preloader

Sinema Dünyasının Liderleri

11.09.2023
Sinema Dünyasının Liderleri

Yazı Boyutu:

Tüm dünyada sayısız izleyiciyle milyon dolarların döndüğü sinema sektörü artık salonlardan çok daha fazla yere taşınsa da etkileyiciliğini katlamaya; çok daha geniş kitlelere ulaşmaya devam ediyor. İzleyiciyi her geçen gün yeni yönetmenler, senaristler, oyuncularla tanıştıran sektörün efsane isimleri değişmez yerlerini koruyor.

İlk sinema filminin (The Squaw Man) çekilmesinin üzerinden neredeyse 110 yıl geçti ve bu süreçte dünyanın her köşesinden sayısız karakter, filmlerle beraber beyaz perdede izlendi. Hollywood, Bollywood, Hallywood, Yeşilçam gibi devasa film dünyaları; herkes için ortak dil oluşturdu. Kendi tekniğini ustaca yansıtan en ünlü yönetmenlerden herkesin bildiği film karakterlerine kadar sinema dünyasının lider isimlerini sıraladık. Efsane isimler arasından seçim yapmak zor olsa da film severler bu listeye bayılacak.

Martin Scorsese

Sinema Dünyasının Liderleri

Sicilyalı bir aileden gelen Martin Scorsese’nin filmleri için en çok kullanılan tanım ‘akılda kalıcı.’ Doğru açıyı, doğru sahnede, doğru müziklerle kullanmayı seven yönetmen filmlerinde farklı dünyalar kurmayı başarıyor. Sinemayla gerçek bir bağı olan yönetmen işine öylesine aşık ki emekli olmayı bir an bile aklından geçirmiyor. İzleyiciyle müthiş bir empati kuran yönetmenin şimdilik yapım aşamasında olan beş filmi daha bulunuyor. Martin Scorsese hakkında şöyle bir bilgi de var: Ünlü yönetmen müzik dinlemeyi ve ondan ilham almayı çok seviyormuş. Filmlerinde müziği nasıl bu kadar ustaca kullandığını da bu sayede açıklanmış oluyor.

En İyi Martin Scorsese Filmleri: The Irishman (2019), The Wolf of Wall Street (2014), Hugo (2012), The Departed (2006), The Aviator (2004), Gangs of New York (2002), Goodfellas (1990), Shutter Island (2010), Casino (1995)

Alfred Hitchcock

Sinema Dünyasının Liderleri

Sinemada korku deyince aklınıza ilk gelen isim kim? ‘Bu da soru mu, tabii ki de Alfred Hitchcock’ dediğinizi duyar gibiyiz. Bazılarının kuş fobisinin nedeni Hitchcock aslında mühendislik eğitimi almış. Psycho, North by Northwest, Vertigo, Rear Window ve The Birds gibi klasikleşmiş filmleriyle tanınıyor ve tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri olarak kabul edilir. Gerilim ve cinayet filmleri ustasının 70’e yakın filmi mevcut.

En İyi Alfred Hitchcock Filmleri: “Psycho” (1960), “Vertigo” (1958), “North by Northwest” (1959), “Rebecca” (1940), “Rear Window” (1954), “Dial M for Murder” (1954), “Notorious” (1946), “Strangers on a Train” (1951), “The Birds” (1963), ve “Shadow of a Doubt” (1943)

Quentin Tarantino

Sinema Dünyasının Liderleri

21 film yönetmenliği ve iki Oscar ödülü bulunan Quentin Tarantino kendi tarzını her filminde belli edebilen bir yönetmen. Her filminin kısacık bir sahnesinde kendini göstermeyi seven, aksiyonun dozunu artıran yönetmen farklı takıntılarıyla da biliniyor. Kill Bill’deki Bride rolü için Uma Thurman’un bebeğini dünyaya getirmesini aylarca beklemesi, set ekibine katı kurallar koyması ve gerekirse başrol için filmi değiştirmesi bunlardan bazıları.

En İyi Quentin Tarantino filmleri: Reservoir Dogs (1992), Pulp Fiction (1994), Kill Bill (2003), Inglourious Basterds (2009), Django Unchained (2012), The Hateful Eight (2015), Once Upon a Time… in Hollywood (2019)

Steven Spielberg

Sinema Dünyasının Liderleri

Tüm zamanların en iyi yönetmeni olarak bilinen Steven Spielberg’ün en belirgin özelliği, türüne bakılmaksızın tüm filmlerinin mükemmel bir akış içinde ilerlemesi olsa gerek. Kısa filmleri ve TV filmleri ile sinema çalışmalarına başlayan Spielberg, 29 yaşındayken yönetmenliğini yaptığı ve gişe rekorları kıran Jaws filmi ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Yönetmenin sonrasında çektiği her film ise onun kullandığı tekniklerin, vizyonunun ne kadar doğru olduğunu kanıtlar nitelikte. Steven Spielberg’ün üç Oscar ödülü bulunuyor.

En İyi Steven Spielberg filmleri: The Post (2017), Bridge of Spies (2015), Lincoln (2012), War Horse (2011), Munich (2005), Saving Private Ryan (1998), Schindler’s List (1993), E.T. (1982), Jaws (1975), Jurassic Park (1993), Raiders of the Lost Ark (1981), The Terminal (2004), The BFG (2016)

Christopher Nolan

Sinema Dünyasının Liderleri

Yönetmenlik kariyerine en erken yaşta başlayan isim Christopher Nolan olabilir. İlk filmini yedi yaşındayken kurgulayan ve babasının 8 mm’lik kamerasıyla çeken yönetmen şu an Hollywood’da deha isim olarak tanınıyor. Üniversite’de İngiliz Dili ve Edebiyatı okurken düşük bütçeli filmlerle çalışmalarına başlayan yönetmen, ilk işleriyle o kadar başarılı bulundu ki Hollywood’un dikkatini çekti. Algılaması zor, akıl üstü olarak tanımlanan ve incelikleriyle şaşırtan filmlere imzasını atan yönetmen hakkındaki en ilginç bilgilerden biri de renk körü olması.

En İyi Christopher Nolan Filmleri: Tenet (2020), Dunkirk (2017), Interstellar (2014), The Dark Knight (2008), Inception (2010), The Prestige (2006), Memento (2000), Transcendence (2014)

Stanley Kubrick

Sinema Dünyasının Liderleri

1999 yılında 71 yaşında hayatını kaybeden sinemanın efsanevi yönetmeni arkasında kült filmler bıraktı. 2001: A Space Odyssey ile 1969 yılında Oscar alan yönetmen; beş kere Oscar’a, dört kere de Golden Globe Ödülleri’ne aday gösterildi. Filmlerinde kullandığı ışık teknikleri, sinema izleyicisinin filme kendini dahil etmesini sağlayacak kamera açısı kullanımı ve kostüm renklerinden sahne detaylarına kadar birçok detaya dikkat etmesi, Stanley Kubrick’in ayırt edilir özelliklerinden.

En İyi Stanley Kubrick filmleri: Eyes Wide Shut (1999), Full Metal Jacket (1987), The Shining (1980), A Clockworke Orange (1971), Lolita (1962), Spartacus (1960), Barry London (1975)

Ingmar Bergman

Sinema Dünyasının Liderleri

Ingmar Bergman, 14 Temmuz 1918’de İsveç’te doğan, dünya sinemasının en etkileyici ve derin düşündürücü yönetmenlerinden biridir. Bergman, yoğun duygusal içeriği, filozofik temaları ve görsel anlatımının derinliği ile tanınan, kendine özgü bir sinematik tarz geliştirmiştir. Bergman’ın filmleri genellikle insanın varoluşsal sorunlarına, inanç sistemlerine, ölüm ve aşk gibi evrensel konulara odaklanır. Çalışmaları, karmaşık karakter analizleri, derin psikolojik içerikleri ve sürükleyici hikayeleriyle öne çıkar.

En İyi Ingmar Bergman filmleri: “The Seventh Seal” (Yedinci Mühür), “Persona”, “Wild Strawberries” (Yaban Çilekleri), “Fanny and Alexander”, “Cries and Whispers” (Çığlık ve Fısıltılar), “Winter Light” (Kış Işığında), “The Silence” (Sessizlik), “Scenes from a Marriage” (Bir Evlilikten Kareler) gibi başyapıtlar bulunmaktadır.

Francis Ford Coppola

Sinema Dünyasının Liderleri

Francis Ford Coppola, 1939’da Amerika Birleşik Devletleri’nde doğmuş dünyaca ünlü bir film yönetmeni, yapımcı ve senaristtir. Sinema tarihindeki en önemli yönetmenlerden biri olarak kabul edilen Coppola, “The Godfather” serisi ve “Apocalypse Now” gibi klasikleşmiş filmleriyle, modern mafya sinemasına ve savaş filmlerine yepyeni bir bakış açısı getirmiştir. Yaratıcılığı, risk alma cesareti ve bağımsız sinemaya olan desteği, Coppola’yı sadece bir yönetmen olarak değil, aynı zamanda sinema endüstrisinin şekillenmesinde etkili bir lider olarak konumlandırmıştır. Sanatsal ve teknik inovasyonlara olan ilgisi, sinematografik alanlarda önemli gelişmelere öncülük etmiş ve onu sinema tarihinde kalıcı bir iz bırakan bir figür haline getirmiştir.

En İyi Francis Ford Coppola filmleri: “The Godfather” (Baba), “The Godfather Part II” (Baba II), “Apocalypse Now” (Kıyamet), “The Conversation” (Konuşma), “Rumble Fish” (Siyam Balığı), “The Outsiders” (Sokaktakiler), “Dracula”

Charles Chaplin

Sinema Dünyasının Liderleri

1889’da Londra, İngiltere’de doğan Charlie Chaplin, dünya genelinde tanınan, sevilen ve saygı gören bir komedyen, aktör, yönetmen, senarist ve yapımcıdır. Sinema tarihinde “The Tramp” karakteriyle tanınan Chaplin, o dönemin sessiz filmleri arasında en önemli ve etkili isimlerden biri olarak kabul edilir. Chaplin’in kariyeri, çoğunlukla kendi yazdığı, yönettiği ve oynadığı filmlerle şekillendi. “The Kid,” “City Lights,” ve “Modern Times” gibi yapıtları, hem mizahi yeteneklerini hem de sosyal eleştirilerini göstermesi bakımından önemlidir.

En İyi Francis Charles Chaplin filmleri: “The Kid” (Çocuk), “City Lights” (Şehir Işıkları), “Modern Times” (Modern Zamanlar), “The Great Dictator” (Büyük Diktatör), “The Gold Rush” (Altın Ruhu)

David Fincher

Sinema Dünyasının Liderleri

David Fincher, Amerikalı bir film yönetmeni ve yapımcısıdır. 28 Ağustos 1962’de Denver, Colorado’da doğmuştur. Fincher, kariyerine müzik videoları ve reklam filmleri yöneterek başladı, ancak daha sonra sinema dünyasında etkileyici bir kariyer elde etti. Stilize edilmiş görsellik, karmaşık hikayeler ve karanlık temaları işlemesiyle tanınan Fincher, birçok önemli ve başarılı filmiyle bilinir.

En İyi Francis Charles Chaplin filmleri: “Se7en” (Yedi), “Fight Club” (Dövüş Kulübü), “The Social Network” (Sosyal Ağ), “Gone Girl” (Kayıp Kız), “The Girl with the Dragon Tattoo” (Ejderha Dövmeli Kız)

Majid Majidi

Sinema Dünyasının Liderleri

Majid Majidi, İranlı bir film yönetmeni, senarist ve yapımcıdır. 17 Nisan 1959’da Tebriz, İran’da doğdu. Majidi, kariyerine 1980’lerin sonlarına doğru başladı ve o zamandan beri dünya çapında tanınan bir yönetmen haline geldi. Filmleri genellikle insan hikayelerine, çocuklara ve toplumsal sorunlara odaklanır. Çocukların dünyasına özel bir ilgi gösterir ve toplumsal sorunları insan hikayeleri aracılığıyla ele alır. Majidi’nin filmleri, duygusal derinlik, insanlık ve toplumsal eleştiri içerir.

En İyi Francis Majid Majidi filmleri: “Children of Heaven” (Cennetin Çocukları), “The Color of Paradise” (Cennetin Rengi), Baran, “The Willow Tree” (Ağacın Gölgesi), “The Song of Sparrows” (Serçe Şarkısı)

{773443}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları