preloader

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

25.02.2021
MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Yazı Boyutu:

aaa

Dünyanın her köşesinden özenle seçilmiş harika başyapıtların bulunduğu platform MUBI’de, izlemeniz gereken en iyi filmleri keşfedin!

Her ay farklı filmler sunan MUBI’de, nisan ayında yepyeni filmler bulabilirsiniz! Bu ay kaçırmamanız gereken filmleri bir araya getirdik.

MUBI Eylül Ayı Film Listesi

Ferahfeza – 2 Eylül

Elif Refiğ’in çıkış filmi Ferahfeza, yük gemileriyle çevrili bir bölgede, İstanbul’un kıyısında bırakılmış, kendilerine sunulan hayatla yetinmeyi reddeden iki gencin, Ali ile Eda’nın kurduğu hayalleri anlatıyor. Batık gemilerin ortasında İstanbul’un farklı bir yüzünü resmeden, punk hassasiyetlere sahip bir ilk aşk öyküsü.

Bağla Beni, Tie Me Up! Tie Me Down! – 3 Eylül

Pedro Almodóvar ve Antonio Banderas ikilisinin en kışkırtıcı ortaklıklarından biri olan BAĞLA BENİ, kendisini psikolojik ve fiziksel olarak esir alan bir adama sevdalanan ana karakteriyle, gösterime girdiği yıldan itibaren büyük tartışma konusu oldu. Hastalıklı duygusal bağların, bedeni sıkı sıkıya saran iplerle cisimleştiği, zifiri karanlık bir komedi.

Gagarine – 4 Eylül

2020 Cannes Film Festivali resmi seçkisinde yer alan GAGARINE, Paris’in hemen dışındaki bir gettoda, 16 yaşındaki siyah bir gencin, kentsel dönüşümle yok olma noktasına gelen yaşam alanını kurtarma mücadelesini anlatıyor. Mathieu Kassovitz’in modern klasiği PROTESTO (LA HAINE) gibi toplumsal bir duyarlılığa sahip, Fransa’nın çok kültürlü yapısına ve yoksul kesimde biriken öfkeye vurgu yapan film, bir yandan da, bilim kurgu filmlerinden çıkma fütüristik bir atmosfere sahip. Fanny Liatard ve Jérémy Trouilh’un bu çok ses getiren çıkış filmi, astronomi tutkunu ana karakteri Yuri gibi, bir yandan gözünü yıldızlara dikerken bir yandan da günümüz Fransasının çarpıcı bir panoramasını çıkarıyor.

Casusun Karısı, Wife Of A Spy – 8 Eylül

Çağdaş Japon sinemasının aykırı sesi Kiyoshi Kurosawa, Venedik Film Festivali’nde ona En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran yeni filminde, II. Dünya Savaşı’nda geçen bir psikolojik gerilime imza atıyor. Bir karı kocanın arasındaki güvenin sarsılmasıyla başlayan öykü, türler arasında ustaca geçişlerle, Japon ulusunun 1940’lardaki ruh halini betimliyor.

Ve Sonra Dans Ettik, And Then We Danced – 10 Eylül

Levan Akin’in 2019’da Cannes’da prömiyerini yaptıktan sonra tüm dünyada büyük ilgi uyandıran filmi, Gürcistan halk dansları gibi geleneksel kodlarla örülü, farklı kimliklere tahammül göstermeyen bir alanda, iki erkeğin aşkının filizlenişini anlatıyor. Unutulmaz dans sahneleriyle ifade edilen duygularla, şiirsel nitelik kazanan bir büyüme öyküsü.

Hayalimdeki Sahneler – 17 Eylül

MUBI'de İzlenmesi Gereken En İyi Filmler

Hayalimdeki Sahneler, sinemamızda “kadın filmleri” olarak anılan, 1980’lerde çekilmiş üç önemli filmi yeniden tahayyül etmemizi sağlıyor. Oyuncu, senarist, akademisyen ve eleştirmenlerin kılavuzluğunda, bu filmlerdeki “kuir ihtimalleri” sorguluyor. Sinema tarihimize özgün bir bakış geliştiren belgesel, ilk kez ve sadece MUBI’de.

Elveda, The Farewell – 24 Eylül

Çin asıllı Amerikalı yönetmen Lulu Wang’ın yaşamından izler taşıyan Elveda, ABD’de yaşayan genç bir kadının, ölmek üzere olan büyükannesiyle vedalaşmak için Çin’e yaptığı yolculuğu ve burada kendi kimliğini bulma mücadelesini anlatıyor. Altın Küre dahil sayısız ödül kazanan bu kişisel öykü, duygusal yoğunluğunu günlük hayattan sızan bir mizahla dengeliyor.

Chaplin’in Modern Zamanları – Özel Gösterim

Oyuncu, komedyen, yapımcı, yönetmen, dansçı, besteci: Çok yönlü İngiliz sanatçı Charlie Chaplin tam anlamıyla bir beyazperde ikonu. “Küçük serseri” tiplemesiyle nam salan Şarlo, sessiz filmlerden sinemanın sesle tanıştığı yıllara kadar uzanan benzersiz bir kariyere imza attı. Fiziksel komedinin en nadide örneklerini sinemaseverlere armağan etti. "Chaplin'in Modern Zamanları" başlıklı özel gösterim, büyük ustanın Yumurcak ve Altına Hücum gibi başyapıtlarının yanı sıra, yine 1920'lerde imza attığı Sirk ve Parisli Kadın ile zenginleşiyor.