekilen ilk filmi olarak öne çıkıyor.

Hustle

Hustle, bir yetenek avcısının hayatına odaklanıyor. Genç bir adam, hasız yere işinden kovulmasının ardından yurtdışında yetenekli bir basketbolcu keşfeder. Bunun ardından hem kendisinin hem de yeni keşfinin NBA’de başarılı olabileceğini kanıtlamak için onu ABD’ye getirmeye karar verir.

Çernobil 1986

İzini kaybettiği sevgilisine kavuşan Alexey, itfaiyecilikten emekli olarak yeni bir hayata başlar. Ama Çernobil felaketi, onu bir kez daha tehlikenin ortasına savurur. Vikingler’den tanıdığımız yönetmen ve oyuncu Danila Kozlovsky, 2015’te “Soulless 2” ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Nika Ödülü aldı.

The Ballad of Buster Scruggs (IMDb: 7,3)

Coen Kardeşler, favori türlerinden olan Western’i “The Ballad of Buster Scruggs” ile bir kez daha ziyaret ediyorlar. True Grit ve No Country for Old Men’in ardından tekrar o dönemde ve atmosferde geçen bir film yapan Joel ve Ethan Coen, oldukça karanlık fakat çok da absürt 6 ayrı hikâye anlatıyor. Birbirinden bağımsız bu 6 kısa hikâyenin yer aldığı serinin ilki, Tim Blake Nelson’ın canlandırdığı, filme adını da veren Buster Scruggs’ın hikâyesini neredeyse müzikal bir dille sunuyor. Tam bir kovboy karikatürü olan acımasız Buster Scruggs’ın hikâyesinden sonra ise; Liam Neeson, James Franco ve Tom Waits gibi usta isimlerin hayat verdiği karakterlerin mizah dolu hikâyeleri, bölümler arasına yerleştirilen illüstrasyonlarla birbirlerine bağlanıyor.

Netflix Bilim-Kurgu Filmleri

Rebel Moon

Zack Snyder ve Netflix, Army of the Dead filminden sonra bilim kurgu ve macera türündeki “Rebel Moon” için yeniden bir araya geliyor. Filmde Sofia Boutella, Djimon Hounsou, Ed Skrein, Michiel Huisman, Bae Doona, Ray Fisher ve Charlie Hunnam rol alırken; usta oyuncu Anthony Hopkins ise Jimmy karakterine sesiyle hayat veriyor. Cary Elwes, Corey Stoll, Jena Malone, Fra Fee, Cleopatra Coleman, Alfonso Herrera, Stuart Martin, Staz Nair, Sky Yang, Rhian Rees, E. Duffy, Charlotte Maggi de filmin oyuncu kadrosunda bu isimlere eşlik ediyor. Galaksinin bir ucunda huzur içinde yaşayan bir koloni, acımasız Balisarius’un orduları tarafından tehdit edilir. Bu tehdide karşı mücadele etmek isteyen koloni halkı, komşu gezegenlerden kendilerine destek olacak savaşçılar getirmesi için Kora adında geçmişi sır dolu bir kadını göreve gönderir. Zack Snyder’ın senaristleri arasında yer aldığı film, 22 Aralık 2023’te yayınlanacak.

Fırtına Anı / Mirage (IMDb: 7,4)

Uzay/zaman düzleminin kırıldığı Mirage filminde, ailesiyle birlikte yeni taşındığı evinde Vera, daha önce bu evde yaşamış ve 12 yaşındayken bir kaza sonucu ölmüş Nico adındaki bir çocuğun gitar çalarken çektiği kasetlerini bulur. Fırtınalı bir gecede Vera, bulduğu televizyon ve kasetler aracılığıyla Nico ile iletişime geçer. Geçmişe yaptığı müdahaleyle Nico’nun hayatını kurtaran Vera, kendi hayatının ve ailesinin değişmesine neden olur. Fragmanı ile algınızı daha da karıştıracak bu filme bakmadan geçmeyin.

Netflix Aksiyon-Macera Filmleri

Luther: The Fallen Sun

Ödüllü efsanevi dizinin devamı niteliğindeki Luther: The Fallen Sun filminde Idris Elba, John Luther karakteriyle yeniden karşımıza çıkıyor. 10 Mart 2023’de yayınlanacak filmde Idris Elba’ya Cynthia Erivo, Andy Serkis ve Dermot Crowley eşlik ediyor. Korkunç bir seri katil Londra’ya dehşet saçarken, başarılı ama gözden düşmüş dedektif John Luther parmaklıklar arkasındadır. Zamanında yakalayamadığı siber psikopat şimdi onunla alay etmektedir ve Luther, yarım bıraktığı işi ne pahasına olursa olsun bitirmek için hapishaneden kaçmaya karar verir.

Triple Frontier (IMDb: 6,5)

Beş eski özel kuvvetler operasyon askerinin hayatta kalma mücadelesi içinde yeteneklerinin, sadakatlerinin ve ahlaki değerlerinin sınandığını izlediğimiz Triple Frontier, Netflix orijinal yapım aksiyon filmleri arasından öne çıkıyor. Film, beş askerin Güney Amerika’nın seyrek nüfuslu sınır bölgesinde, şiddetiyle tanınan, zengin bir kartelin servetini soyma girişimleri sırasında, yaptıkları incelikli planın bir kaosa sürüklenişini anlatıyor.

The Killer

David Fincher’ın imzalı, heyecanla beklenen The Killer, 10 Kasım 2023’te sadece Netflix’te. Alexis Nolent (a.k.a Matz) tarafından yazılan ve Luc Jacamon tarafından çizilen, aynı isimli çizgi roman serisinden uyarlanan film, acımasız bir suikastçının hayatını konu alıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Michael Fassbender, Tilda Swinton, Charles Parnell, Arliss Howard, Sophie Charlotte bulunuyor.

Athena

Aksiyon sahneleri ile Netflix ekranlarına gelen “Athena” filminde küçük bir çocuğun trajik bir şekilde öldürülmesi, Athena topluluğunda topyekûn bir savaşın fitilini ateşler. Çatışmanın merkezindeyse kurbanın ağabeyleri vardır.

The Gray Man

Ryan Gosling ve Chris Evans’ın başrollerinde yer aldığı “The Gray Man”, tüm dünyayla aynı anda sadece Netflix’te yayınlanıyor.

Netflix/AGBO ortak yapımı olan bu gerilimde “The Gray Man”i Ryan Gosling, onun psikopat düşmanını ise Chris Evans canlandırıyor. Yönetmenliğini Anthony ve Joe Russo’nun üstlendiği filmde Ana de Armas, Regé-Jean Page, Billy Bob Thornton, Jessica Henwick, Dhanush, Wagner Moura ve Alfre Woodard da rol alıyor. Mark Greaney’nin aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaryosu Joe Russo, Christopher Markus ve Stephen McFeely’nin imzasını taşıyor. Filmin yapımcılığını Joe Roth, Jeffery Kirschenbaum, Joe Russo, Anthony Russo, Mike Larocca ve Chris Castaldi üstleniyor. Baş yapımcılar ise Patrick Newall, Christopher Markus, Stephen McFeely, Jake Aust, Angela Russo-Otstot, Geoff Haley, Zack Roth ve Palak Patel.

RRR

Bağımsızlık öncesi Hindistan’da geçen epik bir öyküyü elen alan RRR filminde tehlikeli bir görevi olan cesur bir savaşçı, İngiliz kuvvetlerine hizmet eden sıkı bir polisle karşı karşıya geliyor. Yönetmen koltuğunda S.S. Rajamouli’nin yer aldığı filmin başrollerinde ise N.T. Rama Rao Jr. ve Ram Charan bulunuyor. Hindistan’da izlenme rekorları kıran bu filmi mutlaka listenize eklemenizi öneririz.

Sweet Girl

Sweet Girl, hayatının aşkı olan karısını bir ilaç şirketinin aç gözlülüğü yüzünden kaybeden ve kızından başka kimsesi kalmayan bir adamın intikamını almaya çalışmasını hikayesini konu ediyor. Karısının ölümünün ardından kızı ile baş başa kalan adam, bir yandan kızını korumaya çalışırken, bir yandan da karısının ölümünden sorumlu olan insanlara karşı adaleti yerine getirmeye çalışır.

Da 5 Bloods (IMDb: 6,7)

Da 5 Bloods, Vietnam Savaşı’nda gazi olmuş dört Afrika kökenli Amerikalı’nın geride kalan arkadaşlarının cesedini ve sakladıkları milyonlarca dolar değerindeki altını bulup eve getirmek için doğayla giriştikleri mücadeleyi anlatıyor. 2019 yılında “BlacKkKlansman” ile Oscar’ı kucaklayan Spike Lee’nin yönetmenliğini üstlendiği Netflix yapımı film, yönetmenin daha önceki filmlerinde olduğu gibi pek çok politik anekdot içeriyor. Oyuncu kadrosunda ise başta “Black Panther” filmiyle gişe rekorları kıran Chadwick Boseman olmak üzere Isiah Whitlock Jr., Jasper Pääkkönen, Norm Lewis, Clarke Peters ve Melanie Thierry gibi pek çok ünlü isim yer alıyor.

Okja (IMDb: 7,3)

Güzel bir arkadaşlık öyküsü sunan Okja, en iyi arkadaşını kaçırmamak için çok uluslu büyük bir şirketin her şeyini riske atan genç kız Mija’nın hikâyesini anlatıyor. Mija’nın birlikte Güney Kore’nin dağlarında büyüdüğü en yakın arkadaşı ise Okja adında oldukça büyük ve değişik bir hayvan. Okja’nın üzerinde deney yapılmak üzere kaçırılarak New York’a gönderilmesi üzerine Mija onu kurtarmak için yollara düşer. Mija’nın yolculuğu ve Okja’yı kurtarmak için verdiği savaş kapitalist düzene karşı bir başkaldırı niteliğindedir.

Netflix Belgesel Filmleri

The Elephant Whisperers (IMDb:7,3)

En İyi Belgesel Kısa Film Oscar’ını kazanan Elephant Whisperers, Raghu adında öksüz bir bebek filin emanet edildiği Bomman ve Belli adlı yerli bir çiftin hikayesini anlatıyor. Çifti yaralı bebeğin hayatta kalması ve sağlıklı bir çocuk olmak için büyümesini sağlamak için büyük acılar çekerler. Çift ile fil arasında güçlü bir bağ gelişir. Hindistan’ın güzel Tamil Nadu eyaletindeki Mudumalai Ulusal Parkı’nda geçen belgesel, bölgenin doğal güzelliğini de vurguluyor.

Miss Americana (IMDb: 7,4)

Günümüzün hiç kuşkusuz en ünlü isimlerinden olan Taylor Swift, yeni belgesel filmi Miss Americana ile kariyerine ve özel hayatına dair daha önce görülmemiş bir erişim imkânı sunuyor. Bu sene Sundance Film Festivali’nde prömiyerini yapan Miss Americana, ünlü yıldızın son iki albümünün yapım sürecine ve bu dönem içerisinde yaşadıklarına odaklanırken Swift’in çok tartışılan politik kimliğine dair açıklamalar da sunuyor. 2018 yılındaki Amerikan Başkanlık Seçimleri’nde sessiz kaldığı için çok eleştirilen Swift, bu konuda duyduğu pişmanlığı ve son dönemde üstlendiği “aktivist” kimliğini de Miss Americana’da anlatıyor. Yönetmen Lana Wilson, belgesel-film boyunca Swift ile ekrana da yansıyan oldukça samimi ve derin bir ilişki kurmuş gibi gözükse de, eleştirmenler Swift’in yeme bozukluğu gibi önemli çok konunun Wilson tarafından geçiştirmiş olmasından rahatsız.

Bob Ross Küçük Mutlu Ağaçların Arasında Gizlenen İhanet Ve Hırs

Film, dünyanın en ünlü resim eğitmeni olarak milyonlarca kişiye resmi, resim yapmayı sevdiren Amerikalı bir ressam, sanat eğitmeni ve televizyon sunucusu Bob Ross’un yaşamını mercek altına alıyor. Belgeselde, 1983’ten 1994 yılına kadar yayınlanan The Joy of Painting’in yaratıcısı olan Ross’un hayatının bilinmeyenleri gözler önüne seriliyor.

13. Madde (IMDb: 8,2)

Altın Küre Ödüllü Ava DuVernay’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği 13. Madde, ABD anayasasındaki 13. maddenin sistematik bir ırkçılığın ve eşitsizliğin yaratılmasına nasıl etki ettiğini anlatıyor. 2017 yılında En İyi Belgesel Film Oscar’ına aday gösterilen 13. Madde, yayınlandığı andan itibaren çok dikkat çekti. Temelde Amerikan yargı sistemini irdeleyen belgesel film, pek çok açıdan büyük önem taşıması nedeniyle Netflix tarafından ücretsiz hale getirilen yapımlardan biri oldu.

The Great Hack (IMDb: 7,0)

Facebook – Cambridge Analytica Skandalı’nın iç yüzünü anlatan The Great Hack, geçtiğimiz senenin en çok konuşulan yapımlarından biri oldu. Cambridge Analytica’nın ülkelerin kaderlerinin belirlenmesinde oynadığı sıradışı rolü gözler önüne seren belgesel film, izleyen herkesi teknolojiyi kullanma alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmeye zorladı. Görsel dili ve karakter çeşitliliğiyle izleyenleri hep tetikte tutan The Great Hack’in, içinde bulunduğumuz düzeni sarsacak güce sahip olup olmadığını ise zaman gösterecek.

Netflix Dönem Filmleri

Solgun Mavi Gözler

Yapım, deneyimli bir dedektifin ve daha sonradan dünyaca ünlü bir yazar olacak genç stajyer Edgar Allan Poe’nun 1830’ların ABD’sinde bir dizi cinayeti çözme girişimlerini konu alıyor. Batı Cephesi, 1830. Yorgun bir dedektif bir askeri öğrencinin cinayetini çözmeye çalışırken öğrencilerin sessizliğini kırabilmek için içlerinden birinden yardım alır. Bu genç adamı dünya Edgar Allan Poe ismiyle tanıyacaktır. Solgun Mavi Gözler 6 Ocak’tan itibaren Netflix’te izlenebilir.

Enola Holmes (IMDb: 6.7)

Dünyaca ünlü başarılı dedektif Sherlock Holmes’un kız kardeşi Enola Holmes, 16. doğum gününde annesinin kaybolduğu bir sabaha gözlerini açar. Annesine ve nerede olduğuna dair tek bir ipucu bile bulamayan Enola bu gizemin peşine düşer ve abileri Sherlock ve Mycroft’tan yardım ister. Sherlock ve Mycroft’un istediği ise onlar gizemi çözerken Enola’nın okulunu bitimesidir. Ancak özgür ruhlu Enola’nın ilk işi yatılı okuldan Londra’ya kaçıp, Sherlock Holmes ile çeşitli vakalarda çalışmış olan Dedektif Lestrade’in yanına gitmek olacaktır. Ancak annesini bulmak için atıldığı bu kaçış macerası onu kaçak bir Lord’un izini sürerek ardında yatan gizemi aydınlatmasını sağlayacaktır. Başrolü Enola rolüyle Stranger Things’in yıldızı Millie Bobby Brown üstlenirken, Sherlock Holmes rolünde Henry Cavill ve Mrs. Holmes rolünü ise Helena Bonham Carter canlandırıyor.

Netflix Aile Filmleri

İyilik Kötülük Okulu

İyilik ve Kötülük Okulu, Paul Feig tarafından yönetilen yeni bir fantastik film olarak izleyicilerle buluşuyor. Soman Chainani’nin aynı adlı romanından uyarlanan filmin senaryosunu David Magee ve Feig kaleme alıyor. Film yakın dost olan Sophie ve Agatha’nın, kendilerini peri masallarında yer alacak kahramanların ve kötü karakterlerin gittiği sihirli bir okulda bulmasıyla aralarındaki bağın sarsılmasını anlatıyor.

Beyaz Gürültü

Modern bir Amerikan ailesi, gündelik yaşamın sıradan sorunlarıyla boğuşurken aşk ile ölüm gibi evrensel gizemler ve belirsiz bir dünyada mutluluk ihtimâli üzerine kafa yorar.

Pinokyo

2023 Oscar ödüllerinden de en iyi animasyon film Oscar’ıyla dönem Oscar ödüllü yönetmen Guillermo del Toro, stop motion tekniğiyle hayata geçirilen bu müzikalde, canlanan tahta bir kukla hakkındaki klasik masalı baştan yaratıyor.

Netflix Müzik Filmleri

Maestro

En İyi Netflix Filmleri

Bradley Cooper’ın yazıp yönetip başrolünde yer aldığı “Maestro”, dünyanın en başarılı müzisyenlerinden Leonard Bernstein ve eşi Felicia Montealegre Cohn Bernstein arasındaki aşk hikâyesini konu alıyor. Hayata ve sanata bir aşk mektubu olarak görülen bu film, aile ve sevgi kavramlarının duygusal açıdan destansı tasvirini de gözler önüne seriyor. Filmin yapımcıları arasında Martin Scorsese ve Steven Spielberg gibi iki usta isim de yer alıyor. Filmde Bradley Cooper’a Carey Mulligan, Maya Hawke, Matt Bomer ve Sarah Silverman eşlik ediyor.

A Jazzman’s Blues

Tyler Perry’nin yönettiği bu yasak aşk ve aile draması öyküsü, Amerika’nın güneyindeki bir mekânda çalan blues müzikler eşliğinde 40 yıllık sırları ve yalanları ortaya döküyor.

Netflix Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

The Two Pope (IMDb: 7,6)

Birbirlerine hiç benzemeyen iki karakterin zaman içinde yakın bir dostluk kurmasını anlatan filmlerin en yeni örneklerinden biri olan The Two Pope, aynı zamanda bu türün en başarılı örneklerinden biri de. Yönetmenliğini City of God filminden tanıyabileceğiniz Fernando Meirelles’in üstlendiği film, Papa John Paul’un 2005 yılındaki vefatıyla başlıyor ve dönemin iki ünlü din adamını konu alıyor. Papalık seçiminin iki favori adayı olan bu iki din adamı, Joseph Ratzinger ve Jorge Bergoglio’ya muhteşem performansları ile Anthony Hopkins ve Jonathan Pryce hayat veriyor. Bir gün her ikisi de Papa olacak bu iki adamın çoğunlukla teolojiye odaklı tartışmaları ise şaşırtacak derecede komik.

Mank (IMDb:7;4)

Babası Jack Fincher’ın 30 yıl önce yazdığı senaryo ile David Fincher’ın yönettiği film Mank, sinema tarihinin başyapıtlarından biri olan 1941 yapımı Citizen Kane’in filminin senaristlerinden olan Herman Mankiewicz’in hayat hikâyesini anlatıyor. Siyah beyaz çekilen film, sizleri gerçek hayattan uyarlanan bir biyografik drama ile buluşturuyor. Mank’ı izlerken hem 1930’lu yıllara tanıklık ediceksiniz hem de Hollywood’un gerçekleriyle tanışma fırsatı bulacaksınız.

Wasp Network (IMDb: 5,8)

Prömiyerini geçtiğimiz sene Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapan Wasp Network’ün yönetmenliğini Olivier Assayas üstleniyor. Fernando Morais’in gerçek olaylara dayanan kitabı “The Last Soldiers of the Cold War”dan uyarlanan film, temelde Küba ile Amerika arasında geçen bir casusluk filmi. İçerisinde pek çok sürpriz barındıran Wasp Network’un en dikkat çekici özelliklerinden biri ise; Penelope Cruz, Edgar Ramirez ve Gael Garcia Bernal gibi yıldız isimlerden oluşan güçlü oyuncu kadrosu.

The Highwaymen (IMDb: 7,0)

Amerikan tarihinin en ünlü suçlularından Bonnie ve Clyde’ın hikâyesi, The Highwaymen ile farklı bir işlenişte geri dönüyor. FBI, elindeki teknolojiye rağmen, 13 cinayetten , birkaç soygun ve hırsızlıktan sorumlu olduğunu bildikleri ülkenin en kötü şöhretli çiftini yakalamayınca emekliye ayrılmış, iki eski Teksas korucusu Frank Hamer ve Maney Gault’tan yardım ister. Hamer ve Gault, Bonnie ve Clyde’ı yakalamak için geri dönmeleriyle kendilerini bir kedi-fare oyununun içinde bulurlar.

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (IMDb: 6,7)

Karizması sayesinde birçok kadına yaklaşmayı başararak kadınlara tecavüz ettikten sonra onları öldüren, Amerika’nın ünlü seri katili Ted Bundy’nin hayatına odaklanan Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile filmi, seri katilin bekar bir anne olan, uzun dönemli kız arkadaşı Liz’in bakış açısından ilerliyor. Seri katil filmlerinin oldukça popüler olduğu bu dönemde, gerçek bir hikâyeye dayanan film, mutlaka izlenmesi gereken Netflix yapımı filmler listelerinde en üst sıralarda yerini aldı. Filmi izledikten sonra, yine Netflix orijinal yapımı olan Bir Katilin İfadeleri: Ted Bundy (Conversations with a Killer: Ted Bundy Tapes) belgeselini de izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Black Mirror: Bandersnatch (IMDb: 7,3)

Black Mirror dizisinin ilk interaktif film denemesi olan Bandersnatch, hem olumlu hem de olumsuz yorumlarla oldukça uzun bir süre adından söz ettirmişti. Hikâyenin gidişatını izleyicilerin belirlediği film, 1984 yılında, genç yazılımcı Stefan’ın fantastik bir roman olan Bandersnatch’i bir bilgisayar oyununa uyarlama sürecini anlatıyor. Oyunun demo sürümünü büyük bir şirkete satan Stefan, oyunu geliştirme sürecinde gerçeklikle olan ilişkinin zayıfladığı ve hareketlerinin başka biri tarafından kontrol edildiği düşüncesine kapılır. Stefan’ın adımlarını izleyenlerin belirlediği filmde, seçtiğiniz yollara göre birden fazla sona ulaşmak ve başa dönüp farklı adımlarla tamamen farklı bir film izlemek mümkün.

Netflix Kitaplardan Uyarlanan Filmler

The Irishman (IMDb: 8,7)

Usta yönetmen Martin Scorsese ve senarist Steven Zaillian’ın imzasını taşıyan film The Irishman, 27 Kasım’da Netflix ekranlarında izleyicisiyle buluşuyor. Başrollerinde Robert De Niro, Al Pacino ve Joe Pesci’nin yer aldığı film, 20. yüzyılın en önemli figürleri ile çalışmış ünlü tetikçi ve İkinci Dünya Savaşı gazisi Frank Sheeran’ın gözünden savaş sonrası Amerika’da organize suç dünyasını anlatıyor. Amerikan tarihinin hala çözülememiş en büyük gizemlerinden biri olan efsanevi sendika lideri Jimmy Hoffa’nın kayboluşunu işleyen film, organize suç dünyasının perde arkasına ışık tutuyor.

Blonde

Joyce Carol Oates’un romanından uyarlanan ve Hollywood efsanesi Marilyn Monroe’nun yaşamını cesur bir şekilde ele alan “Blonde” adlı filmde Ana de Armas başrolde yer alıyor.

I’m Thinking of Ending Things (IMDb; 6,7)

Eternal Sunshine of the Spotless Mind ile Oscar ödülü kazanan ünlü yönetmen Charlie Kaufman’ın son filmi I’m Thinking of Ending Things 4 Eylül’de Netflix’te izleyiciyle buluştu. Ian Reid’in aynı isimle yayınlanan kitaptan uyarlanan filmde bolca psikolojik gerilim mevcut. Kısa süredir beraber olduğu sevgilisinin ailesi ile tanışmak için ücra bir kasabaya giden Lucy, erkek arkadaşının evinde ve ailesinde tuhaflıklar hissetmeye başlar. Zihin seslerine tanıklık edeceğimiz, kırgınlıkların, geçmiş travmaların olduğu I’m Thinking of Ending Things hem sizi düşündürtecek hem de doyasıya bir gerilim yaşatacak.

Rebecca (IMDb: 6,0)

İlk defa 1940’ta gösterime giren, Daphne du Maurier’in romanından uyarlanan Rebecca yayınlandığı dönemde Oscar ödülü alarak o dönem herkese ne kadar başarılı bir yapım olduğunu ispatlamıştı. Yönetmen koltuğunda Ben Wheatley’in oturduğu ve yeni versiyonu ile karşınıza çıkan Rebecca, 21 Ekim’de sevenleriyle Netflix’te tekrardan buluştu! Filmde Armie Harper ve Lily James başrolü paylaşıyor. Genç bir kadın ile dul ve zengin bir erkeğin dışarıdan normal gözüken evliliğin gün geçtikçe tuhaflaşmasını konu alan Rebecca, psikolojik gerilim seven izleyiciler için çok iyi bir seçim olacaktır.

Extraction (IMDb: 6,8)

Uzun zamandır heyecanla beklenen Extraction’ın başrolünde Chris Hemsworth yer alıyor. Hemsworth’ün Marvel evrenine veda etmesinin ardından yer aldığı ilk proje olan Extraction’ın yaratıcıları da Avengers filmlerinin yönetmenleri olan Russo Kardeşler. Filmin konusu ise silah satıcıları, uyuşturucu baronları ve kaçakçıların yönettiği bir dünyada savaşın ortasında kalan bir çocuğun hikâyesini konu alıyor. Hemsworth’ün hayat verdiği Tyler Rake ise bu çocuğu kurtarmak için kiralanıyor.

Netflix Çizgi Filmleri

Sihir Gizli Servisi – IMDb: 6.2

Hansel ve Gretel kardeşler bu kez ajan olarak karşımıza çıkıyor ve fantastik bir dünyayı aralayarak maceralardan maceralara koşuyor. Kayıp bir kralı bulmakla görevlendirilen ikili; sihir, kıvrak zekâ ve takım çalışması sayesinde başarıya ulaşmaya çalışıyor. Renkli ve fazlasıyla hareketli bu aksiyon dolu animasyon filmi; birbirinden ayrı büyümüş ve anlaşmakta güçlük çeken iki kardeşin zorluklarla başa çıkmasını işliyor. 7 yaş üzeri macera sever tüm çocuklar aileleri ile izleyebilir.

Çocuklarınız için tercih edebileceğiniz en iyi Netflix çizgi filmlerini keşfetmek için tıklayın.

{29304}

OGGUSTO
OGGUSTO
editörün tüm yazıları