preloader

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

08.04.2024
MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Yazı Boyutu:

Kendine has izleyici kitlesiyle dikkat çeken platform MUBI’de izlemeniz gereken en iyi filmleri sizler için derledik.

Özellikle sanat filmlerine odaklanarak geniş izleyici kitlesine sahip olan MUBI, her ay farklı ülkelerin filmlerini sunmaya devam ediyor. Film severlerin yakından takip ettiği ve kaçırmamanız gereken en iyi MUBI filmlerini keşfedin.

MUBI’de İzlenmesi Gereken En İyi Yabancı Filmler

High & Low – John Galliano, MUBI – IMDb: 7.3

“High & Low – John Galliano”, John Galliano’nun yükselişini ve düşüşünü ele alan BAFTA ve Oscar ödüllü bir belgesel. Galliano’nun moda dünyasındaki çarpıcı kariyerine odaklanırken, bağımlılıkla mücadelesi ve mesleki baskılar da vurgulanıyor. Belgesel, Galliano’nun haute couture tasarımlarını ve lüks defilelerini gösterirken, Naomi Campbell, Kate Moss gibi ünlü isimlerle yapılan röportajlar da hikayeye derinlik katıyor. Aynı zamanda moda endüstrisinin toksik çalışma kültürünü de ele alan belgesel, moda dünyasının parlak yüzünü ve zorluklarını izleyicilere sunuyor.

Perfect Days (Mükemmel Günler), MUBI – IMDb: 7.9

“Üzerindeki Gökyüzü” gibi sayısız başyapıta imza atmış Wim Wenders’ın son filmi “Mükemmel Günler”, alçakgönüllü ve dingin bir hayat yaşayan, Tokyo’da umumi tuvalet temizliği işinde çalışan, rutinlerine sıkı sıkıya bağlı orta yaşlı bir adam olan Hirayama’yı odağına alıyor. 96. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday gösterilen ve prömiyerini yaptığı 2023 Cannes Film Festivali’nde başroldeki Kôji Yakusho’ya En İyi Erkek Oyuncu ödülünü getiren film, adını ise Lou Reed’in klasikleşmiş şarkısı “Perfect Day”den alıyor.

Eo (Aİ), MUBI – IMDb: 6.7

Polonyalı usta yönetmen Jerzy Skolimowski’nin 2022’de Cannes’dan Jüri Ödülü’yle dönen filmi “Aİ”, bir eşeğin insanlarla ilişkisini üzerinden günümüzde geçerli pek çok meseleye ayna tutuyor. Hüzünlü bir eşeğin gözlerinden dünyaya bakan film, Robert Bresson’un 1966 tarihli klasiği Rastgele Balthazar’a bir güzelleme niteliği taşıyor.

Retour à Séoul (Seul’a Dönüş), MUBI – IMDb: 7.0

Yönetmen Davy Chou’nun ilk filmi “Seul’a Dönüş”, 2022’de Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yaptı. Kore ile Fransa kültürleri arasında sıkışan kimliğini anlamlandırıp kendini bulmaya çalışan Freddie’nin yolculuğu üzerinden aileyi ve ailenin sebep olduğu hayal kırıklıklarını ele alan bu acı-tatlı dram, neon ışıklarıyla aydınlanan olağanüstü bir şehir portresi çizerken, Y kuşağının hayata bakışını da yansıtıyor. İlk kez beyazperdede boy gösteren sanatçı Park Ji-min’in başrol performansı, filmin en dikkat çekici yanlarından biri.

The Lost Daughter (Karanlık Kız), MUBI – IMDb: 6.7

Dünyaca ünlü İtalyan yazar Elena Ferrante’nin romanından uyarlanan “Karanlık Kız”, başarılı performanslarıyla tanınan oyuncu Maggie Gyllenhaal’un ilk yönetmenlik denemesi. Gündelik yaşamda görünmez hale gelen kadınlık deneyimlerine eğilen ve anneliğe dair sahici bakışıyla insan ruhunun karanlık köşelerini keşfe çıkan film, incelikli ve katmanlı bir anlatı sunuyor. Yıldız oyuncu kadrosuyla büyük ses getiren film, Olivia Colman’a En İyi Kadın Oyuncu, Jessie Buckley’e En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Maggie Gyllenhaal’a ise En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar adaylığı getirdi.

Leila’s Brothers (Leyla’nın Kardeşleri), MUBI – IMDb: 7.9

75. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışıp FIPRESCI ödülü kazanan, İran sinemasının büyük yıldızı Taraneh Alidoosti’nin başrolünde yer aldığı, Saeed Roustayi imzalı “Leyla’nın Kardeşleri”, MUBI seyircisiyle buluşuyor. İran sinemasının yükselen yeteneği Saeed Roustayi’nin üçüncü filmi olan “Leyla’nın Kardeşleri”, bir ailenin İran’daki ambargoların gölgesinde yaşadığı ekonomik bunalımı ve 40 yaşındaki Leyla’nın etrafındaki çürümüş düzenle kıyasıya mücadelesini anlatıyor.

Utanç (Shame), MUBI – IMDb: 7.2

Steve McQueen, başyapıt niteliğindeki ilk uzun metrajlı filmi Açlık’tan 3 yıl sonra, “Bedenin kime ait olduğu” sorusunu bu kez “Utanç” ile gündeme taşıyor. Başrolde yine Michael Fassbender’a rol veren yönetmen, bir seks bağımlısının portresini çıkarıyor. Aralarında Venedik Film Festivali’nin de bulunduğu pek çok festivalden ödüllerle dönen film, aşk ve cinsellik üzerinden karakterin yaşadığı birtakım varoluşsal sorunları, modern bir kent ve kentin bireyler üzerinde yarattığı baskı ve yalnızlık üzerinden inceliyor.

Bıçağın İki Yüzü (Both Sides of The Blade), MUBI – IMDb: 6.1

İngilizce adını Tindersticks’in film için bestelediği parçadan alan “Bıçağın İki Yüzü”, tutkulu bir aşk üçgenini konu alıyor. Büyük ustalardan Claire Denis imzalı bu aşk öyküsü, kadın, cinsellik ve arzu temalarını Juliette Binoche, Vincent Lindon ve Grégoire Colin’in dahil olduğu aşk üçgeni etrafında anlatıyor.

Ölüm Oyunu (Battle Royale), MUBI – IMDb: 7.5

Ölüm Oyunu, “Sineklerin Tanrısı”nın stilize bir yorumu olarak MUBİ ekranında izleyicilerin karşısına çıkıyor. Hükümet, işsizlik ve gençlik üçgenindeki karamsarlığa ve şiddete odaklanan hikayede, bir adaya gönderilen 42 Japon gencinin hayatta kalabilmek için birbirlerini öldürmek zorunda olmaları konu ediliyor.

Alcarràs, MUBI – IMDb: 7.0

Alcarràs, ’93 Yazı ile Türkiye’de kendine hatırı sayılır bir seyirci edinen İspanyol yönetmen Carla Simón’un kendi çocukluğunun geçtiği Alcarràs köyünde şeftali yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçi ailesinin yaşantısını konu alıyor. Solé ailesinin her şey gibi zamana yenik düşmüş geçim kaynaklarının yerini güneş panellerinin aldığı bir geleceğe doğru yavaş yavaş savrulmasını anlatıyor.

Aftersun (Güneş Sonrası), MUBI – IMDb: 7.6

Ocak ayında, 2022 İngiliz Bağımsız Film Ödülleri’nde 16 kategoride aday gösterilen ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetimi, En İyi Kurgu dahil olmak üzere 7 ödül kazanan, Charlotte Wells tarafından yazılıp yönetilen “Güneş Sonrası MUBİ izleyicisiyle buluşuyor.

Far from Heaven (Cennetten Çok Uzakta), MUBI – IMDb: 7.3

Todd Haynes’in başyapıtı, Douglas Sirk’ün All That Heaven Allows isimli klasik melodramlarını yeniden yorumlarken, Julianne Moore’un en unutulmaz performanslarından birine sahne oluyor.

Earwig, MUBI – IMDb: 5.4

Yarattığı tekinsiz dünyalarla tanıdığımız Lucile Hadžihalilović’in son tuhaflığı, Lynch ve Cronenberg gibi ustaların mıntıkasında geziniyor, sürrealist tonlarla dans ediyor.

Martin Eden, MUBI – IMDb: 7.0

İtalyan sinemasının çağdaş ustalarından Pietro Marcello, Jack London’ın otobiyografik romanının bu özgün yorumuyla çok konuşuldu.

Twice Born (Sen Dünyaya Gelmeden), MUBI – IMDb: 7.3

Penélope Cruz’un varlığından büyük güç alan bu dokunaklı öykü, oğluyla arasındaki mesafeyi kapatmaya çalışan bir annenin portresini çizerken, savaşın açtığı yaraları da resmediyor.

Actual People, MUBI – IMDb: 6.2

Tarzıyla Amerikan bağımsız sinema geleneğinin önemli ismi Kevin Smith’i anımsatan Kit Zauhar, üniversiteyi bitirmek üzere olan bir kadının hayata ve aşka dair endişelerini iddiasız ama yaratıcı bir şekilde aktarıyor.

The Stone Tape (Son Etap), MUBI – IMDb: 6.4

Polonya sinemasının öncülerinden Wanda Jakubowska’nın imzasını taşıyan bu klasik, Auschwitz’deki toplama kamplarında cesaretiyle nam salan bir grup kadına odaklanıyor.

Kind Hearts and Coronets (Hassas Kalpler ve Taçlar), MUBI – IMDb: 8.0

İngiliz sinemasının unutulmaz komedi klasiklerinden biri. Alec Guinness’in sekiz ayrı karakteri canlandırdığı, sivri dilli bir burjuvazi taşlaması.

MUBI’de İzlenmesi Gereken En İyi Türk Filmler

İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek, MUBI – IMDb: 7.8

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Fatih Akın’ın İstanbul’u İstanbul yapan sayısız sese kulak verdiği “İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek” filmi, Avrupa ile Asya arasında köprü kurarak Doğu ve Batı’yı buluştururken çok kültürlü bir kentin benzersiz bir fotoğrafını çekiyor. Alman müzisyen Alexander Hacke’nin İstanbul’a gelişiyle başlayan belgeselde Hacke, akla gelebilecek her yerde profesyonel müzik kaydı yapmayı sağlayan, “sokak kaydı” adını verdiği bir yöntemle İstanbul’un müzik çeşitliliğini kaydediyor. Fatih Akın imzalı belgeselde, Baba Zula, Ceza, Duman, Mercan Dede, Aynur Doğan, Müzeyyen Senar, Orhan Gencebay, Sezen Aksu, Selim Sesler, Brenna MacCrimmon ve Ayben gibi pek çok müzisyen yer alıyor.

Cam Perde, MUBI – IMDb: 6.4

“Cam Perde”, dört yaşındaki oğluyla yalnız yaşayan ve kafede çalışarak hayatını sürdüren Nesrin’in yaşadığı baskıları konu alıyor. Eski eşi Ömer’in tacizleri ve sevgilisi Selim’in baskılarıyla boğuşurken bir yandan da kadını hiçe sayan bürokrasiyle mücadele etmek zorunda kalan Nesrin, hayati kararlar almak durumunda kalıyor. Film, Nesrin’in içsel mücadelesini incelikli bir şekilde işleyerek izleyiciyi sessiz bir gerginlik atmosferiyle sarıyor. Selen Kurtaran’ın güçlü performansıyla ön plana çıkan film, İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü ve Altın Koza Film Festivali’nde de çeşitli ödüllere layık görüldü.

Düet, MUBI – IMDb: 6.5

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Jüri Özel Ödülü, 42. İstanbul Film Festivali Mansiyon Ödülü ve 16. Documentarist kapsamında En İyi Kurgu ve Yeni Yetenek ödüllerini kazanan “Düet” filmi, Mısra ve Defne karakterlerinin yolculuğu üzerinden Türkiye’de kadın sporcu olmanın ne demek olduğunu derinden anlatıyor.

Mukavemet, MUBI – IMDb: 5.6

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Prömiyerini 41. İstanbul Film Festivali‘nde yapan ve Ulusal Yarışma bölümünde Altın Lale için yarışan “Mukavemet”, Selahattin Paşalı ve Ece Çeşmioğlu’nun başarılı performanslarıyla izleyiciyi bir suç, dram ve korku üçgeninin içine çekiyor. Psikolojik gerilim tonunda ilerleyen film, hayatında her anlamda köşeye sıkışmış gibi hisseden bir gencin geçirdiği cinnet sonucunda şoke edici bir olayın faili oluşunu anlatıyor.

Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada, MUBI – IMDb: 6.5

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Jüri Özel Ödülü’nün sahibi olan “Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada”, Özgürcan Uzunyaşa’nın beşinci kısa filmi olma özelliğini taşıyor. Film, sınavına gireceği okulun jürisi tarafından taciz edildikten sonra çevresindeki erkekler tarafından sürekli sorgulanırken gerçeklik algısını korumaya çalışan bir kadının gerçeküstü öyküsünü anlatıyor.

Birlikte Öleceğiz, MUBI – IMDb: 5.6

Birbirini çok sevmekle beraber hiç kimsenin çektirmediği kadar acı çektiren bir çiftin yıllara yayılan öyküsü. Gözümün Nuru ve Dermansız gibi filmleriyle tanıdığımız Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu, derin bir aşkın filizlenişini ve soluşunu anlatırken, Türkiye’nin yıllar içinde geçirdiği dönüşümün hayatlarımız ve duygusal salınımlarımızdaki izdüşümünü resmediyor. Estetik olarak cüretkar ve yenilikçi bir tavra sahip filmin geniş oyuncu kadrosunda Su Kutlu, Özgür Emre Yıldırım, Nazlı Bulum, Süleyman Turan, Tülay Günal, Cengiz Bozkurt ve Ayşenil Şamlıoğlu gibi isimler öne çıkıyor.

Duvara Karşı, MUBI – IMDb: 7.9

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Sibel ve Cahit’in hikayesi, yersiz yurtsuzluğa, aşka, geleneklere başkaldırmaya dair modern bir klasik. Fatih Akın’ın filmi her izlendiğinde farklı duygular uyandırıyor.

Plastik Rüya, MUBI – IMDb: 5.9

Başrollerinde Nihal Yalçın, Salih Bademci ve Tuğrul Tülek’in yer aldığı, Merve Bozcu imzalı bu çarpıcı kısa film, güzellik algısına ve estetik endüstrisine dair fantastik bir öykü kuruyor.

Nefesim Kesilene Kadar, MUBI – IMDb: 6.2

Bir tekstil atölyesinde çalışan Serap’ın hayallerini, çarpıp durduğu duvarları anlatan filmde Emine Emel Balcı derinlikli bir ana karakter yaratırken, Esme Madra da Serap’a başarıyla hayat veriyor.

İsmi Güzide, MUBI – IMDb: 7.3

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Eylem Kaftan, pek çok festivalden ödülle dönen bu hayli kişisel belgeselde, 30 yıl önce Diyarbakır’da töre cinayetinde öldürülen halasının hikayesini anlatmak için bir yolculuğa çıkıyor.

{29026}

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları